Zprávy zelené domácnosti
Saláty a rajčata nepatří jen na zahrádku. Dají se pěstovat i na stěně bytu, ve skleníku na střeše domu nebo pod barem městské kavárny. Slouží k tomu hydroponický systém. Jeho hlavním znakem je, že se obejde bez půdy. Abyste si mohli udělat vlastní zahrádku přímo v interiéru bytu, musíte rostlinám zajistit jen dostatek světla, vody, vzduchu a živin.
Asi nikdo by nepodezříval v trávě odhozené nedopalky cigaret z toho, že přírodě pomáhají. Je to skutečně jeden z opravdu všudypřítomných kousků nepříjemného odpadu. Teprve letos se ale vědci z Anglia Ruskin University (ARU) podívali na to, jak vlastně mohou „vajgly“ škodit zelené vegetaci. Píše o tom Independent.
Celkem sedm stromů se může nově pyšnit titulem Strom hrdina. Získal jej pražský dub přezdívaný Strom developer, břestovec a jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip z Černošic a u hradu Kost. Čestný titul uděluje jako součást celonárodní ankety Strom roku Nadace Partnerství.
Porota 4. ročníku studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie. Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s koncepty bydlení, které má maximálně šetřit pitnou vodou a více než polovinu roku pokrývat svou spotřebu vlastní naakumulovanou elektřinou. V průběhu 6 měsíců studenti přetavili koncept do propracovaných projektových studií. K finálovým prezentacím odborná porota přizvala 8 nejlepších projektů, které jsou nyní v kompletním znění zdarma ke stažení pro širokou veřejnost.
Znečištění ovzduší z městské automobilové dopravy je rostoucí problém. V Česku jej ale podle odborníků účinně neřešíme. Inspiraci by Česko mohlo hledat u celé řady evropských měst, která se snaží najít cestu, jak zdraví svých obyvatel ochránit.
Od 1. července 2019 na pokladnách obchodů MAKRO nedostanete žádnou jednorázovou plastovou tašku. Zboží si můžete odnést v tašce „Byla jsem petkou“, vyrobené z PET lahví, která bude dostupná ve dvou velikostech, a dále taška z recyklovaného papíru a certifikovaných zdrojů. Původní plastové tašky z mikrotenu a folie budou zcela zrušeny. Informuje o tom MAKRO.
Zdraví a duševní pohoda je něco, co v obchodě nekoupíte. Leccos ale můžete pro jejich získání či udržení udělat sami, a navíc zadarmo. Podle studie sponzorované Národním institutem veřejného zdraví více než teoreticky stačí 120 minut pobytu v přírodě týdně. Píše o tom ScienceDaily.com.
Více než 60 % lesů v ČR je nemocných. Přírodní klimatizace naší země pomalu umírá a s ní mizí z naší krajiny i voda. Dvanáct celebrit v čele s Davidem Krausem nebo Martou Jandovou se rozhodlo podpořit nový projekt Pomáhám přírodě, který každý měsíc otevře nové téma. “Chtěl bych, aby lidé například kupovali nábytek ze dřeva rostoucího v hospodářsky udržitelných lesích,” říká zpěvák David Kraus, který v červnu propaguje téma lesa.
Organizace Pražské matky si tento týden připomíná 30. výročí svého vzniku. Nezávislé ekologické hnutí funguje dodnes a jeho hlavní poslání zůstává stále aktuální. Pražské matky usilují o zdravé životní prostředí a o to, aby toto téma nebylo na okraji zájmu politiků jak lokálních, tak celostátních.
Islandská designérka Valdís Steinarsdóttir vyvinula materiál určený k balení masných výrobků, který je podobný plastu. Jedná se o materiál naprosto přírodní, zvláštní je hlavně ale něčím jiným. Obal je totiž vyrobený ze stejného zvířete, ze kterého masný produkt pochází.
|
17.1.2025 | Luboš Pavlovič
13.1.2025 | Ukliďme Česko
8.1.2025 | Česká společnost ornitologická
|