Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2009
Kniha je určena stavebníkům, projektantům, majitelům nemovitostí. Uznávaný odborník seznamuje čtenáře se způsoby a možnostmi ochrany dřeva proti biologickým napadením a ostatním vlivům. Fotografie pomohou čtenáři identifikovat škůdce na konstrukci a následně správně zvolit vhodný způsob ochrany proti nim. Autor předkládá uživateli informace o aktuálních prostředcích používaných v současné době na našem trhu, určených na ochranu dřeva jak konstrukční, tak chemickou a vysvětluje jejich použití v interiéru a exteriéru staveb. Samostatná kapitola je věnována také ochraně dřeva sušením, zářením a tepelnou úpravou. V závěru knihy se čtenář dozví jakým způsobem bezpečně případně zlikvidovat napadené dřevo, aby nedošlo k poškození životního prostředí.
rok vydání: 2009
Kniha na téma antropologie komunikace a lidské adaptace zahrnuje studie z oblasti současné sociální a kulturní ekologie, jako jsou potravní zdroje a potravní ekologie mimoevropských etnik, sociální a biologické faktory ovlivňující způsoby čerpání ekosystémových zdrojů, využívání přírodních zdrojů původními obyvateli, environmetanlismus a strategie udržitelného rozvoje. Současně s expanzivním, destruktivním působením na ostatní kultury sílí i negativní vlivy na životní prostředí. Udržitelný rozvoj tak vzniká na půdě týchž hodnot, jež vítězily a poškozovaly současně, jako pokus obnovit to, co euroamerická civilizace poničila.
rok vydání: 2009
Atlas světa Universum je moderní, aktuální atlas světa, který kombinuje špičkovou kartografii s družicovými snímky, barevnými fotografiemi a informativní texty. Mapová část nabízí velmi podrobné, vysoce aktuální a precizně zpracované mapy, vytvořené digitální technologií. Barevné symboly a orientační mapky na každé dvoustraně usnadňují orientaci a hledání v mapě. Všechny světadíly jsou zobrazeny v jednotném měřítku 1 : 4 000 000, pouze v případě Evropy, našeho hustě osídleného mateřského světadílu, bylo použito podrobnější měřítko 1 : 3 000 000. Česká republika a Slovensko, jimž je věnována zvláštní sekce, jsou zobrazeny v měřítku 1 : 750 000. Obsáhlý rejstřík s více než 100 000 hesly ulehčuje hledání sídel, řek, pohoří, státních celků a dalších geografických prvků. Mapy v oddíle Česká republika a Slovensko mají pro snazší hledání vlastní rejstřík. Pozoruhodným rysem tohoto atlasu je jedinečný doplňkový způsob zobrazení: přehledové mapy světadílů, přehledovou mapu České republiky a Slovenska a mapu světa jako celku zachycují i odpovídající družicové snímky, přičemž geografické prvky jako názvy států, hlavní města a zakreslené státní hranice jsou umístěny na průhledné fólii, která družicový snímek překrývá. Přiložením fólie na snímek lze příslušné místo snadno identifikovat. Velkoformátové družicové snímky na začátku knihy nabízejí plastický, téměř trojrozměrný obraz světa. Příloha s ilustrativními družicovými snímky z různých světadílů, v níž nechybějí doprovodné barevné fotografie a texty upozorňují na zajímavé detaily a přírodní zvláštnosti zachycené na snímcích, pak celý atlas uzavírá. Atlas světa Universum je praktická příručka pro každého, kdo chce mít doma aktuální atlas světa, ale také pozoruhodná obrazová publikace, která potěší zrak.
rok vydání: 2009
Zvuk patří mezi fyzikální faktory životního prostředí. V budovách působí dlouhodobě a opakovaně, významně tak ovlivňuje práci i odpočinek a v konečném důsledku i zdraví lidí užívajících budovu. Vhodně navržený a správně provedený stavební objekt má obyvatele chránit mimo jiné i před nadměrným hlukem pronikajícím do budovy zvenčí i před hlukem způsobeným jinými uživateli budovy. Stavebním řešením vnitřních prostorů v budovách lze také ovlivnit kvalitu příjmu a poslechu žádoucích zvukových signálů a produkcí. Pro zajištění vyhovujícího stavu konstrukcí a stavu vnitřního prostředí je možno použít řadu praktických postupů a opatření prováděných ve všech etapách návrhu a přípravy stavby, při vlastní výstavbě i při užívání budovy. Tato publikace seznamuje se základními kritérii pro posuzování prostředí budov z hlediska stavební akustiky, je zde vysvětlen jejich význam, způsoby a okolnosti jejich používání a jsou uvedeny limitní hodnoty platné v roce 2008. Jsou zmíněny také některé základní metody předpovědi hodnot kritérií výpočtem. Pozornost je věnována i technickým, konstrukčním a organizačním opatřením používaným k regulaci stavu prostředí v budovách.
rok vydání: 2009
Kniha byla vydána u příležitosti českého předsednictví Evropské unii. Hlavním cílem publikace je představení problematiky a zmapování aktuální situace technologií přátelských k životnímu prostředí v České republice. Kniha poskytuje vstupní informace za účelem podnítit zájem o environmentálně šetrné technologie mezi odbornou i laickou veřejností. Publikaci Environmentální technologie a ekoinovace v České republice je možno získat zdarma v knihovně CENIA.
rok vydání: 2009
Publikace se zabývá aktuální problematikou právní reglementace životního prostředí se zřetelem na některé vybrané komponenty péče o životní prostředí. V publikaci je pregnantně upozorněno na působení Evropského soudu pro lidská práva, jako i na rozhodovací činnost soudní moci v trestněprávních a občanskoprávních věcech. Vyzdvihuje se tu úloha a postavení Ústavního soudu SR, jako i přezkoumávání rozhodnutí orgánů státní správy. Je určená zejména studentům právnických fakult, ale i odborníkům na enviromentální právo.
rok vydání: 2009
Kniha přibližuje českému čtenáři problematiku udržitelné dopravy z pohledu společenských věd. Významná část je věnována aktuálnímu tématu udržitelné dopravy ve městech. Publikace vysvětluje důležité pojmy a představuje hlavní trendy vývoje dopravy ve světě, na úrovni Evropské unie a v České republice. Zabývá se pozitivními a negativními dopady dopravy na společnost a životní prostředí. Je koncipována tak, aby se čtenář kromě základních pojmů a souvislostí vztahů dopravy, ekonomiky a společnosti dozvěděl i řadu informací o zavádění a fungování ekonomických nástrojů k regulaci dopravy v praxi. Knihu ocení především studenti společenských a dopravních oborů, ale i dopravní odborníci, úředníci či zástupci měst a obcí a odborná veřejnost, kterou zajímá, jak fungují dotace, daně a poplatky v dopravě, jaký je jejich dopad na ekonomiku a životní prostředí.
rok vydání: 2009
Kniha shrnuje nejnovější zajímavé poznatky mladého vědního oboru dopravní ekologie, která se zabývá systémem člověk – doprava – životní prostředí a vzájemným působením těchto složek. Jinými slovy řeší, jak se vyrovnávat se závažnými problémy v oblasti dopravy – včetně škod na životní prostředí, jako jsou dopady na změny klimatu, přírodní zdroje, zábor ploch, hluk a prach, ale i dopadů na společnost. Současné demografické změny vyžadují zásadní změnu pohledu na zajištění potřeb a dostupnost cílů s ohledem na různé skupiny obyvatel - zvláště seniorů, dětí nebo osob se sníženou mobilitou. Kniha se zabývá i otázkami financování, například očekávanou zhoršenou dostupností financí na výstavbu silnic a dalších dopravních cest. Publikace nabízí zájemcům ze všech dotčených oborů – odborníkům, studentům, praktikům, občanům, občanským iniciativám, dopravním plánovačům a politikům - nejen nové informace o dopravním sektoru a otázkách, se kterými se bude muset v dalších letech vyrovnávat. Nabízí i praktická opatření pro snižování vlivů na životní prostředí, nebo odkazy na materiály a inspirativní zdroje informací.
rok vydání: 2009
Architektura jako kulturní tvorba je v permanentním dialogu s přírodní základnou, z níž vyrůstá lidská civilizace. Vztah přírody a kultury byl v moderních evropských dějinách vztahem plným napětí, příroda byla považována proti kultuře za cosi nižšího, primitivnějšího, co je třeba překonat a zkrotit. Zároveň s těmito bojovně naladěnými hlasy se ozývaly hlasy těch, kteří považovali přírodu za nedotknutelný zdroj životodárné síly, který zaslouží úctu a péči. V dnešním vysoce urbanizovaném světě můžeme pozorovat, jak vzniká nová interpretace vztahu mezi přírodou a kulturou, charakterizovaná prolínáním těchto dvou donedávna striktně oddělovaných domén. Vždyť v Evropě dnes těžko najdeme krajinu, která by nebyla "kulturní", ale zároveň je to vždy kus přírody v civilizovaném světě. V tomto vydání Zlatého řezu se pokoušíme ukázat, jak se tento nový vztah přírody a kultury odráží v architektonické a krajinářské tvorbě. Úvodní esej Johna Beardsleyho vyzdvihuje jako jeden z důležitých úkolů naší doby obnovu území, poničeného těžkým průmyslem. Na následujících stranách představujeme jako příklad rekultivace rozsáhlého industriálního areálu rekreační krajinný park v Duisburgu, který vznikl na místě bývalých železáren. Vlastním tématem tohoto vydání Zlatého řezu jsou různé pozice současné architektonické tvorby ve vztahu k jejímu krajinnnému rámci. Hovořili jsme o nich se Stanislavem Fialou a Josefem Pleskotem a vedle původních rozhovorů přinášíme i výběr realizací, které se našeho tématu dotýkají. Vrcholným a mnohovrstevnatým příkladem dialogu přírody a kultury v soudobé architektuře je Muséé Quai Branly v Paříži. Na jeho projektu spolupracoval Jean Nouvel s předními tvůrci zahrad a krajiny: Patrickem Blancem, autorem vertikální zahrady na fasádě, a Gillesem Clémentem, který je autorem "divoké" zahrady v parteru muzea.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|