https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-brnenskem-namesti-svobody-bude-stat-na-vanoce-jedle-od-olomucan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na brněnském náměstí Svobody bude stát na Vánoce jedle od Olomučan

29.10.2023 19:44 | BRNO (ČTK)
Na brněnském náměstí Svobody bude letos na Vánoce stát jedle bělokorá, která zatím roste u Olomučan na Blanensku a její stáří odhadují lesníci na 50 let. Vysoká je 18 metrů a koruna má v nejširším místě osm metrů. Stejně jako v minulosti ji městu věnuje Školní lesní podnik (ŠLP) Křtiny, který je součástí Mendelovy univerzity, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
 

Strom odvezou lesníci do Brna od Myslivny lišky Bystroušky 16. listopadu. Jedná se už o 34. strom, který získá Brno z univerzitních lesů prostřednictvím Českého červeného kříže.

Lidé podle Lumíra Dobrovolného, který je vedoucím oddělení univerzitní pedagogiky a výzkumu ŠLP Křtiny, mají zafixovaný ideál krásy vánočního stromu, který je souměrný, s co nejširší základnou a koruna má tvar pyramidy. "V případě stromů rostoucích v lese je ale obtížné takové souměrnosti docílit. Možná je na čase zaměřit se víc na krásu přirozenosti a příběh stromu, uvědomit si, čím vším prošel, čemu odolal, když rostl desítky let v lese, v přirozeném prostředí. To se nedá říct o stromcích vypěstovaných například na plantážích v Dánsku, které pak mimo jiné míří na vánoční trh i do Česka," uvedl. Parametry stromu ovlivňují i možnosti přístupu techniky v lese, délka odvozní soupravy či výška trolejového vedení v Brně.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek poté, co 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek dal následně podnět k založení dětského domova Dagmar. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení. "Vzhledem k této tradici se se stromem pro Brno loučíme na bílovickém polesí ŠLP Křtiny," řekl Dobrovolný. Součástí bude krátký kulturní program a tradiční symbolické sázení stromků.

Školní lesní podnik nabízí vánoční stromky i veřejnosti. Prodává je o víkendech na hájenkách. "Stejně jako vánoční strom pro Brno i tyto stromky mají ekologickou certifikaci a pochází jak z prořezávek, tak i z cílených maloplošných výsadeb na specifických místech, například pod elektrovody," uvedl Dobrovolný.

Vánoční stromy už má vybrané i druhé největší město jižní Moravy, Znojmo. Horní náměstí ozdobí čtvrt století stará kavkazská jedle, kterou Znojmu daruje městys Višňové. A na Masarykově náměstí bude stát stříbrný smrk ze Slupi. Roste již téměř půl století před rodinným domem, ale pod zemí i nad zemí už zasahuje do inženýrských sítí, takže by bylo nutné jej stejně pokácet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

30.10.2023 20:17
Kecy v kleci. Pořád je to zdravý, krásný strom, který ještě mnoho dekád mohl plnit své funkce, a další dekády je mohl plnit postupným odumíráním a následným rozkladem na místě, kde vyrostl.

Pitomé zvyky. Jsou Vánoce! Takže zabít strom, rybu a prase, vykrást banku, následně obchoďák, a pak ve výsledku zatěžovat zdravotnictví zbytečnými přežíracími a chlastacími nemocemi.
Někdo ale to kolo byznysu točit musí, že... ve jménu tradic a zvyků :) A přihodíme k tomu opuštěné děti, to k Vánocům patří jako nikdy, jen ať to cinká.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist