Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Sborník ze stejnojmenné konference.
rok vydání: 2008
Kniha roku 2009 o životním prostředí. Publikace má 672 stran, rozměr je 245x285 mm, je v ní shromážděno přes 75 000 nálezových dat z celého území, které umožňují významně upřesnit poznatky o biologii a ekologogických nárocích jednotlivých druhů. Obsahuje unikátní fotografický soubor všech druhů našich vážek. Publikaci je možné zakoupit na stránkách ZO ČSOP Vlašim.
rok vydání: 2009
Náklady na bydlení rok od roku rostou. Z velké části jsou příčinou stoupající ceny energií – jejich zdrojů ubývá, navíc je kladen stále větší důraz na ekologii... Prvním krokem, jak výdaje za energie ušetřit, je omezit spotřebu energie tam, kde je vydávána zbytečně. Investice do úspor energií snižují následné výdaje. Týká se to především omezení tepelných ztrát, k nimž v domácnostech dochází: množství tepla potřebného na vytopení budovy je závislé na tom, kolik tepla unikne obvodovými konstrukcemi. Optimální opatření snižují úniky tepla, brání vnějšímu chladnému vzduchu v pronikání do interiéru budovy, odstraňují tepelné mosty, snižují riziko kondenzace vodních par v konstrukcích, zlepšují celkovou vnitřní tepelnou pohodu.
Autor publikace vám pomůže odhalit obvyklá „slabá místa“ úniku tepla z vaší domácnosti. Vysvětlí, kdy je zateplování výhodné a jaké jsou jeho přínosy. Bude se věnovat zateplování jednotlivých stavebních konstrukcí (stěny, střechy, podlahy, okna), vyloží základní chyby v provádění zateplování budov a seznámí vás také se související legislativou. Zásadní kapitoly jsou věnovány finanční stránce – jednak úsporám díky zateplení, jednak jeho možnému financování – a správnému výběru dodavatele.
V knize dále najdete:
• princip tepelných mostů
• použití termovize při zjišťování kritických míst konstrukcí
• odpovědi na související ekologické otázky
rok vydání: 2008
Každý z nás jistě občas s údivem pozoruje, co příroda vykouzlila na obloze. A také se ptá, zda právě tento oblak má nějaké označení, jméno. Odpověď zcela jistě nalezne v této knize. Na 178 barevných fotografiích jsou zobrazeny všechny hlavní typy oblaků, roztříděné podle mezinárodní klasifikace do jednotlivých skupin (výškových pater) a druhů (cumulus, stratus, cirrus). K obrázkům jsou připojeny krátké informativní texty. V úvodních obecných kapitolách je stručně popsán proces vzniku, vývoje a zániku oblaků, připojen je stručný nástin jejich fyziky.
rok vydání:
Kniha Prostor k úvaze, která vychází u příležitosti semináře k osobnosti a dílu Ivana Dejmala, zahrnuje většinu textů Ivana Dejmala z let 1987–2007, určených širší veřejnosti – čtenářům či posluchačům z nejrůznějších prostředí. Kniha je rozčleněna do kapitol podle témat, jimž se autor celoživotně věnoval: ekologie, energie a krajina s podkapitolami venkov, urbanismus a limity. V poslední kapitole jsou zařazeny texty, v nichž jsou všechna tato témata v širších politických souvislostech.
Poprvé jsou zde znovu publikovány texty z Ekologického bulletinu, který Ivan Dejmal ve spolupráci s dalšími autory vydával jako samizdat od roku 1987 do listopadu 1990.
Pro dokreslení, jakým způsobem autor uvažoval, jsou do knihy zahrnuty i některé rozhovory, které vyšly v různých periodikách. Kniha je k dostání na stránkách Společnosti pro krajinu.
rok vydání: 2007
200 nejzajímavějších, ale i nejohroženějších míst planety Země slovy i obrazem. WWF (World Wildlife Found) v rámci celosvětového projektu ochrany nejohroženějších 200 oblastí, důležitých z ekologického a environmentálního pohledu, požádal prestižní italské nakladatelství White Star, známé spoluprací s časopisem National Geographic, aby na toto téma společně vytvořili knihu. Nejdůležitějších a nejznámějších 40 míst, kterými se projekt zabývá, je ukázáno na velkoformátových fotografiích a jsou podobně popsána. Všechna ostatní místa jsou zmíněna a představena krátkým textem a fotografií.
rok vydání: 2008
Stále existuje tajemství života. Velkolepé, fascinující, nejspíš největší, jaké kdy člověk toužil odhalit! Tajemství života, které bylo a z větší míry je i nadále dobře skryté. Jakoby uvnitř jakési spolehlivě uzamčené tajemné černé skříňky. Jedním z těch prvních, kdo nalezl klíč a pootevřel záhadnou skříňku života, aby poodhalil její tajemství, byl Gregor Mendel. Je zdánlivě absurdní, ale zákonité, že postupující poznání nastoluje další otázky, další záhady: kdo to byl Gregor Mendel, který nalezl klíč k tajemné skříňce života a jak to udělal? Jak ji pootevřel? S těmito otázkami se v úvodu své knihy obrací na čtenáře kurátor a vedoucí Mendeliana Moravského zemského muzea Jiří Sekerák, věnující se právě studiu možností bioinformační interpretace Mendelova objevu ve vztahu k evoluční teorii.
rok vydání: 2008
Publikace poskytuje ucelený pohled na právní úpravu problematiky starých ekologických zátěží na národní, evropské a mezinárodní úrovni.
rok vydání: 2008
„Z Mostu se stává kvetoucí zahrada, město obklopené lesy a zelení,“ píše v úvodu známý popularizátor květeny Václav Větvička. Hlavní část výpravné publikace však tvoří fotografie z dílny Stanislav Štýse, který svým objektivem zmapoval nejen samotné město Most, ale také jeho široké okolí. „Donedávna ještě černý Most poslední dobou výrazně zezelenal. Oproti stavu před těžbou, kdy se jednalo o zemědělskou oblast, zde díky rekultivacím přibylo lesů, parků, ovocných sadů, vinic, vodních ploch, zahrádkářských osad, ale i hřišť, sportovišť a ploch s rekreační funkcí,“ vysvětluje Štýs.
Kniha v mnohém vybočuje z titulů, které byly dosud o Mostě napsány, protože ukazuje město ve zcela novém světle. Most v zeleném je již sedmou publikací z regionální řady místního vydavatelství. V minulosti již vyšly tituly Most Jiřího Baláše, Zmizelý Most, Magický Most, regionální vlastivědy Mostecko a Chomutovsko a vzpomínková knížka na herce Karla Nonnera. V přípravě je pak kniha Most – nedokončené město, která čtenářům přiblíží výstavbu nového Mostu.
rok vydání: 2008
Publikace pojednává o nové právní úpravě předcházení ekologické újmě a její nápravy. Zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů, který nabyl účinnosti dne 17. srpna 2008, provádí do právního řádu České republiky směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/35/ES ze dne 21. dubna 2004 o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí.
Titulní zákon zakotvuje právní režim pro předcházení ekologické újmě a pro její nápravu, pokud bezprostředně hrozí nebo pokud vznikla na vybraných složkách životního prostředí (chráněných druzích volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, přírodních stanovištích, povrchových nebo podzemních vodách nebo na půdě).
Zákon je založen na objektivní odpovědnosti provozovatelů vybraných provozních činností rizikových pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Jedná se například o velké průmyslové podniky podléhající integrovanému povolení, skládky nebo spalovny odpadu, vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo odběr povrchových a podzemních vod, nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nebo přípravky a jejich přepravu, nakládání s geneticky modifikovanými organismy či přípravky nebo přeshraniční přepravu odpadů. Zákon je založen na základních principech evropské ekologické legislativy – principu prevence a principu „znečišťovatel platí“ (PPP – Polluter Pays Principle).
Publikace je určena zejména pracovníkům státní správy i samosprávy, provozovatelům (právnickým a podnikajícím fyzickým osobám), nevládním organizacím, pojišťovnám, advokátům, soudcům, studentům vysokých škol a vůbec všem zájemcům o problematiku odpovědnosti za škody na životním prostředí.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|