PřírodaRuskem se šíří jedovatá invazní rostlina - bolševník Sosnowského15.4.2024
(ČTK)
Ruští majitelé pozemků už léta sledují, jak se na jejich půdě jako lesní požár šíří invazní jedovatá rostlina, proti které jsou bezmocní. Bolševník Sosnowského, jehož monstrózní stvol se může tyčit až do výšky pěti metrů, se nekontrolovaně rozšířil po celé zemi, zpustošil ekosystémy a každoročně kvůli němu skončí v nemocnici tisíce lidí, napsal list The Moscow Times.
Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč15.4.2024 | WASHINGTON
(ČTK)
Vědci poprvé na světě vedli "konverzaci" s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.
Krásný trávník bez motorové sekačky? Překvapivě snadné15.4.2024 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(Ekolist.cz)
Když jsem před pěti lety zdědil dvouhektarovou šumavskou louku, bylo mi hned jasné, co se přede mnou otevírá: možnost vlastnoručně si vyzkoušet proces obnovy kdysi bohatého ekosystému, který však v posledních čtyřiceti letech zakusil snad všechny průvodní jevy průmyslového zemědělství včetně chemizace a mechanizace.
V ulicích etiopského Hararu si hýčkají hyeny, které jinde v Africe zatracují14.4.2024 | HARAR
(ČTK)
Obyvatelé starobylého etiopského města Harar se neděsí při pohledu na hyeny v ulicích, ale naopak jejich přítomnost vítají. Věří, že šelmy s typickými skvrnami na kožichu pomáhají čistit ulice od zbytků jídla a dokážou udržet na uzdě zlé duchy, napsal list The Guardian.
Injekce se speciální organickou směsí pomohou letitému dubu v Plzni k ozdravení14.4.2024 | PLZEŇ
(ČTK)
Půdní injekce se 100 litry speciální organické směsi aplikovali tento týden v Plzni odborníci ke 110 let starému dubu letnímu před Západočeským muzeem. Letitý, asi 18 metrů vysoký dub s obvodem kmene kolem dvou metrů, je delší dobu pod drobnohledem městských správců zeleně. Ošetření takzvanou půdní injektáží má stromu dodat živiny a mikroorganismy, které pomohou nastartovat ozdravný proces a prodlouží tak jeho život, řekl ČTK Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně.
Zvířata se při úplném zatmění Slunce chovala zvláštně, gorily šly spát13.4.2024
(ČTK)
Ačkoli někteří lidé v Severní Americe při pondělním úplném zatmění Slunce reagovali různými překvapivými způsoby, nebyli jedinými živočichy, kteří se během vzácné události chovali neobvykle. Kojoti vyli, sovy houkaly a gorily se odebraly ke spánku. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) proto shání pomoc veřejnosti při zkoumání podivného chování zvířat, uvedl server Sky News.
Sopka pod ostrovem Santorini není tak „ospalá“, jak se myslelo13.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Řecký ostrov Santorini, dnes tolik oblíbená turistická destinace, vznikl sopečnou činností. Je vlastně pozůstatkem velkého sopečného kráteru na rozhraní Egejského a Krétského moře. A přestože patří k nejlépe prozkoumaným sopkám na světě, skutečná velikost jedné z historických erupcí zůstávala až dosud neznámá.
Candátů v lipenské přehradě ubývá. Vědci pro ně instalovali šest desítek umělých hnízd12.4.2024 | HORNÍ PLANÁ
(ČTK)
V lipenské přehradě ubývají dříve hojní candáti. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a rybáři nyní zahájili projekt, kterým chtějí ověřit, zda populaci candátů na Lipně ohrožuje narůstající populace sumce velkého. Do přehrady instalovali šest desítek umělých hnízd, v nichž se mají candáti vylíhnout.
Katalánsko řeší, jak skloubit sucho a intenzivní chov prasat, píše Politico12.4.2024
(ČTK)
Španělský region Katalánsko, který už mnoho měsíců čelí silnému suchu, řeší, jak skloubit nedostatek vody s intenzivním chovem prasat. Při něm je velká spotřeba vody a současně některé její zdroje znečišťuje, napsal server Politico. Ekologické organizace kritizují velkochovy prasat, které jsou však pro mnohé farmáře výhodnější než jiné zemědělské činnosti.
Nejlepším přítelem člověka kdysi byla liška, tvrdí studie12.4.2024
(ČTK)
Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili domestikovaní psi. Archeologické nálezy naznačují, že dávné společnosti v Jižní Americe si těchto šelem vážily do té míry, že je pohřbívaly vedle sebe, uvedl server BBC News.
|
reklama |