https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-pitek-o-zachrane-malych-srncat-a-naprave-historicke-krivdy-na-myslivosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: O záchraně malých srnčat a nápravě historické křivdy na myslivosti

21.6.2024
Senoseč. Srnče se v případě nebezpečí chrání tím, že se přikrčí, aby nebylo vidět predátorem. Není pak vidět ani z kabiny traktoru.
Senoseč. Srnče se v případě nebezpečí chrání tím, že se přikrčí, aby nebylo vidět predátorem. Není pak vidět ani z kabiny traktoru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Pitek
Pro senoseč a sušení sena není zrovna ideální počasí, přesto neotálíme a rozjeli jsme naší hlavní pracovní sezonu naplno. Dříve jsme začínali se sekáním většiny luk o tři týdny později, abychom se vyhnuli čerstvě nakladeným srnčatům a daňčatům.
 
A krásně to fungovalo. Zvýšená potřeba balíků na zimní krmení našich hospodářských zvířat nás, ale nutí sekat dříve a proto jsme museli přijmout další opatření. Ve spolupráci s místními myslivci procházíme před sečením louky s německými krátkosrstými ohaři, přestože tento způsob není stoprocentní a ohaři čerstvě nakladená bezpachá mláďata přejdou a nevystavují.

Vyzkoušeli jsme i novou moderní technologii, která funguje skvěle. Dnes brzy ráno jsme dvěma drony s termovizí velmi rychle prozkoumali rozsáhlé plochy, kde jsme objevili sedm srnčat, dali jsme je pod označené bedny a pustili až po posečení okolní plochy. Potřebnou práci jsme udělali a nedošlo k žádné zbytečné smrti čerstvých mláďat. Takto by mělo podle mého názoru vypadat soužití myslivců a zemědělců.

U nás máme výhodu, že se v našem prostoru známe, myslím, že jsou zde rozumní lidé a v mnoha případech jsou zemědělci zároveň myslivci. To je podle mě ideální stav.

Bohužel vedení Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) tento princip nechce pochopit a rozjelo hysterickou kampaň proti novele zákona o myslivosti, kterou předložilo ministerstvo zemědělství a minulou středu schválila vláda ČR.

Při vyhledávání srnčat mohou pomoci cvičení psi. Mláďata jsou ale bez pachu a ne vždy je psi najdou.
Při vyhledávání srnčat mohou pomoci cvičení psi. Mláďata jsou ale bez pachu a ne vždy je psi najdou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Pitek

Přípravy novely a velice obsáhlé diskuze ke každému paragrafu jsem se v pracovní skupině na ministerstvu účastnil a všem jednotlivým ustanovením se věnovalo dostatek času a energie. Své zástupce v pracovní skupině měli všechny hlavní subjekty, kterých se zákon o myslivosti především týká. Já jsem byl nominován Asociací soukromého zemědělství ČR. ČMMJ zastupoval Ing. Jiří Janota.

Novela má dva hlavní cíle. Posílit práva vlastníků honebních pozemků při organizaci honiteb a snížit neúnosné hospodářské a ekologické škody působené přemnoženou spárkatou zvěří.

Současný dlouholetý systém zájmové hobby myslivosti, který jsme zdědili z období socialismu a je prováděný většinou lidmi, kteří svoji práci a obživu mají v povoláních mimo zemědělství a lesnictví a myslivost provozují jako svůj koníček ve volném čase po práci, je neudržitelný.

Myslivost musí stát na hospodářském základě, musí být vázána na vlastnictví pozemků a musí být nedílnou součástí zemědělského a lesnického hospodaření, protože se navzájem velice silně ovlivňují.

Pro myslivce majících myslivost jako koníček pro volný čas prostor v myslivosti a honitbách jednoznačně bude, ale rozhodovat musí hospodáři, protože jen oni mají odpovědnost ze celek, za prostředí, kde se myslivost provozuje, a jen oni jsou schopni v honitbách vytvořit a udržovat ekonomickou i ekologickou rovnováhu.

Rovnováha mezi kvalitními populacemi zvěře a nezničeným životním prostředím vhodným pro život zvěře je přirozeným a důležitým zájmem vlastníků a zemědělských i lesních hospodářů.

Před dronem s termovizí se žádné mládě neschová.
Před dronem s termovizí se žádné mládě neschová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Pitek

V České republice máme cca 30 000 zemědělských subjektů, z toho je 25 855 subjektů ve velikosti do 150 hektarů. To jsou rodinné farmy hospodařící na 20 % výměry zemědělské půdy v ČR a je to 86 % zemědělců, další skupinou jsou farmy od 150 hektarů do 580 hektarů a těch je 2400 subjektů hospodařících na 19 % výměry zemědělské půdy a tvoří 8 % zemědělců.

Drtivá většina těchto zemědělců i těch, co mají přes 500 hektarů, pokud je nemají souvislé, mají velice omezený přístup k výkonu práva myslivosti a k možnosti myslivost na svých pozemcích ovlivnit.

Čeští a moravští sedláci proto žádají vládnoucí středo pravou koalici, aby jim bylo navráceno právo přístupu k výkonu myslivosti vázané na vlastnictví honebních pozemků a myslivost se stala součástí jejich hospodaření. Toto právo jim ukradli komunisté za socialismu současně s pozemky při kolektivizaci venkova.

Následně si komunisté tuto krádež pojistili v roce 1962 zvýšením minimální výměry honiteb z původních 115 hektarů na minimální výměru 500 hektarů, která platí dodnes. V Rakousku, které je nám blízké a měli jsme s ním i podobnou historii, mají minimální výměru honitby stále 115 hektarů a toto kritérium v zákoně zajišťuje vlastníkům honebních pozemků uplatnění jejich práv, přestože reálně je průměrná velikost rakouských honiteb 1 100 hektarů.

Před dronem s termovizí se žádné mládě neschová.
Před dronem s termovizí se žádné mládě neschová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Pitek

Snížení minimální výměry honiteb z 500 hektarů na 250 hektarů je proto již jakýmsi kompromisem, ale je klíčovým ustanovením novely zákona o myslivosti.

Ušli jsme velký kus cesty k nápravě komunistické křivdy a chtěl bych za to poděkovat ministrovi zemědělství Marku Výbornému, že se ke složité a emočně vyhrocené problematice myslivosti postavil čelem a ministerstvo předložilo novelu zákona v souladu s předvolebními sliby všech politických uskupení současné vládní pětikoalice a v souladu s programovým prohlášením vlády.

Chtěl bych také poděkovat vládě, že tuto novelu potvrdila a poslala do dalšího legislativního procesu do sněmovny a věřím, že nikdo z koaličních poslanců se nebude chtít zamazat odérem neochoty napravit socialistickou krádež práva k soukromému vlastnictví spáchaného komunisty na selském stavu.

Věřím, že o nápravu komunistické křivdy se budou snažit i poslanci hnutí STAN, kteří jsou velmi silně lobováni členy ČMMJ, jejichž politickými partnery i podle jejich vlastního vyjádření v časopise Myslivost jsou KSČM, ČSSD a SPD.

Vlastnická myslivost na hospodářských základech jako součást zemědělského a lesnického hospodaření znamená kvalitní myslivost.


reklama

 
foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Brok

21.6.2024 09:34
Čím více srnek, tím náročnější a dražší obnova pestrého lesa.
Odpovědět
AZ

Antonín Zdráhala

21.6.2024 13:08 Reaguje na Petr Brok
Čím víc hloupých lesáků, tím větší škody. Hlavním problémem je nevhodné hospodaření LČR. Nebudou lesáci, nebudou škody.
Odpovědět
PB

Petr Brok

22.6.2024 11:32 Reaguje na Antonín Zdráhala
Já hospodařím ve svém lese vhodně a díky přemnoženému srnčímu mám škodu i přes ochranná opatření.
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 10:16 Reaguje na Petr Brok
Co , nebo kdo vám brání požádat na základě škod o navýšeni lovu , stávající zákon to umožňuje .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 12:58 Reaguje na Radek
Pochybuji, že se dočkáte odpovědi. Většina lidí zákon a vyhlášky nezná a tak neví co vše jim to umožňuje. Samozřejmě, termíny jako přemnožená zvěř či škody si pamatují a to jim k životu bohatě stačí. Já se nedivím, že potom snadno naletí takovým Pitkům, kterým v reálu ani tak o nějaké škody nejde. Ono si stačí přečíst co v zákoně který má hlavně řešit plánování a lov zvěře považuje pan Pitek za nejdůležitější. Tedy že:
"Snížení minimální výměry honiteb z 500 hektarů na 250 hektarů je proto již jakýmsi kompromisem, ale je klíčovým ustanovením novely zákona o myslivosti".
Tedy, žádné přemnožení zvěře, škody, lepší plánování, lepší kontrola vykazované ulovené zvěře ale pouze a jenom menší možná výměra. Nejkrásnější na tom je , že se všichni odvolávaji na Rakousko a jejich historickách 115 ha. Vůbec je nezajímá, že sice v Rakousku mají minimální rozlohu těch 115 ha ale za tu dobu pokročili a v dnešní době mají již honitby v průměru desetkrát větší. Jen u nás je zásadní abychom se vrátili v čase na začátek minulého století. Alespoň je vidět co je pro mnohé v myslivosti tím nejdůležitějším.
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 14:19 Reaguje na Jarek Schindler
Bohužel máte pravdu . Oba víme z praxe že potížistu je minimum , navíc i víme o co jim jde . Znovu to ve zkratce vypíšu , jde o narovnání za křivdu z dob normalizace , to znamená návrat do 50 let minulého století , nikdo z těch lidí co to zažili už nežije , nakonec už to přiznal i pan ministr . Proč v době kdy víme o zvěři a jejich potřebách mnohem víc ,se naopak nesnažíme o nápravu chyb . Nesnažíme se o zlepšení . Je tak snadné zblbnout lajkou veřejnost , proč naslouchají lidem kterým nikdy o myslivost nešlo ? a nejde ani teď , navíc se k nim přidali organizace které celou dobu byli na straně zvěře a přírody , jak to že ani oni nevidí kam to novela zákona o MS posune . To jde opravdu všem jen o peníze
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 14:33 Reaguje na Radek
Nevím jestli to vaše vyjádření o tom, že by ti ochranáři měli být někdy na straně zvěře a přírody je správné. Já si myslím , že " na straně zvěře a přírody byli a to dávno před tím než se u nás nějaký ochranářský aktivista poprve vyskytl, právě myslivci. A ochranáři? Ti by se měli nejdříve domluvit co vlastně chtějí. Polovina z nich vyčítá myslivcům že loví a ta druhá, že loví málo. Všem by se určitě ulevilo kdyby si ochranáři sami mezi sebou nejprve vysvětlili tento jejich vnitřní rozpor. No a pro spoustu současných ochranářů a různých ekologů a ekospolků se ochrana přírody stala byznysem. No a tak jim momentálně již tak o nějakou přírodu nejde. Je potřeba udržet a rozvíjet ten ekobyznys. No a myslivci vadí.
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 14:51 Reaguje na Jarek Schindler
Já myslel na ochranáře myslivce , sokolníky , lidi co žijí pro přírodu . Ty dnešní ochranáři jsou jelita z měst ,myslím že jich hodně z nich netuší jak to je
Odpovědět
PB

Petr Brok

24.6.2024 11:20 Reaguje na Radek
Požádal jsem, sice jenom ústně, ale i tak z toho byla zlá krev. Jsme velmi malá vesnice s velikým katastrem.
Odpovědět
Ra

Radek

24.6.2024 11:54 Reaguje na Petr Brok
Zajdětě si na příslušné lesní vodní hospodářství odbor myslivost . Tam si požádejte o navýšení lovu z důvodu škod . Oni navýší odlov v poměru pohlaví , potom bude záležet na místních myslivcích jestli splní plán lovu . Pokud máte opravdu škody , nevím proč by měla být zlá krev .
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.6.2024 20:31 Reaguje na Radek
Tak ono ty škody musí uznat i druhá strana. Jinak neustoupí a nebudou lovit víc nebo to budou, pokud to dostanou nařízené od úřadů, sabotovat.
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 11:09 Reaguje na Radim Polášek
Samozřejmě že se musí obě strany domluvit , jak jinak by jste to chtěl dělat .

V novele to bude podle veleváženého úředníka , to si myslíte že bude lepší , pokud ano tak v čem ? za úplatu ,nebo po známostí ohodnotí vše . Z plánováním zvěře to samé ….. hlavně že bude napravená křivda , pan ministr by se měl probudit ,už blimbají na 12 .
Odpovědět
Ra

Radek

21.6.2024 09:49
To je zase polopravd v jednom článku . Tak za sebe jak je to u nás , většina vlastníků jsou členy místního mysliveckého spolku , jeden z největších dělá předsedu , druhý dělá předsedu honebního společenstva . Ostatní vlastníci do spolku nevstoupili , dělají jenom problémy , škody mají i tam kde si sedla sojka a hledala semínko v zemi , vše živé jim vadí , vše jim dělá škody , povolenku lovu nechtějí , nemají zkoušky ani ZP . Soudy které nikam nevedou a po 5 letech končí dohodou a směšným vyrovnáním . Co vím od známých je to všude podobné . Že mají již dnes vlastníci právo výkonu myslivosti na svých pozemcích pan Pitek moc dobře ví , jakou že rovná pan ministr křivdu kam to narovnání vede ? Ti co nás šikanují ,nebudou muset činit opatření proti škodám , budou požadovat další a další lov zvěře ,kterou tak láskyplně pan Pitek zachraňuje pomoci psů a dronů , pomoci nového zákonu budou uplatňovat další peníze za , takzvané neplnění plánu lovu . To bude ta navázaná myslivost k pudě , po které volá nespokojená menšina vlastníků jako je pan Pitek . Osobně jsem přesvědčen že jde pouze o změnu která povede k dosažení takové výměry honební plochy aby mohli mít sedláci a hrabata svoji honitbu .
Odpovědět
DA

DAG

21.6.2024 10:17 Reaguje na Radek
Polopravd? Já bych řekl rovnou blábolů. Prostě ať přiznají, že se s nikým nechtějí domlouvat a chtějí si hospodařit jako Trautumbergové.
Docela zajímavá je geneze argumentu, že se stala v 62hém jakási křivda.
Nikdo to nezmínil třicet let a najednou je to nejdůležitější věc na světě? Je to jen chabý protiargument tomu, že 500 ha je dán biologií a rozumnou velikostí organizační jednotky.
Naše rodina měla s komunisty neblahé zkušenosti, takže komunisty nesnáším, ale tohle je naprosto účelové. Malé honitby jsou v dnešní době, ze všech úhlů pohledu, nesmysl.
Ještě je vtipné jak pan Pitek zaobaleně říká, že těm hloupým komunistickým myslivcům mají velet chytří farmáři a majitelé půdy :)
Odpovědět
JV

Josef Valenta

22.6.2024 20:36 Reaguje na DAG
Pakliže místo lovu by bylo správné pojmenování chov zvěře v souladu s krajinou,tak s tím bych souhlasil.letos
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

22.6.2024 06:11 Reaguje na Radek
já za Pitkem stojím !!! a co se tqýče té záchrany srnčat a daňčat před pokosením, to je dle tebe Radku, špatně ? že je pak nenechají dlouhý čas pokosené trpět ? však kdyby jste nebyli líní, tak je pak můžete odlovit a sežrat na mysliveckém bále, kde si můžete dát i do držky a i vydělat nějakou korunu na guláši z těchto zachráněných kusů. logické zamyšlení nad tím vysokým stavem spárkaté a černé zvěře - kdyby byla zavčasu lovena tak by ten problém ani nenastal !
Odpovědět
Ra

Radek

22.6.2024 09:10 Reaguje na radim buffalo tobias
Já se nedivím , přesně na takové ochranáře jako jste vy pan Pitek cílí . On potřebuje ted protlačit jeho návrh zákona , hned jak se mu to podaří se vše změní . Teď vynášíme srnčata my , normální myslivci , snažíme se o chov a dobrou populaci zvěře , to znamená silné jedince v dobrém složení pohlaví , věkových tříd z cílem co nejsilnějších kusu a trofejí . Přesně to se ale panu Pitkovi nelíbí , podle něj je spárkaté zvěře moc a je potřeba ji lovit , takže ted udělal akci z dronem aby si pojistil jeho návrh zákona a hned jak se mu to podaří tak spárkatou nemilosrdně zlikviduje . PODLE TOHO CO JSTE NAPSAL SE MU TO DAŘÍ , AŽ PROCITNETE TAK SI ANI NEŠKRTNETE . SEDLÁCI A HRABATA VÁM PAK UKÁŽÍ KDO JE MAJITEL POZEMKU A CO SE NA NĚM BUDE ODEHRÁVAT . Jenže to už to už pak bude pozdě . Četl jste navrh novely zákona o MS , podle toho co píšete , nečetl . Že
Odpovědět
Ra

Radek

22.6.2024 09:49 Reaguje na radim buffalo tobias
Víte co je lepší než vynášet srnčata , rozmístit den před senosečí radia a pustit je nahlas , srny to zradí a srnčata vyvedou z prostoru pryč samy . Ono totiž to vynášení co vám pan Pitek podstrčil v mnohých případech znamená zapachování srnčete , to potom srna nepřijme a srnče uhyne hladem . Myslím že lidem jako jste vy to stejně nemá cenu vysvětlovat
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.6.2024 10:47 Reaguje na Radek
Pan Pitek napsal, že objevená srnčata dali pod dřevěné bedny, které byly odstraněny po posečení okolní plochy. Tak se vyhnuli zapachování srnčat.
Odpovědět
Ra

Radek

22.6.2024 18:46 Reaguje na Majka Kletečková
Ano máte pravdu , ale nic to nemění na tom že nejlepší způsob je zradit srnu tak aby odvedla srnče před sečením jinam , i ta bedna je plná pachů od lidí . Stejně je to od pana Pitka špinavá hra , tvrdí jak má štěstí že jsou u nich dobří myslivci a celou dobu se k nim nepřidal , to asi pro to že jsou dobří a tak moc rád s nimi spolupracuje , ale chce výměru takovou aby mohl mít honitbu sám pro sebe . Prosazuje zákon který zruší věkové třídy a povolí lov na potkání a před projednávání zákona sněmovnou , se chlubí jak zachraňuje srnčata .
Odpovědět
Ra

Radek

21.6.2024 10:27
Rakousko na menší ploše má víc zvěře a přesto nemají , nevykazují takové škody o jakých se mluví u nás . Že by to bylo způsobem jakým obhospodařují místní vlastníci pudu , stačí se podívat na fotomapy .

U nás dělá největší problémy vlastník hospodařící na výměře 110ha , chová krávy ,všechny pozemky zatravněné , obnova pastvin neprobíhá . Dotace SIZIF 1 200 000 KČ . Nebylo by od věci stanovit míru poškození plodin , v jeho případě luk . Chtít navázat k půdě právo myslivosti a narovnání na dobu po které volá pan Pitek a přitom využívat benefity které poskytuje vlastníkovi co hospodaří na malé farmě , dnešní doba z veřejných peněz . Zlikvidovat tím myslivecké spolky na vesnicích , k čemu bude tahle nová křivda dobrá , posílí to mezilidské vztahy na vesnicích . Pomůže to v rozvoji myslivosti , k lepší populaci zvěře , lepším výsledkům chovu , lepším a zdravějším lesům , je někdo kdo tomu ještě věří
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.6.2024 11:22 Reaguje na Radek
Kolik těch krav na těch 110 hektarů mají a kolik z toho jsou pastviny?
Pastviny jsou jinak specifický biotop, já jsem je zažil ještě z doby, kdy JZD krávy páslo na pastvinách venku, neměli je po celý rok ustájené v kravíně. A když se ty pastviny udržují trochu šetrným způsobem a po mnoho let stejnoměrně, aby se ten biotop stabilizoval, tak podle mne jsou ty pastviny dost přírodní a cenný biotop. To nevadí, že na místech, kde se krávy soustředí, je kolikrát za mokra rozšlapané bláto a za sucha prach, když je to do jednotek procent pastviny, podle mne to není problém. A není to zrovna na erozně exponovaném místě pastviny.
Odpovědět
Ra

Radek

21.6.2024 14:25 Reaguje na Radim Polášek
Já nevím kolik má krav ,pastviny jsou krom asi 3 h orné celá výměra . Já na jeho příkladu chtěl poukázat na smutný fakt , jak malý dotovaný zemědělec žije ze 110 ha z celou rodinou na rodinné farmě . Vše živé co se projde po jeho pozemcích (krom jeho krav ) mu škodí ,místní lidi buzeruje jak jen to jde . O výkon práva myslivosti nemá zájem , jediné co ho zajímá je požadovaní placení škod a buzerace všech v jeho rodné vesnici . Pan Pitek to tady maluje lidem co o tom neví nic na růžovo ,jak jde dělat jedině správně a dobře myslivost navázaná na vlastnická práva , jenže všichni ( co v tom žijeme ) moc dobře víme že to je lež . Na každé vesnici se jeden ,dva takoví K.K.T. najdou .
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.6.2024 15:05 Reaguje na Radek
To asi s těmi problémovými lidmi máte pravdu.
Proto je stávající systém Honebních společenstev dost co k čemu, pozemky takových potížistů se prostě do honitby začlení, myslivci mu tam tu myslivost provádějí a pokud jim to ten člověk rovnou nesabotuje, nijak ho k provádění té myslivosti ani nepotřebují. Až na nespokojenost toho potížisty všechno prostě normálně funguje.
Co se ale týká toho konkrétního zemědělce, 110 hektarů je dost málo. Není potížista třeba proto, že se jeho podnik dlouho drží tak tak nad vodou, on je přepracovaný, protože třeba všemožnými způsoby už roky podvrací bankrot? A tak je z toho pod silným tlakem a projevuje se to takovými problémy?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 18:50 Reaguje na Radek
No to je jeden z problémů. U nás se také nevykazují takové škody o kterých se potom mluví.
Odpovědět
Ra

Radek

21.6.2024 19:46 Reaguje na Jarek Schindler
U nás se vykazují škody které nejsou a to není zrovna malý problém
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 11:16
Žádám tímto pana Pitka aby konkrétně vysvětlil ty své všeobecné fráze a bohapustá tvrzení.
1- V čem se liší současný zákon o myslivosti od toho prvorepublikového ve tvorbě a využití honiteb?
2- V čem se tak liší( kromě té minimální výměry) aby vám to dával právo tvrdit, že vám toto za socialismu komunisty ukradené právo nebylo dávno vráceno?
3- Proč je v tom Rakousku, sám to tvrdíte, současná průměrná výměra honiteb 1100 ha když těch 115 ha je tak výhodných? Když tedy tvrdíte, že nejdůležitější věcí myslivosti je možnost rozhodovat o svých pozemcích a myslivosti na nich, tak proč se toho ti Rakušané vzdávají a tvoří průměrně 1100 hektarové honitby? Navíc není náhodou to průměrné hospodářství ( farma) v tom Rakousku podstatně menší než u nás?
4-Ano, spousta lidí by asi nic nenamítala a se snížením minimální výměry i souhlasila, pokud by se s tím snížila i minimální výměra jednotlivých polí a plodin na nich pěstovaných. Proč, když se tedy inspirujete Rakouskem se neinspirujete i stavem jejich zemědělské krajiny?
5- Mluvíte o posílení práv vlastníků ale kolik vlastníků nakonec na těch svých polích vlastně hospodaří? Není náhodou problém spíš v tom, že jde k zemědělské činnosti pronajmout pole ale nejde současně pronajmout i právo myslivosti protože to nejde vykonávat na jednom poli ale pouze v honitbě?
6- Tvrdíte, že : většina zemědělců i těch, co mají přes 500 hektarů, pokud je nemají souvislé, mají velice omezený přístup k výkonu práva myslivosti a k možnosti myslivost na svých pozemcích ovlivnit. Není to právě naopak a tito zemědělci mají při tvorbě honiteb a jejich využití jedno z hlavních slov?
7- Sám jste napsal: že v mnoha případech jsou u vás zemědělci zároveň myslivci. Myslíte že jinde je tomu jinak? Myslíte, že kdo ze zemědělců chce provozovat myslivost tak ji i při současném zákoně neprovozuje?
8- Proč to neřeknete rovnou, že spolupráce v rámci společenstevní honitby vám "nejde pod nos" protože tam fungují nějaké kontrolní mechanismy které by vám bránili dělat si v honitbě co chcete.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.6.2024 11:29
Pitek je dost demagog.
ty srnčata, co zachraňuje, pak v malé honitbě rychle vystřílí, protože v tak malých honitbách většina srnčí zvěře denně pendluje, mezi krytem a pastvou, z honitby do honitby. A jelikož se Pitek nedokáže domluvit s myslivci, jinak by normálně fungoval v Honebním společenstvu, vzhledem k rozloze jeho pozemků i jako nějaký funkcionář Honebního společenstva a asi i myslivců, nedomluví se ani s majitelem sousedních honiteb. A vzájemně si potom budou tu srnčí zvěř střílet, až tam velice rychle nebude nic. A budou parazitovat na velkých honitbách, protože odtamtud jim budou migrovat kusy hledající méně zazvěřený prostor
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.6.2024 12:14
V Česku žije 115 mužů (jaká shoda náhod s vytouženou výměrou!-) s příjmením Křivda. Jak čtu články pana Pitka, domnívám se, že by jich mohlo být i více...

A jinak jsem přesvědčen, že trend zvětšování honiteb ve světě není náhodný, kvalitní chov migrující zvěře to vyžaduje. Je-li v Rakousku průměrná honitba s rozlohou 1100 ha, kolik mají ty větší, když stále mají i pidihonitby do 115 ha? Rád bych viděl takovou statistiku, kde se jasně ukáže, že většina chápe cíle a smysl myslivosti v chovu zvěře, ne v jejím lovu. Chce to jen mít řádně nastavené kontrolní mechanismy, které jsou kvůli chybujícím lidem potřebné. Za sebe považuji optimální velikost honitby kolem 1200-1500 ha.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.6.2024 15:27 Reaguje na Karel Zvářal
Ovšem když chcete v honitbě zvěř chovat a ne jenom střílet, nedá se to dělat bez detailní znalosti aspoň většiny kusů zvěře v honitbě. To znamená mít v honitbě dostatek posedů a hlavně tam na nich pobývat a tu zvěř pozorovat, každý rok tak stovky hodin. Jedině tak dokážete ty zvířata od sebe rozeznat a potom je chovat, plánovitě střílet ty nevhodná a nechávat právě ta vhodná.
Ovšem to jde proti zájmové myslivosti, dneska už není možné, jako tomu bylo za komunistů, noci prosedět na posedech a v práci potom vyspávat.
Taky je hodně omezené to, co bylo dříve v zájmových organizacích běžné, pracující člověk to dělal jen trochu a teprve po odchodu do důchodu to začal dělat "na plný úvazek" Pokud byl v dobrém zdravotním stavu, tu myslivost dělal intenzívně ještě tak 10 let, do sedumdesáti, pokud měl k tomu ještě štěstí, tak i 20 let, do osumdesáti...
To je dnes taky omezeno, zvyšováním věku odchodu do důchodu a taky asi vyšším upracováním organismu...
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 16:00 Reaguje na Radim Polášek
Já teda nevím ale v noci dnešní lovci loví prasata a LČR srnčí všech věkových tříd a pohlaví . Pokud chcete znát v honitbě zvěř a poměry (tím myslím spády zvěře , kde se v kterou roční dobu ten který druh pohybuje a jak ) tak tam musíte být za světla ,takže ráno a s večerním soumrakem , to potom stačí jen chtít a jede to hodně líp než za komoušů
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 16:07 Reaguje na Radek
Ono totiž poznat ten který kus jde jen za viditelnosti takže za světla , z dobrým dalekohledem , dnes je jich na trhu dostatek . Posedy jsou možná dobrý na lov ale na obeznání je nejlepší žebřík , sedačka opřená o strom , to potom zná myslivec i každou sovu , nebo ptáka ….z posedu jde možná lovit …. A ten kdo to má rád si čas vždy najde , vy to tak nemáte . To jen někteří sedláci nemají pořád na lov čas , mají ho jen na buzerování a ten 110 hektarový , v žádném případě nekrachuje , tomu se žije dobře
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.6.2024 19:41 Reaguje na Radek
Tak ono jak kde. já jsem kousek od města, blízko větší vodní plochy a přes honitbu vedou "strategické, snad celostátní cyklistické stezky a turistické trasy. Takže přes den je na spousta míst plno lidí, zvěř potom spíše v noci. A kde nejsou turisti a cyklisti, chodí houbaři a jiní místní.
Jen na málo místech schovaných v udolích a za lesy ze za dne liduprázdno.
Jako posed myslím taky spíše to sedátko na stromě, klasické posedy na stromě, krytá plocha cca 2x2 metry s okenicemi a řádnou střechou od našich myslivců jsem viděl snad jenom v dětství u profláknutého liduprázdného místa plného liščích a jezevčích nor.
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 22:25 Reaguje na Radim Polášek
V noci nemáte šanci nic obeznat a už vůbec nejde určit vhodnost chovu . Termovizí sice vidíte zvěř , uděláte si obraz nějakého pohybu ale je tak akorát pro lov , vitalitu , stáří tím nepoznáte . Průběrný lov je nejdůležitější u holé , a když člověk zná prostor vím kde čekat , obeznávat jde jen za světla z dobrým sklem , jedině tak víte co v lese je , pokud chcete lovit opravdu to co tam nepatří , jde to jen ráno nebo večer , v noci selata pozná snad každý , u černý je to o dost jednodušší . Lidi jsou dnes i na horách , prostě se nudí a lezou všude , není jim nic svaté ,myslí si že je to tak v pořádku . To je demokracie po česku , ale zvěř je chytrá a moc dobře ví kdo je lovec a kdo turista ……by mě docela zajímalo jak to bude nový zákon řešit , bude plán lovu a vy ho nesplníte ,jednoduše kvůli pohybu lidí a dostanete pokutu ? nebo se na tom budou ti lidé podílet asi podle najetých km :-)))
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.6.2024 14:01 Reaguje na Radim Polášek
jako tomu bylo za komunistů, noci prosedět na posedech a v práci potom vyspávat. ..............

Žil jste vůbec za socialismu?
Odpovědět
Ra

Radek

25.6.2024 18:24 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Asi nežil , já mám ted mnohem víc času než za komoušů
Odpovědět
AZ

Antonín Zdráhala

21.6.2024 13:04
Pan Pitek zase fňuká. Nikde ho nechtějí, tak potřebuje svoji honitbu. Jaké jsou velikosti polí v Rakousku a u nás? Díky způsobu zemědělského hospodaření považuji změnu výměry honitby na 250ha za hloupost. Pan Pitek je demagog. Kdysi jsem si myslel, že je to slušný rozumný člověk. Omlouvám se za tyto lži. Jsem anikomunista. Ale už by si ty blbé žvásty o komunistické myslivosti mohl strčit někam. Je to trapné.
Odpovědět
MV

Martin Vlk

21.6.2024 14:49
Zákon by neměl být stavěn jen podle aktuální potřeby, který v tomto případě řeší pouze přemnoženou spárkatou zvěř.
Zákon by měl být takový, aby fungoval dobře i tehdy, bude-li jí, třeba jen někde, málo.
Ale co hlavně! Zákon by měl reálný stav posouvat k tomu, aby regulace člověkem byla co nejméně potřebná. Tedy měl by sankcionovat vše, co vede k opaku.
Zákon, který nás tlačí k tomu, abychom uměle vytvářeli stav, který pak vyžaduje lidský zásah (tedy regulaci lovem) je špatný.
V celku se mi líbil postoj jednoho pána zde, který tu měl článek, že by se odlov měl řídit reálnými škodami a ne jen jakýmsi koeficientem, který se vytváří na základě domělého stavu zvěře. Domělého píši záměrně, protože to, jak se zvěř nyní počítá, to nemá s reálným stavem nic společného. Škody ale identifikovat lze poměrně snadno a navíc je to to, kvůli čemu se toto vše vlastně řeší. Nedává tedy valný smysl opírat metriku a nějaký jiný údaj, když se vlastně řeší jenom škody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 16:57 Reaguje na Martin Vlk
Je to tak, jak píšete. Pokud si bude chtít někdo zastřílet, tak
nahlásí nadsazené počty zvěře a bude mít co střílet. Do uvolněného
prostoru přijde zvěř od sousedů-chovatelů a bude mít co střílet zas.
Tak to bude tak dlouho, dokud to sousedy nenaštve a budou se chovat
taky tak. Výsledkem bude zvěř v ZOO na kterou se budou děti chodit
dívat jako na slony. Tak nějak fungovala "sedlácká" myslivost za
1.republiky, kdy se o zvěř nikdo v době hájení nestaral, ale týden
před jeho ukončení k sobě zvěř lákali příkrmem. Ten den bylo ran
jako u Verdenu a do týdne bylo dokonáno. Něco takového provádějí
rybáři -masaři, kteří si na revír před vysazením ryb nevzpomenou,
ale v den zahájení lovu se o lovná místa poperou. Místní utřou
slzu a k vodě se pak už chodí pouze rekreovat. Pamatuji si na při
dvou mysliveckých spolků ze Slavnosti sněženek, kdy bývala černá
ještě poměrně vzácná a přeli se kus ulovený ve sporné lokalitě.
Dnes je spíše trend u černé opačný a jsem zvědav na sedláka, který
celý den dře na statku, jak nadšeně prosedí mrazivou noc na posedu.
U nás to dělá pár mladších nadšenců a ti to bez práva lovit dělat nebudou. A nebo jim statkář za ten lov ještě zaplatí, když ho bude
stát pokutovat za nesplněný plán lovu ? Takovým chytrákům bych to
přál, aby okusili vlastní medicíny vyžadovat náhradu škod za něco, co sami v kukuřici množí a co migruje za potravou. Někde škodí, někde nic a náhle i tam a v původním místě už nikoliv. Tady chlapi
plánovali na černou naháňku, ale sedlák sklidil kukuřici a tlupa
odtáhla k sousedům. Chlapi pak smutně koukali na výřad u sousedů.
Odpovědět

David Šanc

22.6.2024 01:44
..kritika současné spolkové myslivosti je sice "hezká", ale po jejím rozbití, kde vezmete pane Pitku dostatečný počet lidí pro daný obor?. 1) , když většinová společnost o lov ani myslivost nemá zájem. 2) lov zvěře vnímá většinová společnost něco jako humanisticky nepřijatelného. 3) Stávající myslivce změnou zákona znechutíte a demotivujete. A nové lidi do daného oboru - snad MS profesionálů - v daných počtech/ČR nenamotivujete - pokud ano, jak?? Skrze politický LGTB programy pro mladé, zástrčka - zásuvka?? Už teď se do toho hrnou...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.6.2024 17:01
Já bych se dožadoval nápravy ze strany sedláků, kteří nás v dětském věku honili z pole a snažili se v nás zanechat pocity, jejichž odstranění nyní nezvládají ani zdatní psychologové. Viděl bych to tak na 5 mio od každého a 100 Kč/ha.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.6.2024 13:51
Toto právo jim ukradli komunisté za socialismu současně s pozemky při kolektivizaci venkova.

Následně si komunisté tuto krádež pojistili v roce 1962 zvýšením minimální výměry honiteb z původních 115 hektarů na minimální výměru 500 hektarů, která platí dodnes. V Rakousku, které je nám blízké a měli jsme s ním i podobnou historii, mají minimální výměru honitby stále 115 hektarů a toto kritérium v zákoně zajišťuje vlastníkům honebních pozemků uplatnění jejich práv, přestože reálně je průměrná velikost rakouských honiteb 1 100 hektarů. ...................

Předně - komunisté vlastníkům pozemků žádné právo k myslivosti neukradli. Pozemky jim - de jure - zůstaly, jen byly sdružstevněny, a dobře pamatuji, že mezi myslivci v naší vesnici byli hlavně bývalí velcí sedláci. A mimo nich, samozřejmě, i bývalí chudí lidé.
Kolik bylo zvěře v dobách I. Republiky, kdy honitby byly malé a sedláci fakticky neomezeně lovili? Kolik zvěře je v Rakousku, když je na něj tolik chvály? Kolik zvěře je třebas ve Francii? Pamatuji, že za socialismu byl devizově velice ziskový export živých zajíců i koroptví právě do Francie. A také - velice ziskový byl poplatkový lov pro zahraniční lovce, právě z těch vychvalovaných zemí - Rakouska, Francie, Itálie, i Británie, kde zvěř je fakticky jen v soukromých honitbách. Pěkně popsáno v knize Lovecký průvodce vypravuje.
V r. 95 jsem měl možnost projet kus Francie. Třebaže jsme jezdili v oblastech, které se zdály být velice vhodné pro lovnou zvěř, a ujeli jsme asi 1500 km, viděl jsem asi 3 zajíce a asi 5 bažantů.
Pravda je taková, že lidová myslivost za socialismu, díky státní podpoře, u nás zachovala vysoké stavy zvěře. To, že nyní jsou stavy, zvláště spárkaté, příliš vysoké, je zapříčiněno různými novotami, které myslivost narušují. No a také změnou způsobu života.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.6.2024 20:25 Reaguje na Jaroslav Pokorný
No nevím.
Bývalý velký sedlák, pokud chtěl být za komunistů myslivcem, se buďto musel dát přímo ke komunistům nebo aspoň tam musel být předseda základní organizace KSČ nebo předseda Národního výboru a podobně jeho kamarád, aby na něho napsal příznivý posudek.
Být myslivcem znamenalo mít flintu a mít flintu znamenalo mít zbrojní průkaz. A ten se vydával na základě příznivých referencí o tom člověku, což tehdy byly na něho napsané posudky.
Co se týká vlastnictví pozemků, je pravda, že formálně i když je dali do družstva, byly ty pozemky pořád majetkem vlastníků. To ale platilo až do prvního bankrotu družstva. Stát sanoval kolabující zemědělská družstva, která obvykle kolabovala vinou nekompetentního komunisty dosazeného vedení, vložením další státní investice. Tím se majetek družstva naředil, bez navýšení celkové hodnoty družstva a teprve těmito transakcemi došlo ke skutečnému ukradení významného podílu těch pozemků, které tím přešly na stát.
Odpovědět
DA

DAG

26.6.2024 08:07 Reaguje na Radim Polášek
Nevím jak tu dobu pamatujete. Já teda ne. Ale co vím, tak to bylo dost individuální. Taková ta klasika, děláš problémy máš problémy, neděláš problémy nemáš problémy. Taky hodně záleželo kde byl jaký komouš. Jestli to byl lidsky zmetek nebo ne.
Brokovnici jste si mohl koupit na lovecký lístek a zbrojáky se nedělaly. Bývalí sedláci neměli s myslivostí problém, pokud neměli politický problém.
I za komunistů ty pole papírově patřili Vám, jen na nich jaksi hospodařili komunisti.
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 11:10
Samozřejmě že se musí obě strany domluvit , jak jinak by jste to chtěl dělat .
V novele to bude podle veleváženého úředníka , to si myslíte že bude lepší , pokud ano tak v čem ? za úplatu ,nebo po známostí ohodnotí vše . Z plánováním zvěře to samé ….. hlavně že bude napravená křivda , pan ministr by se měl probudit ,už blimbají na 12 .
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 22:57
(1) Uživatel honitby je povinen umožnit osobě zemědělsky nebo lesnicky hospodařící na honebním pozemku, který tvoří honitbu, (dále jen „hospodařící osoba“) lov prasete divokého, siky japonského, siky Dybowského a u ostatních druhů zvěře spárkaté mláďat a samic v honitbě, vyjma kamzíka horského, pokud o to hospodařící osoba požádá, a to na období mysliveckého roku, ve kterém hospodařící osoba požádala o umožnění lovu. Hospodařící osoba je v takovém případě oprávněna lovit na honebních pozemcích, na kterých hospodaří, a to bez omezení počtu ulovených jedinců. Je-li však v honitbě stanoven pro prase divoké nebo jiný druh zvěře spárkaté minimální stav, je hospodařící osoba oprávněna lovit samčí zvěř do 2 let věku a samičí zvěř, a to až do splnění plánu lovu.

Tohle je na cenu za zásluhy o přírodu pro všechny co podporují novelu zákona o myslivosti . Pan Pitek může hrát komedii pro ochránce z měst vesele dál i z panem ministrem zemědělství .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist