Případ statisíce kachen: dobrý, ale špatně načasovaný nápad likvidace přemnožených sarančat
Přemnožená hejna hladových sarančí momentálně likvidují zemědělské hospodářství Pákistánu. Asi největší zásah dostala pole s bavlnou. Bavlnou, která je určena pro vývoz do Číny. Čína proto nechtěla otálet a rozhodla se svého jižního souseda v nerovném boji podpořit. Místo zaslání konvenční várky insekticidů ale navrhli čínští poradci jiné řešení. Chtěli proti ničivým rojům nasadit hejna kachen jako prvek biologické kontroly hmyzích škůdců.
Jisté komičnosti navzdory to ale není vůbec špatný nápad. V Číně už jej v praxi ozkoušeli v roce 2000 (kdy sami ještě bavlnu pěstovali), když z provincie Če-ťiang poslali do provincie Sin-ťiang 30 000 kačen. A tihle opeřenci skutečně dokázali sarančata zbrzdit. Představa, že se proti přírodní katastrofě bude bojovat stejně přírodní zbraní a ne toxickou chemií, je rozhodně lákavá.
„Je to vlastně mnohem méně nákladná, efektivnější a vůči životnímu prostředí šetrnější alternativa než pesticidy,“ komentoval návrh řešení pro Pákistán Lu Lizhi, vedoucí pracovník če-ťiangského Institutu zemědělské technologie. „Kačeny zůstávají pohromadě, snadno se přehání z místa na místo. A jedna kachna dokáže za den zkrmit kolem dvou stovek sarančat.“ Půdu kolem sebe nakrmené kachny průběžně hnojí a lidem v postiženém regionu by po akci zůstalo i 100 000 kachen coby kvalitního masa.
Zpráva o tom, že by snad Čína kromě koronaviru mohla do světa exportovat i něco užitečného, zatím ovládla sociální média. Realizace se ale nejspíš nezdaří. Nápad totiž nejspíš definitivně zablokoval postřeh profesora zemědělství Zhang Longa, který byl situaci v Pákistánu na popud vlády obhlédnout. „Kachny jsou opravdu hodně závislé na vodě, vysoké teploty a sucho pákistánských polopouští by jim nesvědčilo.“
Přesto by čínská myšlenka zapadnout neměla. Jejich kachny by zrovna tak mohly odvést kus dobré práce v Tanzanii, Keni nebo v sezónně klimaticky příhodnějších regionech Arabského poloostrova.
Přečtěte si také |
Na Šumavě a v okolí žije 107 rysů. Nárůst rysí populace je podle odborníků relativně malýreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Marcela Jezberová
2.3.2020 11:21Karel Zvářal
2.3.2020 13:07Radim Polášek
2.3.2020 19:53Ono použití zvířat k takovému účelu může být úspěšné pouze tehdy, pokud ta aplikace nejde proti jejich optimálním podmínkám a proti jejich pudům a instinktům. A kromě toho neplatí, že když například kachny žerou kobylky, že když se kachny a kobylky dají dohromady, budou je kachny neustále žrát jak zjednané. Zvířata zase pro změnu mají instinkt, který je chrání proti jednostranné stravě. První dny je budou masově žrát, potom se jimi přežerou a budou přednostně hledat jinou stravu. Kobylky pak buďto nebudou žrát vůbec nebo jen jako doplněk k jiné stravě, řekněme v průměru tak 10 - 20% z celkového počtu toho, co sežerou.
Ale zase záleží jak jsou ty kachny vyšlechtěné. Troufám si říct ze svých zkušeností s drůbeží, že pokud se bude jednat o nějaký spíš původní málo vyšlechtěný druh kachen, takové kachny budou mít silný instinkt proti jednostranné stravě a po přežrání velice rychle přestanou ty kobylky žrát. Pokud se bude jednat naopak o kachny vyšlechtěné člověkem na co nejrychlejší dosažení jatečné velikosti, jacísi kachní brojleři, taková drůbež se bude poskytnutou potravou, těmi kobylkami, přecpávat podstatně déle.
Radomír Dohnal
3.3.2020 06:56 Reaguje na Radim PolášekKarel Zvářal
3.3.2020 07:36 Reaguje na Radomír DohnalMilan Milan
2.3.2020 20:04Lukas B.
2.3.2020 20:56Radomír Dohnal
3.3.2020 06:57 Reaguje na Lukas B.Richard Vacek
3.3.2020 07:23 Reaguje na Lukas B.Michal Ukropec
3.3.2020 14:21Radim Polášek
5.3.2020 11:34Například bylo běžné dovážet slepice na sklizená pole, aby využily zrní, které kombajnérům propadlo na zem nebo v pozdním podzimu či časném jaru husy a kachny hnát na příliš vyrostlá obilná pole, aby "zkrátily" osení a tím se omezila plíseň atd. (kobylky v hospodářsky významném množství u nás nejsou). Případně se pro drůbež setřásali chrousti ze stromů či získával jiný hmyz.
Ukázalo se, že takové metody mají opodstatnění hlavně pokud se jedná o malá množství drůbeže naučená na takovou pastvu od útlého věku. Například u hus kdysi byly na vesnicích husopasky, které ty husy defakto ovládaly, co se týká je ráno dostat z chlévů na místa pastvy a večer zpět. To je ale velmi náročné na pracovní síly.
Pokud se taková pastva dělá nárazově, je problém v tom, že drůbež v nezvyklém prostředí a vystavená všelijakým ruchům, nárazům, hluku, pachu při převozu, podléhá hodně stresu. Stresovaná drůbež nežere neboli se pase jen velmi málo, potom nepřibírá, slepice nenesou vajíčka a hlavně "nespolupracuje" s "pastýři". Velice těžko se ovládá, co se týká přemísťování z místa na místo nebo návratu do přepravního prostředku, spíš naopak jeví tendenci za každou cenu utíkat a mizet v přírodě. Taky je problém s predátory, liškou, lasičkou, kunou a jinými. Jeden člověk dokáže zvládat s obtížemi maximáně 50, možná snad 100 kusů drůbeže, víc těžko.
Tyhlety pokusy nakonec poměrně rychle ustaly, protože se přešlo z chovů malé až střední velikosti, vyšší desítky až nižší stovky kusů drůbeže na velkodrůbežárny s chovy o velikostech vyšších jednotek tisíc až nižších desítek tisíc kusů, které dokázaly to vajíčk o nebo jatečný kus vyrobit až několikanásobně levněji a s několikanásobně vyšší produktivitou ( jeden pracovník na desetkrát i víc kusů drůbeže) než v těch malých chovech a při takovém přírodním pasení.