Zprávy zelené domácnosti
Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla ČTK mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách. Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.
1.6.2024 00:42 | OLOMOUC
( ČTK)
Masožravé rostliny už dávno nejsou jen chloubou sbírek zkušených pěstitelů, ale stále častěji zdobí i tuzemské domácnosti. Poptávka po masožravkách výrazně roste hlavně mezi mladými. Masožravé rostliny odvděčí amatérské pěstitele nejen svých nevšedním vzhledem, ale pomůžou jim doma i v boji s obtížnými octomilkami, moly, mouchami či vosami. ČTK to řekla pěstitelka masožravých rostlin Markéta Aubrechtová, která spolu s olomouckým Výstavištěm Flora připravila výstavu Živé pasti.
30.5.2024 18:05 | BRUSEL
( ČTK)
Evropská unie definitivně schválila takzvané právo spotřebitele na opravu zakoupených výrobků. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Informovala o tom Rada EU.
30.5.2024 13:06 | PRAHA
( ČTK)
O podporu z programu Oprav dům po babičce budou moci od června žádat také lidé, kteří vlastní jinou nemovitost k bydlení. Stále ale platí, že budou muset žadatelé opravený objekt využívat k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Měl by se tím podle něj rozšířit okruh zájemců. Nemožnost žádat o podporu z programu kvůli vlastnění jiné nemovitosti byla podle ministerstva životního prostředí překážkou například pro lidi, kteří získali nemovitost v dědickém řízení nebo kteří bydlí v nevyhovujícím bytě.
30.5.2024 12:54 | PRAHA
( ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) změní podmínky pro čerpání podpory z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Nově budou moci čerpat starobní důchodci pouze s jednou nemovitostí určenou k bydlení, kromě těch určených k rekreaci. Podmínky pro invalidní důchodce a lidi pobírající příspěvky na dítě nebo bydlení se nemění. Sjednotí se také výše dotace až na 250 000 korun a na dílčí zateplení budou dotace podle metrů čtverečních, nikoliv celkově za jednotlivé úpravy. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). O podporu z NZÚ Light bude možné začít opět žádat od 25. června. Příjem žádostí se pozastavil od 22. května. V NZÚ Light úřad zprvu vyčlení tři miliardy korun.
29.5.2024 16:05 | PRAHA
( ČTK)
Zástupci organizací sdružených v platformě za novelizaci lesního zákona souhlasí s návrhem, aby platil zákaz jezdit na kole nebo koni mimo zpevněné cesty, jsou ale ochotni vyznačit zájemcům nové trasy. Zároveň se shodli, že nechtějí omezit vstup do lesů ani zakázat v lesích sbírat plodiny nebo klestí, tedy větve do průměru sedmi centimetrů. Je podle nich ale potřeba nastavit některé hranice, jedním z možných návrhů je například povolení ručního sběru klestí, odvoz by ale musel schválit vlastník.
Na Vysočině mohou lidé druhý červnový víkend navštívit 27 zahrad u soukromých budov, muzejních expozic, škol a domovů důchodců. Rostou v nich růže a jiné květiny, někde je zdobí keramika, jinde jezírka. Letošní Víkend otevřených zahrad bude 8. a 9. června. V Česku se do 14. ročníku akce zapojí přes 250 míst. Organizátoři to uvedli na webu.
28.5.2024 19:54 | HAVLÍČKŮV BROD
( ČTK)
Obyvatelé Havlíčkova Brodu budou od příštího roku platit poplatek za odpad podle velikosti popelnice u jejich domu. Zatím za odvážení odpadu platí dospělí lidé s trvalým pobytem ve městě paušální platbu, která je pro letošek 840 korun na hlavu. Změnou systému chce radnice podpořit třídění v domácnostech, řekla místostarostka Marie Rothbauerová (ODS). Nová platba bude podle města také spravedlivější, protože se bude týkat i lidí, kteří ve městě žijí, ale nemají tam trvalé bydliště.
28.5.2024 01:52 | PRAHA
( ČTK)
Každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin, v celé zemi je to 1,9 milionu tun ročně, vyplývá z dat ministerstva životního prostředí. V Evropě vzniká největší množství potravinového odpadu v domácnostech, na plýtvání jídlem se podílí z 53 procent. Dalších 31 procent odpadu jde na vrub zpracování a výrobě, devět procent ztrát připadá na restaurace a pohostinství a sedm procent na maloobchod a distribuci, uvedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).
Spotřeba biopotravin v Česku roste, ale pomalým tempem. Od roku 2021 stoupla jen o necelé půl procento, řekla ČTK manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková. Ke konci roku roku 2021 byl podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů 1,66 procenta, letos to bude přes dvě procenta. Zatím se tak podle ní nedaří naplnit akční plán ministerstva zemědělství, jehož cílem je dostat podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů na čtyři procenta do roku 2027.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|