https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-kraje-rybari-pri-experimentu-na-becve-neporusili-vodni-zakon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle kraje rybáři při experimentu na Bečvě neporušili vodní zákon

15.9.2021 14:18 | ZLÍN (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Letní pokus vědců a rybářů se solným roztokem na řece Bečvě nebyl porušením vodního zákona. K tomuto závěru dospěl odbor životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje. Stanovisko odboru dnes na facebooku zveřejnila náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti). Rybáři a vědci se experimentem snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky. Pokusem se zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Několik dní po loňské zářijové katastrofě ČIŽP uvedla, že řeku otrávily kyanidy.
 
Krajský úřad coby příslušný vodoprávní úřad o stanovisko požádal předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický, který bude tento pátek kvůli experimentu vypovídat na ČIŽP.

Podle mluvčího ČIŽP Jiřího Ovečky se inspekce pokusem zabývá na základě anonymního podnětu kvůli možnému porušení vodního zákona. Poukázal na to, že podle vodního zákona je roztok chloridu sodného látkou závadnou vodám. "Použití závadných látek v toku je možné pouze pro účely, které zákon přesně definuje a vždy je k aplikaci do vod nutné vodoprávní povolení. Zákon neurčuje minimální množství závadné látky, tedy povinnost aplikovat závadnou látku do toku pouze s povolením vodoprávního úřadu se vztahuje na jakékoliv množství závadné látky," řekl ČTK mluvčí.

Podle krajského odboru při použití 20 kilogramů soli a průtoku 3,1 metru krychlových za sekundu, který byl podobný jako v době havárie, nenastalo jednání v rozporu s vodním zákonem. "Chlorid sodný - sůl - není klasifikován jako nebezpečný. Z pohledu ochrany vod se jedná o látku závadnou pouze v případě vniknutí většího množství do vody, tedy záleží na aplikovaném množství, popřípadě koncentraci a jeho vlivu na vodní prostředí. Dle krajského úřadu tedy není pro tuto řešenou kauzu v souladu s bezpečnostním listem chlorid sodný závadnou látkou," uvedl odbor.

"Z bezpečnostního listu vyplývá, že zdaleka nebyla dosažena dle publikovaných naměřených koncentrací ani kritická koncentrace pro některé vodní organismy, včetně doby působení," uvedl odbor. Výjimka od krajského úřadu podle vodního zákona tedy nebyla v tomto případě třeba.

Do experimentu se vědci a rybáři pustili kvůli otázce rozptylu látek v řece. Podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Solný roztok proto pokusně vylili u vyústění rožnovského kanálu a zaznamenávali, jak se v řečišti chová.

"Já rybařím 60 let, ale v životě jsem neviděl parmu nebo ostroretku před čímkoliv unikat. Na tom úseku od oné rožnovské výusti po místo, kde ryby začaly hynout, jsou dva velké jezy a pět peřejí, které mísí vodu neskutečným způsobem," řekl dnes ČTK šéf rybářů v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Pokus podle něj ukázal, že chlorid sodný, čili solanka, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, se ve vodě rozptýlil v celé šíři toku už po 600 metrech. Podle něj tak únik jedu musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních mrtvých ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 14:45
To je hezké, že rybáři neporušili.
Ale někdo tu zákon naprosto brutálně porušil určitě.
A jsou dva. Ten, kdo spáchal otravu Bečvy a ten druhý, který ho kryje.

Oba by měli stát před soudem, kerý jim vyměří SPRAVEDLIVÝ trest, což u toho druhého by byly určitě dlouhé roky kriminálu....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.9.2021 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Taky bych si to přál, ale obávám se, že to spíše uvidím Ježíška.
Odpovědět
ig

15.9.2021 22:34
Měli tam nasypat fluorescein, taky neškodný, ale víc by se o tom mluvilo :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist