https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetova-populace-poroste-ale-zdaleka-ne-tak-dramaticky-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světová populace poroste, ale zdaleka ne tak dramaticky, tvrdí studie

11.8.2020 17:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
V roce 2100 tu bude podle studie žít 2,4 miliard lidí starších pětašedesáti let, ve srovnání s 1,7 miliardy mladších dvaceti let. Zásadním způsobem se pak promění velikost jednotlivých regionálních populací. Státy jako Japonsko, Thajsko, Španělsko nebo Itálie budou mít jen polovinu obyvatel ve srovnání s dneškem. Jiné země, zvláště v subsaharském regionu, svou populaci naopak ztrojnásobí.
V roce 2100 tu bude podle studie žít 2,4 miliard lidí starších pětašedesáti let, ve srovnání s 1,7 miliardy mladších dvaceti let. Zásadním způsobem se pak promění velikost jednotlivých regionálních populací. Státy jako Japonsko, Thajsko, Španělsko nebo Itálie budou mít jen polovinu obyvatel ve srovnání s dneškem. Jiné země, zvláště v subsaharském regionu, svou populaci naopak ztrojnásobí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Kolik bude v roce 2100 žít na planetě Zemi lidí? Podle odhadů Organizace Spojených národů by to mělo být 10,9 miliard lidí. A stávající globální politika, ať už jde o životní prostředí, produkci znečištění anebo potravní bezpečnost, s tímto číslem počítá. Aktuální studie, uveřejněná v prestižním žurnálu Lancet, ale tuto cifru zpochybnila. A přispěla vlastním odhadem, který je o celé dvě miliardy lidí nižší.
 

Tým profesora Steina Emila Vollseta z Ústavu pro zdravotní metriku a hodnocení (IMHE), který za studií v Lancet stojí, se rozhodl modelovat růst lidské populace jinak. Vzal v potaz statistické modely porodnosti, mortality a regionální proměnné, do kterých zapracoval věkové kohorty stávajících obyvatel planety. A ve výsledku se tak dobral odlišných čísel, než které nám pro budoucnost předkládá OSN. Nižších. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře se maxima obyvatel planeta dočká v roce 2064. Tehdy nás bude 9,73 miliard. Jenže pak se trend růstu obrátí v pokles, až na 8,79 miliard v roce 2100. Tedy zhruba o dvě miliardy méně, než ještě loni přepokládala OSN. Jak to?

Tahle Země bude pro starý

Nejvýznamnější podíl na tom bude mít proměna demografické struktury a stárnutí populace. V roce 2100 tu bude žít 2,4 miliard lidí starších pětašedesáti let, ve srovnání s 1,7 miliardy mladších dvaceti let. Zásadním způsobem se pak promění velikost jednotlivých regionálních populací. Státy jako Japonsko, Thajsko, Španělsko nebo Itálie budou mít jen polovinu obyvatel ve srovnání s dneškem. Jiné země, zvláště v subsaharském regionu, svou populaci naopak ztrojnásobí.

Nejlidnatějším státem světa se podle předpovědi v Lancetu stane Indie (1,09 miliard) následovaná Nigérií (791 milionů) a Čínou (732 milionů). Zásadní podíl na snížení průměrného přírůstku obyvatel do dalších let může mít dostupnost antikoncepce a vzdělání žen v rozvojových zemí. Obojí totiž efektivně snižuje populační růst.

Vollset doplňuje, že tyto očekávané změny v populační struktuře přináší hned několik dilemat: „Je to nepochybně dobrá zpráva pro budoucí klima, snižování emisí oxidu uhličitého a menšího tlaku na potravní bezpečnost. Na druhé straně v populaci, kde budou starší lidé početně převyšovat mladší, bude vyvíjen velký tlak na nové směřování ekonomiky. Víte, méně daňových poplatníků, méně produktivních lidí, to vše bude vyvíjet tlak na schopnost jednotlivých zemí postarat se o své starší spoluobčany.“ Svět budoucnosti tedy možná nebude tak přelidněný, ale rozhodně bude jiný.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.8.2020 05:43
Jsou to stejně kvalitní předpovědi jako scénáře IPCC o oteplování planety - vyber si co chceš.

Zatím se neustále populace téměř exponencionálně zvyšuje , nyní tempem
+ 1 mld./11-12 let.
Pro srovnání - v r. 1960 se jednalo o 3 mld., po 60ti letech je to 7.5 mld.
Navíc studie vůbec nepočítá se změnami v důsledku migračních tlaků do Evropy, tedy s tím, že v Berlíně za pár let už nepotkám Helmutha ale Hasana.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.8.2020 08:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
že tu nebudou Češi, je důsledkem naší malé plodnosti.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

11.8.2020 08:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy máte na to IPCC nějakou úchylku, že Hasane? :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.8.2020 17:17 Reaguje na Petr Eliáš
Oskar(hanák z Hané) napsal:
Komentář čeká na schválení.
11.8.2020 (14:59)

Jinak ještě : díky pane Roberte Břešťane, za dobře a vtipně napsaný článek, a myslím to upřimně.
Odpovědět

Oskar(hanák z Hané) napsal:
Komentář čeká na schválení.
11.8.2020 (15:02)

Ještě jsem zapomněl napsat, že téma stavění obytných domů je skutečně téma „žhavé“, ač si to stavitelé nemyslí, je velmi záslužné to téma otevřít.
Odpovědět
Oskar(hanák z Hané) napsal:
Komentář čeká na schválení.
11.8.2020 (15:05)

Myslím samzřejmě téma stavění obytných domů v záplavových oblastech. každém případě, je důvěryhodnější Mirooslav
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.8.2020 16:21 Reaguje na Jiří Daneš
Omylem jsem odeslal kmentář, kopírovaný z HP.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

12.8.2020 16:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Problém je možná někde jinde. Nevím zda zrovna v té popisované Katkou Pazderů, ale faktem je to, že v devadesátých letech budovanou českomoravskou ekonomiku na zahraničních majitelých, se v jednadvacátém století vymklo účelu ! Návoz zahraničních pracovníků do českomoravských firem není běženstvím ale nutností. V ČR chybí 400000 pracovníků ve výrobě firem jež se podílejí významně na českomoravském HDP. Je zajímavé, že pokud by stát zabránil českomoravskému pendlerství moc by to nepomohlo. A aby zahraniční firmy omezily tuzemskou produkci svých výrobků a budovali nové celky v lokalitách odkud do ČR pracovníky navážejí je ne ekonomické pro majitele a investora. Milujme se a množme se je sice správnou cestou, ale s přínosem až v horizontu dvaceti let.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.8.2020 10:42
lidí je jako much, snad ještě víc. Je třeba zregulovat porodnost i za cenu drastických opatření přibližně někam ke 4-5 mld max. V ČR by optimálně mohlo žít kolem 8 mil. lidí, ale to by se neustále nesměli importovat noví a noví Evropané/Češi. Jinak v Berlíně už dnes opravdu potkáte spíše Abdula a Hasana, ten vývoj je otřesný..
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.8.2020 11:34 Reaguje na Robert Jirman
Nejen tam, jezdím pravidelně do Švédska ,které na jižní části území připomíná dnes více Orient než Skandinávii.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.8.2020 16:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
ano je to tristní..Konkrétně to Švédsko fakt nechápu..
Odpovědět
va

