Záhada rybářských vzorků z Bečvy III: Stále nevíme, kde skončily
Příběh rybářských vzorků začíná v neděli 20. 9. 2020 po půl jedné odpoledne. Člen rybářské stráže Ondřej Kašpar a jeho otec Jiří Kašpar coby zástupce hospodáře místní rybářské organizace za pomoci dobrovolného hasiče odebrali z řeky vzorky vody do vypláchnutých PET lahví a do plastové nákupní tašky daly několik ryb. Vzorky odebrali tak, jak byl Jiří Kašpar v rámci vzdělávání v rybářském svazu poučen. U vzorků ryb sice nedošlo k zachlazení, ale vzorky vody byly podle odborníků použitelné pro analýzu.
Rybáři následně vzorky předali pracovnici vodoprávního úřadu Hranice, která přijela havárii řešit. Ta převzetí potvrzuje. Ale od tohoto okamžiku se dostáváme do oblasti, kdy nevíme nic jistě. Jen, že proti sobě stojí dvě tvrzení.
Podle vodoprávního úřadu Hranice byly vzorky následně předány pracovníkovi České inspekce životního prostředí, který je odvezl do akreditované laboratoře.
Česká inspekce životního prostředí ale tvrdí, že její pracovník se po konzultaci s laboratoří, která měla vzorky analyzovat, a po konzultaci s hasiči, zda mají z dané doby a místa vzorky, rozhodl vzorky nepřevzít. A vzorky tak měly zůstat u pracovnice Hranic.
Inspekce navíc poukazuje na to, že tyto rybářské vzorky ani nebyly klíčové, inspektor měl potvrzeno, že hasiči odebrali vzorky už ve 12:20. O vzorcích od rybářů se v tomto smyslu hovoří i v tomto rozhovoru. Mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová pro Právo potvrdila, že "hasiči vzorky odebírali v době od 12.20 do zhruba 19.00 hodin. A to jak po proudu řeky, tak proti němu v těchto lokalitách: Špičky, Ústí, Teplice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Rybáře, Hranice. Celkem jsme v uvedeném časovém rozmezí odebrali deset vzorků. Předali jsme je do chemické laboratoře HZS Moravskoslezského kraje (ve Frenštátu pod Radhoštěm – pozn. red. Práva), která prováděla rozbory a výsledky následně předala vodoprávnímu úřadu a ČIŽP.“
Čili to, že se rybářské vzorky nepoužili pro analýzu, by vyšetření havárie ohrozit nemělo a o klíčové vzorky zřejmě nešlo. Čistě ze sportu bychom ale mohli chtít vědět, kde vzorky od rybářů skončily. Ale to se nedozvíme.
Těžko chtít po inspekci, aby doložila nepřevzetí. Spokojme se tedy s tím, že co tvrdí a zkusme, jestli svou verzi nemůže doložit vodoprávní úřad Hranice. Na dotazy, zda má nějaký doklad či důkaz, ale úřad odpověděl záporně. Není žádný předávací protokol a úřad nemá žádný způsob, jak předání doložit.
Ptali jsme se také na případné svědky. V danou dobu se na místě vyskytovala řada lidí, rybáři, hasiči a další. Ale hranický úřad neví, zda by někdo z přítomných mohl předání dosvědčit.
To, že z předání vzorků nevznikl žádný protokol, je sice škoda, ale je to vcelku pochopitelné. V danou chvíli na mostě nad řekou Bečvou asi nikdo nemyslel na formality a všichni se soustředili na opravdu velký problém, který tekl pod mostem.
Možná by šlo s dotazem na možné svědectví k (ne)předání vzorků oslovit jednotlivé lidi, kteří v tu chvíli byli na místě. Jedním z dokumentů, který by mohl pomoci zjistit, kdo tam určitě byl, je zápis z havárie, který měl pořídit vodoprávní úřad Hranice v osudnou neděli. Zápis by mohl pomoci vnést více světla i do toho, jak byla první den havárie zvládána. Ekolist.cz si o něj požádal podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, vodoprávní úřad Hranice ale odmítl zápis poskytnout s odvoláním na probíhající trestní řízení. (Ekolist.cz se proti tomu odvolal a žádost bude posuzovat krajský úřad.)
Čili aktuální stav poznání ohledně rybářských vzorků je takový, že nevíme, kde skončily a kdo v tomto konkrétním případě mluví pravdu. V kontextu celé „Bečvy“ jistě nejde o problém hlavní. Zarážející ale je, že se nedaří uspokojivě rozřešit ani takováto jednoduchá otázka.
Ze strany rybářů přetrvává stín pochybnosti nad tím, kdy na místo dorazil pracovník České inspekce životního prostředí. Při rozhovoru, který Ekolist.cz vedl s oblastními řediteli ČIŽP a ředitelem odboru technické ochrany životního prostředí, tvrdil Lukáš Kůs, že inspekce byla na místě kolem 14:15 s tím, že ve 14:27 její pracovník pořídil první snímky. Lukáš Kůs následně redaktorům Ekolistu promítl na počítači tři snímky a u snímku s řekou, ve které plavaly mrtvé ryby, ukázal vlastnosti souboru. Snímky jsou však součástí vyšetřovacího spisu a nebylo je možné detailněji prozkoumat.
Rybář Stanislav Pernický ale o tvrzení inspekce, že její pracovník byl na místě po 14 hodině, i tak pochybuje. Podle něho na mostě u Bečvy, ze kterého je pořízený zmiňovaný snímek, byli jeho kolegové celou neděli od zjištění havárie neustále a pracovníka inspekce zaregistrovali až po 16 hodině. Inspekce ale namítá, že její pracovník nemá povinnost se u nikoho hlásit a nebyl jen na mostě, ale prováděl i obhlídku okolí řeky. Jak uvádí i Ondřej Kašpar, který na místě byl, bylo ten den na mostě hodně lidí. Mohlo se tedy stát, že přítomnost inspektora rybáři prostě jen nezaregistrovali.
Každopádně, podle ČIŽP se její inspektor po příjezdu na místo setkal s pracovnicí vodoprávního úřadu Hranice. Ta se po telefonu o tom, kdo kdy byl nebo nebyl na místě, bavit odmítla. Zdá se ale, že je v tomto okamžiku jediná, kdo dokáže čas příjezdu pracovníka inspekce potvrdit či vyvrátit (Ekolist.cz si proto v tomto duchu podal žádost o informace).
Řekněme tedy, že inspektor na místě byl v hodinu, kterou uvádí, a jen unikl pozornosti rybářů.
Je tedy po 14 hodině nedělního odpoledne a jak tvrdí rybář Ondřej Kašpar, na mostě je z řeky cítit zápach chlóru. Z médií je zřejmé, že si zápachu všiml nejen Ondřej Kašpar, ale i dobrovolní hasiči a další lidé. A tvrdí, že po vytahování ryb z vody měli rybáři vyschlé ruce.
Chlór byl podle Ondřeje Kašpara v brzkém nedělním odpoledni na hustopečském mostě jasně cítit. Rozhodně byl podle něho cítit i po 14 hodině. Jak ale vyplývá z rozhovoru s oblastními řediteli ČIŽP, pracovník inspekce zápach chlóru nezaznamenal.
V celé havárii na Bečvě jsou všechny tyto věci marginálie. Ale i ony vlastně ukazují pravou podstatu havárie na Bečvě. Je těžké se o ní dozvědět pravdu.
Přečtěte si také |
Záhada rybářských vzorků z Bečvy III: Stále nevíme, kde skončilyreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (122)
Petr Vojvo
20.2.2021 08:25Pokud jste chtěli své vzorky, tak jste se měli brodit bečvou a ne sedět u počítače a psát nesmysly bez důkazů.
Majka Kletečková
20.2.2021 21:20 Reaguje na Petr VojvoJá jsem naopak redakci ekolistu vděčná za to, že se snaží ve stávající tajence odhalit aspoň některá fakta týkající se šetření té katastrofy, protože ti, kteří by měli oficiálně informovat o tom, na co policie neuvalila embargo, drží bobříky mlčení.
Petr Vojvo
21.2.2021 03:08 Reaguje na Majka KletečkováVaše dojmy jsou irelevantní.
Michal Ukropec
22.2.2021 08:50 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
20.2.2021 09:26Kdyby jste byl dobrý IT, tak zjistíte, kdo to byl.
Zatím jste, krom pomlouvání a mlžení nic nového nepřinesli.
Pavel Hanzl
20.2.2021 18:37 Reaguje na Petr VojvoPod vyústění DEZY gigantická otrava.
Vy jste skutečný komik - eskamotér, jako čurina dobrý, ale doufám, že nečekáte, že tomu bude někdo věřit.
Petr Vojvo
20.2.2021 19:46 Reaguje na Pavel HanzlVšiml jsem si, že máte problém porozumět psanému textu.
Majka Kletečková
20.2.2021 21:27 Reaguje na Petr VojvoRáda bych si ověřila, zda jen nemlžíte a nepomlouváte.
Majka Kletečková
21.2.2021 12:18 Reaguje na Petr VojvoPředem děkuji.
Lukáš Kašpárek
26.2.2021 06:55 Reaguje na Petr VojvoGalipoli Petr
21.2.2021 17:46 Reaguje na Petr VojvoCN-+ Cl2 → ClCN + Cl-
ClCN + 2 OH- → CNO- + Cl- + H2O
2 CNO- + 3 Cl2 + 4 OH- → 2 CO2 + N2 + 6 Cl- + 2 H2O
konec sdělení :-)
Lubomír Vrána
23.2.2021 15:06 Reaguje na Galipoli PetrMiroslav Vinkler
20.2.2021 09:28Ekologická havárie na Bečvě MUSÍ být pod přísnou veřejnou kontrolou, aby se celá věc tzv. "úředně nevyseděla", protože se jedná o vážné poškození životního prostředí -zatím neznámou osobou . Navíc s možnými přesahy k vládnoucím politikům.
Postup ČIŽP byl navíc , a to je prokázáno, zcela diletantský,nedůvěryhodný a netransparentní. Její šéf Geuss měl dávno rezignovat nebo být odvolán.
Petr Vojvo
20.2.2021 10:36 Reaguje na Miroslav VinklerJiž pan Werich říkal něco o bavení se s blbci.
Soudní znalec je odborník. Nechte jej pracovat a nechovejte se jako v padesátých létech, kdy se soudilo bez důkazů.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 11:04 Reaguje na Petr VojvoPokud v jednom z nejlépe hlídaných povodí v ČR ,s potřebným technickým a personálním zázemím ,doslova všem na očích, dojde k závažné ekologické havárii , která vytrávila 40 km řeky a způsobila největší újmu na ŽP za posledních třicet let a viník není doposud znám, potom jde o komedii s velmi špatným scénářem.
Tady na Ekolistu se k tomu vyjadřovali odborníci, laici, policie i ČIŽP.
Informací máme dost k tomu, abychom mohli konstatovat hrubé selhání orgánů ochrany životního prostředí. /teď neřeším kdo je viník havárie /
V Německu,Švédsku nebo Rakousku by již dávno byl viník znám a odpovídal by se před soudem. Tam totiž berou ochranu ŽP jinak než v ČR, tedy vážně a odpovědně.
Petr Vojvo
20.2.2021 11:15 Reaguje na Miroslav VinklerHistoricky se jedná o region s elektro a chemickým průmyslem.
Z regionu pocházím a vím, kde se zavíraly oči. DEZA to nebyla.
Průser je Tesla, další firmy ve Valmezu a ve Vsetíně. Tam se zavírají oči z pohledu úřadů.
Tušíte vůbec, co se v těchto dalších firmách vyrábí? Jaké technologie používají? Co vypouštějí?
Zkuste si to nastudovat. Pak budete partner.
Alena Nováková
20.2.2021 12:19 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
20.2.2021 12:40 Reaguje na Alena NovákováPostup ČIŽP pak obhajuje toliko ČIŽP sama. Prokázáno, že pracovník ČIŽP odmítl převzít vzorky od rybářů prostřednictvím odboru ŽP/vodoprávního. S komickým zdůvodněním - nebyly dodrženy správné úřední postupy a další bláboly.
To je vám snad málo ? Připočtu-li k tomu Policií ČR vyvrácené tvrzení inspekce ,že nesmí poskytovat informace právě podle pokynů policie, vyvstane obrázek ČIŽP jako naprosto nedůvěryhodný, avšak plně ve shodě s jinými ,stejně prázdnými "aktivitami" ČIŽP na úseku ochrany ŽP.
Petr Vojvo
20.2.2021 12:56 Reaguje na Miroslav VinklerStejně jako 80 % lidí, co neumí analyzovat dostupné informace.
Je to bohužel neštěstí dnešní doby, že do všeho pindají lidé neznalí problematiky.
Navíc neznají ani místní reálie, nejsou z oblasti a zneužívají toho v politickém boji, viz hysterie před podzimními volbami.
Bohužel kvalita našich eko, gender progresivistických škol je na úrovni žumpy.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 13:06 Reaguje na Petr VojvoNějaký politický boj je mi u p...e , na straně druhé je vytrávení Bečvy skutečně politikum, neboť DEZA patří premiérovi, a nikdo nevyloučil,že tato firma nemá nic společného s otravou.
Tedy kromě ČIŽP - tady informace zveřejňovat mohla!
Petr Vojvo
20.2.2021 13:32 Reaguje na Miroslav VinklerJe to jako s hokejkovým grafem.
Dávno se ví že to je ež, ale přes greendeal progresivisté (top, zelení, stan, piráti, socani, svobodní) kradou.
Je jim jedno, že energetika zkolabuje, EV nebudou jezdit.
Hlavní je sosat dotace.
Majka Kletečková
20.2.2021 21:42 Reaguje na Petr VojvoLukáš Kašpárek
26.2.2021 06:57 Reaguje na Petr VojvoJe naprosto zřejmé o co vám jde = jaké jste dostal zadání....
Alena Nováková
20.2.2021 13:44 Reaguje na Miroslav VinklerK vzorkům, v médiích se akcentuje to, že "vzorky byly v petlahvi", přičemž odborníci říkají, že to přece pro chemickou analýzu vůbec nevadí. Hlavní problémem ale bylo patrně to, že vzorky nebyly nijak označené (lokalizované) - a teď nemyslím, že by na nich chyběla pečeť nebo tak něco formálního, ale že o nich nebyly žádné faktické informace - takže analýza by vám byla naprosto k ničemu. A nebylo by asi úplně ekonomické platit za zbytečnou analýzu vzorků, které nelze jakkoli - ani pro orientaci - použít (nebavíme se o stokorunách). Osobně jsem opakovaně zažila, že byly policií/úřadem odmítnuty fotografie s poukazem na to, že nelze prokázat okolnosti jejich vzniku. Vzorky vody/ryb jsou ještě problematičtejší level z hlediska hodnověrnosti. Frustraci rybářů chápu, inspektor ale nejspíš postupoval správně, nebo minimálně v souladu se zavedenou praxí (což mu lze těžko vyčítat, na praxi si zanadávat jistě můžeme).
Pokud jde o (ne)poskytování informací. V praxi to chodí tak, že správní orgány neposkytují informace ze spisu, pokud se očekává zahájení správního (přestupkového) řízení nebo je takového řízení již zahájeno. To platí i v případě, že v téže věci probíhá trestní (přípravné) řízení, jednak proto, že po případném odložení věci se věc vrátí zpět správnímu orgánu, jednak kvůli možnému maření vyšetřování. Fakt to není věc, o které by rozhodovalo policejní prezidium (na to se ostatně inspekce neodvolávala, počítám, že se koordinují s vsetínskou policií - a ta se k tomu veřejně nevyjádřila). Ostatně když si pozorně přečtete ta prohlášení policie ve věci "embarga", nelze si nevšimnout hry se slovy (policie píše, že ona sama nic "nezakázala", což ale neznamená, že zveřejnění informací nezakazují zákony - jejichž znění si je policie nepochybně dobře vědoma). Na mlčenlivost se postupně "vymluvily" i další orgány, včetně vodoprávních úřadů, takže to patrně nebude výmysl inspekce. A propos, pokud policii zveřejnění podrobností o vzorcích přijde v pořádku, může tak učinit sama. Což ale neudělala, proč asi.
Já samozřejmě chápu mediální zkratky DEZA -> Babiš -> Brabec -> ČIŽP, skandální vylití klíčových vzorků, hodná (Hamáčkova) policie vs. zlí (Brabcovi) úředníci a tak dále. Ale když se v tom pohybujete, tak se mediálním rohlíkem tak snadno opít nenecháte.
A váš obrázek vám naprosto neberu, ale jak jsem psala - domněnky jsou málo k vznesení závažného obvinění dotčených inspektorů.
Lubomír Vrána
23.2.2021 15:27 Reaguje na Alena NovákováLukáš Kašpárek
26.2.2021 06:49 Reaguje na Alena NovákováCo se v této zemi děje nevidí už jen opravdový DEBIL....
Michal Ukropec
22.2.2021 08:56 Reaguje na Miroslav Vinklerorb slavík
20.2.2021 11:39Petr Vojvo
20.2.2021 11:49 Reaguje na orb slavíkOd toho jsou lidi na úřadech.
Těch rozborů je spousta a všechny se shodují na vysokém obsahu niklu a troše kyanidu.
Nechte pracovat soudního znalce a nejezděte autem.
Pavel Hanzl
20.2.2021 18:44 Reaguje na Petr VojvoProtože zahlazuje stopy a vymýšlí, na koho to shodit.
Petr Vojvo
20.2.2021 19:50 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Majka Kletečková
20.2.2021 22:00 Reaguje na Petr VojvoO jaký zdroj opíráte toto své tvrzení?
Petr Vojvo
21.2.2021 03:11 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.2.2021 12:21 Reaguje na Petr VojvoPředem děkuji.
Alena Nováková
20.2.2021 12:35 Reaguje na orb slavíkTřeba to některým otevře oči (těm, kteří dopad střetu zájmů bagatelizovali), je mi každopádně fakt líto, že se s tím sveze x dalších lidí (o rybách nemluvě).
Zvláštní je, že kyanidy jako původce havárie byly označeny až po několika dnech. Jejich stanovení je přitom možno provést i přenosnou soupravou za cca 8 tis. Kč za půl hodiny. (Rybáři by si je asi měli pořídit)
Pokud otravu skutečně způsobily kyanidy, tak to laboratoře HZS a další laboratoře museli zjistit během několika málo hodin. Vzorky odebrala ČIŽP, vodoprávní úřad Valašského Meziříčí a Zlínského kraje, Povodí Moravy a zřejmě i další.
Proč tedy alespoň nikdo nevaroval rybáře, kteří sbírali mrtvé ryby ještě další dny, aniž věděli co otravu způsobilo.
Hlavně, že někdo vyhlásil embargo na informace, ještě než začala havárii řešit policie.
Nabízí se jedno vysvětlení - všichni asi mají z něčeho strach. Pravdu se tak asi hned tak nedozvíme.
Petr Vojvo
20.2.2021 11:51 Reaguje naZase domněnky nezakládající se na faktech.
Richard Toman
20.2.2021 12:43 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
20.2.2021 13:09 Reaguje na Richard TomanEkozelení hlupáci jsou druhotným viníkem tohoto neštěstí.
Majka Kletečková
20.2.2021 22:18 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
21.2.2021 03:12 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.2.2021 12:23 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
21.2.2021 15:23 Reaguje na Majka KletečkováMiroslav Vinkler
20.2.2021 12:44 Reaguje na Petr VojvoJedna privilegovaná má přístup do spisu, na což se odvolává při svých tvrzeních v diskuzi na Ekolistu.
Druhá,pracovně plebs , jsou tzv. pomatenci a amatéři, ničemu odborně nerozumí , a proto jejich tvrzení mají nicotnou hodnotu. /protože nemají přístup do spisu :-) /
Petr Vojvo
20.2.2021 13:06 Reaguje na Miroslav VinklerNavíc do toho mluví KHS, které ví přesné informace.
Otrava niklem to byla, proto ty mladé plůdky v Bečvě žijí. Kyanid by ji otrávil na 10 let.
Máte krátkou paměť.
Jan Knap
20.2.2021 13:26 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
20.2.2021 13:36 Reaguje na Jan KnapPak pokutují vybrané firmy a donutili DEZU postavit novou čistírnu.
Že vedle mají promořený kanál, do neviděli.
Jan Knap
20.2.2021 13:50 Reaguje na Petr VojvoPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Vojvo
20.2.2021 18:24 Reaguje na Jan KnapPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Lukáš Kašpárek
26.2.2021 07:05 Reaguje na Petr VojvoAlena Nováková
20.2.2021 12:54 Reaguje naDélka analýzy vzorků je otázka spíš na laboratoře, taky by mě to zajímalo (zase moc nevěřím tomu, že by vám nějaká souprava za 8 tisíc dokázala během půlhodiny identifikovat neznámou látku ve vodě). Taky je mi divné, že by se na tom podílelo tolik subjektů/lidí a všichni by svorně zakrývali skutečný stav věci.
Policie řešila havárii od prvního dne, podle rybářů byla přivolaná jako první. "Embargo" (mimochodem fakt blbý slovo) je u úkonů správních orgánů i OČTŘ tam, kde je zahájeno správní/trestní řízení (nebo se zahájení očekává), naprosto běžné a nepřekvapivé.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 13:16 Reaguje na Alena NovákováCo by bylo špatné na tom,kdyby ČIŽP uvedla kolik a kde vzorků odebrala a v jaké časové posloupnosti ?
To je maření vyšetřování ??
Osvěžte si paměť - zákon o přístupu informací z oblasti ŽP ,
123/1998 Sb. Zákon o právu na informace o životním prostředí uvádí :
§ 8
Omezení přístupu k informacím
(2) Zpřístupnění informace může být rovněž odepřeno, pokud
c) žadatel se domáhá informací opatřovaných v rámci přípravného řízení (vyšetřování) v trestních věcech, nebo se informace týká neukončených řízení a nepravomocných rozhodnutí o přestupcích a jiných správních deliktech,
Povšimněte si laskavě slůvka "MŮŽE" .
ČIŽP mohla pravidelně zveřejňovat vhodné informace a lhala, když tvrdila, že nesmí.
Petr Vojvo
20.2.2021 13:40 Reaguje na Miroslav VinklerVše je ve spisu na policii a u soudního znalce.
Zkuste znalce požádat, ať máte co dělat.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 13:50 Reaguje na Petr VojvoČlánek je o tom, kam zmizely vzorky vody a těla ryb ČIŽP hrdě odmítnuté .
Pokud by je inspekce převzala , mohlo být o havárii jasněji. Ale to po klaunech nelze vyžadovat, ti jsou na obveselení publika. A to se jim daří.
Petr Vojvo
20.2.2021 13:58 Reaguje na Miroslav VinklerCo by se vzorky čžp dělala? Když to nejsou offi obebrané vzorky a zbývajících 40 tun mrtvých ryb neuteklo?
Tak přestaňte pindat a jděte do přírody. Třeba se vám rozsvítí.
Já jdu, je to lepší, nežli trávit čas s neználky.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 15:57 Reaguje na Petr VojvoProstě jste v diskuzi neobstál, protože flagrantní porušení povinností inspekce nelze skutečně obhájit. Pozdravujte na inspektorátu.
Petr Vojvo
20.2.2021 18:32 Reaguje na Miroslav VinklerNa rozdíl od vás jsem pomáhal u Brontosaurů, což poslední rozumná ekoorganizace v čechách. Od té doby je banda neschopných ekologistů-vyděračů, kteří přírodě spíš škodí ,nežli pomáhají, hlavně když jim to sype. Je to od dob zeleného trittena- syna SS wafen Fuhrera v německu. Zelená ideologie je srovnatelná s nacionalismem 19-20 století.
Majka Kletečková
20.2.2021 22:41 Reaguje na Petr VojvoNaopak bych pochválila paní Alenu Novákovou. Ta to „umí“ i bez trollingu a provokací. Před její šikovností smekám svůj jezdecký country klobouk.
Petr Vojvo
21.2.2021 03:13 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.2.2021 12:28 Reaguje na Petr VojvoPředem děkuji.
Petr Vojvo
21.2.2021 15:28 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.2.2021 19:41 Reaguje na Petr VojvoVe zdroji, na který odkazujete, se píše o události, ke které došlo dne 27. října. Na Bečvě se tehdy objevila pěna a bylo prokázáno o něco zvýšené množství niklu. Viníka (Tesla Rožnov) se podařilo bez problémů zjistit a případ tím byl uzavřen.
Článek, ke kterému se zde všichni vyjadřujeme (kromě Vás), se zabývá tím, co se stalo se vzorky od rybářů v souvislosti se zářijovou otravou Bečvy. U této havárie byla podle oficiální verze za smrtí obrovského množství ryb a dalších organismů otrava kyanidem.
Lukáš Kašpárek
26.2.2021 07:08 Reaguje na Petr VojvoMajka Kletečková
26.2.2021 13:59 Reaguje na Lukáš KašpárekAlena Nováková
20.2.2021 13:52 Reaguje na Miroslav VinklerNicméně opět - je tu x zúčastněných orgánů. Pokud není nic špatného na zveřejnění informací o tom, kolik, kde a kdy přesně se odebralo, proč to nezveřejnil NIKDO? Včetně policie, která má informací patrně nejvíc a ani v průběhu vyšetřování není její povinnost mlčenlivosti absolutní?
Miroslav Vinkler
20.2.2021 14:53 Reaguje na Alena NovákováInformace, které by nemařily průběh šetření , šlo průběžně veřejnosti předávat. Pro suchary z ČIŽP je daleko pohodlnější ze všeho dělat státní tajemství a nesdělit nic. A podle toho také jejich kredit u veřejnosti vypadá.
Zatím to vypadá, že bobřík mlčení bude přítomen až do konce, tedy až případ vyšumí do ztracena.
O nic jiného ani nešlo od samého počátku.
Toho lumpa odpovědného za vytrávení řeky s tímto koženě-úřednickým přístupem nelze chytit.
Svým přístupem pak dláždíte cestu podobným excesům do budoucna, tedy aby veřejnost byla izolována od možnosti veřejné kontroly činnosti orgánů státní správy na úseku životního prostředí.
S tím nelze v žádném případě souhlasit,ale je to o postoji každého z nás.
Alena Nováková
20.2.2021 15:34 Reaguje na Miroslav VinklerPokud vím, ČIŽP řadu informací poskytla, od začátku odmítala říct, kdo je podle ní viníkem a dále kdy a kde přesně byly odebrané vzorky, které jsou podkladem pro vyšetřování, a jaké jsou konkrétní výsledky analýz těchto vzorků. Tuto informaci má více zúčastněných orgánů, neposkytl ji dosud nikdo. Proč? A vyčítáte to všem, nebo jen ČIŽP?
A jak by zveřejnění téhle informace pomohlo k chycení pachatele?
(za sebe můžu akorát říct, že zveřejnění by dost možná pomohlo spíš obhajobě pachatele - protože při obhajobě mimo jiné velmi pozorně koukáme na jakékoli anomálie při vyšetřování, včetně těch souvisejících s medializací)
"Svým přístupem pak dláždíte cestu podobným excesům do budoucna, tedy aby veřejnost byla izolována od možnosti veřejné kontroly činnosti orgánů státní správy na úseku životního prostředí." - Nemyslím si. Ale nechci, aby možnost veřejné kontroly činnosti orgánů státní správy mohla - i potenciálně - znemožnit dopadení, usvědčení a odsouzení pachatele. A tohle riziko tam prostě vidím.
Navíc případ jednou uzavřen bude, překážka poskytnutí informací odpadne a věřím, že pak se ukáže, kde je pravda.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 15:47 Reaguje na Alena NovákováCož je ovšem pouze drobná lapálie .
2) Teze o upřednostnění mlčení=odmítnutí podání informace před realizací práva veřejné kontroly výkonu státní moci je právně zcela vadná.
Blíže odůvodnění ÚS ČR ve věci práva veřejnosti na zpřístupnění informace u nepravomocných soudních rozhodnutí.
Alena Nováková
20.2.2021 16:29 Reaguje na Miroslav Vinkler2) Teze omezení "realizace práva veřejné kontroly výkonu státní moci" je právně zcela v pořádku a v souladu s dosavadní rozhodovací praxí vyšších soudů, včetně soudu ústavního. Že nelze odmítnout podat informaci bezdůvodně a že všechny důvody nemohou obstát je pravda a opak nikde netvrdím.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 16:48 Reaguje na Alena NovákováViz "Ale nechci, aby možnost veřejné kontroly činnosti orgánů státní správy mohla - i potenciálně - znemožnit dopadení, usvědčení a odsouzení pachatele. A tohle riziko tam prostě vidím. "
Nelze váš subjektivní pocit nadřadit právu na zpřístupnění informace o stavu ŽP veřejnosti byť v probíhajícím řízení--teď mám na mysli výslovně ČIŽP --
kde ostatně žádné její řízení neprobíhá.
Které informace a jako formou měla inspekce předat veřejnosti je pak skutečně na jejím posouzení. Ale v žádném případě se tím nerozumí 0vé informace a lhaní, že "nesmí".
Alena Nováková
20.2.2021 18:20 Reaguje na Miroslav VinklerTen pocit ale zjevně nemá jen inspekce, neodpověděl jste, jestli mlčení vyčítáte i jiným orgánům.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 18:52 Reaguje na Alena NovákováPetr Vojvo
20.2.2021 19:50 Reaguje na Miroslav Vinklerčižp a policie je pod politickým vlivem progresivistů, tudíž se to vleče jako smrad...
Majka Kletečková
20.2.2021 22:56 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
21.2.2021 03:15 Reaguje na Majka KletečkováPavel Hanzl
20.2.2021 18:32U nás se množí celkem triviální trestné činy, které se vyšetřují někdy přes 10 let (Radova spálená pšenice) nebo 8 let (čapí hnízdo), některé jsou mladšího data (audity EK na rozkrádání EU dotací) a mají dost společných jmenovatelů. Mlžení, lži a pochybení zainteresovaných, zcela neschopná policie a někdy i státní zástupce. Nikdy to neskončí u soudu a jen se čeká, až to vyšumí. Bečva do toho zapadá jak p.del do gatí.
Takže mi z toho logicky vychází, že se nic nevyšetří, dokud nebude odstraněna žába na prameni.
Petr Vojvo
20.2.2021 18:36 Reaguje na Pavel HanzlPan Šlachta, paní Bradáčová jsou vyjimky.
Jděte za těmito soudruhy.
S tím zelení, piráti a další nic neudělají ani jejich AI, zvlášť když morálka u nich je na 0- viz zlodějský greendeal v kterém jedou všichni progresivisté evropy.
Pavel Hanzl
20.2.2021 18:50 Reaguje na Petr VojvoJak to hrál Svěrák, "přijde mladý sekáč a ten se nezakecá".
Takže jste reinkarnace pana Šimůnka, ale fakt daleko razantnější a více prolhaná.
Majka Kletečková
21.2.2021 12:35 Reaguje na Pavel HanzlO panu Šimůnkovi si nemyslím, že trollem je.
Petr Vojvo
21.2.2021 13:09 Reaguje na Majka KletečkováPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Lukáš Kašpárek
26.2.2021 07:11 Reaguje na Majka Kletečkováorb slavík
20.2.2021 19:56 Reaguje na Pavel HanzlPetr Vojvo
20.2.2021 21:12 Reaguje na orb slavíkPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Jiří Daneš
20.2.2021 20:17Petr Vojvo
20.2.2021 21:14 Reaguje na Jiří Danešhttps://en.wikipedia.org/wiki/Cyanogen_chloride
Nechte to na soudním znalci.
Ten má informace. Rybář Kašpar může tvrdit co chce.
Jiří Daneš
21.2.2021 01:10 Reaguje na Petr VojvoNení informace, že by byl někde v povodí Bečvy chlorkyan vyráběn. Kyanová chemie je v ČR zavedená v bývalých Luučebních závodech Kolín, z doby kdy ještě spadal pod Lachemu,oborový podnik,Brno. Vyráběly se tam silikony a chystala výroba kyanakrylátových lepidel, možná se v mlém také vyráběla laboratorně.
Vysoké obsahy niklu mohou pocházet jedině z pokovovacích provozů. Totéž se týká kyanidů, které se také používají prakticky jen k pokovování, zejména zlatem.
Petr Vojvo
21.2.2021 03:23 Reaguje na Jiří DanešKalousek, vondra, gazdík, a další poskoci demobloku se toho chytali jako slepice flusu a snažili očernit DEZU. Většinou to byli inženýři z Prahy, kteří nikdy ve Valmezu nebyli.
Jen papouškují na netu.
Majka Kletečková
21.2.2021 19:47 Reaguje na Petr VojvoPředem děkuji.
Lubomír Vrána
23.2.2021 15:49 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
26.2.2021 20:42 Reaguje na Lubomír VránaLuděk Chuděj
21.2.2021 08:48Petr Vojvo
21.2.2021 09:42 Reaguje na Luděk ChudějPavel Hanzl
26.2.2021 20:41 Reaguje na Luděk ChudějSamozřejmě se nepřiznají a budou to chtít na někoho shodit. To by měl být poslední hřebík do jejich rakve.
Luděk Chuděj
21.2.2021 08:52Petr Vojvo
21.2.2021 09:47 Reaguje na Luděk ChudějCo by jste soudil? Že 40 let z tesly odcházely potrubím nejhorší sračky? A kanál je promořený niklem?
Kde jste byl posledních 40 let? Uklizený v čižp a chrápající na klávesnici?
Luděk Chuděj
21.2.2021 12:27 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
21.2.2021 13:07 Reaguje na Luděk ChudějMajka Kletečková
21.2.2021 19:50 Reaguje na Petr VojvoPetr Vojvo
21.2.2021 20:22 Reaguje na Majka KletečkováJan Knap
21.2.2021 15:07Petr Vojvo
21.2.2021 15:24 Reaguje na Jan KnapMiroslav Vinkler
21.2.2021 18:34 Reaguje na Jan Knapa každý ať si udělá svůj názor.
Majka Kletečková
21.2.2021 23:34 Reaguje na Miroslav VinklerRoman Kolář
21.2.2021 15:35Majka Kletečková
21.2.2021 19:55 Reaguje na Roman KolářPetr Vojvo
21.2.2021 20:21 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.2.2021 22:50 Reaguje na Petr VojvoRené Florek
24.2.2021 05:27 Reaguje na Petr VojvoMartin Mach Ondřej
22.2.2021 08:35lehce jsem promazal diskuzi, je mi líto, že kvůli jednomu diskutujícímu se nesla v ne příliš věcném tónu.
Snažíme se, že aby diskuze pod články na Ekolistu nebyla ta největší žumpa českého internetu. Jsou články, u kterých se daří věcná debata, která je myslím pro celou řadu lidí přínosná. Stačí ale jeden troll a je to pryč.
Což nás vedlo k tomu, že častěji aplikujeme to, co jsme používali jen u opravdu extrémních jevech. K zakazování přístupu do diskuze.
Doufám, že to bude fungovat.
Hezký den všem
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Břetislav Machaček
22.2.2021 09:43 Reaguje na Martin Mach Ondřejpěti příspěvků k jednomu článku. On by si každý šetřil tu
možnost vyjádřit něco podstatného a opravdu k tématu. Pokud je
u některých diskusí třetina, či čtvrtina příspěvků od jednoho
diskutéra, tak je to nejen otravné, ale pak už takové plky ani
nečtu a může mi vyjímečně uniknout i něco podstatného.
Pavel Hanzl
26.2.2021 20:37 Reaguje na Břetislav MachačekJan Tauš
23.2.2021 23:38Je to nutné udělat ihned.