Vědci přišli na to, co stojí za rozšiřováním tropů
Tato expanze se dlouhodobě připisuje změnám klimatu. Vědci se při hledání konkrétních příčin doposud soustředili především na procesy v atmosféře, nicméně pravé důvody se jim nalézt nepodařilo. V nově zveřejněné studii Gerrit Lohmann a Hu Yang z Alfred Wegener Institute ale docházejí k tomu, že nejpravděpodobnější příčinou rozšiřování tropů je oteplování oceánu.
„Dříve vědci vůči tomuto problému zaujímali zbytečně komplikovaný postoj,“ říká Lohmann. „Předpokládali, že rozšiřování tropů je výsledkem komplexních změn v atmosféře. Realita ale je, že je to způsobeno relativně jednoduchým mechanismem oceánských proudů.“
V oceánech je velké množství vírů. Ty největší z nich, gigantické o průměru několik set kilometrů, nazývají oceánografové gyry. Velkých je pět, největší z nich je v Pacifiku a naprostá většina z nás je zná v souvislosti se vzniklým souostrovím odpadků. Gyry totiž pomalu rotují a jsou uzavřeny obtékajícími stálými proudy. To znamená, že se do nich poměrně snadno něco dostane, ale už jen těžko se vymaní zpět na širý oceán.
To platí nejen pro tuny plastů, ale i pro teplo. „Povrch oceánu se prohřívá. V gyru dochází k tomu, že se teplejší voda nedostává mimo vír, ale zůstává v něm,“ vysvětluje Lohmann. „A právě tím, že se jedná o obrovskou masu vody, dochází jednoduše k tomu, že se tu teplo stále kumuluje a subtropický oceán se otepluje.“
Výsledkem je postupné rozšiřování tropů jak na sever i na jih. A vzhledem k tomu, že na jižní polokouli zaujímá oceán větší plochu, je tam tento efekt výraznější.
Ani tak se ale nedá tvrdit, že rozšiřování tropů je jedinou příčinou změn, ke kterým v subtropech dochází. „Globální změny klimatu jsou natolik složité, že se to opravdu nedá s přesností kvantifikovat. Nicméně můžeme předpokládat, že oceánské proudy a expanze tropů ke vzniku sucha a hurikánů výrazně přispívají,“ uzavírá Lohmann.
Přečtěte si také |
Proč velryby a delfíni umírají na plážích? A máme je zachraňovat?reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (137)
Katka Pazderů
10.10.2020 06:36Karel Zvářal
10.10.2020 07:35 Reaguje na Katka PazderůPavel Hanzl
10.10.2020 08:06 Reaguje na Katka PazderůZajímavé je, že Golfský proud teče přesně naopak, než na tom obrázku.
Pavel Hanzl
10.10.2020 11:13 Reaguje na Bohdan Podlenavaber
10.10.2020 17:17 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Štemberk
10.10.2020 22:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 10:17 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkMichal Ukropec
10.10.2020 08:07 Reaguje na Katka PazderůBohdan Podlena
10.10.2020 09:40 Reaguje na Katka PazderůVladimir Mertan
10.10.2020 13:31 Reaguje na Katka PazderůPetr Eliáš
11.10.2020 19:56 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://nsidc.org/cryosphere/arctic-meteorology/climate_change.html
https://www.researchgate.net/publication/43352154_The_Central_Role_of_Diminishing_Sea_Ice_in_Recent_Arctic_Temperature_Amplification
Pavel Hanzl
12.10.2020 10:22 Reaguje na Vladimir MertanA stoupání koncentrace vodní páry je taky přece důsledkem (ne příčinou) globálního oteplování.
Jediná tak razantní chemická změna celé atmosféry je prostě jen těch 40 milard tun CO2 který se KAŽDÝ ROK emituje, A ta způsobuje taky "pyramidový efekt", tj. další emise skleníkáčů, vodní páry a metanu.
Jan Šimůnek
12.10.2020 10:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 13:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJenže je to typický případ vaření žáby.
Jan Šimůnek
13.10.2020 19:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.10.2020 11:34 Reaguje na Jan Šimůnek"Současnost tak s vysokou pravděpodobností představuje období s nejvyššími koncentracemi oxidu uhličitého za posledních 23 miliónů let."
Václav Cílek Vesmír 9/2020
Marcela Jezberová
12.10.2020 11:20 Reaguje na Katka Pazderůvaber
10.10.2020 08:22Peter Banas
10.10.2020 19:50 Reaguje na vaberJe prokázáno, že v hluboké minulosti naší planety zde bylo mnohem tepleji než dnes a než uvádí dnešní vědecká základna, ženu nás tělo bude.
Pravda je přesně v tom co zde bylo řečeno pokud dojde k roztátí ledů na povrchu začne globální teplota exponenciálně růst.
I bez antropogenního vlivu zde docházelo dochází a docházet bude k různým emisím.
Aby mohlo vzniknout tak velké uhlíkové bohatství muselo zde být hodně teplo hodně dlouho. Uhlí ropa i zemni plyn včetně diamantů mají společného jmenovatele tím je uhlík.
Jak ropa tak plyn i uhlí mají jiný původ a dokonce není vyloučeno i jiný časový úsek kdy vznikají.
Podstatou je přítomnost onoho uhlíku na naší planetě a jeho cyklus.
Jenže uhlík tu není sám. Je zde spousta dalších prvků, které zde jsou a i u nich probíhají změny, cykly dochází i k jejich tzv. recyklaci ovšem časově tato recyklace nemusí kopírovat přírodní způsob recyklace uhlíku. Např H2O ale jsou ti další prvky Na sodík Cl chlor Mg magnesium vápník draslík.
Všechny prvky jsi neustále v pohybu všechny prvky ozdoby na ostatní prvky přímo nebo nepřímo některé až když vytvoří primární sloučeninu přestávají ostatní ovlivňovat a obráceně pokud že z primární sloučeniny stane druhotná sloučenina značně začne ovlivňovat ty ostatní.
Démonizovat CO2 se stalo novodobou vírou pro nevidomé. A stal se z toho téměř naprosto dokonalý kluzný prostředek pro soukolí ekonomik. Ale je třeba se zamyslet s vaším i bez vašeho svolení jsem toto udělal.
A už jsem to zde i jinde publikoval připadám si někdy jako Tycho de Brahe, ale nevzdám to zejména proto protože mi mou teorii nikdo nikdy normálně nevyvrátil. Jediné na co se vědci i osvědčí zmohli bylo poukazovat na gramatiku a vzdělání základní školy. Dál jsme se zatím nedostali.
Takže vám pane Vybere moc děkuji za váš komentář.
Je to tak jak píšete až již nebude oceánská voda schopná tvořit efektivně masu ledu voda ohřátá v rovníkových oblastech bude mít otevřenou cestu do polárních oblastí obráceně voda z polárních oblastí nebude v pevném skupenství ale uvolní místo té teplé.
Toto bude zvyšovat globální teplotu tak masivním způsobem, že bude v dnešní trvale zelené zóně docházet k přírodní deforestraci.
Nic nového již toto zde bylo je to opakující se cyklus. Hladiny oceánů budou vyšší napětí v atmosféře taktéž pohyby máš vzduchu budou mít schopnost tvorby tak velkých vln v oceánu že oceánská voda se při masivní bouři snadno dostane hluboko do vnitrozemí. Pokaždé se s tímto jevem dostaví i jev pozorovaný v Americe kdy po bouři velký rozměrů zůstalo ve vnitrozemí velké množství soli. Stejně jako první vlaštovka jaro nedělá jedná bouře nic neznamená 10 tis nebo stotisícové opakování podobný i horších bouří donutí tímto způsobem oceán tzv odložení velkého množství NaCl na pevninu. A až toto nastane voda v polárních oblastech díky srážkám bude mít větší schopnost tvořit souvislou vrstvu ledu. A tehdy začne teplota klesat ruku v ruce s nějakou tou erupcí může a nemusí nastat až doba ledová. Je to v našich rukách máme to pro nosem dění denně to máme v puse v moči je to sůl o které by to asi málokdo řekl nebo jen tušil. Co2 se denně recykluje den co den se z CO2 radují rostliny oni u toho žijí jsou uhlíku plné. NaCl sice potřebuje k životu to ano, ale jak přibývá NaCl v oceánu ten ztrácí schopnost tvorby kvalitního pevného příkrovu.planeta ztrácí tzv. přírodní ochlazovací materii. Žádný živočich pře námi neměl tak efektivní distribucí NaCl do oceánu jako člověk. Miliony odpadového potrubí plus žádný živočich v zimě neudržoval sjízdnost komunikaci pomoci NaCl tak jako lidé. Žádný živočich nikdy netěžil v tak velkém měřítku vodu z oceánu jako člověk 17,5tis továren na odsolování mořské vody kdy zpět do moře se emituje koncentrovaná solanka.
Oceán není nic víc než bezodtoký rezervoár vody . Na pevnině cokoliv co je bezodtoké dříve či později tam začne stoupat koncentrace soli. Kašlete na gramatiku kašlete na základní školu. Vezměte do hrsti selský rozum a řekněte kde mám chybu?
Děkuji klidně mi na pište na 608334642@seznam.cz
Vladimir Mertan
10.10.2020 23:44 Reaguje na Peter BanasJarek Schindler
11.10.2020 04:48 Reaguje na Peter BanasAby uvolnila cestu té teplé musí se napřed sama výrazně ochladit. Když vezmete ten Golfský proud díky němuž máme v Evropě (hlavně severní) celkem snesitelné počasí. Tak ten teplý proud se musí zákonitě ochladit aby ty studené vody zase mohly proudit směrem k rovníku. Ochlazuje jej třeba i ta voda z tajícího ledu. Pokud by ovšem teplota vody v těch severních mořích vzrostla nebude uvolňovat tak rychle místo té vyhřáté vodě Golfského proudu a zákonitě se musí zpomalit její odtok směrem k rovníku. No a pokud se zpomalí odtok , musí se zpomalit i přítok. No a pokud se zpomalí přítok těch teplých vod Golfského proudu tak tu máme další dobu ledovou. No a ani v přírodě žádné perpetum mobile neexistuje a vždy je asi jednodušší něco zastavit než znovu rozběhnout. Před lety, co vím, se spekulovalo o oslabení toho Golfského proudu. Potom se mělo zjistit , že šlo pouze o nějaké výkyvy a ve skutečnosti ten Golfský proud zrychlil. Pokud zrychlil tak tedy přivádí více teplé vody a ta by měla více ohřívat i atmosféru.
Když se člověk podívá do historie planety Země, tak zjistí, že mezi dobami ledovými byly doby meziledové a ty byly časově přibližně stejné. Deset tisíc let . Problém je ten že mi již nějakých dva tisíce let "přesluhujeme".
Peter Banas
21.10.2020 23:15 Reaguje na Jarek SchindlerNejsme tady sami chováme mnohem větší producenty soli. Sypete někdy v zimě chodník solí viděl jste někdy v zimě posypovými vozy udržovat komunikace? Ano je pravda, že oceán pojme hodně velké množství soli. Je oceán bezedná skříň? Nebo nekonečný HDD kam můžete neustále cpat data donekonečna ? I ta skříň i ten HDD jednou bude přeplněný a já tu neříkám oceán je přesolený stejně jako CO² není v atmosféře v.podobe briket. Jen tvrdím že to málo co jsme tam mi lidé efektivně odeslali má vliv na tvorbu pevných vazeb v ledu je potřeba delší expozice chladu což není možné protože se planeta otočí jednou za 24 hodin tudíž led není tak masivní jako v případě absence špetky soli. Na to aby mi odtekla voda z chodníku a eliminoval jsem úraz chodců v době mrazů, vážně stačí malá špetka. Fór Je v tom, že v globálním měřítku a na časové přímce je ta změna už tak velká, že se nám holt otepluje atmosféra. K tomuto jevu zde muselo docházet i minulosti před námi důkaz je jasně na pevnině v podobě solných ložisek. S kterými bohužel hospodaříme způsobem, že pozvolna dochází k jejich stěhování směrem do bezodtokého rezervoáru nazývaného oceán kde logicky dochází k zvyšování koncentrace.
Mimochodem tak jak se převalují mraky nabité částice díky teplu stoupají nahoru ochlazením se dostávají dolů to co ještě více pomáhá studené vodě přikovat se do nejnižšího místa v oceánu jsou právě ony minerální látky tak jako míváme inverzi tzn dole se nám drží smog tak stejně máme v mariánskem příkopu historický lidský smog nachází se tam památka na kdysi používanou látku ddt je jí tam neuvěřitelně velké množství je to vyrobeno člověkem a k emisím tohoto svinstva bylo též potřeba člověka který toto prováděl před 40 ti lety.tam kde je to tehdejší ddt tam je někde i tehdejší sůl z údržby komunikací. S klesající hladinou je vyšší salinita. Ano logicky na hladinu prší přitékají sladkovodní zdroje voda sladká je lehčí i teplejší snadno se udrží u hladiny nějakou dobu trvá než se smísí s oceánskou.
Podobných nevyvratitelný z důkazů které dávají za pravdu mé teorii je velká spousta.
Fakta jsou jasná. Lidstvo skutečně produkuje emise tyto emise jsou emise nikoliv pouze plynů, ale také látek, které jsou pevné nebo kapalné.
A tyto látky emitujeme po nějakou dobu a v daném množství.
Dále tyto látky stejně jako ty plynné mění fyzikální vlastnosti prostředí kam doputují. Plynné emise ovlivňují atmosféru kapalné hydroféru pevné obvykle pedosféru kupříkladu saze rovná se tmavý povrch zamrzlého ledu. Já vás chápu je to o nervy 40 let pronásledovat co² a náhle jen v koutku myšlenek připustit, že to byl nebo je marný boj s větrným mlýnem a co².
Ten nej nej nej podstatnější rozdíl je v tom že co² je recyklováno biomasou jak na pevnině tak v oceánu. Bez CO2 by biomasa neexistovala a tím pádem ani my. Pokud bychom dokázali vrátit na pevninu pouze tolik soli co jsme oceánu nadělili za posledních 300 let jsem naprosto jist, že by to mělo pozitivní vliv na globální oteplování.
Největší legrace je že by nás to vyšlo mnohem mnohem levněji než cokoliv jiného. Ani je to tak to je nejsou to špatné na celé věci že je to tak laciné řešení. A je to řešení které je v ostrém kontrastu s těmi řešeními která někomu vydělají slušný zisky.
Pište mi klidně do e-mailu nemusíte se odkopávát zde skutečně stojím o zajimavé podněty postřehy myšlenky
608334642@seznam.cz
Pavel Hanzl
11.10.2020 16:49 Reaguje na Peter BanasKlimatologie asi 60 let studuje oteplování klimatu a na miliónech dat dokázala dominantní lidský vliv. I dle zastoupení radioaktivního uhlíku v atmosféře zjistila jeho podíl fosilního a koloběhového.
Tvrdit o tom něco o nevidomých je pak ryzí pitoost a dál to nemá cenu číst.
Jan Šimůnek
11.10.2020 21:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 10:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.10.2020 10:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 13:43 Reaguje na Jan ŠimůnekMůj názor je opačný a důkazů mám tisíce.
Jan Šimůnek
12.10.2020 14:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 19:55 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
12.10.2020 23:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJá vám žádné odkazy už dávat nebudu, protože vy to nečtete a jen plácáte svoje nesmysly.
Jan Šimůnek
13.10.2020 08:04 Reaguje na Pavel HanzlNavíc jsou současné teploty v Klementinu ovlivněny Vltavskou kaskádou, která vypouští teplejší spodní vodu, a po jejímž spuštění přestala Vltava v zimě zamrzat a ohřívá celou kotlinu okolo, a ostrovním efektem narůstání Prahy.
Pavel Hanzl
13.10.2020 16:10 Reaguje na Jan ŠimůnekDnešní teplota se dá srovnat se středověkým optimem, jenže k němu se stoupalo rychlostí asi +1°C za 10 tisíc let a samo trvalo nějakých 500? let. Kdežto k dnešní teplotě jsme se dostali za 100 let a stále se to zrychluje. To vidím jako podatatný rozdíl.
Jan Šimůnek
13.10.2020 19:37 Reaguje na Pavel HanzlČili změny byly relativně rychlé, v průběhu pro nás průměrného lidského dožití.
Pavel Hanzl
14.10.2020 11:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.10.2020 13:08 Reaguje na Pavel HanzlKdyž je nějaký den teplo, je to předzvěst klimatické katastrofy, a tudíž klima. Když je nějaký rok zima, je to počasí.
Pavel Hanzl
19.10.2020 23:05 Reaguje na Jan Šimůnekkdyž jsme byli kluci, tropické dni byly do roka tak jeden, maximálně čtyři. Od roku asi 2015 bývá jich běžně přes dvacet.
A teď otázka: je to počasí nebo kimatická změna?
Peter Banas
21.10.2020 23:28 Reaguje na Pavel HanzlK tomu docházelo dochází a docházet bude i době kdy tady lidé nebudou.
Rozdíl je pouze v tom množství a té rychlosti, kterou jsme byli jakožto lidstvo schopni vytěžit tak veliké množství soli a k tomu si dobudovat kanalizační systémy o miliardách kilometrů potrubí a kanálů, které s velkou efektivitou veškeré minerální látky, zdárně doručí do oceánu.
Pravda se snadno říká těžko bývá přijímána.
Peter Banas
21.10.2020 23:21 Reaguje na Pavel HanzlExistuje věda zvaná glaciologie.
Sami vědci kteří se zabývají ledem v.pooarnichboblastech uvádí že je velmi zaskočila rychlost, jakou ledovce odtávají v oblastech kde jsou v kontaktu s oceánskou vodou. Která je za a.) teplejší a b.) slanější bodejť by nebyla slanější, když je zvyšování salinity antropogenního původu již stovky let. Že? Sůl dokonce kdysi byla jako platidlo.
Miroslav Vinkler
10.10.2020 09:21Důkaz : spolehlivost předpovědí počasí i predikce klimatu založených na pochybných modelech made in IPCC.
Malleus maleficarum - Kladivo na čarodejnice z dílny dominikánských mnichů bylo nahrazeno Kladivem na CO2 antropogenního původu (EGD), v podstatě se stejným zdůvodňováním i vynucováním "důkazů" po nevinných obětech.
Obětí se stala i jaderná energetika, která mohla a stále může vhodně nahradit zdroje fosilních paliv , ale veliký Inkvizitor v podání EU je jiného názoru.
Pokud za vše špatné ve světě bude mainstreamem viněno pouze navyšování koncetrací CO2 a jako léčba předepisováno OZE , situace lidstva se rychle a podstatně dále zhorší. Tzv. CO2 je nepatrnou částí podstatně většího problému, o které se však nemluví. Tady si pomohu biblickým :
„Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“
Pavel Hanzl
10.10.2020 11:30 Reaguje na Miroslav VinklerKlimatu rozumíme natolik, abychom pochopili tu probíhající změnu s razancí nárazu asteriodu, nebo sady erupcí největších sopek.
Neznáme detaily, neumíme předpovídat počasí (ani nic variabilního), ale zásadní a nejsilněší vlivy známe.
A bohužel, je to ten ďábel CO2.
Víra dominikánských mnichů skutečně nebyla vyfutrována milióny měření a jiných důkazů, je to úplně jiný princip.
CO2 není jen "nepatrnou částí podstatně většího problému" je jeho součástí a tou velmi podstatnou, ovšem časově zcela zásadní.
Odpadky v oceánu jsou problém, ale nemají sílu zničit za historický okamžik klima celé zeměkoule.
Žádný inkvizitor EU nezakazuje JE, to už vykládáte nesmysly jak pan Šimůnek.
Velké JE jsou už překonaná technologie, ale nechávají se dojet a třeba Poláci (i my) s nimi počítají i do budoucnosti, Nizozemí chce jít do SMR, nikdo nic nezakazuje.
A ve světě je to podobné, extrémně rychle se rozvíjí FVE i VE, velké ekonomiky staví mastodonty JE zcela běžně.
Tak nevím, co pořád máte.
Miroslav Vinkler
10.10.2020 13:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.10.2020 13:36 Reaguje na Miroslav VinklerJen nevidím žádný důvod pochybovat o tom, že CO2 je hlavní viních současného oteplování, protože to bylo tisíckrát dokázáno.
Prostě normální logika říká, že tahle situace má razantní příčinu a nikdo žádnou jinou než CO2 nenašel. (Ani pan Kalenda che che).
"Současnost tak s vysokou pravděpodobností představuje období s nejvyššími koncentracemi oxidu uhličitého za posledních 23 miliónů let."
Václav Cílek Vesmír 9/2020
Tohle je přece informace děsivého významu, i kdyby to byla pravda jen z půlky. Jenže já se obávám, že vy na to nemáte v hlavě závit...
Miroslav Vinkler
10.10.2020 13:46 Reaguje na Pavel HanzlZcela v mediálním stínu korony schválilo včera večer /9.10./ plénum Evropského parlamentu návrh tzv. klimatického zákona. Až vstoupí někdy koncem roku v platnost, stanoví závazné cíle emisí CO2 pro všechny členy EU. Tedy i pro ČR.
Legislativa obsahuje závazek uhlíkové neutrality do roku 2050 – pro každý stát jednotlivě, nejen pro EU jako celek!
„Zelená většina“ v EP dál odhlasovala závazek snížit emise do roku 2030 o 60 % !!!
Je to fakt absurdní – když se hodí závěry vědců, tak apelují, abychom je následovali. Když jim naopak závěry vědců nevyhovují, tak dají přednost víře a ideologii…
Návrh ale obsahuje další hrůzu. Má jednotlivcům i nevládkám umožňovat, aby státy žalovali u evropských soudů, když budou mít pocit, že pro klima nedělají dost.Návrh teď poputuje do trialogu, tzn. jednání mezi Radou (státy), Komisí a EP.
/převzato Konzervativní listy /
Pavel Hanzl
10.10.2020 14:01 Reaguje na Miroslav VinklerJak je možný, že všude to jde a u nás ne? I superuhelné Polsku má už hotový plán utlumování a silně rozvíjí fve, offshore VE a plánuje jýdro.
Kurnik šopa, proč my musíme být pořád ti nejblbší?
Co vyrábí uhelná komise už třičtvrti roku, když už v září měla mít výsledek??!!!
Výmluva na koronáč je dobrá na přeshubu, sepsat posudek nebo ho nastudovat se dá i v karanténě!!
Nikdy jsem nečetl žádný vědecký názor, že nemůžeme udělat ekonomiku za 30 let bezuhlíkovou. Normální země mají z OZE už asi 50% energie a to se píše rok 2020!!
Vladimir Mertan
10.10.2020 14:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.10.2020 15:16 Reaguje na Vladimir MertanČína už to chápe a začíná dělat, tam to jde skutečně rychle. Mají nejvyšší nárůst OZE z celého světa. A s Ruskem nevím. Asi to řachne samo, když nikdo jejich ropu nebude kupovat, čort znajet.
Pavel Hanzl
11.10.2020 12:08 Reaguje na pavel peregrinVladimir Mertan
10.10.2020 19:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.10.2020 12:08 Reaguje na Vladimir MertanMiroslav Vinkler
10.10.2020 14:53 Reaguje na Vladimir MertanA to už se vůbec nebavím o spolehlivosti, nestabilitě OZE a nutnosti úprav celé distr. sítě.
Však on to někdo zaplatí .
Pavel Hanzl
10.10.2020 15:20 Reaguje na Miroslav VinklerA kolik máme z OZE normálně my? 10% když moc!
Proto se ptám znovu, proč už zase zaostáváme a proč jsme zase mezi nejblbšími?
Jiří Daneš
10.10.2020 19:07 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
11.10.2020 21:03 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
10.10.2020 17:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.10.2020 16:58 Reaguje na Karel TejkalVliv má fosilní uhlík, který je v atmosféře navíc.
Jan Šimůnek
11.10.2020 21:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 10:29 Reaguje na Jan ŠimůnekKoloběh uhlíku celosvětového klimatu se sám vyvažuje velmi citlivě a přesně stále na nulu a jen fosilní uhlík je v něm navíc a celý to rozhodil.
Jan Šimůnek
12.10.2020 10:55 Reaguje na Pavel HanzlZ tohoto pohledu vám chybí i ten fosilní uhlík, protože ten se buď přidává ke skleníkovému efektu z přechodu lovu bizonů na chov krav a sběru slimáků v bažinách na pěstování rýže, nebo naopak tyto přechody skleníkový efekt fosilního CO2 snižují - kompenzují.
"Bojovníci za klima" se prostě chovají jako slepec s kulometem, střílející tam, kde si myslí, že by tam střílet měl.
Pavel Hanzl
12.10.2020 13:51 Reaguje na Jan ŠimůnekZkusím to znovu:
Veškeré koloběhy chemikálií na Zeměkouli jsou zacyklené a vyvažují se. Ať se jedná o vodu, uhlík, metan, a co já vím, vždycky existuje systém který ho produkuje a jiný, který ho rozkládá a likviduje.
S tím se nějak šachovat bez velkých následků dá.
Ale nesmí se do toho vložit ve velkém zdoj zvenčí, ten to rozhodí. A to je ten fosilní uhlík.
Jan Šimůnek
12.10.2020 14:57 Reaguje na Pavel HanzlA pokud to nevíme (metan je silnější skleníkový plyn než CO2), tak nám izolovaná informace o uvolňování fosilního uhlíku nic neřekne.
Pavel Hanzl
12.10.2020 19:58 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.10.2020 22:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 23:21 Reaguje na Jan Šimůnekjediný problém je při těžbě fosilního metanu a to je stejný problém všech uhlíkových paliv.
Prostě ten hlavní zlobr to není.
Jan Šimůnek
13.10.2020 08:07 Reaguje na Pavel HanzlMy ani s dostatečnou přesností nevíme, kolik těch bizonů v severoamerických prériích bylo.
Pavel Hanzl
14.10.2020 11:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
10.10.2020 19:22 Reaguje na Pavel HanzlPak tomu ďáblovi CO2, možná dáváte jen minimum šancí.
Jindřich Duras
11.10.2020 11:40 Reaguje na Jiří DanešJasně, úspory mají smysl, ale jen do určité míry - a její hranici jste nám nakreslil :).
To, co má zásadní smysl, je využívat jiné než uhlíkové zdroje. Nejde o to, mít všude větrníky, ale ROZVÍJET perspektivní technologie. Chytráci obvykle argumentují tím, co je, směrem do budoucnosti. To je chyba. Technologie např. využívání solární energie či uchovávání energie jdou velmi rychle kupředu. A tam se mi zdá být ten potenciál. A aby ten vývoj skutečně běžel, jsou restrikce "shora" nutné. Určují totiž pravidla a naznačují, co se perspektivně i vyplatí. Pamatujete, jak lobby spalovacích motorů dlouhá léta blokovala vývoj elektromobilů? Jak petrolejáři nepřáli vývoji alternativ?
To jen tak na okraj...
Pavel Hanzl
11.10.2020 12:26 Reaguje na Jindřich DurasA právě to rozvíjení je u nás dost mizerné, větrníky u nás velký význam nemají, ale vodíkové technologie by byly právě pro nás velmi výhodné.
Jenže nelze. Ropáci a jadená lobby to zablovali asi totálně.
Miroslav Vinkler
11.10.2020 12:54 Reaguje na Pavel HanzlDejte 15kč/kWh a potom snad ano.
Jiří Daneš
11.10.2020 15:52 Reaguje na Miroslav VinklerExtrémně hořlavá látka!!! Vodík tvoří výbušnou směs s kyslíkem a se vzduchem v širokém koncentračním rozmezí (4 až 95 % objemu vodíku v kyslíku, 4 až 77 % objemu vodíku ve vzduchu). Na vzduchu je lehce zápalný. Výbušné jsou rovněž směsi vodíku s fluorem a chlorem (stačí iniciace světlem). Působením ohně může dojít k explozi tlakové nádoby. Protože vodík má záporný Joule – Thomsonův koeficient, při uvolňování tlaku se zahřívá. Je proto nebezpečí, že při náhlé expanzi stlačeného vodíku může dojít k jeho samovolnému vznícení. Vodík je lehčí než vzduch a může se akumulovat ve vrchním prostoru, pod stropem místností, v případě jeho úniku. Ve vysokých koncentracích může způsobovat dušení".
Pavel Hanzl
11.10.2020 17:08 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
11.10.2020 21:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.10.2020 17:06 Reaguje na Miroslav VinklerAkumulace do vodíku bude vždycky dražší, ale jak často ji využijeme?
Pokud svítí a fučí, je energie za babku a jedou akumulace všeho typu. V Severním moři je bezvětří možná 4 - 6 dní v roce. Právě v tuhle dobu by jely vodíkové agregáty a vyráběly alektřinu možná dráž, než za 15,-Kč/kWh.
Takže si zprůměrujte 360 dní v roce za třeba kačku kWh a 5 dní za 15 kč.
Jan Šimůnek
11.10.2020 21:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 10:37 Reaguje na Jan ŠimůnekNa to máme ideální podmínky, na severu fučí, na jihu svítí a my jsme uprostřed, můžeme být akumulátorem Evropy. A máme všude velmi kapacitní vedení, přes nás jde mega elektřiny ze severu na jih už dnes.
Vyrobit elektřinu z OZE je dnes už velmi levné a staví se stále nové kapacity, ovšem akumulace je problém a tahle elektřina bude drahá vždycky.
Jan Šimůnek
12.10.2020 11:15 Reaguje na Pavel HanzlV jiném vlákně vám píšu, že podzemní zásobníky, vyhřívané elektrickými topnými tělesy, jsou neskonale efektivnější a bezpečnější.
Pavel Hanzl
12.10.2020 13:57 Reaguje na Jan ŠimůnekVšechny tyhle varianty jsou zkoumány a různé soli atd. jsou taky ve hře. Kromě vašich zmutovaných trifidů a nanodiamatů chca cha ty fakt ne.
Ale vodík je asi technologicky nejdál.
Jan Šimůnek
12.10.2020 14:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 20:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.10.2020 22:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 23:25 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://oenergetice.cz/evropska-unie/evropska-komise-oficialne-sazi-vodik-prijala-dlouho-ocekavane-strategie/
Jan Šimůnek
12.10.2020 22:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 23:23 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.10.2020 11:13 Reaguje na Pavel HanzlFaktem je, že blbá kumulace tepla z panelů vyhřívaných Sluncem by byla podstatně efektivnější, dokonce i vyhřívání nějakého podzemního zásobníku topnými tělesy, poháněnými FV panely by bylo efektivnější a bezpečnější.
Prostě se někdo z EUroúředníků nechal "zainteresovat" na vodík a teď tuhle z principu pitomost prosazuje. Je to jen názorná ukázka, jak šíleně nezdravé je (ekonomické, politické i morální) prostředí v EU.
Pavel Hanzl
12.10.2020 14:00 Reaguje na Jan ŠimůnekVodíkové technologie se budují na celém světě (oenergetice.cz) a že by to euroúředník nařídil v Brazílii i v USA? Tolik sexu naráz?
Jan Šimůnek
12.10.2020 15:02 Reaguje na Pavel HanzlA je vysoce předvídatelná, protože do dispečinku může jít informace o aktuální teplotě zásobníku, z níž se relativně snadno vypočte, jak dlouho ještě může běžet.
Pavel Hanzl
12.10.2020 20:09 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyby to fungovalo, už by se to vyrábělo ve velkým.
Zrdcadlové systémy taky končí.
Jan Šimůnek
12.10.2020 22:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 23:31 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://www.euro.cz/byznys/zastarala-solarni-elektrarna-zbankrotovala-penize-dal-obama-1479201
"Běžné fotovoltaické systémy ale brzy začaly být výhodnější než solárně-tepelné elektrárny. Nové solární parky v Nevadě umí megawatthodinu vyrobit za 30 dolarů".
Jan Šimůnek
13.10.2020 08:09 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
13.10.2020 19:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.10.2020 11:45 Reaguje na Jan ŠimůnekV současné době se ve slunných oblastech vůbec fve už dotovat nemusí. A u ás minimálně v Německu ani to ne.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bosch-si-nemecku-zajistil-pomoci-ppa-dohod-100-gwh-rok-ze-solarnich-elektraren-bez-podpory/
Vladimir Mertan
11.10.2020 13:16 Reaguje na Jindřich DurasJiří Daneš
11.10.2020 16:03 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
11.10.2020 17:13 Reaguje na Vladimir MertanKdyž jsem byl kluk, slibovali to za asi 50 let, dnes je to stále tak daleko.
Vladimir Mertan
15.10.2020 15:56 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
11.10.2020 22:09 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
12.10.2020 10:41 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
12.10.2020 11:24 Reaguje na Pavel HanzlMMCH: V zemích, které jsou na špičce mezinárodních srovnávání znalostí a dovedností žáků, silně dominují státy, kde převládá ve školách dril a frontální výuka. Tedy přesně to, co se snaží různí "géniové", mávající šlechtičnou použitou vložkou, "zreformovat" po vzoru starých zemí EU, jejichž žáci v těchto srovnáních pravidelně propadají, často až pod úroveň některých ambicióznějších rozvojových zemí.
Milan G
12.10.2020 10:33 Reaguje na Jindřich DurasJan Šimůnek
12.10.2020 11:08 Reaguje na Jindřich DurasMusejí se rozvíjet ty bezuhlíkaté technologie, které si na sebe vydělají, a to je jasně klasické jádro, "s odřenýma ušima" (vzhledem k dosavadním výsledkům) jaderná fúze.
V případě solární energie by stála za rozvinutí kumulace tepla (větší procento přeměny sluneční energie na užitečnou, značná setrvačnost (dny, týdny či dokonce měsíce) tepelných zásobníků (odpadá hlavní problém FVE - prudké a chaotické kolísání výkonu). Jedinou překážku rozvoje těchto technologií vidím v tom, že FVE je nehorázně dotována, zatímco vývoj čehokoli konkurenčního je spíš brzděn. Prostě dotace a další formy zvýhodňování FVE (ale i větrníků) měly skončit v okamžiku připojení první takové elektrárny na komerční síť. Pokud by se tak stalo, dala by se jejich podpora považovat za racionální podpoření rozjezdu.
Podpora ryze komerčního chodu (čehokoli) není nic jiného než ryzí zlodějina, navíc těžce deformující trh. A v podstatě bránící tomu, aby těmto zařízením vyrostla kvalitnější konkurence. Je to podobná situace, jako v IT technologiích, kdy státní podpora Microsoftu překáží v rozvoji podstatně kvalitnějších technologií (win 10 jsou v podstatě obšvihnutý Linux, čímž MS jasně ukázal, že jeho originální produkty kvalitou zaostávají), jako je BSD, Apple a Linux.
Pavel Hanzl
12.10.2020 14:03 Reaguje na Jan ŠimůnekPotom byste musel odepsat celou jadernou energetiku včetně ještě nehotového tokamaku.
Jan Šimůnek
12.10.2020 15:05 Reaguje na Pavel HanzlTokomak není v komerčním provozu. Až bude, nebude nutné ho dotovat (dtto konkurenční stelátory).
Pavel Hanzl
12.10.2020 20:13 Reaguje na Jan ŠimůnekPodle renomované ročenky „World Nuclear Industry Status Report“ dosahují náklady na výrobu jedné megawatthodiny u solárních elektráren 36 až 47 dolarů, u větrných parků na pevnině 29 až 56 dolarů, zatímco v jaderných blocích 112 až 189 dolarů. Podstatný je také vývoj nákladů v čase. Ceny sluneční energie poklesly za posledních deset let o 88 procent, u větrné o 69, u jádra naopak o 23 procent vzrostly.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-kanal-reaktor.vanocni-prani-andreje-babise-ktera-mu-splnit-nechcete
Jan Šimůnek
12.10.2020 22:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 23:35 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bosch-si-nemecku-zajistil-pomoci-ppa-dohod-100-gwh-rok-ze-solarnich-elektraren-bez-podpory/
U větřáků začínají mudrovat, že je budou místo podpory zdaňovat.
Jan Šimůnek
13.10.2020 08:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 09:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.10.2020 13:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.10.2020 14:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.10.2020 15:14 Reaguje na Pavel HanzlZemědělství bez dotací fungovalo celá tisíciletí a likvidace dotací by je pročistila od neperspektivních podniků i technologií.
Státní ekologie není podnikání, podobně jako to školství (nebo státní zdravotnictví). Soukromá ekologie by dotována být neměla (což se týká hlavně neziskovek). I Shakespeare psal a provozoval své hry čistě na komerční bázi, řada dalších umělců závisela na sponzorech (i takový Leonardo da Vinci nebo Michelangelo), což je také určitý druh komerce (protože za peníze umělec (re)presentuje svého sponzora). Státní podpora kultury, dědictví po nacismu (protektorát) a komunismu, je krajně problematická.
Jan Šimůnek
13.10.2020 19:44 Reaguje na Pavel HanzlIPCC svým, zcela pochopitelným, protože daným ekonomickou stimulací, zaměřením na CO2 spíš vývoj skutečné vědy o klimatu brzdil a brzdí (a o tom se tu na Ekolistu, díky, pane redaktore, také opakovaně psalo).
Pavel Hanzl
15.10.2020 15:16 Reaguje na Jan ŠimůnekKlimatologové mají vše důležité prokázané, mají série modelů s tepolou i CO2 do minulosti na milióny let. Dominantní vliv lidského CO2 na klima je dokázán na asi 96% (víc se to asi vůbec nedá), IPCC je jen souhrn poznatků o klimatu z celého světa.
Pouze ropáci, kterým jede o gigantický byznys s ropou stále lžou, že je IPCC nějaký podjatý. Není.
Když se podíváte, jak Putin s Lavrovem příšerně lžou zcela běžně, tak by vám to mohlo být jasný. Jenže není.
Vy jste zakysl v době studené války, kdy normální demokratický Západ byl nepřítel a "imerialistický válečný štváč z Volstrítu". A dál už na to už nemáte mozkovou kapacitu.
Jan Šimůnek
16.10.2020 13:12 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
16.10.2020 19:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.10.2020 23:14 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Pavel Hanzl
12.10.2020 23:40https://www.technickytydenik.cz/rubriky/poutaky/plovouci-fotovoltaicke-elektrarny-reseni-pro-zeme-s-nedostatkem-pudy_51173.html
Jan Šimůnek
13.10.2020 08:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.10.2020 16:21 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
13.10.2020 19:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.10.2020 11:48 Reaguje na Jan ŠimůnekNavíc by to nikomu neublížilo, ta fyzika, přehrada je superuzemněný objekt.
Jan Šimůnek
16.10.2020 13:14 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
13.10.2020 13:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.10.2020 16:20 Reaguje na Vladimir MertanSamozřejmě na jezero na Šumavě to nikdo dávat nebude.
Jan Šimůnek
13.10.2020 19:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 15:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJá vím, pro vás je to moc složitý, ekolog je gauner a idiot a šlus.
Vladimir Mertan
15.10.2020 15:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 18:32 Reaguje na Vladimir MertanPokud bych uhlák ocenil devastací jako 10 a krajinu jako 0, tak jezero pokryté panely může být na úrovni 1 maximálně 2. A hlavně vyrábí elektřinu. A těch 8 bodů je jednoznačně plus.