https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ochranari-a-vcelari-umistili-u-d5-desitky-pasti-na-invazni-asijske-srsne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně

2.5.2024 11:31 (ČTK)
Zdroj | AOPK ČR
Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 

Pastí nainstalují v první fázi zhruba 80, odborníci je budou na jaře testovat a prověří jejich funkčnost. Speciální pasti z biologicky odbouratelného materiálu vyvinuli ve spolupráci s vědci ze Západočeské univerzity (ZČU) a Západočeského muzea v Plzni. Jako vzor jim posloužily větší pasti z Francie, jichž koupili několik, ale cena je vysoká a mají jiný koncept. "Vyvinuli jsme speciální pasti, na jejichž výrobě jsme spolupracovali s vědci z výzkumného centra Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni," řekl Myslík. Další se podle něj dotiskávají a po ověření jejich funkčnosti, i ve Francii, kde je sršní hodně, by se měly rozmisťovat po celé ČR.

Sršeň asijská se specializuje na lov včel a může se velice rychle šířit. Představuje značné riziko nejen pro chovy včel, ale i pro volně žijící druhy hmyzu, protože se jimi živí. Loni na podzim se v ČR našlo její první hnízdo, letos na jaře se objevily další královny, které doputovaly kamionem z Francie. Pasti by měly pomáhat k odhalení výskytu sršně, rozmísťují se v okolí dosavadních nálezů. AOPK monitoring koordinuje.

Zdroj | AOPK ČR

"První pasti jsme umístili společně se včelaři v blízkosti včelích úlů ve Svaté Kateřině a u Nové Hospody na Tachovsku, v Nýřanech a dalších místech. Důležité je sledovat zejména okolí dálnice D5, která je potenciálně nejrizikovějším místem," řekl Myslík. Včelaři je budou pravidelně kontrolovat a doplňovat návnadu. Z pastí také vyndají případně zachycené jiné druhy hmyzu.

"Pasti slouží jen jako doplněk k přímému pozorování, nemohou sršně asijské z přírody vychytat. Pokud se v nich objeví, je třeba napnout síly a pokusit se dohledat a zlikvidovat hnízdo. V pastech, které byly instalovány koncem března v Plzni, se žádné sršně asijské zatím neobjevily," řekl Tomáš Görner z AOPK. Nejdůležitější je podle Myslíka včasný záchyt výskytu sršně. Do monitoringu se agentura snaží zapojit nejrůznější instituce, včelaře i veřejnost. Lidé mohou hlásit podezření na výskyt sršně asijské nejlépe s fotografií na e-mail: invaznidruhy@nature.cz nebo přes aplikaci Nahlaš sršeň. "Hlášení, kterých se nám už sešlo 800, následně prověřujeme. Stále platí, že hlavním pomocníkem při objevu nových jedinců je právě pozorování veřejnosti. Tak jsme se o všech dosavadních nálezech dozvěděli," řekl Görner.

Uvnitř pasti, plastové budky vyrobené na 3D tiskárně, je nádobka se sladkou šťávou. Návnada je zakryta víčkem, takže sršeň ani jiný hmyz se v ní neutopí. Hlavní vletový otvor do pasti je ve tvaru nálevky. Sršeň vlétne dovnitř, ale kvůli své velikosti se ven už nedostane. Po obvodu pasti jsou rozmístěny menší výletové otvory pro drobnější hmyz.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist