Veřejný ochránce práv k havárii na Bečvě: Některé úřady nedostaly potřebné informace včas
Podle zjištění veřejného ochránce práv některé z úřadů nedostaly včas potřebné informace. Kvůli nejasnostem v zákoně se zpráva o havárii dostala ke krajským úřadům v zasažených oblastech až následující den. Kraje přitom mohly už v den havárie plnit roli koordinátora při jejím zneškodňování a ulevit tak obecním vodoprávním úřadům.
„S určitou nadsázkou můžeme říct, že všichni mají informovat všechny, až se následně ztratí přehled o tom, kdo koho kdy informoval. To se stalo i u havárie na Bečvě, když vodoprávní úřad Valašské Meziříčí dostal informaci, že Českou inspekci životního prostředí zatím nikdo o události neinformoval. Přitom inspekce o havárii už víc než dvě hodiny věděla,“ dodává k průběžným výsledkům šetření ombudsman Stanislav Křeček.
Přečtěte si také |
Zpráva senátorky Jitky Seitlové odhaluje okolnosti (ne)zvládnutí havárie na BečvěOmbudsman proto ministerstvu životního prostředí doporučuje, aby vydalo metodický pokyn k upřesnění postupu vodoprávních úřadů a České inspekce životního prostředí ohledně šetření příčin havárie a odstraňování příčin a následků havárie, ideálně v návaznosti na přijetí připravované novely vodního zákona. „Pokud k dané legislativní změně nakonec nedojde, tím spíše bude nutné vydání metodického pokynu,“ stojí ve zprávě ombudsmana.
Přečtěte si také |
Jakub Hruška: Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanáluSoučasný zákon také podle ombudsmana neřeší jednoznačně situaci, kdy havárie zasáhne oblast více obcí s rozšířenou působností, které ale leží v různých krajích. To byl zřejmě důvod, proč se nakonec informace o havárii dostala ke krajským úřadům až následující den. Dohoda mezi krajskými úřady Zlínského a Olomouckého kraje, že další koordinaci převezme ten olomoucký, byla podle ombudsmana v mantinelech, které krajům určuje správní řád.
reklama