Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2012
Vysokoškolská skripta České zemědělské univerzity v Praze.
rok vydání: 2011
The weather and climate in the region of Olomouc, Czech Republic, based on Premonstratensian diaries kept by the Hradisko monastery and Svatý Kopeček priory, 1693–1783
Práce se zabývá analýzou informací o počasí v diáriích premonstrátského kláštera v Hradisku a převorství na Svatém Kopečku za období 1693–1783. Ze záznamů byla provedena analýza teploty vzduchu, srážek, větrných poměrů, oblačnosti a hydrometeorologických jevů. Analyzované denní záznamy počasí byly základem pro jejich interpretaci v podobě vážených měsíčních teplotních a srážkových indexů a ty následně porovnány s indexy odvozenými z let 1961–2000. Záznamy o počasí rozšířily také dosavadní poznatky o výskytu hydrometeorologických extrémů v Českých zemích ve studovaném období. V příloze publikace jsou zahrnuty veškeré interpretované denní zprávy o počasí a příbuzných jevech z analyzovaných diárií.
rok vydání: 2011
Metodika pěstování léčivých rostlin: puškvorce obecného, černohlávku obecného a smilu písečného. Vysokoškolská skripta.
rok vydání: 2011
Počasí a podnebí je v pořadí již čtvrtým zpracovaným tématem v rámci projektu „Syntézou poznatků přírodních věd k rozvoji klíčových kompetencí učitelů s důrazem na realizaci kurikulární reformy“. Autoři publikace představují atmosféru jako složitý systém, ve kterém se odehrávají obdivuhodné jevy. V jednotlivých kapitolách metodické příručky pro učitele se postupně seznámíme s různými projevy počasí i podnebí na planetě Zemi. Nechybí ani v dnešní době hodně diskutovaná témata spojená s globálními změnami klimatu, jako jsou skleníkové jevy, ozonová díra a další. Metodická příručka pro učitele je dále doplněna náměty pro výuku a pracovními listy pro žáky.
rok vydání: 2011
Globalizace představuje jedno z nejzajímavějších a nejdiskutovanějších témat současnosti. Přesto jsou běžné představy o ní většinou vágní a zkreslené. Témata s globalizací úzce spojená – znečišťování životního prostředí, udržitelný rozvoj, proměna klimatu, populační růst či sílící migrace – jsou navíc hodně ožehavá, a proto je i debata často emotivní. Existují nejrůznější teorie o tom, co to globalizace je, jaké má příčiny a za co všechno může. Ale dá se globalizace vůbec definovat? Nemá pravdu spíše německý sociolog Ulrich Beck, který poznamenal, že „pokus definovat globalizaci se podobá pokusu přitlouci puding na zeď“?
rok vydání: 2011
Fotografická publikace je pojata jako případová studie oblastí, které postihla povodeň. Nejen jako připomenutí uplynutí jednoho roku od povodní na severu Čech v roce 2010 vydávám ve spolupráci s Václavem Cílkem a kolektivem autorů publikaci Pod vodou, s podtitulem Zpráva o velké povodni na Frýdlantsku, klimatické proměně světa a pocitu duše po katastrofě. Původně jsme chtěli napsat jednoduchou, ryze regionální knihu, aby místní lidé na povodeň nezapomněli. Protože ten, kdo zapomíná na věci nevyhnutelné, staví na nevhodných místech u řeky, a vytváří tak budoucí problém. Postupně jsme si však začali uvědomovat, že v podobné situaci, jako je Frýdlantsko, se v minulých letech ocitla řada českých, moravských a v ještě mnohem větším měřítku polských a maďarských regionů. Knihu jsme tedy pojali jako případovou studii oblasti, sledované měsíce před povodní, hodinu po hodině během její kulminace a systematicky další rok po povodni. A podobně i texty o klimatických změnách, příčinách povodní a možnosti nápravy představují určitý souhrn zkušeností z uplynulých deseti let povodňového neklidu a do značné míry se týkají celého území České republiky. Symbolicky je tato zkušenost s živly a silami přesahujícími člověka zakotvena v území, jemuž vévodí hrad a zámek Frýdlant jako bývalé sídlo mocného Albrechta z Valdštejna i možný předobraz „Zámku“ ze slavného románu Franze Kafky.
rok vydání: 2011
Nová zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) mapuje změny globálního životního prostředí během posledních dvou desetiletí. Tato publikace vychází jako část výroční studie UNEP /Global Environmental Outlook/ (GEO), letos s pořadovým číslem 5. To je vlajková loď OSN v oblasti analýzy stavu, trendů a perspektiv globálního prostředí. GEO-5 vyjde v květnu 2012, měsíc před konferencí OSN v Riu de Janeiro (Rio+20). Zpráva /Keeping Track of our Changing Environment: From Rio to Rio+20/ poukazuje na rychlý nárůst emisí skleníkových plynů, pokles biodiverzity i 40procentní nárůst využívání přírodních zdrojů. To vše probíhá rychleji než růst světové populace. Zpráva UNEP současně upozorňuje na to, že pokud bude svět schopen rázně a rychle jednat, může dramaticky změnit trajektorii nebezpečných trendů ohrožujících životní podmínky lidí. Vynikajícím příkladem může být akce proti ničení ozonové vrstvy,“ říká výkonný ředitel UNEP a zástupce generálního tajemníka OSN Achim Steiner. Nová zpráva UNEP obsahuje širokou škálu informací, dat, grafů i satelitních snímků k tématům populace, klimatické změny, energetiky, využívání přírodních zdrojů, lesů i k tématům potravinové bezpečnosti a vody.
Z obsahu např.:
*Populace* Počet obyvatel Země dosáhl 7 miliard. Podíl městské populace přitom od roku 1992 vzrostl o 45 procent. Podíl obyvatelstva chudinských slumů v letech 1990-2010 naopak poklesl na třetinu, a to díky zlepšeným podmínkám bydlení a sanitace (zejména kanalizace a přístup k pitné vodě). Počet velkoměst (10 milionů lidí a více) vzrostl z deseti (1992) na 21 (2010), tzn. 110procentní nárůst.
1,4 miliardy lidí nemá spolehlivé dodávky elektřiny, nebo nemá elektřinu vůbec. Publikace Keeping Track of our changing environment je ke stažení zde.
rok vydání: 2011
Česko-slovenská konference OVZDUŠÍ 2011 je velmi tradiční setkání českých a slovenských odborníků věnujících se problematice ochrany ovzduší. Konference OVZDUŠÍ 2011 má již tradiční bloky řešených témat věnovaných problémům znečištění ovzduší různými typy polutantů v obou zemích, zdrojům znečištění ovzduší, metodám jejich stanovení a problematice monitoringu, hodnocení vlivu znečištění ovzduší na abiotické a biotické složky prostředí, hodnocení rizik spojených se znečištěním ovzduší nejrůznějšími typy polutantů a využití matematického modelování. Pozornost je věnována legislativním aspektům, mezinárodním úmluvám a jejich implementacím v ČR a SR.
rok vydání: 2011
Kniha nabízí ucelený pohled na cyklus uhlíku v podmínkách ČR, a to především v kontextu antropogenní klimatické změny. Zabývá se jak ekofyziologickými aspekty ukládání uhlíku, tak jeho toky mezi různými ekosystémy a atmosférou a kvantifikuje primární produkci čtyř hlavních ekosystémů. Navrhuje změny ve využívání krajiny z hlediska uhlíkových emisí. Atmosférický a ekofyziologický pohled je doplněn o sociální šetření, které vyhodnocuje vnímání globálních změn klimatu v české společnosti. Dílo je určeno jak pro odbornou veřejnost, tak pro studenty přírodovědných oborů.
rok vydání: 2011
Kniha popisuje stav současného poznání v oblasti světelného znečištění. Shrnuje dopady přílišného nočního světla na přírodu i zdraví lidí. Doporučuje opatření, jak se světlem zacházet - jaké používat typy venkovního osvětlení, kam nesvítit vůbec, kde stačí množství světla řádově ubrat. Stáhněte si publikaci ve formátu PDF.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|