Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Publikace obsahuje aktuální znění 24 zákonů, které jsou rozděleny do těchto kapitol: vodní hospodářství, ochrana ovzduší, přírody a krajiny, ochrana zemědělského půdního fondu a horninového prostředí, odpadové hospodářství a obaly, posuzování vlivů na životní prostředí, nakládání s chemickými látkami a s geneticky modifikovanými organismy a produkty, prevence závažných havárií, integrovaná prevence znečišťování. Většina předpisů doznala od minulého vydání podstatných změn. Všechny změny jsou v textech zvýrazněny tučně, odkazy na související předpisy jsou plně citovány. Za každým zákonem je přehled jeho prováděcích předpisů.
rok vydání: 2008
Studie popisuje srovnání nakládání se zdravotnickým odpadem v České republice a Slovinsku, srovnává likvidaci odpadu nesalovacími technologiemi a spalováním.
rok vydání: 2008
Publikace připravená ve spolupráci s mezinárodní organizací CEEWEB; zároveň vychází v osmi dalších jazykových mutacích. Brožura vysvětluje pro veřejnost srozumitelným způsobem na praktických příkladech jaké služby nám příroda přináší . Na těchto příkladech je také jasně ukázáno, že příroda má kromě vnitřní hodnoty a hodnoty estetické pro člověk zcela zásadní praktický význam, přináší nám takzvané ekosystémové služby. Ty je možno rozdělit mj. na služby podpůrné, zásobovací, regulační a kulturní. Stáhněte si publikaci ve formátu PDF.
rok vydání: 2008
Kniha se zabývá zdravou výživou dětí od prvních soust kojenců až po školáky s využitím biopotravin. Kromě části teoretické, kde jsou popisovány základy zdravé výživy, výhody biopotravin ve zdravé výživě, co jíst, co raději nejíst a čemu se úplně vyhnout včetně zdravotních rizik, je v knize i část praktická, tj. kapitoly pro specifika jednotlivých období vč. receptů. Na závěr je v knize obsažena i kapitola o „nepotravinovém“ životě dětí, tj. drogerie a kosmetika, oblečení, plenky, a zařízení domácnosti v biokvalitě.
rok vydání: 2008
Obrazová encyklopedie ptáků celého světa. Ptáci se objevili na Zemi v éře dinosaurů a stali se jednou z nejrozmanitějších, nejbarvitějších a nejúspěšnějších skupin živočichů. Jejich vzhled, chování a mistrovství v letu z nich činí nesmírně poutavý námět pozorování pro miliony lidí. V knize je představeno více než 1 000 druhů ptáků - od oslnivých ptačích obyvatel deštných lesů až po obrovská, družně spolupracující hejna tučňáků, od dravého orla opičího po podivné nelétavé papoušky. V mimořádné šíři je tak předvedena rozmanitost a všestrannost jejich života. Nové údaje o rozšíření jednotlivých druhů ptáků a o stupni jejich ohrožení jsou garantovány organizací Birdlife International, vůdčí světovou autoritou zabývající se stavem ptačích populací na naší planetě. Na vzniku díla se podílela také společnost Audubon, nejvýznamnější světová organizace věnující se ochraně ptáků. Vynikající barevné fotografie jsou tím správným pomocníkem pro poznávání ptáků v přírodě, kresby a mapy dokládají historii ptáků od jejího počátku až do současnosti a názorně vypovídají o jejich anatomii, letu, potravních zvyklostech, dorozumívání, rozmnožování a péči o mláďata, životním prostředí, tazích a způsobu života. Kniha je nejen neocenitelným zdrojem poznatků, ale i mimořádným estetickým zážitkem.
rok vydání: 2008
Vlivem médií, většiny politiků a některých skupin vědců převládá ve veřejnosti mínění, že současné globální oteplování způsobilo lidstvo svou činností, hlavně spalováním fosilních paliv a s tím souvisejícím únikem oxidu uhličitého CO, do ovzduší. Mnoho významných vědců naopak s hypotézou o dominantním vlivu skleníkových plynů na globální oteplování nesouhlasí. Cílem této knížky je objasnit jednotlivá tvrzení a nakonec i platnost nebo neplatnost skleníkové hypotézy na základě vědeckých důkazů.
rok vydání: 2008
Přírodní čistírny odpadních vod a využívání srážkových vod si získávají stále větší zájem nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Takový způsob řešení vodního hospodářství je výhodný zejména pro samostatně stojící rodinné domy a rekreační zařízení bez možnosti napojení na inženýrské sítě. Předkládaná publikace představuje možnosti komplexního řešení vodního hospodářství obytných objektů, a vyplňuje tak informační mezeru v řešení této problematiky. Kniha se zaměřuje především na ekologické, přírodě blízké způsoby čištění, úpravy a využití srážkových a odpadních vod. Obsahuje doporučení pro ekologické způsoby nakládání s bioodpady, objasňuje přínos odvodňovacího účinku vegetace v odpadovém hospodářství. Autoři vycházejí z dlouholetých zkušeností a praktických znalostí s provozem jednotlivých zařízení u nás i v zahraničí. Řada poznatků je výsledkem výzkumných prací, mnohá řešení jsou originální, přizpůsobená podmínkám České republiky. Text provází fotografie příkladů úspěšných realizací v ČR a okolních státech.
rok vydání: 2008
Autor tohoto cestopisu strávil část svého dětství ve stalinistickém Sovětském svazu, kde byl jeho otec nasazen na nucené práce. Po studiích mořské biologie a následné promoci podnikl mnoho námořních výprav na rybářských a výzkumných lodích a působil jako rozvojový poradce v Surinamu, Rusku a Turecku. Později pověsil vědecké povolání na hřebíček a spoluzaložil hnutí Greenpeace. Byl zatčen třeba na Sibiři, když se podílel na protestní akci proti lovu velryb. Wolfgang F. Fischer uskutečnil to, o čem mnoho jiných pouze sní. Uchýlil se do ústraní na "svůj" ostrov. Jeho ráj leží na západním pobřeží Švédska. Zábavně, vtipně, ale také rozjímavě líčí svou novou existenci sedláka a rybáře mezi potomky Vikingů. Vzdor svému nadšení ale nijak nezakrývá problémy, které na jeho sny vždy navalí realita.
rok vydání: 2008
Unikátní publikace etnografa Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, je první moderní publikací o evropských muzeích v přírodě, a to nejen u nás, ale i v cizině. Publikace obsahuje vyčerpávající přehled muzeí v rámci abecedně řazených států. V úvodním textu seznamuje čtenáře s historickým formováním a dnešními významy pojmu muzea v přírodě, rozmanitostí jeho podob a činností a s informacemi o použití knihy jako průvodce po těchto muzeích. Tomuto záměru je věnována hlavní část s 516 hesly pojednávajícími o muzeích v přírodě v 31 evropských státech od Islandu po Ural a od severního okraje Norska po jižní Francii a jižní Bulharsko. Poloha jednotlivých muzeí je vyznačena na mapkách jednotlivých států a u významnějších muzeí najdete i orientační schéma jejich expozičního areálu. Každé heslo se začíná identifikačním odstavcem s kontaktní adresou a popisem silničního spojení z hlavního nebo všeobecně známého významného města příslušného státu. Mnohá hesla mají připojeny zmínky o množství dalších (obvykle malých) muzeích v přírodě a o památkách lidové architektury, které se vyskytují v blízkosti uvedených muzeí. Text knihy je doplněn 2500 fotografiemi. Ke každému muzeu se váže stručná historická pasáž (vznik a vývoj), podrobná charasteristika lidových staveb a jejich funkcí, charakteristika muzejních exponátů a muzejních programů a jejich popis. Publikace, kterou lze považovat za vyčerpávajícího průvodce lidovou architekturou Evropy, je určena široké veřejnosti.
rok vydání: 2008
Kniha popisuje nejdelší pochod k severnímu pólu, který se podařil české výpravě. Dvoučlenná expedice Petra Horkého a zkušeného polárníka Miroslava Jakeše vyrazila v dubnu 2008 k točně z 88. stupně severní zeměpisné šířky, tj. ze stejné čáry, odkud se před několika lety vydal k pólu proslulý horolezec Reinhold Messner. Horký a Jakeš šli na lyžích a saně si na popruzích táhli za sebou, jejich pochod se prakticky v ničem nelišil od polárnické klasiky dob Roalda Amundsena. Námaha cesty byla podobná, stejně jako její rizika.
Kniha líčí v nejrůznějších souvislostech dobytí pólu a obsahuje i pasáže o legendárních výpravách minulosti včetně letu vzducholodi Italia, jejíž pád přežilo na ledu Arktidy osm trosečníků včetně českého vědce Františka Běhounka.
Vedle krajiny stvořené ze zasněžených, občas pukajících ledovců přivádí kniha čtenáře i na ruskou polární základnu Barneo a do maličké špicberské metropole Longyearbyenu. S vědci z místní vysoké školy, nejsevernější na světě, probíral autor otázky globálního oteplování a za městečkem viděl u silnice značku, že lední medvědi mají před auty přednost.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|