https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-v-polovine-detskych-bund-je-zakazana-kyselina-pfoa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V polovině dětských bund na evropském trhu se našla zakázaná kyselina PFOA

18.1.2024 00:59 | PRAHA (ČTK)
K používání toxických chemikálií při impregnaci oblečení existují alternativy. Někteří prodejci se dobrovolně zavázali k výrobě bez věčných chemikálií na základě poptávky spotřebitelů.  Ilustrační foto
K používání toxických chemikálií při impregnaci oblečení existují alternativy. Někteří prodejci se dobrovolně zavázali k výrobě bez věčných chemikálií na základě poptávky spotřebitelů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U více než poloviny testovaných bund pro děti od prodejců v Evropě je nebezpečná a celosvětově zakázaná perfluorooktanová kyselina (PFOA). O studii informovala ekologická organizace Arnika. Nejvyšší množství této látky podle ní vykazovala softshellová bunda od prodejce v České republice. PFOA patří mezi takzvané věčné chemikálie (PFAS), které jsou škodlivé pro lidské zdraví a životní prostředí.
 

Pro studii vědci zakoupili 32 dětských bund a kombinéz prodávaných v sedmi evropských zemích - Česku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Velké Británii, Černé Hoře a Srbsku. Bundy byly ve většině případů vyrobeny v asijských zemích, Číně, Bangladéši nebo Vietnamu. U 17 z nich, tedy v 53 procentech, objevili přítomnost PFOA a nebo hodnoty organického fluoru, který přítomnost kyseliny naznačuje.

"Přestože jsme v některých softshellových bundách na českém trhu věčné chemikálie očekávali, přítomnost celosvětově zakázaného PFOA a nešťastné prvenství českých bund v žebříčku nejhorších vzorků ve studii nás zaskočilo. Věčné chemikálie jsou skutečnou hrozbou pro lidské zdraví a životní prostředí. Čím více se toho o nich dozvídáme, tím větší obavy v nás díky své všudypřítomnosti, odolnosti a schopnosti se hromadit v těle i v prostředí vzbuzují," uvedla odbornice na věčné chemikálie a autorka studie Jitka Straková.

Bundy od českých prodejců jako například Husky, Loap nebo Hannah zakoupili odborníci v roce 2022, což je o rok dříve než všechny ostatní vzorky z jiných zemí. Vyšší obsah věčných chemikálií v těchto bundách lze podle vědců vysvětlit postupnou degradací fluorovaných polymerů s postranním řetězcem. Autoři studie upozornili, že složení a koncentrace PFAS v textilu se díky tomu může měnit. Spotřebitelé a někdy i výrobci outdoorového oblečení proto nikdy nevědí, jakým koncentracím těchto látek jsou vystaveni. To je jeden z důvodů, proč by měly být podle Arniky zakázány jako celá skupina.

Pokud na děti opakovaně působí věčné chemikálie, může to podle Arniky vést ke zdravotním problémům, jako jsou zvýšená hladina cholesterolu v krvi, mírně snížená porodní hmotnost a snížená reakce na některé vakcíny nebo infekce. Děti jsou vůči těmto látkám zranitelnější kvůli nižší tělesné hmotnosti, rozdílům v příjmu vody a potravy a vývoji orgánů.

K používání toxických chemikálií při impregnaci oblečení existují alternativy. Někteří prodejci se dobrovolně zavázali k výrobě bez věčných chemikálií na základě poptávky. "Z vývoje trhů v jednotlivých zemích jde proto říct, že společnosti prodávající na západoevropských a skandinávských trzích s informovanějšími a uvědomělejšími spotřebiteli, nabízejí více produktů bez věčných chemikálií než země s malým tlakem veřejnosti," řekla odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží, Karolína Brabcová z Arniky.

Nezisková organizace Arnika také upozornila, že se recykluje velmi malé množství syntetického oblečení. Zbytek mnohdy končí ve spalovnách nebo na skládkách, čímž se chemické látky uvolňují do životního prostředí, kde přetrvávají. Ani recyklace oblečení s obsahem toxických látek a jejich přenášení do recyklovaných textilií však není žádoucí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist