Von der Leyenová: Rozpočet EU musí vyčlenit 25 procent na klima
"Pokud nevyčleníme dost peněz na klimatické cíle, nepodaří se nám jich dosáhnout. Nepřijmu rozpočet, který nebude zahrnovat alespoň 25 procent prostředků na boj proti klimatickým změnám," řekla von der Leyenová.
Podle ní musí summit vyřešit dilema, kdy je v rozpočtu po odchodu Británie méně prostředků, výzev ale naopak více. Kromě financování boje proti klimatu zmínila nutnost zvýšení prostředků na ochranu hranic, výzkum či přechod na digitální ekonomiku.
EU loni představila svou Zelenou dohodu pro Evropu. Jejím cílem je, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě.
"Jsou zde členské státy, které obhajují současnou politiku soudržnosti a zemědělství. Očekávám, že budou stejně angažované, pokud jde o nové priority," řekla v narážce na uskupení Přátelé koheze, které sdružuje 15 zemí jižního a východního křídla EU a které prosazuje, aby financování politiky soudržnosti zůstalo v příštím víceletém finančním rámci EU na úrovni předchozího období. Skupiny se aktivně účastní i Česko.
Neochotu vlád k větším příspěvkům do evropského rozpočtu a současně snahu EK plnit vytyčené cíle navrhuje část poslanců vyřešit reformou financování evropského rozpočtu. "Systém současného financování je perverzní. EU potřebuje reformu a zavedení financování z vlastních zdrojů. Finanční příspěvky států by se tím snížily," řekla francouzská europoslankyně Valérie Hayerová. Jako zdroje financování poslanci nejčastěji zmiňovali zdanění velkých internetových firem, znečišťovatelů ovzduší či leteckého kerosinu.
Jiní poslanci naopak vyzývali k realismu a akceptování skutečnosti, že unie po odchodu Británie disponuje menšími zdroji a že vlády členských států nejsou ochotny platit vyšší příspěvky do společného rozpočtu.
"Je dobré hledat vlastní zdroje, protože jsou méně politické než kontribuce, které státy ročně odvádějí. Posun k vlastním zdrojům, který by se dal spojit s tím, že by odpovídal určitým strategickým prioritám EU - například v otázce klimatu - by rozpočtovou debatu usnadnil," řekl europoslanec za TOP09 Luděk Niedermayer.
Česko by podle něj nemělo očekávat, že z EU napříště dostane více peněz, když bohatne a z hlediska HDP na hlavu se blíží Itálii, která je čistým plátcem. "Původní návrh EK, který česká vláda odmítla, byl k ČR ještě velice vstřícný," dodal.
Několik poslanců, včetně předsedy nejpočetnější skupiny evropských lidovců Manfreda Webera, prosazovalo, aby vyplácení peněz z evropského rozpočtu bylo napříště podmíněno dodržováním zásad vlády práva v zemích, kam prostředky putují.
"Když nebude příjemce dodržovat zásady právního státu, pak mu nepotečou evropské peníze," řekl německý poslanec Moritz Körner. Učinil tak s odkazem na řízení podle článku 7 Smlouvy o EU o omezování nezávislosti justice a plurality médií, které komise vede s Polskem a Maďarskem.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Pavel Hanzl
13.2.2020 14:25Je zvláštní, že tu neuvádí tunelování EU dotací naším premiérem. Že by byli Maďaróni i Poláci ještě horší? Obávám se že ne, že nám dávkují informaci jen ty hezčí.
Vaclav Sobr
14.2.2020 15:28 Reaguje na Pavel HanzlAle proti Španělsku se nějak žádné sankce nechystají, ikdyž je to defacto jediná země v EU která má politické vězně. (Katalánce chtějící nezávislost)
On Bureš jim totiž jde na ruku v mnohem víc věcech než to Polsko a Maďarsko.
Richard Vacek
13.2.2020 16:43Pavel Hanzl
13.2.2020 17:33 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
13.2.2020 18:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.2.2020 09:00 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
14.2.2020 09:06 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
14.2.2020 09:14 Reaguje na Richard VacekMy budeme mít problém především v Dukovanech, JE spotřebuje giga mega vody a Jihlavka je už delší dobu na minimu.
Vaclav Sobr
14.2.2020 15:31 Reaguje na Pavel Hanzlvíte jedna věc kterou já naprosto nesnáším je když někdo plánuje budoucnost s technologií která momentálně neexistuje a je klidně možné že nikdy existovat nebude.
podobně nesmyslné je kupříkladu plánovat budoucnost s bateriemi které nejsou vyvinuty... a možná nebudou 100 let... a nebo nebudou vůbec.
Bezpečně plánovat můžeme jenom s tím co máme v ruce TEĎ a ne co možná někdy bude (a nebo nebude vůbec)
Vaclav Sobr
14.2.2020 15:33 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
15.2.2020 16:58 Reaguje na Vaclav SobrStačí ji přizpůsobit civilnímu komerčnímu prostředí.
http://www.osel.cz/10930-jadro-vraci-uder-startup-nuscale-vyviji-prevratny-maly-reaktor.html
Pavel Hanzl
15.2.2020 17:01 Reaguje na Vaclav SobrŽe by to byl tenkrát úplný výmysl a měl ještě dalších 50 let neexistující pohon?