Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Co jsou to rostlinná společenstva? Jak se nazývají nejvýznamnější rostlinné čeledi? Proč bychom měli chránit přírodu? Na tyto a další otázky odpovídají autoři ve svazku encyklopedické řady CO–JAK–PROČ, který je věnován rostlinám volně se vyskytujícím v přírodě. Představují nejdůležitější druhy středoevropských rostlin v jejich přirozeném prostředí a podávají informace o kořenících, léčivých či jedovatých rostlinách. V knize rovněž najdeme popis stavby rostlinného těla, dozvíme se, jaký význam mají jednotlivé jeho části a jakým způsobem se rostliny rozmnožují či vytvářejí plody a semena. Studium přírody, jejíž jsou rostliny neodmyslitelnou součástí, napomůže k lepšímu pochopení přírodních zákonitostí a vytvoření si bližšího vztahu k přírodě jako takové. Pro českého čtenáře knihu upravil a doplnil Mgr. Tomáš Č. Kučera, pedagog katedry biologie FPE ZČU v Plzni a člen České botanické společnosti.
rok vydání: 2008
Nově koncipovaná vysokoškolská učebnice, pojatá i jako repetitorium předmětu působí v praxi a chtěli by si znalosti osvěžit a doplnit na současnou úroveň dendrologického poznání. Publikace pojednává přehledně – v rámci systému rostlin – o všech nahosemenných dřevinách domácích a o významnějších dřevinách introdukovaných (včetně některých výtrusných) – především z hlediska lesnického, dřevařského a krajinářského – ale i sadovnického. Ekologicky zaměřený text je účelně členěn a doplněn praktickým užitím dřeviny. Zahrnuje určovací klíče, obrázky, mapky a grafy přirozeného rozšíření řady druhů – i nástin jejich postglaciálního vývoje. U významnějších domácích taxonů uvádí rozsah výskytu autochtonního i kulturního. Jména dřevin jsou i v cizích jazycích a vědecká jména jsou doplněna výslovností a jejich výkladem. Publikace vychází především z dokončované 8dílné Květeny ČR – a navazuje na ni.
rok vydání: 2008
Plzeňský učitel, mykolog a malíř František Tyttl (28. 12. 1857–6. 6. 1943) vytvořil za svůj život úctyhodné dílo: namaloval více než 2500 obrazů 1500 druhů hub a přispěl tak k „velkému třesku“ české mykologie v prvních desítiletích 20. století. Jeho malby, v tehdejší době výjimečné obsahem, rozsahem i zpracováním, byly sice několikrát vystaveny, s velikým ohlasem veřejnosti, zůstávaly však stále jen sbírkou, která je po většinu doby ukryta v depozitáři. Kniha přináší výběr jeho nejlepších maleb a splácí tak částečně náš dluh člověku, který byl významným kamenem v základech české mykologie i houbaření.
rok vydání: 2008
Jednoduché rady a návody, jak každý z nás může každodenními drobnostmi přispět k zachování životního prostředí a dát tím Zemi šanci do budoucna. Kácení stromů v mnoha lesích po celém světě je příčinou ničení životního prostředí, znečištění vody a nuceného stěhování domorodých obyvatel. Nakladatelství Slovart tiskne všechny své publikace na papíře vyrobeném ze stromů, které vyrostly v obhospodařovaných lesích, kde za stromy poražené pro výrobu papíru jsou každoročně vysazovány nové. Pro výrobu této knihy byl ovšem použit ještě ekologičtější papír, recyklovaný ze starého.
rok vydání: 2008
Napínavá reportáž o jedinečném světě zvířat východní Afriky je poučným vyprávěním, doplněným o mistrovské fotografie. Od té doby, co Bernhard Grzimek vydal nyní již klasické dílo Ráj divokých zvířat se oblast východní Afriky stala ukazatelem, podle něhož lze usuzovat, zda jsme vůbec schopni ochránit původní přírodu planety Země. Zoolog a tvůrce filmů o zvířatech Reinhard Radke, poctěný několika mezinárodními cenami, líčí ve své strhující knize vzájemnou souhru všech tvorů, žijících v národním parku Serengeti. Radke za doprovodu neobyčejně nádherných snímků obou světově proslulých fotografů divokých zvířat Anupa a Manoje Shahových ukazuje, že Serengeti není ani osamocenou archou Noemovou, ani idylickým rájem na Zemi. Mnohem spíše je šťastnou náhodou zachovaným kouskem původní africké divočiny. Nabízí nám možnost pochopit, jak křehký, drahocenný a ochrany hodný je svět, v němž žijeme.
rok vydání: 2008
Jen úspornými zářivkami naši planetu nezachráníme! Změna klimatu je tady - to už se dnes nikdo neodvažuje popírat. Teď se všude horečně diskutuje o tom, že je nutné se novým klimatickým podmínkám přizpůsobit. Ale tak daleko ještě nejsme! Když začneme teď hned, okamžitě, jednat, můžeme zabránit nejhoršímu. Tato kniha nabízí jedenáct konkrétních projektů, s jejichž pomocí lze hrozící katastrofu odvrátit. Vesměs proveditelná, reálná opatření, jimiž by se současné emise oxidu uhličitého daly do roku 2020 snížit zhruba na polovinu. Vnucuje se otázka, proč se s tím ještě nezačalo?! Toralf Staud a Nick Reimer ukazují, čím může k záchraně klimatu přispět každý z nás - jako konzument, volič či turista -- a vyjmenovávají opatření, jež musí být realizována v oblasti politiky a ekonomiky. Protože apelovat na jednotlivce nestačí.
rok vydání: 2008
Sedmdesátá léta minulého století nebyla pouze dobou zvratu vztahů mezi náboženstvím a moderní společností, ale také obdobím boje o podobu interpretace environmentální krize. Tyto zdánlivě nepodobné děje mají překvapivě mnoho společných rysů, a především velmi podobné vyústění, které se brání dosazení na tradiční škálu dichotomií politické filosofie. To, co se alespoň zpočátku zdálo jako znovuoživení konzervativního postoje v církvích, zradikalizování feministické teorie či zasazení environmentální krize do širšího rámce, skončilo ve všech případech vítězstvím nového typu fundamentalismu. Fundamentalismu, který bez váhání využije všech prostředků a technologických výdobytků nenáviděné modernity k znovuoživení dávno zapomenuté společnosti Řádu, Boha či Matky Země. Kniha Analýza hlubinné ekologie se pokouší rozebrat vznik, vývoj a rozpad jednoho takového neofundamentalistického hnutí. Publikace Masarykovy univerzity.
rok vydání: 2002
Druhé vydání půvabné knížky s dějem zasazeným do přírody křivoklátských lesů je určeno pro širokou čtenářskou obec od dětí a mládeže až po dospělé milovníky přírody. Knížka pojednává o životě malého srnečka a dalších obyvatel lesa i moudrého a rozvážného lesníka a myslivce, který dokázal spojit svou profesi s hlubokou láskou k přírodě. Provází nás životem srnečka od jeho zrození až po jeho poslední cestu. Zároveň je s hlubokou znalostí vylíčen život dalších obyvatel lesa v různých ročních obdobích a jejich úsměvné i dramatické příhody.
rok vydání: 2008
Tipy na výlet ze všech krajů ČR provedou čtenáře naší krajinou od prvohor po současnost. Vydejte se na cestu časem za prvními živočichy, na dno druhohorního moře i na vrchol třetihorní sopky. Zastavíte se na místech, kde pračlověk lovil mamuty a rozdělával oheň. Připomenete si osidlování země Kelty i prvními Slovany. Naučné stezky, které autorka do této knihy vybrala, procházejí místy dějinných zvratů při budování českého státu, seznamují s historií výstavby hradů, zámků a klášterů i husitským hnutím. Vedou po slavných bojištích, kde se odehrávaly velké bitvy. Ale míří i do míst, kde se pálilo dřevěné uhlí či vyrábělo sklo, a tak zachycují také všední dřinu při získávání obživy. Mnohé stezky procházejí místy, která dávají nahlédnout do přírody, jak asi vypadala před dávnými lety, kdy naši prapředci překonávali husté pralesy či neschůdné bažiny. Kniha se může stát vítanou inspirací pro víkendové cesty a dovolenou a šíří vyprávění zaujme i čtenáře, kteří se chtějí blíže seznámit s historií naší země.
rok vydání: 2008
Sbírka elektrotechnických milníků elektrotechnické historie. Pro vyznavače dějin tohoto oboru příležitost se obohatit o další historické příběhy, které daly vznik dnešním supermoderním technologiím. A tak můžeme opět zapátrat jak to kdysi začalo ...
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|