Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Když podniknete výšlap na stolovou horu ve Venezuele, nemusí to být v dnešní době ještě nic výjimečného. Když ale na oné „tepui“ najdete vstup do jeskyně, shodou náhod jste jeskyňář a shodou náhod má vaše výprava s sebou vybavení, abyste se mohli dostat dolů, dá se na to říct jedině: štěstí přeje připraveným.
Objevy mohou být dílem náhody, ale nejlepší je vyjít jim naproti, tak jako poctivě chodí Marek Audy při svých cestách do Jižní Ameriky. Spolu s dalšími venezuelskými, českými a slovenskými jeskyňáři tam objevil jeskyně, o kterých v prvních letech třetího tisíciletí ještě svět neměl tušení.
Na stolových horách Roraima a Chimantá byl díky několika výpravám popsán celý unikátní podzemní svět - můžeme ho tak označit díky ohromným prostorám jeskynních systémů a výjimečnosti umístění tohoto křemencového světa. Marek Audy navíc dokázal objevovat i na povrchu stolové hory, v její fauně a floře. Ano - objevovat! Knih o cestování je mnoho, ale „Brány do ztraceného světa" je knihou připraveného cestovatele, který své výpravy dokázal korunovat ve světovém měřítku jedinečným objevem. A jak se dočtete v knize, začalo to přitom tak nevinně...
rok vydání: 2007
Publikace vznikla v rámci projektu Botanicky významná území střední a východní Evropy, koordinovaného organizací Plantlife International. Na publikaci se podílel široký autorský tým odborníků různých oborů botaniky a ochrany přírody, editory knížky jsou pracovníci s dlouholetou ochranářskou praxí RNDr. Jan Čeřovský, CSc., RNDr. Zdenka Podhajská a RNDr. Dana Turoňová.
V obecné části kníhy jsou stěžejními kapitolami kritéria a principy výběru botanicky významných území a vývoj ochrany flóry a vegetace v České republice. Ve speciální části je podrobně charakterizováno 75 botanicky významných území.
Publikace je k zakoupení v knihovně Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
rok vydání: 2008
Tvorba bonsají, jak ji tradičně chápou Číňané i Japonci, vychází ze stejných principů jako krajinomalba, kaligrafie či poezie. Místo slov a elegantních tahů štětcem však bonsajisté pracují s přírodními principy a do výsledného díla, které často vytvářejí celý život, vkládají i část své duše. Tato obrazová publikace, jež volně navazuje na dva předešlé tituly – Umění čínských zahrad a Umění japonských zahrad – jim poslouží jako příjemný a užitečný průvodce. Renomovaní znalci asijské kultury a zkušení pěstitelé bonsají v textu nastínili hlavní historické rysy vývoje bonsají i estetické zásady, podle nichž se tvorba miniaturních stromků už po staletí řídí. Stranou nezůstaly ani nejnovější poznatky a současný stav bonsajistiky u nás i ve světě. Ke knize patří i podrobné praktické návody s kresbami a fotografiemi, jež zájemcům přehlednou formou předvedou jak bonsaje tvarovat a jak o ně pečovat.
Fotografie: Zdeněk Thoma.
rok vydání: 2008
Kniha navazuje na úspěšný autorův titul Otava z roku 2005. I tady putujeme po řece, tentokrát po kultovní vodácké Lužnici, od jejího pramene v Rakousku až po ústí v Týně nad Vltavou. Poznáváme přitom nejen řeku a přírodu kolem ní, ale i krajinu, města a vsi v okolí, jejich minulost i dnešek. Autor nás provází krajem rakouského Waldviertetlu, Čechům dosud málo známým, z neotřelých úhlů vypráví o dějinách českorakouského pomezí. Dozvíme se mnohé o třeboňských rybnících, o veselských Blatech, o Třeboni, Soběslavi, Veselí, Bechyni a zejména o Táboru a jeho kontroverzní husitské tradici. V knize nechybí ani medailony osobností, jejichž život či dílo je nějak spojeno s krajem kolem Lužnice, ať jde o Petra Voka, Oskara Nedbala či Emu Destinovou. Kniha je psána svěžím jazykem a nepostrádá humorný nadhled, což umocňuje čtenářský zážitek.
rok vydání: 2008
Každoroční migrace miliard ptáků, překonávajících dokonce i vrcholky Himálaje a nebetyčné výšiny And, představuje jeden z největších divů světa. Bohatě ilustrovaná kniha nabízí počítačově vytvořené mapy tras, po nichž táhne více než 100 druhů ptáků ze severní i jižní polokoule. Mezinárodní tým odborníků popisuje každou z tras a přibližuje vše podstatné, co migraci jednotlivých druhů ovlivňuje. Doprovodné rámečky obsahují základní údaje o velikosti a hmotnosti ptáků i o délce jejich migrace. Mnoho druhů je dnes ohrožováno lidskou činností. Proto se kniha věnuje i hrozbám, jimž ptáci čelí. Může to být vedení vysokého napětí, lov nebo náhlé změny počasí. Podrobná úvodní část seznamuje se způsobem letu, navigací, potravním chováním i biologií ptáků, kteří jsou v dalších kapitolách roztříděni podle výskytu na jednotlivých světadílech.
rok vydání: 2008
Poučné básničky, veršované hádanky, řada obecných ponaučení ze světa hub, a zároveň atlas pro nejmenší houbaře. To všechno nabízí tato originální kniha, jaká na našem trhu ještě nebyla. Ilustroval ji přední slovenský ilustrátor s použitím starého atlasu hub ze začátku 19. století.
rok vydání: 2008
V nástěnném kalendáři Můj kousek Země 2009 (28 x 33 cm) opět naleznete vítězné práce oceněné v dětské výtvarné soutěži Můj kousek Země, kterou pořádá Vydavatelství České geologické služby při příležitosti Mezinárodního roku planety Země. Komiksové příběhy, které byly letošním námětem výtvarných prací, tak mohou vytvářet originální výzdobu vašeho interiéru.
rok vydání: 2008
Obrazová encyklopedie ptáků celého světa. Ptáci se objevili na Zemi v éře dinosaurů a stali se jednou z nejrozmanitějších, nejbarvitějších a nejúspěšnějších skupin živočichů. Jejich vzhled, chování a mistrovství v letu z nich činí nesmírně poutavý námět pozorování pro miliony lidí. V knize je představeno více než 1 000 druhů ptáků - od oslnivých ptačích obyvatel deštných lesů až po obrovská, družně spolupracující hejna tučňáků, od dravého orla opičího po podivné nelétavé papoušky. V mimořádné šíři je tak předvedena rozmanitost a všestrannost jejich života. Nové údaje o rozšíření jednotlivých druhů ptáků a o stupni jejich ohrožení jsou garantovány organizací Birdlife International, vůdčí světovou autoritou zabývající se stavem ptačích populací na naší planetě. Na vzniku díla se podílela také společnost Audubon, nejvýznamnější světová organizace věnující se ochraně ptáků. Vynikající barevné fotografie jsou tím správným pomocníkem pro poznávání ptáků v přírodě, kresby a mapy dokládají historii ptáků od jejího počátku až do současnosti a názorně vypovídají o jejich anatomii, letu, potravních zvyklostech, dorozumívání, rozmnožování a péči o mláďata, životním prostředí, tazích a způsobu života. Kniha je nejen neocenitelným zdrojem poznatků, ale i mimořádným estetickým zážitkem.
rok vydání: 2008
Vlivem médií, většiny politiků a některých skupin vědců převládá ve veřejnosti mínění, že současné globální oteplování způsobilo lidstvo svou činností, hlavně spalováním fosilních paliv a s tím souvisejícím únikem oxidu uhličitého CO, do ovzduší. Mnoho významných vědců naopak s hypotézou o dominantním vlivu skleníkových plynů na globální oteplování nesouhlasí. Cílem této knížky je objasnit jednotlivá tvrzení a nakonec i platnost nebo neplatnost skleníkové hypotézy na základě vědeckých důkazů.
rok vydání: 2008
Unikátní publikace etnografa Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, je první moderní publikací o evropských muzeích v přírodě, a to nejen u nás, ale i v cizině. Publikace obsahuje vyčerpávající přehled muzeí v rámci abecedně řazených států. V úvodním textu seznamuje čtenáře s historickým formováním a dnešními významy pojmu muzea v přírodě, rozmanitostí jeho podob a činností a s informacemi o použití knihy jako průvodce po těchto muzeích. Tomuto záměru je věnována hlavní část s 516 hesly pojednávajícími o muzeích v přírodě v 31 evropských státech od Islandu po Ural a od severního okraje Norska po jižní Francii a jižní Bulharsko. Poloha jednotlivých muzeí je vyznačena na mapkách jednotlivých států a u významnějších muzeí najdete i orientační schéma jejich expozičního areálu. Každé heslo se začíná identifikačním odstavcem s kontaktní adresou a popisem silničního spojení z hlavního nebo všeobecně známého významného města příslušného státu. Mnohá hesla mají připojeny zmínky o množství dalších (obvykle malých) muzeích v přírodě a o památkách lidové architektury, které se vyskytují v blízkosti uvedených muzeí. Text knihy je doplněn 2500 fotografiemi. Ke každému muzeu se váže stručná historická pasáž (vznik a vývoj), podrobná charasteristika lidových staveb a jejich funkcí, charakteristika muzejních exponátů a muzejních programů a jejich popis. Publikace, kterou lze považovat za vyčerpávajícího průvodce lidovou architekturou Evropy, je určena široké veřejnosti.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|