Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2009
1111 hesel z živočišné říše. Zoologický slovník MVDr. Petra Skalky je ideální příručkou pro všechny milovníky tuzemského i exotického zvířectva. Naleznete v něm nejen základní informace, ale také méně známé zajímavosti ze světa 1111 vybraných druhů zvířat.S touto knihou po ruce budete moct kdykoli zjistit, co je vlastně zač mabuje, co dovede loskuták, kde žije veslonos, zda mají polozobánky zobák nebo jaký je rozdíl mezi pytlonošem a pytloušem. Suché názvy zvířat, které jste dosud znali jenom z křížovek, pro vás získají barvu a tvar, stanete se postrachem vědomostních soutěží a při společenské konverzaci už nikdy nebudete mít nouzi o témata.
rok vydání: 2009
Více než 240 barevných fotografií a přehledné texty poskytují přesné popisy jednotlivých druhů a informují o jejich rozšíření, výskytu a způsobu života. Tato kniha pomáhá poznat a zařadit všechny naše opeřence. Je praktickou příručkou pro všechny přátele ptačího světa.
rok vydání: 2008
Na této monografii se podílelo 73 autorů. Podává přehled současných poznatků o lučních společenstvech Bílých Karpat - od historie, přes botaniku, zoologii a výsledky výzkumných projektů. Jejím cílem je nejen upozornit na nutnost ochrany těchto společenstev, ale jsou zde prezentovány i nejvhodnější způsoby managementu. Publikaci si můžete objednat zde.
rok vydání: 2008
Myšlenkový experiment, který se stal bestsellerem New York Times a za nejlepší populárně-vědeckou publikaci roku 2007 byl vyhlášen hned dvěma magazíny - Time Magazine a Entertainment Weekly. Zajímalo by vás, co by se stalo, kdyby ze dne na den z naší zeměkoule zmizeli lidé? Jak dlouho by zůstaly po lidech na naší zemi stopy? Jak rychle by se zhroutila námi vybudovaná infrastruktura? Jak dlouho by bez naší péče vydržely stavby, metro a města? Památky a umění? Co z toho nejdéle, a co by naopak spadlo jako první? Kteří živočichové by z našeho zmizení profitovali, a kteří by naopak zanikli s námi? Předpokládá se např., že by spolu s námi zcela přirozeně vyhynuli švábové, ale ptáci by na tom byli mnohem lépe a vyvinuli by se v mnohé nové druhy. Jak by dopadly farmy, pole, národní parky a zahrady? Nejdelší životnost na zemi bez nás by měly bronzové sochy, umělá hmota a radiové vlny. Zároveň je z některých oblastí na zemi, které člověk poničil, a posléze opustil (např. Černobyl), patrné, že příroda má sebeuzdravující moc.
Alan Weisman, cenami ověnčený americký novinář, postavil své hypotézy na expertizách inženýrů, konzervátorů umění, klimatologů, zoologů, biologů, astrofyziků, paleontologů a dalších odborníků a napsal knihu, která zcela jedinečně pohlíží na vliv člověka na životní prostředí. Přečtěte si recenzi Ekolistu.
rok vydání: 2009
Strmý pozemek staví mnohé majitele a architekty před obtížný úkol. Rentabilita a účelnost založení takovéto zahrady jde ruku v ruce s přáním vytvořit zahradu unikátní a jedinečnou. S citem pro danou situaci a s pomocí zkušeného oka se můžeme dopracovat k takovému řešení, které uspokojí nejen naše osobní požadavky, ale přizpůsobí se i místním podmínkám. Znalosti jednotlivých materiálů a právě tak i dostatečná technická zručnost umožní, že výsledkem našeho snažení bude zdařilé provedení a vybudování takové zahrady, jejíž vzhled bude korespondovat s původním návrhem. Publikace přináší též informace důležité pro výběr vhodné vegetace, které se bude na svahu dobře dařit a také rady týkající se správné výsadby a péče o vysazené rostliny. Četné příklady a nákresy jednotlivých navrhovaných řešení na vybraných stanovištích knihu nejen perfektně doplňují, ale mohou být i výzvou a námětem pro vlastní plánování.
rok vydání: 2009
Sborník z mezinárodní vědecké konference konané 10.2.2009.
rok vydání: 2009
Spolehlivý rádce pro přírodě blízké zahradničení. Vynikající příručka pro všechny zájemce o pěstování blízké přírodě obsahuje řadu osvědčených rad jak založit užitkovou a okrasnou biozahradu a úspěšně o ni pečovat. " Základní pravidla biozahrady: příprava půdy, kompost, zelené hnojení, organická hnojiva a podíl živin, rostlinné jíchy, smíšené kultury " Přírodní metody ochrany: prostředky proti mšicím, plžům, hrabošům i houbovým onemocněním " Zeleninová, bylinková, ovocná i okrasná zahrada: předpěstování, první jarní výsevy, vhodné stanoviště, nejlepší doba sklizně bylinek a jejich uchovávání a mnoho dalšího. Nejdůležitější zásady pro biozahrádkáře.
rok vydání: 2008
Aniž si to možná uvědomujeme, stala se chemie v nejrůznějších podobách součástí dnešního životního stylu. Kromě toho, že mnohdy zvyšuje naše pohodlí, přináší i mnoho rizik pro životní prostředí i pro lidské zdraví. Tato publikace poskytuje základní přehled o tom, kde a v jakých podobách se kolem nás chemické látky vyskytují a jak ovlivňují životní prostředí a nejen naše zdraví. Odborný text je uveden kapitolou o negativních účincích chemických látek na zdraví obecně a následují kapitoly o potravinách a nápojích, o pesticidech, potravinářských aditivech, plastech, vybraných průmyslových chemikáliích. Každá kapitola pracuje s chemickým názvoslovím, shrnuje rizika a nabízí rady, jak chemické látky nahradit nebo se jim zcela vyhnout. Publikace je ke stažení zde nebo je tištěná verze k objednání v e-obchodě Veronicy.
rok vydání: 2008
Základ knihy tvoří přehled jednotlivých národních parků Evropy (celkem asi do 380 parků ve 33 zemích), prezentovaných podle významu, rozsahu apod. formou o 1 do 8 stran. Parky jsou v encyklopedii uspořádány podle států. U každého NP je uvedena základní charakteristika – poloha, velikost, historie, základní popis přírodních fenoménů, významné lokality vhodné k návštěvě atd., to vše doplněno schématickým znázorněním polohy parku v dané zemi a informační mapou národního parku (případně i logem příslušného národního parku) a nechybí ani údaje o dostupnosti chráněného území, informačních střediscích a aktuální internetové kontakty na správy parku. Základním prostředkem k představení parku je bohatá a kvalitní fotografická výbava s rozmanitými náměty (celkové pohledy, panorama, detaily krajinných celků, interiéry typických či význačných ekosystémů, rostliny a živočichové, případně významné turistické a historické objekty v rámci parku). U části národních parků jsou připojeny i různé zajímavosti týkající se přírodních poměrů (flóry, fauny, podnebí, geologie apod.), doplněné alternativně kromě fotografií i barevnými kresbami, schématy a grafy. Vlastnímu přehledu národních parků předchází úvodní kapitola, která nastiňuje historii a vývoj NP v Evropě. Součástí úvodní kapitoly je i přehledná mapa Evropy s vyznačením všech NP. Závěrečný oddíl je věnován stručnému přehledu jiných významných velkoplošných chráněných území Evropy, které nemají status NP, ale jsou významné z jiných důvodů. Přečtěte si recenzi Ekolistu.
rok vydání: 2009
Autor knížky se sympatickým zaujetím vzpomíná na svůj pobyt v západoafrické republice Burkině Faso, kde strávil jako geolog více než sedm let. Při práci na projektech OSN procestoval zemi křížem krážem nejen při hledání ložisek rud a dalších surovin, které by pomohly chudému hospodářství, ale také při poznávání přírodních krás, mentality obyvatel i moudrosti jejich dávných předků. Knížka je tak cestopisem po západoafrické krajině i cestopisem srdce, které hledalo porozumění afrických lidí. Vyprávění a postřehy doplňují autorovy kresby a četné fotografie jeho mladších kolegů.
|
20.12.2024 | Matěj Pomahač
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|