Svět je konečně bez olovnatých paliv. Trvalo to 97 let
Přesněji, poprvé v roce 1924 se šířeji otevřela debata o potenciální zdravotní závadnosti paliv s příměsí olova (která byla do praxe zavedena o tři léta dříve). Předcházela jí série závažných nehod a tragických úmrtí po celém světě, zejména pak v rafinériích gigantu Standard Oil.
Dnes na první pohled nerozumný a riskantní nápad přidávat do paliva zážehových motorů olovo se přitom zrodil z poptávky po vyšší bezpečnosti provozu a také lepším chodu motorů. Příměs olova (tetraethylolova) totiž zabraňovala samovolnému vznícení paliva, a tak činila manipulaci s ním o poznání méně nebezpečnou. Určitou nevýhodou pak bylo to, že se olovo dostávalo výfukovými plyny do ovzduší a dost neblaze působilo na zdraví lidí i životní prostředí. Za stabilnější palivo ale olověné aditivum lidstvu tehdy stálo.
Pomalu na startu
Debata o tom, zda olovo z paliva vyřadit, se obvykle odvíjela spíše v rovině, jakým jiným cenově a procesně dostupným aditivem jej nahradit. Draselné soli se vcelku jako řešení nabízely, ale protože každá změna stojí peníze a úsilí, začal se k nim svět zvolna obracet až v 70. letech. První zemí, která se nepříjemného aditiva cele vzdala, bylo Japonsko. Následovalo Rakousko, Kanada, Dánsko. A po delším odstupu třeba Německo a Spojené státy americké. Množily se také nejrůznější náhražky, vhodná náhradní aditiva – MMT, MTBE, TAME, ETBE. Výsledky celonárodní abstinence od olova byly klinicky přesvědčivé. Lidé, kteří byli toxickému ovzduší dlouhodobě vystaveni, totiž měli problémy s běžnými motorickými a kognitivními úkony. Selhávaly jim játra i oči, umírali na otravu.
Bez olova v pohonných hmotách se národní zdraví viditelně zlepšilo, ubylo také případů předčasně narozených a narozených - mrtvých dětí. Přínos bezolovnatých paliv se dal vyjádřit také uspořenými penězi: státy s olovnatými palivy dosud promrhaly až 1,2 % svého ekonomického potenciálu, například kvůli vyšší nemocnosti a zdravotním problémům olovem intoxikovaných občanů.
Na počátku nového milénia se přechod na bezolovnatá paliva stal velkým tématem nejen v Africe. Tehdy se 25 subsaharských států odhodlalo Dakarskou deklarací (s pomocí UNEP) zbavit se toxické závislosti na olovu k roku 2006. To se ještě olovnatá paliva používala ve 117 zemích světa, ale rychle jich ubývalo. Taky se už o olovnatých palivech nepokrytě hovořilo jako o katastrofě pro životní prostředí a lidské zdraví.
Rychle do finiše
V roce 2000 olovo v pohonných hmotách odepsala Čína, od 1. ledna 2001 Česká republika, o rok později Indie. V roce 2014 už zůstával olovnatý benzín jen v Iráku, Jemenu, Barmě-Myanmaru, Severní Koreji a Afghánistánu, kde se jej rychle zbavovali. A taky v Alžíru, kde přetrval až do posledních dní července tohoto roku. Od srpna 2021 je tedy bez olovnatých příměsí v palivech nejen Alžír, ale i celý svět.
Zástupci UNEP (Program OSN pro životní prostředí) to v oficiální tiskové zprávě nazvali milníkem multilateralismu. Vyřazení olověných aditiv přinese podle nich globální ekonomice úspory ve výší 2,45 bilionů dolarů a zabrání až 1,2 milionům předčasným úmrtím ročně.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Katka Pazderů
27.9.2021 06:47Jisté je, že pokud teď začneme, tak výsledky uvidíme za nějakých 100 - 200 let.
Odvahu, lidé.
Petr Eliáš
27.9.2021 08:35https://en.wikipedia.org/wiki/Clair_Cameron_Patterson
Viktor Šedivý
27.9.2021 10:08Richard Vacek
27.9.2021 10:58Proto mají dnes ekologické skupiny problém najít vhodné téma a nezbývá jim než strašit neškodnými nebo téměř neškodnými věcmi, jejichž řešení je nákladné a přitom nic nepřinese.
Jarka O.
27.9.2021 11:17 Reaguje na Richard VacekPetr
27.9.2021 12:30 Reaguje na Richard VacekZnečištění je věc posledních cca 50 let.
Předtím bylo tak čisto, jak si dnes ani neumíme představit.
Dnes máme otrávené v podstatě vše. Vzduch plný spalin a výfukových plynů, stačí se podívat večer na obzor. Voda plná pesticidů, hormonů, antibiotik, kdejaké chemie a plastů, to samé půda. Opravdu vám to přijde jako nezávadné prostředí?
Jarka O.
27.9.2021 13:12 Reaguje na PetrRichard Vacek
27.9.2021 18:34 Reaguje na PetrK tomu si přidejte jedovatými plísněmi a rostlinami zasažené potraviny (koukol, paličkovice nachová, aflatoxiny) a máte ráj na zemi.