Martin Ander: Reakce náměstka primátora na článek Ivana Sommera
Chtěl bych pana Sommera a všechny občany Brna ubezpečit v tom, že magistrát spolu s úřady městských částí berou otázku prašnosti v ulicích vážně. Především byl včas proveden úklid zbytků posypového materiálu po zimní údržbě silnic, který je zajišťován jak úřady jednotlivých městských částí, tak na hlavních silnicích také městskou firmou Brněnské komunikace, a.s. Osobně jsem tuto záležitost řešil s jejím generálním ředitelem.
Protože se situace v ulicích v souvislosti se suchým a horkým počasím znatelně zhoršuje, byly uprostřed letošního tropického léta nasazeny v brněnských ulicích kropící vozy. Ty najezdily po městě stovky kilometrů a vystříkaly několik set hektolitrů vody. Vše proto, aby došlo ke zvlhčení vzduchu a snížení prašnosti. Nekompromisní volání pana Sommera po nasazení historické kropící tramvaje považuji při vší úctě za spíše staromilský požadavek bez významného reálného efektu. Nasazení kropících vozů, kterých může město vyslat do ulic paralelně i několik a které se dostanou i tam, kam tramvaj nemůže, považuji za mnohem efektivnější nástroj v boji s prachem.
Plně vnímám též stížnosti na prašnost v místech, kde dochází ke stavební činnosti. Účinná ochranná opatření musí být v tomto případě předepsána přímo stavebním úřadem, který akci povoluje. Ten přitom musí respektovat prováděcí vyhlášku ke stavebnímu zákonu č. 137/1998. Také v případě demoličních prací v areálu Jaselských kasáren, na které pan Sommer upozornil fotografií přiloženou k článku, byla tato opatření nařízena. Jak jsem si ověřil u příslušného stavebního úřadu, proběhlo v posledních týdnech v areálu hned několik kontrol stavební policie ve vztahu k omezování prašnosti, naposled v týdnu minulém. Kontroly však potvrdily, že firma používá kropící vozy, jak jí bylo nařízeno. Přesto v případě důvodného podezření z nedodržování pravidel může podnět příslušnému stavebnímu úřadu k novému prošetření stavu dát kterýkoliv občan. Není tedy v tomto případě na místě stěžovat si na nečinnost magistrátu.
Je zřejmé, že tropické počasí a s ním spojená nízká, a na jižní Moravě dokonce nejnižší v ČR, deštivost zcela logicky nahrávají nejenom prašnosti, ale i šíření různých pylů a alergenů, které obtěžují lidský život. Ze svého okolí znám mnoho případů lidí, kteří letos trpěli a možná ještě trpí zvýšenou dušností, která se zvyšuje podle lékařů rovněž v období žní, neboť i tento fakt zvyšuje prašnost. Poručit větru a dešti však neumím, byť by to v letošním tropickém počasí mohlo řadě lidí přinést úlevu.
reklama