Uhlíkové kredity dokáží vytvořit uhlíkovou neutralitu, aniž by reálně snižovaly emise
Total včas přikoupil ke svému konsorciu velkou farmu větrných elektráren (shodou okolností v Číně), a získal tak nárok na zelené odpustky, ekvivalentní 2 milionům tun emisí CO2. Co je na tom v nepořádku? Třeba to, že ona větrná farma je v chodu už od roku 2011 a posledních 9 let automaticky sbírá zelené uhlíkové kredity. Které teď proměnily fosilní palivo z rafinérií na palivo uhlíkově neutrální. Papírově je celý proces naprosto v pořádku, logiku přesto popírá. Protože se nedá čekat, že by aktuálním spálením 2 milionů tun LNG v Číně žádné emise nevznikly jen proto, že se někde už devět let točí větrníky.
Arzenál možných opatření, jakými lze zatočit s emisemi skleníkových plynů, má v současnosti dvě velké množiny. Jedna se týká omezení vzniku emisí, například s pomocí obnovitelných zdrojů energie anebo zapracováním produktů s vyšší energetickou efektivitou. Druhá se zaměřuje přímo na odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry. To jsou ty nejrůznější CCS (Zachytávání a ukládání CO2) technologie nebo vysazování stromů. U obou těchto množin opatření se ale v rámci uhlíkové politiky logicky počítalo s tzv. adicionalitou, principem doplňkovosti, kterým dodatečně kompenzujete spáchanou újmu na životním prostředí.
Hezky něco za něco
Řekněme, že třeba za každý kilometr, který nalétají stroje vaší letecké společnosti, vysadíte jeden strom nebo jeden hektar lesa, aby se bilance vámi vyprodukovaných emisí uhlíku srovnala na nulu. Total to ale postavil na hlavu. Totálně. Sice formálně investoval do rozvoje obnovitelných zdrojů energie, do offsetového řešení uhlíkových kreditů, ale ne do vytvoření nových. Do již existujících, takže čistě technicky, emise svého produktu nikterak z ovzduší neumazal, protože větrné elektrárny z Číny už globální bilanci dávno snižovaly. Jako byste už nesadili stromy, ale jen přikoupili kus lesa. Až potud bychom mohli brát případ uhlíkově neutrálního zemního plynu z Total jako kuriozitku. Jenže…
Jak upozorňuje studie poradenského centra Trove Research, aktuálně se více než tisícovka velkých společností z celého světa hrdě hlásí k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Například letecké společnosti EasyJet, British Airways, Emirates. Uhlíkové neutrality chce dosáhnout i energetický koncern BP, za kterým stojí emise v 415 milionů tun CO2. A jiné, ještě o něco ambicióznější, pak chtějí být dokonce uhlíkově negativní. Záporné bilance v emisích chce dosáhnout do roku 2030 třeba Microsoft. Jak to ale chtějí udělat? Inu, částečně s pomocí offsetových řešení, podobně jako Total. Možná přesně stejně, tedy s pomocí „už hotových“ obnovitelných zdrojů energie.
Kreditů máme víc než dost. Bohužel.
Proč? V současnosti dostupná nabídka volných uhlíkových kreditů přesahuje 2,6x poptávku. Pokud na to máte a skoupíte je všechny, můžete si touto příhodnou investicí odepsat až 360 milionů tun CO2 ze své uhlíkové bilance. A stát se tak uhlíkově neutrální nebo negativní, aniž byste regulérně na svém podnikání něco měnili. „Nadbytek“ kreditů přitom průběžně narůstá. S tím, jak se do registrů kreditního systému zapojují již nějakou dobu fungující projekty OZE a jiné kredity v systému zůstávají po už přežilých projektech. Pořád ale platí.
Jak upozorňují analytici z týmu Guye Turnera, nabídka pohotově dostupných uhlíkových kreditů tak může snadno přesáhnout současnou poptávku 5x až 7x. Nejspíš ne na dlouho, protože tlak na urychlené dosažení uhlíkové neutrality je enormní. Tento předpokládaný tlak poptávky po uhlíkových kreditech ale ve své podstatě není motorem změny k lepšímu, protože jen inkasuje uhlíkové kredity již existujících projektů obnovitelné energie. Podobně, jak už zúročil Total se svým uhlíkově neutrálním zemním plynem.
V praxi by to znamenalo, že nejrůznější společnosti by jen nakoupily uhlíkové kredity, aniž by jakkoliv reálně přispěly k omezování nebo odstraňování oxidu uhličitého z ovzduší. Sadily stromy nebo stavěly elektrárny s OZE. Odborníci se shodují na tom, že systém uhlíkových kreditů může být velmi užitečným nástrojem ke snižování emisí skleníkových plynů. Ale je prý nezbytné, aby zavčas doznal organizační změny, než bude jeho prapůvodní účel starými větrnými a solárními farmami kompromitován.
Přečtěte si také |
Josef Šedlbauer: Co nejrychlejší proměna energetiky je nutná i výhodnáreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Miroslav Vinkler
10.2.2021 07:01Poněkud jednoduše řečeno , jedná se o prodávání odpustků "ekologickou církví=EU " bohatým hříšníkům.
Chudáci , co na to nemají budou postihováni peklem, t.j. vyššími cenami energií.
Tento článek vypichuje pouze jednu skrytou část "zeleného" pokrytectví , bohužel je jich více než si běžný člověk vůbec myslí.
Evropská unie zavedla systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) v roce 2005. Cílem systému bylo snižování emisí skleníkových plynů .
V r.2015 došlo k reformě a každý rok se objem povolenek snižuje uměle o 2,2% .
V r. 2017 stála povolenka 5€, po reformě se odhaduje, že v r. 2030 bude cena až 56€. Brusel tak dostal do ruk mocný regulační nástroj.
Mezitím emise CO2 globálně vzrůstají a vzrůstat budou (zejména díky Číně,Indii... ) a cesta EU m.j. vede k likvidaci svobodného trhu a vytváření zelené stínové diktatury ve společnost, na hony vzdálené skutečné ochraně životního prostředí.
Pokud jste přesvědčeni, že přeháním , najděte si sami údaje o stavu biodiverzity od počátku vzniku EU po současnost.
Tento ukazatel se na rozdíl výkaznictví EU nedá zfalšovat ani upravit vhodným způsobem. Jednoznačně prokazuje neustále se zhoršující trend evropského životního prostředí. Zejména tady je za minutu dvanáct.
Pavel Hanzl
10.2.2021 08:57 Reaguje na Miroslav VinklerÚčelem je snížení podíl fosilní uhlíkové energie a rozvoj OZE.
V EU se snižují emise CO2 a OZE se velmi rychle rozvíjí.
Kde zase hledáte hnidy? V Indii nebo Číně, kde žádné povolenky nemají? Z toho přesně vidíte, že to funguje.
A kdo je ten chudák, co bude postižen peklem? Hlupáček ropáček, který mastí na všechno a čadí z uhláků? To je spravedlivé, nebo snad ne?
Vaše demagogie je někdy zcela kouzelná. Pan Vinkler je hlavním pachatelem devastace přírody.
"Pokud jste přesvědčeni, že přeháním , najděte si sami údaje o stavu biodiverzity od narození pana Vinklera po současnost".
DAG
10.2.2021 09:04 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
10.2.2021 09:04 Reaguje na Pavel HanzlDoporučuji četbu knih věnovaných psychohygieně.
Pavel Hanzl
10.2.2021 09:42 Reaguje na Miroslav VinklerCo je ta vaše realita? Každý vidí něco jiného, já třeba skutečné snižování evropských emisí CO2 a skutečnost, že EU má z OZE už asi polovinu energie, kterou spotřebovává.
Jenže vaše "realita" jsou jen nějaké iluzorní teorie o "zelené totalitě" a bídě pro chudáky ropáky a zcela nesmyslný názor, že EU sama působí devastaci ŽP.
Zkuste si jen srovnat stav ŽP u nás v 80. letech a dnes, kdy jsme museli vyčistit řeky, filtrovaly kouře všeho typu a i normální auto musí "na emise"!!
To je ta vaše "zelená totalita z EU". Nebýt jí, udusili bychom se už dýzlovými čmoudy, v řekách by tekly jen ropné deriváty.
Břetislav Machaček
10.2.2021 10:00 Reaguje na Miroslav Vinkleragitky a bludy. Budu ho ignorovat, neboť nejlepší obranou je na příspěvky už nereagovat. Takového mudrlanta jsme mívali u nás v hospodě
a sedával nakonec sám a mluvil sám se sebou.
Nikdo nechtěl diskutovat s někým tak negativně naladěným a názory, které byly na úrovni
absolventů blbškoly. Když zemřel a konečně
uvolnil stůl, kde sedával jen on sám, tak jsme
stůl znovu "posvětili" a věřte, že ten pán
nikomu nechybí.
Pavel Hanzl
10.2.2021 10:34 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
10.2.2021 11:12 Reaguje na Pavel Hanzlco jsem napsal. To co píšete o té rychlosti
je pouze vaše konstrukce, protože já psal
o průtoku 1 litru(respektive 10 litrů) za
sekundu v ústi kanálu do řeky. Čas cesty
potrubím mě nezajímá, ale zajímá mne čas
za jak dlouho mohl třeba kubík čistého
kyanidu téci z potrubí do řeky a to může
trvat pár minut. To vy ale nejste schopen pochopit(spíše nechcete). Toho kyanidu v
čisté formě mohlo být pár desítek litrů
a nemusely ho být kubíky, které zmiňujete. Naředěn vodou ve stopovém množství nemusí
ani zabíjet, jakož nezabíjejí i jiné látky.
Pavel Hanzl
10.2.2021 11:29 Reaguje na Břetislav MachačekTen kanál je otevřený a ne potrubí, od čističky u Tesly k Bečvě je dlouhý 15 km.
Já psal, že ten jed poteče aspoň 15 hodin, vy 15 minut. To je celý.
Břetislav Machaček
10.2.2021 12:01 Reaguje na Pavel Hanzlale venku v řece může být z kanálu ten oblak během patnácti minut a za ním už zase poteče "čistá" voda. Chápete to? Pokud ne, tak s vámi
definitivně končím. Jste jako ten
mudrlant, co sedával u nás v rohu
v hospodě a mluvil pouze sám se
sebou.
Pavel Hanzl
10.2.2021 13:07 Reaguje na Břetislav MachačekJestle jste někdy viděl povodňovou vlnu, jak se roztáhne po toku, tak tahle minivlna by musela mít i při jednorázovém protržení nádrže délku aspoň 5 - 10 km a do Bečvy by ten kyanid vytékal klidně 2 dny.
Což se prokazatelně nestalo.
Karel Zvářal
10.2.2021 10:37 Reaguje na Miroslav VinklerDAG
10.2.2021 07:51Tati co bude dnes k obědu? Podívej se na jídelníček. Rajská?
Mami bude dneska rajská? Podívej se, co vidíš? Kuře. Tak vidíš.
Milan G
10.2.2021 10:56Za dva poslední měsíce, vzrostla cena povolenky o cca 12Euro, v podstatě nebylo proč, největší vliv na cenu měly spekulace, tedy nic co by mělo něco společného s ekologií.
Vzhledem k tomu jak se ty ceny mění, leden 2021 34euro, tak dochází ke korekcím v predikcích. Pro rok 2030 se ty odhady pohybují v rozmezí 90-108euro.
Myslí si snad někdo, že za těchle podmínek bude ještě smysluplné provozovat uhelku? Jak říkám, měli bychom se dát na modlení, jinak se také může stát, že během dvou tří let zůstaneme bez EE a bez tepla.
Břetislav Machaček
10.2.2021 11:28 Reaguje na Milan Gdo sféry dovozu energie a nebo její výroby z pochybných zdrojů.
Je to novodobý boj s konkurencí producentů energie a jejich
zařazení mezi dovozce. Nebo je nutit do investic, které je
zadluží vůči těm, co to prosazují. Neprodali jste nám doly a energetiku? Tak vám napaříme povolenky a vy to buď prodáte a nebo
zavřete. Chtěli jste cestovat bez hranic, tak poslouchejte co vám
nadiktujeme. No a zaprodanci v europarlamentu hlasují i proti
vlastním občanům a jejich firmám, jen aby dostali svůj jidášský
groš.
Pavel Hanzl
10.2.2021 11:34 Reaguje na Milan GTo se ví už aspoň 20 let.
Bude mít smysl kadit v rohu na náměstí, když jsou za to pokuty a ta zlá EU po nás chce, abychom si postavili záchody?