vaber

11.8.2020 13:29
takové předpovědi se vydávají pro uklidnění věřejnosti, nikdo neví přesně kolik lidí je na planetě dnes, třeba v Pakistánu se pokusili o sčítání a raději toho nechali ,vůbec to nesedělo s odhady, o Číně se již kdysi psalo že má 1,3miliardy lidí a žádný pokles se nedostavil i přes velkou snahu a celý svět ji za to nadával,
v celé Africe bylo v r.1950, dvěstě mlionů lidí,
jak by se mohl růst populace zastavit nebo dokonce poklesnout když není žádná snaha ze strany států a naopak podporuje se nárůst obyvatel ,tím roste ekonomika a všichni jsou spokojeni
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.8.2020 16:37 Reaguje na vaber
ano bohužel máte pravdu, všechny státy bez vyjímky, apelují na neustálý přírustek obyvatelstva, abychom mohli více spotřebovat a cálovat víc daní atd. Přitom je víceméně prokázáno, že největší spokojenost s kvalitou života je v místech s menší koncentrací lidí atd Ještě horší je to u nábožensky založených států, kterým náboženství přikazuje plodit děti hlava nehlava, bez ohledu na budoucnost, zářným příkladem je Írán a Turecko, co na tom, že mizí raketově zásoby spodní vody, hlavně, že přerodíme ty křesťany zpátky ni krok
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.8.2020 11:03 Reaguje na vaber
Před sto lety bylo v Keni 3 milióny lidí. Dnes 48. Samí mládí a dětí. A všichni chtějí mít hodně dětí. Můj průvodce jich měl již 8.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2020 22:11
Obávám se, že tam nepříliš zohledňují klimatický vývoj. Pokud bude probíhat tak, ja doposud (což je nejpravděpodobnější), tak už v roce 50 bude půl Zeměkoule neobyvatelná a na zbytku se bude urputně válčit o vodu a potraviny. A jak v téhle situaci bude růst populace se asi těžko odhaduje. Polovin obyvatel ve Španělsku a v Itálii a trojnásobek v Africe je zcela evidentní nesmysl.
Odpovědět
ČM

Čech M.

11.8.2020 23:43
Jinak řečeno ve stručnosti- přibývat budou hlavně lidé s velkým Č., ostatní budou buď stagnovat , nebo klesat.
A s tou vzdělaností a antikoncepcí u žen bych si vůbec nebyl tak jistý, kultura, náboženství a absence sociálních systémů to ve větší míře nedovolí.
Takže se můžeme připravit ne neutuchající proud kulturního obohacení.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.8.2020 11:24 Reaguje na Čech M.
Super. :)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.8.2020 10:58
Autor se nebyl v subsaharské Africe podívat, natož aby tam i s někým promluvil. Prostě udělal si doma nějakou tabulku s koeficienty vycucanými z prstu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.8.2020 11:45
Tak jsem se podíval na originál .

Tady je závěr :
" Naše zjištění naznačují, že pokračující trendy ve vzdělání žen a v přístupu k antikoncepci urychlí pokles plodnosti a pomalý růst populace. Trvale udržitelný TFR nižší než úroveň náhrady v mnoha zemích, včetně Číny a Indie, by měl hospodářské, sociální, environmentální a geopolitické důsledky. V nadcházejících letech budou klíčové politické možnosti, jak se přizpůsobit pokračující nízké plodnosti a zároveň udržovat a zlepšovat reprodukční zdraví žen.
Financování : Nadace Billa a Melindy Gatesové "
---------------------------------------

Je to zvláštní tahle Nadace je aktivní i zde :

Nadace Billa a Melindy Gatesových má jasný cíl: zlikvidovat koronavirus ... „Pandemie covid-19 ovlivňuje všechny oblasti naší práce a dopady ...

a ví se o ní i toto :

"V říjnu 2019 proběhlo v New Yorku a mělo simulovat vypuknutí celosvětové koronavirové pandemie a reakci veřejného i soukromého sektoru na takovou událost. Cvičení pořádalo Centrum Johna Hopkinse pro zdravotní bezpečnost, Světové ekonomické fórum a Nadace Billa a Melindy Gatesových."

Těch náhod je nějak moc najednou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist