Najdi hnízdo, zachraň čejku!
ČSO obvykle pořádá tento typ akcí na jaře v hnízdní sezoně, ale v letošním roce jsme se poprvé rozhodli uskutečnit workshopy v mimohnízdním období. A byl to úspěch!
Zatímco většina čejek už byla v té době na cestě do svých zimovišť, zájem o jejich ochranu přilákal na akce široké spektrum účastníků – od nadšených ochránců přírody, přes odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny až po zemědělce či studenty přírodovědných oborů.
Terénní školení proběhla hned v sedmi krajích Česka a podařilo se během nich proškolit více jak 60 budoucích ochránců čejčích hnízd.
A proč to vlastně děláme?
V současnosti hnízdí více jak tři čtvrtiny čejek u nás na polích, přičemž mnoho hnízd nevědomky zničí zemědělská technika při jarních pracích. Tomu lze předejít jejich dohledáním v poli a viditelným označením, které pomůže traktoristovi hnízdo bezpečně objet. Každoročně se do ochrany zapojují desítky dobrovolníků, ale z celkového počtu hnízd se jich podaří ochránit jen zlomek. Čím více nových dobrovolníků se k ochraně přidá, tím více hnízd můžeme společně zabezpečit.Každý workshop se skládal z přednášky a praktické části. V rámci přednášky se účastníci detailně seznámili s příčinami úbytku čejek, ale zejména s tím, jak zajistit jejich ochranu. Dozvěděli se i jak oslovit zemědělce hospodařícího na poli, kde čejky hnízdí.
Praktická část workshopů probíhala přímo v terénu, kde si účastníci mohli v praxi vyzkoušet dohledávání hnízd na umělých modelech čejek.
A nebylo to jednoduché. Plastové čejky vypadaly na dálku jako věrné kopie těch opeřených. Hledání hnízd jsme účastníkům nijak neulehčili, a tak si museli poradit s tím, že každá čejka seděla směrem k nim v jiném úhlu. Navíc, jak už to při hledání skutečných hnízd bývá, některý pták se částečně schoval za nízkým trsem trávy nebo za terénní vlnou.
Přesto se všem týmům podařilo hnízda úspěšně nalézt, ačkoliv se někteří hledači v poli i navigátoři u dalekohledu trochu zapotili.
Po nalezení hnízda následovalo uložení jeho GPS pozice a označení pomocí dvou bambusových tyčí.
Kdo by se o workshopech a ochraně čejek chtěl dozvědět více, může si na našem YouTube ze záznamu pustit ve středu odvysílaný webinář Ornitolog na drátě – čejka chocholatá, praktická ochrana hnízd.
Další workshopy, tentokráte už s živými čejkami, nás čekají na jaře.
Přečtěte si také |
Nebezpečná cesta: Jaké smrtící pasti číhají na migrující ptákySrdečně děkujeme za podporu všem dárcům, JRD Group Fondu pro udržitelný život a Nadace Via, Středočeskému, Pardubickému, Královéhradeckému a Olomouckému kraji a ORNIS Přerov.
reklama
Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!