https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrh-eu-mel-zatocit-s-mikroplasty.s-navrhem-ale-zatocila-prumyslova-lobby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrh EU měl zatočit s mikroplasty. S návrhem ale zatočila průmyslová lobby

11.9.2020 13:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mikroplasty jsou všude. Ilustrační snímek.
Mikroplasty jsou všude. Ilustrační snímek.
Mikroplasty jsou všudypřítomné. Jsou ve vzduchu, jídle, vodě, byly nalezeny v arktickém sněhu, vysoko v horách a v zásadě ve všech komerčně lovených druzích ryb. Jejich produkce navíc stále roste. Informuje o tom Evropská environmentální kancelář.
 

EU se nedávno rozhodla situaci řešit a proti mikroplastům zakročit. Konec konců i vědci z Evropské agentury pro chemické látky varují, že se situace s mikroplasty začíná vymykat kontrole, a že představují zdravotní riziko. Agentura navrhla zakázat přidávání mikroplastů do kosmetiky, barev, čisticích prostředků, hnojiv, pesticidů a téměř do všech ostatních produktů, kde jsou používané.

V případě schválení tohoto zákazu by se do životního prostředí ročně nedostalo 10 000 - 60 000 tun plastu. To je v porovnání s celosvětovým objemem spíš jen špička ledovce, EU by tím ale dala jasně najevo svůj postoj. Potud se jedná o chvályhodný krok, komentuje to Evropská environmentální kancelář.

Jenže koncerny, které plast, potažmo mikroplasty využívají, to vidí jinak. Největší z těchto společností začaly silně lobbovat za to, aby EU od zamýšleného zákazu mikroplastů upustila, nebo jej aspoň zmírnila. Jsou to asociace Plastics Europe nebo CEFIC, za nimiž stojí například BASF, Chemours, Chervron nebo Dow. K nim se přidaly i některé kosmetické a zemědělské společnosti. A tlak se jim vyplatil.

Evropská agentura pro chemické látky totiž přehodnotila varování svých vlastních expertů a navrhovaný zákaz mikroplastů velmi zmírnila. Podle Evropské environmentální kanceláře jsou zásahy lobbistů návrhu jasně patrné. Kancelář vypracovala analýzu celého problému. Podle ní návrh po zásahu lobbistů může celý problém s mikroplasty ještě zhoršit.

Především jde o to, že si průmyslové koncerny vymínily výjimku pro nanoplasty. Sama Evropská agentura pro chemické látky považuje nanoplasty za nebezpečné, protože mohou být toxické a navíc se mohou snadněji dostat do těl živočichů a poškodit jejich buňky. V důsledku jsou tedy nanoplasty horší pro zdraví a životní prostředí než o něco větší mikroplasty. V případě schválení návrhu po zásahu lobbistů by plastový průmysl dostal jasnou pobídku od samotné EU přejít od mikroplastů k nanoplastům.

Průmyslové lobby si také vymínilo, že mnoho druhů produktů bude z návrhu vyjmuto. Těm produktům, pro něž by platil, dává potom velmi dlouhé lhůty pro zavedení do praxe. Když by návrh vstoupil v platnost v roce 2022, jediným okamžitým efektem by byl pouze zákaz mikročástic používaných v kosmetice.

Produkce mikroplastů by se proto snižovala velmi pomalu. V roce 2028 by se dostala na 50 % a teprve až v roce 2030 by se mohla dostat na 90 %.

Veřejné konzultace k tomuto návrhu skončily 1. září. Členské státy budou hlasovat v roce 2021 a v případě schválení by tak nový právní předpis vstoupil v platnost na začátku roku 2022.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.9.2020 07:15
Nevím,kolik mikroplastů se používá v kosmetice, ale jen otěry z pneumatik budou tvořit ve městech odhadem x tisícinásobně víc.
Odpovědět
va

vaber

11.9.2020 08:05
a proč se mikroplasty do výrobků přidávají ? jen proto aby toho bylo víc a mohli zvýšit cenu,
výrobci rozhodují,pádná důkazy proti nim se hledají těžko a soudy podle toho soudí
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.9.2020 08:45
Nic jiného než důkaz o tom, že zisk má vyšší hodnotu než veřejné zdraví i v Bruselu.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

11.9.2020 12:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
bohužel...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.9.2020 10:07
Další oblast, kde mohla EU ukázat, jak dovede být v čele. A jinde zatím řeší podstatnější problémy.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

11.9.2020 12:13
mikroplasty jsou ještě relativně v pohodě, nanočástice jsou průšvih, umí přes plíce proniknout do krve jak jsou prťavé, tou se transportují po celém těle a!!!! pak umí vlézt do buňky. Některá buňka se na to vykašle, jiná začne rakovinově trojčit. Prostě neví co s tím.
další problém je, že látka v běžné velikosti... prach, kostička, výrobek.... má nějaké vlastnosti, JENŽE!! bohužel nikdo neví jak se chová v jiných látkách, jak.... prostě zcela jinak se chová, jinak reaguje, zcela neprozkoumané, co se zkusilo, tak více agresivně.
proč se to tam cpe? má ten výrobek pak vlastnosti které hezky vypadají, delší použitelnost....a nabyde objem na prodej, dnes to vyrobí díky těm tunám o dost levněji....
Odpovědět
KP

Karel Padevet

11.9.2020 12:41
To, že chce být EU pořád něčeho "v čele" ať to stojí co to stojí začíná převelice připomínat komunistické "poručíme větru dešti". Navíc, jediné k čemu to vede je zdražení všeho pro koncového zákazníka. A zbytek světa takové věci ani nenapadnou....
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.9.2020 16:15
Škoda, že v článku není uvedeno, proč se mikroplasty resp. nanoplasty do kosmetiky, barev, čistících prostředků, hnojiv, pesticidů atd. přidávají.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 18:49
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Firmy dají příkaz a tak se to odhlasuje. Co se s tím dá dělat? No asi už vůbec nic, když se to
doposud stále toleruje. Zveřejnit každé takové hlasování a volič si tak může vybrat, zda dá poslanci zase svůj hlas, Smůlou ale je, že většina voličů se o politiku zajímá pouze pár dnů před volbami a po zbytek období remcá a ani neví proč. Je to buď nezájem,politický analfabetismus a nebo fanatismus při volbách podle stran a hnutí. Voličům odcizený moloch jako
je parlament EÚ je bohužel v tomto nefunkční. Spoléhat se na shodu, když
se jedná o firmy z většinových zemí, je naivita těch malých zemí . Je
to jako kdysi v RVHP, když z Kremlu přišel neoddiskutovatelný návrh a
výkonná rada RVHP ho jednomyslně odhlasovala. Pak se zase rozjeli domů
a remcali, že to byl příkaz z SSSR. Pak si lámali hlavu, jak to lidem
vysvětlit a vypadali jako šašci. Tak vypadají i ti naši poslanci v EÚ,
když se vrátí domů po prohrané bitvě. Spolek suverénních zemí je daleko funkčnější, než těžkopádný moloch zemí vůdčích a zemí do počtu. I ta svoboda cestování je dnes s covidem v čudu a tak padl poslední klad členství v EÚ. Hospodářské překážky typu dotací, podpor atd. jsou
stále nástroji regulace v obchodě mezi zeměmi a tak nevím v čem je
ještě EÚ jednotná, když se nedohodne ani na společné zahraniční či
jiné politice. Zabývá se tak marginalitami, které jsou k smíchu,
ale mělo by to být spíše k pláči. Komu to vše slouží? Toť otázka!
Vědět kdysi co se z EÚ za těch pár let stane, tak jsem byl tom
referendu jednoznačně proti.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.9.2020 14:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenže "oni" nám hezky zpívali, když nás lapali ...
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.9.2020 08:21
Jsou dvě možnosti:
1. Buď jsou mikroplasty neškodné, a pak je EU na ee, protože proti nim bojovala,
2. nebo jsou opravdu škodlivé, a pak je EU na ee, protože podlehla lobbingu jejich výrobců.
Vyjde to naprosto nastejno a tertiam non datur.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 15:13
Mikroplasty jsou významné plnidlo různých výrobků. Pokud by byly zakázány, muselo by se jako plnidla hledat jiné látky, které by mohly být dražší nebo zdravotně závadnější a v každém případě by se tak změnily, nejspíš k horšímu, vlastnosti koncových výrobků.
Podle mne, když by se něco takového mělo zakázat, mělo by se vyjít od konkrétních mikroplastů, identifikovat jejich konkrétní vliv na prostředí a potom ty příslušné mikroplasty buď zakázat nebo povolit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.9.2020 18:28 Reaguje na Radim Polášek
To je pro EU příliš racionální postoj. To nemá šanci projít, byť je to, pochopitelně, velmi rozumné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist