https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-lesich-a-myslivosti-se-dnes-rozhoduje-v-poslanecke-snemovne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O lesích a myslivosti se dnes jednalo v poslanecké sněmovně

18.6.2021 11:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Když zvěř nenajde dost potravy v lese, přesouvá se mimo něj, třeba na pole.
Když zvěř nenajde dost potravy v lese, přesouvá se mimo něj, třeba na pole.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Luděk Bartoš / archiv autora
Dnes se v poslanecké sněmovně mělo rozhodovat o lesích a myslivosti. Na programu jednání byla totiž novelizace zákona o myslivosti připravená ministerstvem zemědělství. Vlastníci lesů, zemědělci a ochránci přírody si od ní slibují, že umožní snížení početních stavů spárkaté zvěře a lepší obnovu lesů zničených po rocích sucha a kůrovcové kalamity. Největší česká myslivecká organizace ČMMJ si ale velkou systémovou změnu nepřeje.
 

Zákon o myslivosti je starý 20 let a podle kritiků dnes myslivost svým nastavením brání potřebě obnovit chřadnoucí české lesy. V cestě je zejména neprůhlednost mysliveckého hospodaření, které mají ve své režii myslivci, a vlastníci lesa a zemědělci mají pouze malé slovo v tom, kolik zvěře bude v krajině žít. Přitom právě na jejich majetku se zvěř živí.

Kvůli potřebě obnovit lesy byla v roce 2019 přijata novela zákona, která měla zavést to, že stavy zvěře se budou odvozovat podle míry poškození lesa. Les, které je celý vypasený, totiž uživí méně srn, jelenů a divokých prasat než bohatý zdravý les. Novela zaváděla i odevzdávání takzvaných markantů, tj. kousků těl zvířat coby doklad ulovení, a plánování myslivosti se převádělo na obce s rozšířenou působností. Zatím si ho dělají myslivci sami.

Cílem těchto změn bylo zajistit větší míru kompetentnosti a odbornosti v posuzování stavu lesa, případně nelesních pozemků a škod na nich.

Tato novela měla začít platit letos v listopadu. Poslanci ji ale před dvěma týdny zrušili. Při hlasování o tzv. invazní novele přijali přílepek, který bez náhrady ruší novelu mysliveckého zákona schválenou předloni na podzim. Návrh na zrušení připravila Českomoravská myslivecká jednota a předložili ho poslanci Zdeněk Ondráček, Hana Aulická Jírovcová a Květa Matušovská (KSČM) a Petr Dolínek s Antonínem Staňkem (oba ČSSD).

Pokud by se tedy nepodařilo novelizovat zákon o myslivosti touto novelou, zůstane myslivost prozatím ve stavu z roku 2001. Už teď je ale téměř jisté, že i pokud poslanci přijmou novelizační návrhy, které budou odvozovat podoby myslivosti od míry poškození lesů, nezačne téměř jistě platit od letošního roku. Na to, kdy se lesům uleví od tlaku zvěře, si zřejmě budeme muset počkat.

Na čekací listině po dnešku zůstala i myslivecká novela, její 3. čtení se dnes projednat nestačilo.


reklama

foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.6.2021 14:25
řepka chutná divokým prasatům, to se pak myslivci můžou snažit jak chtějí...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.6.2021 21:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
i srnčí se na ní pase a pak v mnoha případech i pojde. jinak dna je nemoc pytláků a proto i mnoho těch lidových myslivců co se chovají jako lesapáni, ji má...
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2021 08:00
Opět tendenční článek. Když to shrnu: Veřejností neprojednaný přílepek z roku 2019 pod taktovku Duha dobrý. Neprojednaný přílepek Ministerstva špatný.
To že přílepek Duhy z roku 2019 je technická idiocie článek nezmiňuje. Jen černobíle ukazuje že ekologisti jsou super a myslivci fuj.
Vážená paní pisatelko na tento web chodí možná právě nejvíc myslivci.
Zasloužilo by si to psát objektivně.
Vy jste si místo kurzu novinařiny udělala kurz aktivizmu. Nechcete nechat psát o myslivosti na Ekolistu pana Dohnala. Ten naštěstí na různé problémy ukazuje více nezaujatý pohled.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.6.2021 09:11 Reaguje na DAG
ono je to spíš v dikci, že planetu máme jen jednu a je jedno, jestli jste na poli nebo v lese nebo u vody....tohle vše má spolu komunikovat ale jak to reálně vypadá, tak pořád k propojenosti nedochází.
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2021 16:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak samozřejmě jsou už všichni zaseknutí. Navíc když jsem slyšel některá arogantní vyjádření pana Pitka o komunistických pohrobcích, tak se ani nedivím
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2021 16:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak samozřejmě jsou už všichni zaseknutí. Navíc když jsem slyšel některá arogantní vyjádření pana Pitka o komunistických pohrobcích, tak se ani nedivím
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2021 16:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak samozřejmě jsou už všichni zaseknutí. Navíc když jsem slyšel některá arogantní vyjádření pana Pitka o komunistických pohrobcích, tak se ani nedivím
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2021 08:20
Když je věc pro všechny tak strašně důležitá, tak si každý najde jistě dvě hodiny času a udělá si vlastní názor.
https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4606&td=19&cu=27
Odpovědět
vz

vlastimil z.c

20.6.2021 17:03
Vážená, šla jste na to celkem opatrně, ale přesto lze vycítit kom fandíte a kdo může za naše "zničené " lesy. Už před desítkami let někteří odborníci varovali před způsobem lesnického hospodaření. On totiž ne zcela poučená dámo, každý oslabený organismus vzdoruje hůře svému napadení než ten zdravý.

Plánování si dělají myslivci sami, ovšem - a budu se opakovat, plány schvaluje v případě pronájmu honitby předseda honebního společenstva - tedy zástupce vlastníků pozemků a v případě sporu rozhoduje státní správa myslivosti.
Zmíněná novela je neodborný paskvil, který navrhli lidé z politických důvodů, lidé bez potřebných znalostí. Lidé kterých se jak lze vycítit zastávátete např.chtějí jako důkaz lovu, řezat zvěři uši a nosit je na úřad . Nepřijde vám to jako - promiňte - hovadina?

Odpovědět
MV

Martin Vlk

21.6.2021 13:07
Ve všech těch návrzích mi pořád chybí něco, co by všechny zúčastněné motivovalo ke zlepšení stavu. Tím by mělo být, že dojde k takové rovnováze, že myslivců, tedy umělých regulátorů, nebude třeba. Jenomže zájmem myslivců je naplnit si mrazák. Cílem lesníků je prodat co nejvíce dřeva a cílem zemědělců je zabrat co největší plochu, protože podle ní se počítají dotace. Jediným, kdo z této skupiny "hospodaří" na cizím jsou myslivci. Myslivci, kteří se snaží eliminovat jakékoliv šelmy, které nazývají škodnou, protože místo té šelmy mohou zastřelit tu srnku (apd.) oni. Takže bychom asi měli začít tím, že střílení šelem bude trestné, jinak se z toho začarovaného kruhu nikdy ven nedostaneme.
Odpovědět
re

regis24

21.6.2021 14:41 Reaguje na Martin Vlk
Martine Vlku, evidentně nerozumíte této problematice.
Zcela zásadní informace pro vás - nejen myslivci, ale hlavně velká většina zemědělců nehospodari na svém! Zemědělci si půdu pronajimaji a potom na ní hospodaří. Myslivci si od majitelů pozemků tyto pronajimaji a potom na nich hospodaří. Chápeme?
A to ostatní co jste napsal je jakýsi hloupý vlhký sen ekoteroristů ke kterým zřejmě také patříte.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.6.2021 15:54 Reaguje na regis24
Já to chápu tak, že majitel zemědělské půdy nebo lesa se může svobodně rozhodnout, zda bude na své půdě zemědělsky hospodařit sám nebo ji pronajme. Zatímco majitel zemědělské půdy a lesa o rozloze nesplňující podmínku pro vytvoření vlastní honitby se většinou nemůže rozhodnout, zda bude regulovat množství zvěře na svém pozemku sám, když je nespokojený s tím, jak na jeho půdě myslivci hospodaří. A v tom je problém.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.6.2021 16:25 Reaguje na Majka Kletečková
Pro vlastníky lesů, kteří obnovují lesní porosty po kůrovcové kalamitě, je to hodně omezující. Úplně chápu jejich nespokojenost se stávajícím stavem.
Odpovědět
re

regis24

21.6.2021 20:38 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, jako vždy to chápeš blbě. Zákon hovoří naprosto jasně, vlastník pozemku se rozhodne, zda bude myslivecky hospodařit sám, nebo toto právo přenechá někomu jinému.
Tak šup, přečíst zákon o myslivosti. Ale do toho důchodu už jich musíš stihnout přečíst a pochopit moc, na to asi nemáš, že jo...
Odpovědět
DA

DAG

22.6.2021 09:29 Reaguje na Majka Kletečková
Tak Honební společenstvo nemusí pronajímat honitbu sdružení a nechat si ji ve vlastní režii a rozdávat povolenky podle svých stanov.
Třeba povolenka pro každého, kdo má ve sdružení metr čtvereční.
Jenže co když jsou v mysliveckém sdružení aktivní lovci, kteří nevlastní ani metr a budou pak při lovu chybět?
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2021 11:16 Reaguje na regis24
Jen bych dodal že šelmy nevyhubil myslivec v tehdejší době lovec . Šelmy vyhubil chovatel skotu ,majitel pozemků . Až se naváže právo lovu k majitelům pozemků ,začne se dít to samé . Se dívím že to aktivisté jako je hnutí duha a jiní ,najednou neví . Jinak souhlas se vším .
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

24.6.2021 16:10
Jako vlastník lesních pozemků se mohu vyjádřit za sebe. Černé i spárkaté zvěře je zkrátka příliš, poškozuje neustále oplocenky a ničí zasazené sazenice lesních stromků. Zvěř je přemnožená a pastevci lesních koz, goatboys, ji pasou na cizích pozemcích, přitom náklady za škody zůstávají na vlastnících lesních pozemků.
Ale soukromým vlastníkům lesů by hodně pomohla jiná věc. Stát prodává emisní povolenky CO2 nejen za státní pozemky, ale i za pozemky soukromých vlastníků. Kdyby peníze vybrané za povolenky CO2 prodané průmyslovým podnikům rozdělil vlastníkům lesů a zemědělcům podle jejich podílu na snižování emisí CO2, hodně by to pomohlo soukromým vlastníkům lesů.
Pro představu, loni jsem do oplocenek vložil 215 tisíc Kč a zasadil 5 380 stromků, letos zatím 30 tisíc Kč v oplocenkách a 3 700 stromků. To vše dotuji ze svého, protože na podporu nemám nárok.
Proto se nedivte, že jsme k hospodaření myslivců a přemnožené zvěři poněkud příkřejší, když o své dovolené a víkendech sázím stromky, a pak je přemnožená spárkatá sežere. Někdy jí cestu prorazí přemnožená černá zvěř.
A to nemluvím o zemědělcích, kterým přemnožená zvěř ničí úrodu.
Z přírody zmizeli predátoři a myslivci jejich regulační roli neplní. Výsledkem je, že se nakonec sází stromky, které zvěři nejméně chutnají, a to jsou smrky. Sice jich sázím velmi málo, a více sázím DBZ, BK, BO, MO, ale i tak nejlépe přežijí přemnoženou zvěř.
Možná se situace změní, až si lidé uvědomí, že se lesy málo obnovují, a hlavní příčinou je přemnožená zvěř. Důsledkem je sucho a na počátku přemnožená zvěř z rozhodnutí myslivců udržovat její vysoké stavy.
Až myslivci sníží stavy spárkaté zvěře, zlepší se obnova lesů. Až sníží i stavy černé zvěře, zemědělcům se uleví taky.
Jde o obnovu lesa, ne o to, jestli si myslivec odstřelí v lese srnku. Pokud myslivci svou činnost regulace stavu zvěře nezvládají, mohli by si přizvat na pomoc pytláky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.6.2021 17:16 Reaguje na Pavel Hucl
Jako vlastník lesních pozemků jste jistě členem honebního společenstva. „Vaše“ honební společenstvo pronajímá honitbu mysliveckému sdružení nebo má honitbu ve vlastní režii a rozdává povolenky podle svých stanov? (Vycházím z komentáře DAG 22.6.2021 09:29.)
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

24.6.2021 17:41 Reaguje na Majka Kletečková
Dobrý den, a děkuji za reakci. Mám lesní pozemky ve více částech Plzeňského kraje, ale členem honebního společenstva nejsem nikde.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.6.2021 21:16 Reaguje na Pavel Hucl
Jestli tomu dobře rozumím, tak máte právo být členem několika honebních společenstev, která jsou roztroušena různě po Plzeňském kraji. Jako člen honebního společenstva byste možná (?) měl možnost ovlivnit počet vysoké spárkaté zvěře (např. hodně přemnožených jelenů siky). Proč nejste členem ani jednoho honebního společenstva?
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

25.6.2021 16:18 Reaguje na Majka Kletečková
Dobrý den, o členství v honebním společenství jsem se nezajímal, protože zvěř nestřílím, na lov nechodím a ani jsem neměl čas k tomu studovat předpisy.
Odpovědět
dm

david matoušek

28.6.2021 07:18 Reaguje na Pavel Hucl
Takže opravdu víte o svých právech kulové. Honební společenstvo je spolek vlastníků pozemků dané honitby a od toho se odvíjí další věci. Střílet nemusíte, ale jako vlastník pozemků můžete mít vliv, na to co se vám tam bude dít. Vy jste typický příklad člověka, který na jednu stranu kritizuje a na druhé vlastně ani nemá vůbec tucha jak daná věc funguje. Pokud tedy vůbec co píšete, je pravda.
Odpovědět
dm

david matoušek

25.6.2021 08:11 Reaguje na Pavel Hucl
Místo vypisování svých strastí na ekolistu začněte své problémy aktivně řešit, třeba tím, že si zjistíte co a jak se s myslivostí na vašich pozemcích děje, neignorujte komunikaci se státní správou a hon.společenstvem atd.
Odpovědět
Ra

Radek

25.6.2021 10:31 Reaguje na Pavel Hucl
Stejně tak můžete požádat místní odbor pro lesní a vodní hospodářství , na místním úřadě odbor Myslivosti o navýšení lovu spárkaté zvěře , z důvodu škod na porostech …pokud vím každému vlastníkovi co požádal bylo kladmě vyhověno .
https://infoolese.cz/dotace-na-hospodareni-v-lesich.htm
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

25.6.2021 16:21 Reaguje na Radek
Komunikuji s OLH, ale na dotace nemám nárok, už jsem se zajímal. To by mně až tolik nevadilo, spíše vadí ty přemnožené stavy zvěře, a je to všude.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.6.2021 19:03 Reaguje na Pavel Hucl
Bezzásahovost (to je taková dlouhodobější nemoc) v myslivosti = přemnožena zvěř.
Odpovědět
DA

DAG

25.6.2021 07:49 Reaguje na Pavel Hucl
Každý soukromník může požádat o dotace na oplocenky i stromky.
Stejně jako ochranáři zmiňují, že na škody vlkem a na ochranu stád žádat o dotace.
Do honebního společenstva se přihlaste. Nakonec Vás nejpozději v roce, kdy se bude honitba pronajímat stejně osloví, protože si budou muset dát do kupy všechny změny vlastníků a pozvat je na schůzi.
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

25.6.2021 16:22 Reaguje na DAG
Děkuji
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist