https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-kvuli-horku-pozastavili-prepravu-hospodarskych-zvirat-nad-osm-hodin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři kvůli horku pozastavili přepravu hospodářských zvířat nad osm hodin

13.8.2024 18:29 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Veterináři kvůli vysokým teplotám, které Česko čeká tento týden, do neděle pozastavili udělování certifikací k dlouhodobým přepravám skotu, koní, ovcí, koz a prasat, tedy k přepravám delším než osm hodin. Výjimku dostanou přepravci s klimatizací. Pokud je cesta kratší než osm hodin, mohou dopravci zvířata přepravovat v noci. ČTK o tom dnes informoval zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Po celé léto platí pokyn, aby veterináři z krajských správ neodbavovali zásilky hospodářských zvířat na cesty delší než osm hodin, pokud lze předpokládat venkovní teploty nad 30 stupňů Celsia.
 
"Státní veterinární správa s ohledem na naplněnou predikci vysokých teplot v průběhu tohoto týdne v celé střední, jižní a východní Evropě a zemích Blízkého východu s okamžitou platností pozastavila certifikaci zásilek skotu, domácích koňovitých, ovcí, koz a prasat k dlouhodobým cestám," uvedl Majer.

Podle Ústavu ochrany zvířat a welfare se zdravotní rizika při přepravě hospodářských zvířat v teplotě nad 30 stupňů Celsia významně zvyšují, hrozí především riziko přehřátí, dehydratace, zranění a respirační problémy, zvyšuje se také riziko úmrtí. "Zvířata nejsou schopna účinně regulovat svou tělesnou teplotu, což vede k hypertermii a dehydrataci. Špatná ventilace a nedostatečný přístup k vodě mohou situaci ještě zhoršit," řekl ČTK za ústav Ondřej Cvejn.

Česko čeká letos dosud zřejmě nejteplejší týden, teploty budou přes den stoupat nad tropických 30 stupňů Celsia a ve středu se na jižní Moravě dostanou i přes 35 stupňů. Podle dlouhodobé předpovědi bude tento týden pravděpodobně jedním z nejteplejších 33. týdnů v roce od roku 1921. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a informací na síti X.

"Zásilky na kratší trasy (do osmi hodin) budou certifikovány jen v případech, pokud dopravce zaručí, že přeprava bude probíhat převážně v noci, mezi 21:00 a 10:00," doplnil Majer. Pokud budou velmi vysoké teploty panovat i nadále, mohou veterináři opatření prodloužit.

Ústav tvrdí, že by se omezení přepravy mělo vyhlašovat častěji a důsledněji. "Pravidelnější vyhlašování těchto omezení by mohlo snížit riziko přehřátí a dehydratace, které je během letních měsíců zvláště vysoké," doplnil Cvejn.

Správa vydala už v druhé polovině června pokyn jednotlivým krajským správám pro nadcházející léto, aby neodbavovaly zásilky velkých hospodářských zvířat na cesty delší než osm hodin v případech, že venkovní teploty mohou přesáhnout 30 stupňů Celsia. I v tomto případě platí výjimka pro vozy s klimatizací.

Podle ústavu by se měly zavést také důslednější kontroly a výraznější postihy v případě porušení předpisů. "Kontroly se provádějí, ale jejich frekvence a důslednost se liší. Fyzická kontrola v průběhu přepravy je málo obvyklá," dodal Cvejn.

Veterináři také připomínají nařízení Evropské unie, podle kterého musí být zvířata přepravovaná v teplotách mezi pěti a 30 stupni Celsia s tolerancí pěti stupňů.

Pravidla zacházení se zvířaty v horkém počasí musí dodržovat i chovatelé, jsou například povinni při vysokých teplotách zajistit zvířatům dostatek vody, ale také úkryty před sluncem a větrání. Například prasata musí mít zajištěný přístup k 25 litrům vody za den, ovce k 20 litrům vody na jedno zvíře. Skot vyžaduje 40 litrů vody denně, nejvíce vody potřebují dojnice, a to až 180 litrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

14.8.2024 08:40
Toto bylo a je legislativně ošetřeno.Není nutná další úřední aktivita,že na silnici se opravdu jezdí vpravo.
Jatka byla ne vždy tak daleko od chovů jako dnes,a v tomto počasí se především prasata nakládala tak,aby cestu překonala tak aby byla na místě časně ráno,dokud není vedro.
A dnešní návěsy ,klimatizivané,s napaječkama jsou opravdu luxus. Rozdíl mezi sčotem a PC .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist