Zprávy zelené domácnosti
Britský vědec Seamus Garvey chce "skladovat vítr". Věří, že budoucnost energetiky je v ukládání vzduchu v gigantických nádržích pod hladinou moře. A velké energetické společnosti jsou ochotné do jeho nápadu investovat, píše internetové zpravodajství BBC.
Hnutí DUHA včera představila dvě energetické studie, které si nechala vypracovat od obecně prospěšné společnosti Porsenna. První studie se zaměřila na potenciál úspor v obytných domech, druhá zkoumala možnosti úspor v sektoru služeb. Studie zkoumaly obytné domy, školy, nemocnice, úřady, obchody, hotely a logistická centra. Podle výsledků první studie by průměrná domácnost, která topí plynem, mohla v energeticky úsporném domě ušetřit kolem 15 tisíc korun ročně.
Obchodní řetězec Tesco se v Británii stal terčem ekologických organizací, protože vyšlo najevo, že jím prodávaná místní kuřata se před tím, než skončí v regálech supermarketů, projedou více než 1 600 kilometrů. Největší britský supermarket posílá kuřata ze Skotska na osm set kilometrů dlouhou cestu do Essexu, kde je zabalí a pošlou zase zpátky do obchodů, píše deník Daily Mail.
ENERGYbase. Vídeň doufá, že pod tímto názvem se zapíší do povědomí Rakušanů a možná i celé Evropy kanceláře budoucnosti. Výstavba největší ekologického kancelářského objektu v Rakousku byla zahájena na jaře roku 2007 a má být dokončena v polovině roku letošního. Unikátní budovu navrhl vídeňský ateliér POS architekten ZT keg a o kvalitě projektu svědčí i nominace na Státní cenu za životní prostředí a energické technologie, kterou uděluje rakouské Ministerstvo životního prostředí a zemědělství.
Súdánská milice Janjaweed pozabíjela v Čadu stovku slonů během jediného odpoledne, v Keni zabili somálští bojovníci během přestřelky čtyři strážce stovky kilometrů od hranice Somálska a v Demokratické republice Kongo se sloní kly staly dobrým zbožím, kterým svůj rozpočet vylepšují vzbouřenci. Slonovina se v Africe stává zdrojem financí pro ozbrojené jednotky a nahrazuje tak dřívější "krvavé diamanty", píše deník Independent.
Motýli v pražských rezervacích jsou ohroženi méně než motýli v rezervacích v zemědělské krajině. K tomuto závěru dospěli odborníci z pražské Přírodovědecké fakulty UK, Přírodovědecké fakulty JČU a Entomologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. "Motýlů ale výrazně ubylo i v Praze a rozhodně nemají vyhráno. Je bezpodmínečně nutné na bývalých pastvinách a skalnatých stráních vymýtit porosty nepůvodních a náletových dřevin. Vyčištěné plochy pak v žádném případě znovu nezalesňovat," řekl Ekolistu Tomáš Kadlec, hlavní autor studie, která vyjde tento pátek v časopise Landscape and Urban Planning. "Jinak budou motýli vymírat dál."
Renovace a důsledné využívání moderních technologií při stavbě budov v Severní Americe by celému kontinentu ušetřily více emisí než jakékoli jiné opatření. Využívání ekologických principů ve stavebnictví by snížilo produkci emisí skleníkových plynů o stejné množství, jakým přispívá ke klimatickým změnám veškerá doprava v USA, píše internetové zpravodajství BBC.
14.3.2008 16:00 | PRAHA
(EkoList)
Čeští zákazníci mohou stále častěji najít v regálech supermarketů vajíčka od nosnic, které svůj život nestrávily namačkány v klecích. V celé České republice nabízí na trh vajíčka v bio kvalitě pouze dvě společnosti - farma Abatis, sídlící v obci Zvole u Prahy, a farma Pavla Kýra z Heroltic.
Českými lesy otřásá spor. Jeho jádrem je otázka, kolik v nich může žít zvěře, aby nebyly soustavně poškozovány. Myslivci by jí chtěli mít v lesích co nejvíc. Lesníci, přírodovědci a aktivisté ale tvrdí, že přemnožená zvěř okusuje stromky a znemožňuje obnovu lesa od smrkových monokultur ke smíšeným porostům. Je zvěř opravdu přemnožená a ničí neúměrně lesy?
Druhý rok fungování zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů skončil mírně optimisticky. K recyklaci se dostalo více spotřebičů než loni, celkový počet odevzdaného odpadu zřejmě dosahuje hranice 30 000 tun. Jenže v ČR se každý rok prodá 200 000 tun nových elektrických zařízeních a zároveň vznikne 140 000 tun elektrického šrotu. Drtivá většina odpadu tedy stále končí na skládkách.
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|