Obnova vykácené Amazonie? Sekundární lesy nepomohou biodiverzitě, ani s uhlíkem v atmosféře
Monitoring, který by délkou svého trvání překonal dvě dekády, je ve světě vědy vzácné zboží. Přitom právě takový podává velmi reprezentativní výsledky, které ovšem ne vždy potěší. Právě tak je tomu v případě studie univerzit v Lancasteru a Pará, která se soustředila na schopnost v Amazonii nově vysazených lesů funkčně nahradit původní pralesy, coby přirozených lapačů uhlíku.
Obecná představa je asi taková, že sekundární, tedy nově vysazený les, dokáže po nějakém čase do své přirůstající biomasy vázat srovnatelné množství atmosférického uhlíku, jako původní tropický prales. Jak ale tvrdí Fernando Elias, vedoucí výzkumu, taková představa se s realitou silně rozchází.
Přečtěte si také |
Vědci přišli na to, co Aboridžinci vědí desítky tisíc let: Požáry v Austrálii zakládají ptáci. ZáměrněSchopnost sekundárních lesů vázat v tropech uhlík je podle něj silně přeceněná, nadhodnocená. Přibližně o 60 %. Nebo ještě jinak: sekundární les váže jen 40 % uhlíku, než co dokáže sekerami a pilami netknutý amazonský prales. Vidět tedy ve znovu vysazování lesů efektivní cestu k vázání uhlíku je tedy nešťastné, opravdový prales jen tak něco nenahradí.
Elias a jeho tým se přitom opírají o data z let 1999-2017, dost na porovnání vývoje. K dispozici měli také data ze sekundárních lesů, vysazených před 60 lety. I ty vázaly jen dvě pětiny uhlíku, ve srovnání s původními pralesy. Dlouhodobý monitoring také u sekundárních lesů odhalil jeden podstatný, negativní trend.
Schopnost sekundárních lesů vázat uhlík se výrazně snižuje v důsledku vodního stresu, v období sucha. A v současnosti probíhající klimatické změny (momentálně zvýšení průměrné teploty o 0,1 °C) znamenají pro jihoamerické regiony spoustu sucha. „Kapacita sekundárních lesů vázat uhlík je tak ještě více limitována,“ říká Elis. „Stromy za sucha rostou méně, a o to méně vážou uhlík.“
Další ránu pak „náhradním“ lesům, vysazených namísto vykácených pralesů, zasadil Joe Barlow, profesor ochrany přírody v Lancasteru. „Za sledované dvacetileté období jsme zaznamenali, tedy spíše nezaznamenali, nulové zvýšení biodiverzity sekundárních lesů.“
Vysazené lesy, které měly zastoupit pralesy jako přirozená úložiště uhlíku a útočiště živočichů a rostlin, tak naprosto selhávají.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Jiří Svoboda
6.1.2020 09:34Je pravda, že původní prales má v sobě hodně naakumulovaného uhlíku v tělech mohutných stromů, ale toto množství v pralese bez těžby zůstává v podstatě konstatntní, tedy takový prales z atmosféry již žádný další CO2 neodnímá (co naroste to shnije). Naopak sekundární prales starý 60 let má sice jen 40 % uhlíku v tělech stromů oproti původnímu pralesu, to je ale uhlík, který byl za těch 60 let z atmosféry opravdu odsát.
Je tedy uhlíková bilance sekundárního pralesa silně přínosná, u původního pralesa nulová.
Proč se musí o zcela jednoduchých věcech pořád lhát?
Petr Dvořák
6.1.2020 10:52 Reaguje na Jiří SvobodaRealitou je, že předpokádat, že po 20 nebo 60 letech od výsadby tam bude něco porovnatelného s původním pralesem, je hodně naivní. To si snad nikdo nemůže myslet. Ale asi je ten proces ještě pomalejší, než se předpokládalo.
Také mladé lesy více trpí suchem, protože v nich nejsou velmi staré stromy, které čerpají vodu z úplně jiných hloubek. Ale to se také ví již dlouho.
Podle mě to ale neznamená, že by se ty obnovy měly zastavit. Možná dokonce naopak, nový les by se tam měl konsolidovat dokud tam jsou ještě pro výsadbu vhodné podmínky. A že tam skutečného pralesa nedožijí ani pravvnoučata Grety Thunberg? S tím by se mělo počítat.
Ostatně, je tam nějaká infrastruktura, je to už zdevastované, možná by nakonec bylo lepší tam plánovat něco jako výběrný les pro produkci dřeva prokládaný zemědělskými plochami pro produkci potravin a ušetřit zbylé, dosud značné rozlohy původních pralesů.
Petr Dvořák
6.1.2020 11:48 Reaguje naNapadá mě taková kacířská myšlenka, že současné brutální požáry v Austrálii jsou vlastně "obrannou reakcí" Země - totiž procesem s dlouhodobě negativní bilancí CO2 (vlivem prakticky trvalé depozice ve formě dřevěného uhlí).
Samozřejmě ten les tam musí znovu narůst a shořet ještě aspoň 30x, aby se bilance dostala do záporu oproti depozici v té živé hmotě..
Jakub Graňák
6.1.2020 20:34 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
6.1.2020 23:10 Reaguje na Jakub GraňákPokud by všechno zuhelnatělo, tak stačí cca 2x.. :)
vaber
6.1.2020 11:53 Reaguje naJakub Graňák
6.1.2020 15:55 Reaguje na vaberJan Šimůnek
6.1.2020 17:11 Reaguje na Jakub GraňákProto je také nesmyslný slogan o Amazonii coby "plících planety", protože veškerý kyslík, který vyrobí, také hned spotřebuje (čímž netvrdím, že tamní pralesy musíme zlikvidovat, jen to, že protesty proti té likvidaci by měly stát na serióznějších základech, jinak nadělají více škody než užitku).
Jakub Graňák
6.1.2020 20:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.1.2020 08:09 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
7.1.2020 11:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.1.2020 18:28 Reaguje na Jakub Graňákvaber
6.1.2020 09:52Jakub Graňák
6.1.2020 10:24 Reaguje na vaberZjednodušeně řečeno
vaber
6.1.2020 11:59 Reaguje na Jakub GraňákRichard Vacek
6.1.2020 13:50 Reaguje na vaberhttps://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_cycle
Jakub Graňák
6.1.2020 16:01 Reaguje na Richard VacekJan Křížek
6.1.2020 15:33 Reaguje na vaberCO2 je těžký plyn, který se chová naprosto stejně jako voda a kdyby redukční procesy neprobíhaly, tak by těžko přežil hmyz těsně u země...
Teplota oceánů roste a CO2 by se z něj měl naopak uvolňovat.
Je tu však Henryho zákon: zvyšováním parciálního tlaku CO2 v atmosféře spalováním fosilních paliv roste přímo úměrně rozpustnost CO2 v oceánech. Parciální tlak CO2 v atmosféře jsme již zvýšili o 50 %, množství CO2 v oceánech zatím asi jen nepatrně (nejsem schopen dohledat čísla).
Jakub Graňák
9.1.2020 11:57 Reaguje naCO2 z ovzduší poutá mořský fytoplankton, který jej fotosyntézou přeměňuje na vodu, živiny a další produkty. Tato reakce je závislá na optimální teplotě a s jejím růstem nad optimum klesá. A kde je optimální teplota a největší objem fytoplanktonu? v arktických oblastech
Jan Šimůnek
9.1.2020 18:30 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
9.1.2020 20:25 Reaguje na Jan ŠimůnekViz např: http://vtm.e15.cz/aktuality/morskeho-planktonu-rapidne-ubylo-zrejme-kvuli-oteplovani (a halda jiných článků)
To co popisujete platí především pro suchozemské rostliny