Zprávy zelené domácnosti
Už delší dobu se nedají přehlédnout články o rychlém úbytku hmyzu. Zásadní roli v něm hraje např. ničení životního prostředí hmyzu a rozšíření pesticidů. Nepoužívání pesticidů je u nás asi běh na dlouhou trať, co ale můžeme ovlivnit vlastně hned je vytvořit pro hmyz dostatek prostoru aspoň u sebe doma.
Dramaticky snížit nebo rovnou eliminovat uhlíkové emise, abychom se vyhnuli katastrofickým scénářům klimatických změn. Jako plán to zní jednoduše, zvlášť, když známe jeden z nejpřednějších zdrojů znečištění: dopravu. Text uveřejněný na webu The Conversation upozorňuje na příkladu Spojených států amerických, proč to tak úplně jednoduché nejspíš nebude.
Chvilku se zdálo, jako by včelí med mohl být univerzálním sladkým lékem na úbytek hmyzí diverzity ve městech. Četné ekoprojekty, které se zaštiťovaly ochranou mizejících populací opylovačů, se snažily propagovat instalace včelích úlů na střechách domů, v lokálních městských biofarmách i ve veřejných parcích. Ale jak píše Independent, život skutečně ohrožených opylovačů tyhle akce vlastně jen zhoršovaly.
Situace je na začátku jara horší než v loňském roce. 50 % území je ve stavu půdního sucha, 80 % vrtů a 66 % pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha. "S ohledem na meteorologickou předpověď by mohlo v následujících dnech dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod to příliš nepomůže,“ uvedl včera po jednání Národní koalice pro boj se suchem Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu. O průběhu jednání informuje ministerstvo životního prostředí.
Po brněnských ulicích začínají tento týden jezdit dvě speciální vozidla na mytí kontejnerů a popelnic. S jejich pomocí se očistí většina černých nádob na směsný komunální odpad ve městě. Vymývání bude probíhat v období od května do listopadu, kdy bude očištěno více než 55 tisíc odpadových nádob. Informuje o tom společnost SAKO.
Tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků z řad veřejnosti vyrazily koncem minulého týdne na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky, které se objevily po zimní sezóně. Přestože na některých hřebenových cestách ještě leží sníh a dobrovolníci tam tedy neuklízeli, tak výsledkem jejich dvoudenního snažení jsou skoro tři tuny odpadu. Informuje o tom KRNAP.
Nová publikace ČSOP Vlašim přináší zejména učitelům, ale i dalším zájemcům množství know how od zkušených autorů Romana Andrese a Jana Vrtišky. Environmentální výchova (též ekologická výchova, výchova k trvale udržitelnému rozvoji) má ve vzdělávacím systému ČR svoje platné místo a školy by měly mít své kvalifikované učitele-koordinátory.
Jedna ze zásad environmentální výchovy zní „žádné katastrofické scénáře před desátým rokem života“. Dítě v té době není schopné vyrovnat se s velikými ekologickými problémy, se kterými nemůže samo něco dělat. Neumí složitým věcem porozumět a nemůže samo pomoci. Jeho svět řídí rodiče či učitelé. Dítě ještě neumí myslet kriticky a velké problémy, na které „nedosáhne“, u něj mohou vést k pocitu marnosti, frustraci a pocitu ohrožení. Vzniká tak sice dětský, ale přitom opravdový environmentální žal.
PR článek
3.5.2019 09:35
Součástí pražského Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu od 13. do 19. května v areálu gotického paláce ve Sněmovní 7 v Praze, je také výstava Homo Ecologicus, jež si klade za cíl být zdrojem informací pro všechny, kteří si uvědomují, že ekologická volba má smysl.
V Hostětíně, malé obci v Bílých Karpatech, slavnostně otevírají turistický unikát. Vzniklo zde originální “Bludiště v přírodě” – tematický terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit. Na návštěvníky čeká 8 stanovišť na zahradě a v lese a 14 kvízových otázek, které je dovedou buď k cíli anebo jinam. Slavnostní zahájení provozu probíhá v neděli 28. dubna 2019 od 10 do 16 hodin. Můžete při něm využít i bezplatnou poradnu o využívání dešťové vody.
|
17.1.2025 | Luboš Pavlovič
13.1.2025 | Ukliďme Česko
8.1.2025 | Česká společnost ornitologická
|