https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-ochrany-pand-neplyne-pro-dalsi-selmy-v-rezervacich-zadny-uzitek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z ochrany pand neplyne pro další šelmy v rezervacích žádný užitek

7.8.2020 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Badatelé z Univerzity přírodních věd v Pekingu  vyhodnotili deset let střádané záběry z fotopastí instalovaných v pandích rezervacích. A povšimli si, že tam kde se začnou chránit pandy, začnou dříve nebo později mizet levharti, irbisové, vlci a dhoulové.
Badatelé z Univerzity přírodních věd v Pekingu vyhodnotili deset let střádané záběry z fotopastí instalovaných v pandích rezervacích. A povšimli si, že tam kde se začnou chránit pandy, začnou dříve nebo později mizet levharti, irbisové, vlci a dhoulové.
Nárůst populace pand velkých působí v době spíše nedobrých zpráv o stavu životního prostředí jako povzbudivá vzpruha. V 70. letech minulého století jich ve volné přírodě žila méně než tisícovka, dnes už jich je 1864. Zásluhu na tom má pohotová reakce čínské vlády, která nelitovala výdajů, zajistila ochranu, monitoring a zřídila v řídkých bambusových pralesích 67 pandích rezervací vzájemně propojených koridory. Jenže radost ze zotavující se populace pand nevydržela dlouho. Píše o tom Conversation.
 

Komplikovaný problém s pandami velkými lze velice snadno shrnout. Jsou druhem, který jako magnet přitahuje pozornost veřejnosti i sponzorů. Na jejich záchraně se chce podílet každý. Bohužel, ochrana pand a území, na kterém se vyskytují, má jen pramalý přínos pro jiné druhy. Pandy jsou druh ikonický, vlajkový. Ale nikoliv už deštníkový. To znamená, že jejich ochrana nezastřešuje, nemá vliv na další druhy. A právě na to upozornili ve své studii badatelé z Univerzity přírodních věd v Pekingu. Jak k tomu dospěli?

Vyhodnotili deset let střádané záběry z fotopastí instalovaných v pandích rezervacích. A povšimli si, že tam kde se začnou chránit pandy, začnou dříve nebo později mizet levharti, irbisové, vlci a dhoulové. Odejdou jinam, stáhnou se mimo pandí teritorium. Ochrana území s pandami zdá se neprospívá ostatním druhům (zvláště pak ne velkým šelmám) a není zrovna blahodárná ani vůči šíře vymezeným ekosystémům.

V pandí rezervaci se líbí jen pandám

Takové zjištění pochopitelně dost nehezky zatřáslo s dosud populární teorií o deštníkových druzích, kdy z ochrany jedné zvířecí hvězdy ideálně těží stovky jiných druhů. „Je to idea, která byla populární v druhé polovině 20. století, ale pozvolna se od ní upouštělo,“ vysvětluje Jason Gilchrist, ekolog z univerzity v Edinburghu. „V rámci svých omezených možností fungovala dobře, protože dokázala upoutat pozornost k jednomu druhu, zvládla zkratkovitě předat důležité poselství o jejich ohrožení a nutnosti ochrany. Dnes už je ale ekologie dál a usiluje o ochranu krajiny, celých ekosystémů.“

Problém byl v tom, že chráněné charismatické zvířátko nebylo vždy zrovna tím nejpodstatnějším druhem pro fungování konkrétního ekosystému. Idea ikonických, vlajkových druhů, není asi vždy vyloženě na závadu, ale dá se říct, že panda velká není v řídkých bambusových pralesích tím zásadním a formujícím druhem. Proč ale z pandích rezervací mizí zrovna velké šelmy?

Jde o to, že pandí nároky na prostředí a výživu jsou vlastně velmi skromné, v porovnání s vlky a levharty. Ti si žádají násobně větší prostor i odlišnou kořist a to v pandích rezervacích nenachází. Z potravního hlediska jsou lesy velmi neúživné, dobré leda tak pro pandy. Co tedy z aktuální studie vyplývá? Že ne každý ikonický, vlajkový druh, je současně i druhem deštníkovým, zastřešujícím ochranu celého ekosystému. A byť je někdy důležité klást důraz na ochranu jednoho konkrétního druhu, ne vždy je ten nejcharismatičtější současně i tím nejprospěšnějším pro ostatní.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2020 08:50
To by chtělo hlubší analýzu. Soupis všech druhů (nejen šelem) před a po, motivaci strážců apod.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

7.8.2020 11:14
Znovu se potvrzuje, že snad nexestuje správný záchranný zásah člověka do přírody a přírodního dění. Každá, sebelépe míněná člověčí náprava škod námy způsobených, skončí fiaskem a vznikem jiných škod, stejně, ne-li více, závažných. Prostě, na co člověk v přírodě sáhne to po..re.
Člověk na to prostě nemá.
Odpovědět
Hu

Hunter

7.8.2020 11:39
A proč by z toho měly mít nějaký užitek? Primárně se jedná o pandy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist