https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zvyseni-hladiny-novomlynskych-nadrzi-ma-kladne-stanovisko-eia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží má kladné stanovisko EIA. Děti Země proces kritizují

12.5.2021 16:22 | PASOHLÁVKY (ČTK)
Podle ekologického spolku Děti Země se ale proces EIA odehrál vadným způsobem, ministerstvo podle něj metodicky nesprávně posoudilo vlivy záměru právě na ptačí oblast.
Podle ekologického spolku Děti Země se ale proces EIA odehrál vadným způsobem, ministerstvo podle něj metodicky nesprávně posoudilo vlivy záměru právě na ptačí oblast.
Foto | Rybioko / Wikimedia Commons
Zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů získalo souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) při posuzování vlivu stavby na okolí (EIA). Ministerstvo si ve stanovisku dalo 37 podmínek, například preferenci použití přírodních materiálů či spolupráci s Českou společností ornitologickou. Objem zadržené vody by se díky zvednutí hladiny zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit i zemědělským závlahám. Ekologové ale kritizují negativní vliv záměru na ptačí oblast.
 

Zamýšlené zvýšení hladiny Povodí Moravy je reakcí na sucho a na poptávku zemědělců, protože množství vody má být schopno nasytit vinice či ovocné sady na 5000 hektarech. Povodí Moravy už dříve uvedlo, že vzhledem k tomu, že nádrže jsou zkolaudované právě na hladinu vyšší o 35 centimetrů, než byla v minulých letech, není potřeba ani žádných velkých úprav. Nejvíc práce ale má být na střední nádrži, a to kvůli ochraně přírody, protože tato část novomlýnských nádrží je chráněnou přírodní rezervací.

Zvýšení hladiny by podle ornitologů totiž mělo za důsledek poškození ptačí oblasti, zaplavení ostrovů s hnízdními koloniemi a zánik mokřadních porostů.

Ministerstvo dalo ve stanovisku 37 podmínek. Například ohledně vlnolamů, preferování použití přírodních materiálů, instalace nových plovoucích ostrovů pro hnízdění ptáků či vytvoření pastviště pro husy. Povodí má také v řadě podmínek spolupracovat s krajským úřadem či právě s ornitology.

Podle ekologického spolku Děti Země se ale proces EIA odehrál vadným způsobem, ministerstvo podle něj metodicky nesprávně posoudilo vlivy záměru právě na ptačí oblast. "Podle nás postupovalo ministerstvo alibisticky, neboť mělo dokumentaci vrátit k přepracování a k vyjasnění řady rozporů, které nelze řešit bez veřejnosti po skončení procesu EIA. Některé podmínky jsou navíc spíše floskulí nebo jsou svým obsahem tak gumové, že si pod nimi lze představit cokoliv. Přitom mají být konkrétní, aby se jejich splnění mohlo také řádně zkontrolovat," uvedl předseda spolku Miroslav Patrik. Doplnil, že spor o metodologii hodnocení vlivů na ptačí oblast zřejmě skončí u soudu.

Celkový objem střední nádrže se má zvýšit o 3,5 milionu metrů krychlových na 32 milionů, objem dolní nádrže o 5,5 milionu metrů na 84 milionů. Předmětem ochrany Ptačí oblasti Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny je pět druhů ptáků – orel mořský, rybák obecný, husa velká, husa polní a husa běločelá. Ptačí oblast je také nejvýznamnějším hnízdištěm rybáka obecného v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

12.5.2021 16:55
Nějak jste tam zapomněli zmínit kolik hektarů se zatopí. Všeobecně se mělké rybníky k závlahám nehodí neboť vlivem odčerpání vody byť jen o pár centimetrů dojde k odhalení desítek hektarů dna. Což může vést jak k erozi, tak například k rozmnožování komárů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.5.2021 17:25 Reaguje na Petr Blažek
však ty komáry taky někdo sežere? to by se zavlažovat nemohlo vůbec, nebo jaká je povolená hloubka jezera pro závlahy?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

12.5.2021 18:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tady nejde o hloubku, ale o profil dna jezera. Rybníky, a mezi ně Novomlýnské nádrže patří jsou mělké a rozlehlé. Už při malém poklesu hladiny dochází k rozsáhlému odhalení dna. Oproti tomu údolní nádrže to mají přesně naopak, tam můžete odčerpat metry vody s minimálním odhalením dna.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2021 11:53 Reaguje na Petr Blažek
tak nějak se domnívám, že se spíš jedná o rezervu, nicméně ten region je v podstatě hospodářsky zničený...
Odpovědět
JS

Jiří S

12.5.2021 19:00 Reaguje na Petr Blažek
Nezatopí se nic, momentálně je prostě podstav a to je celé.

Jinak stávající závlahy z Novomlýnských nádrží se ve skutečnosti čerpají pod přehradou z řeky Dyje, kde je zaručen průtok z přehrady. Je to mám pocit nějaká dohoda nevím s kým a ta se dodržuje, tak aby v řece byla vždy nějaká voda. Toto navýšení předpokládám není jen kvůli závlahám, ale vodohospodáři ho podporují asi i právě kvůli elektrárně a také kvůli tomuto povinnému průtoku.

Těžko říct jestli se jedná o stávající závlahy, tedy ty z řeky, nebo se myslí závlahy, které se plánují vybudovat v řádech tisíců hektarů a to hlavně na Hustopečsku (dá se říci utopie).
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.5.2021 20:37 Reaguje na Jiří S
Jsou to nové závlahy, které se budují a potřebují vodu. Celé řízení už trvá několik let, EIA je finále, které dodává vodu do té závlahy.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.5.2021 20:41 Reaguje na Petr Blažek
zatopí se jen plocha projektu nádrže. A ta kompenzační opatření, těžko říci, zda jsou dostatečná, pokud se ale hladina zvedne pomalu a jen v zimě, kdy na hnízdištích nejsou ptáci, tak to nevadí, třeba o 17 cm každý rok, tak si na to fauna zvykne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2021 10:37 Reaguje na Petr Blažek
Nezatopí. Tyhle nádrže jsou obehnány hrází a s vyšší hladinou se počítá. Nevím, jak kolem Mušovského kostela a mokřadů v okolí, tam ten rozdíl bude vidět, ale mimo stávající plochu se to nerozlije.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2021 10:40 Reaguje na Petr Blažek
Komárů je zoufale málo, jejich larvy jsou základem celého potravního řetězce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.5.2021 19:36
Má smysl shazovat článek citací stanoviska něčeho s tak bídnou pověstí, jako mají Děti Země?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.5.2021 20:44
A závlahy jdou z dolní nádrže. To zvýšení hladiny v horní nádrži je vlastně k vyrovnání poklesu hladiny v té dolní nádrži.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.5.2021 20:50
Podívejte se na to sami, je to až ten poslední dokument v odkazu:
https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP490?lang=cs
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.5.2021 07:50
No, jestli zvýšením hladiny o pouhých 35 centimetrů dojde k zvýšení objemu zadržené vody o víc než 10 %, je tady něco velmi špatně. Viz střední nádrž, kde zvýšení přinese zvětšení objemu o 3.5 miliónů kubíků na celkových 32 miliónů kubíků. Ukazuje se tak, že hlavně ta střední vodní nádrž není nádrž, ale jen mělká louže s malou hloubkou. Je tedy diskutabilní, k čemu taková nádrž slouží.
Jestliže je její status jen obří přírodní mokřad, maximálně s nějakými omezenými výlety turistů,tak to je v pořádku.
Jestliže ale má mít i nějaký ekonomický status, typu produkce ryb nebo zásobárny vody ny zavlažování nebo energetiku atd, tak bude třeba nádrž z průměrné hloubky odhadem jednoho metru pořádně prohloubit.
Odpovědět
va

vaber

13.5.2021 08:59
hladiny vody přirozeně kolísají , o kolik se snížily hladiny při suchu a kolik zahynulo vodních tvorů a kolik vodních ptáků se muselo přestěhovat, kolik mokřadů vyschlo a zahynuli všichni pulci a čolci?
někdo by si myslel ,že se Děti Země zaradují když bude víc vody ,ale Děti Země nadávají ,ví asi přesně na centimetr kolik a kde, má být vody,
a tak tento kardinální problém se bude řešit léta
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.5.2021 11:33
Jednou se EIA ohánějí jako biblí a ejhle teď je špatná. Myslím, že mnohé
spolky jsou amatéři mající osobní priority a o přírodu jim až moc nejde.
Jde jim o to protestovat, nesouhlasit, zviditelnit se a natáhnout ruce
pro dotaci na činnost. Doporučuji buď zastřešení ochrany přírody pod
jednu organizaci, která si problémy vyřeší uvnitř a navenek vydá pouze jedno závazné stanovisko a nebo je všechny odstřihnout od těch dotací
a postavit je plně na roveň právnických osob včetně právní i hmotné
zodpovědnosti. Pouze tak dojde ke zkvalitnění často amatérského chování
při různých blokacích staveb a projektů, když jim jako občanským spolkům
nic moc nehrozí. Pokud si bude někdo vědom právní a majetkové újmy při
blokaci už třeba dříve schválené stavby, tak si to rozmyslí a půjde do
touho pouze v opravdu odůvodněných případech. Vím, že se to mnohým asi
nebude líbit, ale nynější chování se nelíbí zase jiným. EIA je souhlas,
ale spolek to bude napadat, pak znova a znova, až někomu dojdou nervy
a schválí stavební zákon, který postaví všechny spolky mimo hru. Ono
nic se nemá přehánět a i z boje se někdy ustupuje, aby se ušetřily síly
k boji jinému. Lépe je často dohoda a mír, než totální válka až do
hořkého konce, ke kterému se podařilo "nepřítele" dohnat.
Odpovědět

Jirka Černý

13.5.2021 11:39
Stejně máme štěstí že všechna velká vodní díla se stihla postavit než přišla tahle doba. Dnes byl Orlík, Lipno,Nechranice atd. byl jen sen.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.5.2021 12:13 Reaguje na Jirka Černý
V tom máte velkou pravdu a hlavně přidám Kružberk, Želivku, Vír
a jiné vodárenské zdroje. Bez nich by tu byl dnes problém i s
pitnou vodou pro většinu obyvatel. Dnes se jenom kecá, protestuje,
vymýšlejí se náhradní utopické nápady a lidem přistaví maximálně
cisternu s vodou jako ve středověku, kdy se chodilo ke kašně pro
vodu. Totální negací minulého jsme došli k nečinnost a k tomu, že
tu nečinnost posvětíme na návrat k přírodě. V tomto už jsem asi
radikál, který by těm odpůrcům umožnil totální návrat ke kořenům
lidské civilizace bez všech výdobytků pokroku, průmyslu a i těch
negativních průvodních jevů. Takový NP s BIO a EKO zemědělci,
sběrači kořínků, nejlépe rovnou vegány, žijícími v souladu se
šelmami a velkými kopytníky ničícími jejich políčka, by byl
pro mnohé poučným. Ty sny lidiček žijících v dostatku o tom,
že je to možné, by tak dostaly praktický příklad a někteří by
si splnili i svůj sen o životě v "divočině". Tak to stále pouze
vnucují jiným a sami se jezdí pokochat, jak to tam nefunguje,
protože ti místní odmítají být jejich pokusnými zvířátky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.5.2021 11:26 Reaguje na Jirka Černý
To jenom o těch, , která se nestihla postavit, protože ty neziskovky do těch staveb dokázaly hodit vidle, nevíte.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.5.2021 10:11
Člověk se až diví jak v rukou různých ekospolků dokáže být ta EIA nakonec pružná. Jednou se jí zaštiťují, podruhé, když se jim to nehodí, tak se proces EIA odehrál vadným způsobem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.5.2021 19:52
Kamarád si pořídil dítě hned v prvním járu a brzo referoval, že už mluví. Ptám se ho, co říká, a prý Eja eja eja! Tak jsme se zasmáli, jak je vyspělý... a to bylo poprvé, co jsem se s tímto pojmem setkal.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist