Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Kniha obsahuje úchvatné fotografie, fascinující informace a názorné ilustrace, které dětem ukazují, jak vystopovat 400 různých zvířat z celého světa. Na jejích stránkách naleznete stopy zvířat v životní velikosti, způsoby, jak sledovat zvířata pomocí zbytků potravy a dokonce i pomocí jejich výměšků! Své znalosti si děti mohou v průběhu čtení prověřit díky zábavným kvízům.
rok vydání: 2008
Stromy jsou zvláštní rostliny. Mohutné, vysoké, jako by spojovaly zemi a nebe. Jsou schopny vystačit si samy - a přece žijí s lidmi a pro lidi. Protože stromy - to není je kmen se zelenou korunou větví ani jen plnometry dřeva nebo košíky uzrálých plodů.
Stromy žili na Zemi dávno před lidmi a svými životy umožnili lidem existenci, od pradávna byly nenahraditelné pro užitek a ochranu, které lidem poskytovaly. Stromy výjimečné vzrůstem nebo věkem byly považovány za sídla bohů - za stromy posvátné.
**
Stromy mají nezastupitelný význam i v současnosti, třebaže díky technickému pokroku a rozvoji civilizace jsou lidé nyní těmi silnějšími. Přesto i dnes stromy tvorbou kyslíku a vůní květu ozdravují ovzduší, udržují vláhu, zachytávájí zákeřný prah a brání větru. Zůstávají domovem ptactva i hmyzu, svou melebností, krásou a osobitostí dokáží působit na člověka. Stromy zásadně dotvářejí krajinu a ovlivňují životní prostředí.
**
Stromy jsou rostliny dlouhověké, za svého života mohou provázet více než devatero lidských pokolení. Proto můžeme stromy nazývat spojníky mezi generacemi a víme, že často zůstávají jedinými žijícími svědky. Vždyť rostly už v době, kdy žili naši praprapředci, z nichž některé neznáme ani z vypravování. V době, kdy bylo přítomností to, o čem si čteme v učebnicích dějepisu. V dlouhověkosti stromů je pro nás skryto mnoho tajemných odkazů a zapomenutých souvislostí. Stromy nemluví lidskou řečí, ale jejich paměť dokáže napovědět paměti naší.
rok vydání: 2008
Tento text má tři relativně samostatné části. První část s názvem Evoluční ontologie pojednává o podstatě této nové ontologické koncepce. Pozornost se tu věnuje nejen problému přirozené a kulturní evoluce, ale také málo známému problému informace. Ve druhé části s názvem Evoluční gnoseologie je naznačena aplikace evoluční ontologie na oblast tradiční filosofické teorie poznání. Ve třetí části s názvem Filosofie techniky je stručně ukázána praktická aplikace koncepce evoluční ontologie na oblast techniky a technosféry.
rok vydání: 2008
Výpravná obrazová publikace obsahující téměř 300 barevných fotografií provede čtenáře peruánskou Amazonií. Hlavním motivem knihy jsou stromy z deštného pralesa a jejich cesta od zrození, užití domorodými kmeny, přes novodobé dřevařské pily až k civilizačnímu užití. Vše je zasazené do kulturního rámce peruánské společnosti s oblastí kolem rovníku v regionu Ucayalli. Kniha je pojata jako obrazové vyprávění se stručným doprovodným textem. Jednotlivé kapitoly knihy obsahují fundované úvody, osvětlující základní společenské zákonitosti daného regionu a úlohu stromů a pralesa jako celku v něm.
rok vydání: 2008
Když podniknete výšlap na stolovou horu ve Venezuele, nemusí to být v dnešní době ještě nic výjimečného. Když ale na oné „tepui“ najdete vstup do jeskyně, shodou náhod jste jeskyňář a shodou náhod má vaše výprava s sebou vybavení, abyste se mohli dostat dolů, dá se na to říct jedině: štěstí přeje připraveným.
Objevy mohou být dílem náhody, ale nejlepší je vyjít jim naproti, tak jako poctivě chodí Marek Audy při svých cestách do Jižní Ameriky. Spolu s dalšími venezuelskými, českými a slovenskými jeskyňáři tam objevil jeskyně, o kterých v prvních letech třetího tisíciletí ještě svět neměl tušení.
Na stolových horách Roraima a Chimantá byl díky několika výpravám popsán celý unikátní podzemní svět - můžeme ho tak označit díky ohromným prostorám jeskynních systémů a výjimečnosti umístění tohoto křemencového světa. Marek Audy navíc dokázal objevovat i na povrchu stolové hory, v její fauně a floře. Ano - objevovat! Knih o cestování je mnoho, ale „Brány do ztraceného světa" je knihou připraveného cestovatele, který své výpravy dokázal korunovat ve světovém měřítku jedinečným objevem. A jak se dočtete v knize, začalo to přitom tak nevinně...
rok vydání: 2007
Publikace vznikla v rámci projektu Botanicky významná území střední a východní Evropy, koordinovaného organizací Plantlife International. Na publikaci se podílel široký autorský tým odborníků různých oborů botaniky a ochrany přírody, editory knížky jsou pracovníci s dlouholetou ochranářskou praxí RNDr. Jan Čeřovský, CSc., RNDr. Zdenka Podhajská a RNDr. Dana Turoňová.
V obecné části kníhy jsou stěžejními kapitolami kritéria a principy výběru botanicky významných území a vývoj ochrany flóry a vegetace v České republice. Ve speciální části je podrobně charakterizováno 75 botanicky významných území.
Publikace je k zakoupení v knihovně Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
rok vydání: 2008
Deset let spřádá a střádá Václav Větvička malé, spíš literární než botanické, portréty rostlin. A pak je zakládá jako herbářové položky. Bez sušení, bez lisování, jak by se slušelo. Místo toho je týden co týden nosí do rádia, do Českého rozhlasu 2 - Praha. A týden co týden, současně s kuropěním, je představuje v tichu rozhlasového studia. Pak si obvykle říká: "Nedělal jsem to zbytečně? Je možné, aby v tak nekřesťanskou ranní hodinu byl vedle kurů ještě jiný tvor vzhůru?" A považte, najdou se tací. Avšak i ti, kteří coby bezvýhradné sovy kuří hlas nikdy nezaslechli, se o takovém květinovém kuropění doslechli a dožadovali se jej. Ovšem v rozumnou denní (čti soví) hodinu. Proto vám předkládáme zmíněné portréty kytek v tiché, tištěné verzi, doplněné něžnými, jako verše na vodě rozmytými kresbami Anny Skoumalové-Hadačové. V rádiu byste je vidět nemohli. Ale na rozdíl od rádia, v němž proběhlo už desetkrát květinové jaro a léto a stejný počet podzimů a zim, jsme ony roční doby seřadili v zaběhnutém sledu našich čtyř ročních období. A připravili jsme je tak, že se vám vejdou pod polštář a budou vás - chcete-li - provázet do dřímoty… Přečtěte si recenzi Ekolistu.
rok vydání: 2008
Tvorba bonsají, jak ji tradičně chápou Číňané i Japonci, vychází ze stejných principů jako krajinomalba, kaligrafie či poezie. Místo slov a elegantních tahů štětcem však bonsajisté pracují s přírodními principy a do výsledného díla, které často vytvářejí celý život, vkládají i část své duše. Tato obrazová publikace, jež volně navazuje na dva předešlé tituly – Umění čínských zahrad a Umění japonských zahrad – jim poslouží jako příjemný a užitečný průvodce. Renomovaní znalci asijské kultury a zkušení pěstitelé bonsají v textu nastínili hlavní historické rysy vývoje bonsají i estetické zásady, podle nichž se tvorba miniaturních stromků už po staletí řídí. Stranou nezůstaly ani nejnovější poznatky a současný stav bonsajistiky u nás i ve světě. Ke knize patří i podrobné praktické návody s kresbami a fotografiemi, jež zájemcům přehlednou formou předvedou jak bonsaje tvarovat a jak o ně pečovat.
Fotografie: Zdeněk Thoma.
rok vydání: 2008
Kniha navazuje na předchozí úspěšnou publikaci a je určena těm, kdo nízkoenergetické stavby navrhují a realizují - projektantům, stavitelům, stavebním i dodavatelským firmám, architektům, ale i současným či budoucím uživatelům těchto budov (investorům). S rozvíjejícím se oborem nízkoenergetického stavění přináší nejnovější poznatky a hodnocení z této oblasti. Publikace v první části připomíná obecné souvislosti, kategorie a klasifikace NED, technické prvky a proces navrhování. Významnou a očekávanou částí knihy jsou komentované příklady, v nichž se objeví mj. reflexe realizovaných domů - provozní hodnoty a zkušenosti s používáním, které ukazují na směr vývoje.
rok vydání: 2008
Nové poznatky vědy a výzkumu v ekologickém zemědělství. Tématem Bioakademie 2008 se staly Nové trendy ve vědě a výzkumu ekologického zemědělství. Vědečtí pracovníci různých specializací si zde vyměnili aktuální poznatky výzkumu tohoto zemědělského systému s přesahem do krajinné sféry a jednotlivých složek životního prostředí. Nyní máte možnost nahlédnout do jednotlivých příspěvků, které jsou obsahem nového Sborníku Bioakademie 2008. Je rozdělen dle jazyků, v rámci jednotlivých jazykových mutací jsou příspěvky řazeny podle programu. Jedná se o plenární zasedání, konferenci A pro praxi (z těchto dvou částí jsou uveřejněny abstrakty) a konferenci B (oponované příspěvky ve struktuře vědeckého článku jsou pouze v anglické části sborníku). Sborník si můžete objednat v Bioinstitutu.
|
20.12.2024 | Matěj Pomahač
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|