Kontroverzní lov vlků začíná, varují slovenští ochránci přírody
Schválením vyhlášky byl vlk vyřazen ze seznamu chráněných živočichů a myslivci ho nyní mohou lovit v rámci své běžné činnosti. Ochranářské organizace považují tento krok MŽP za odbornou chybu, která nebere v úvahu systémové řešení ani potřeby ochrany přírody. Ohrožuje tak populaci vlka nejen na Slovensku, ale i v Evropě.
„Je to smutný konec roku - vyhláška umožňující odstřel vlků se objevila ve sbírce zákonů na Silvestra. Ministerstvo, které má chránit přírodu, se k ní opět otočilo zády. Ignorovalo výzvy desítek předních slovenských vědců a odborníků na ochranu přírody, zpochybnilo důvěryhodnost studií publikovaných v recenzovaných vědeckých časopisech a povolilo lov bez ohledu na to, že nebyl prokázán žádný ekonomický přínos,“ upozorňuje Katarína Butkovská, expertka WWF Slovensko.
Návrh vyhlášky také opomíjí nezastupitelnou roli vlka v přírodě. „Vlk hraje klíčovou roli při regulaci stavů zvěře, která způsobuje obrovské ekonomické škody zemědělcům a lesníkům. Udržuje zdravou zvěř a pomáhá regulovat šíření nemocí, jako je africký mor prasat. Namísto lovu je třeba podporovat zemědělce a provádět prevenci,“ říká Marek Kuchta z iniciativy My jsme les.
Podle ochránců přírody je jediným věrohodným důvodem k lovu vlků trofejní lov a plnění předvolebních slibů. Rozhodnutí bylo přijato i přesto, že nebyl dodržen legislativní postup. Stanovení kvót i samotná vyhláška pravděpodobně porušují národní i evropské právo. Organizace proto vyzývají myslivce, aby projevili úctu k přírodě i zákonům a nestiskli spoušť. Vlci jsou nenahraditelnou součástí našich ekosystémů. Odborníci dodávají, že je nezbytné, abychom si všichni uvědomili, že myslivost je také o odpovědnosti, kterou sdílíme za celou přírodu.
Organizace Aevis, My jsme les a WWF Slovensko nedávno připravily hromadnou připomínku k návrhu vyhlášky, která získala širokou podporu veřejnosti. Následovalo kontroverzní jednání, v němž ministerstvo nepředložilo žádné vědecké argumenty ani studie potvrzující účinnost lovu vlků při snižování škod na hospodářských zvířatech a nezohlednilo výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů. Ministerstvo nakonec kontroverzní návrh vyhlášky stejně prosadilo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Karel Zvářal
4.1.2025 08:18Karel Zvářal
4.1.2025 10:01 Reaguje naJosef Valenta
5.1.2025 20:08 Reaguje na Karel ZvářalJosef Valenta
5.1.2025 20:08 Reaguje na Karel ZvářalJosef Valenta
5.1.2025 20:08 Reaguje na Karel ZvářalBřetislav Machaček
4.1.2025 11:06 Reaguje naliteratura? Je to jakýkoliv blábol, který někdo vydal na
vlastní náklady, nebo sponzorské peníze. To co dnes někdo
napíše nepodléhá odbornému posouzení před předáním do tisku
a uvedení na trh. I osel může napsat "odborné" pojednání
pokud má investice na publikování a vydávat je za něco
odborného. Pokud posadím vedle sebe odborníky na vlky a
"odborníky" na vlky, tak se nedohodnou a uvěříte těm,
se kterými sympatizujete. Odbornost se posuzuje velmi
těžce, pokud se názory radikálně liší. Pak je lépe se
řídit praxí a ta dosavadní se neosvědčila. Totální
hájení vlků napáchalo škody na celé jejich populaci v
tom, že ztrácejí stále více plachost a vědomi si své
beztrestnosti jsou stále drzejší a nebojácní. Je to
stejné u každého tvora, který pozná, že se nemá čeho
bát a může dělat co chce. Totéž platí o pro lidi, kdy
beztrestnost plodí více násilí. Pár zastřelených vlků
přinutí ostatní k ostražitosti před lidmi a budou se
lidem více vyhýbat, než dosud. Vrátí se jim plachost a zachrání je to před vybitím v případě bastardizace celé populace, která by plachost ochranou zcela ztratila.
Jaroslav Pokorný
4.1.2025 13:23 Reaguje na Břetislav MachačekViz medvědi na Slovensku. Za socialismu jsem si přečetl, že tam je cca 400 medvědů a že to je tak asi optimální počet. Nyní, dle odborného zkoumání, jich je asi 1200. Je jasné, že se v daném území nemohou uživit, navíc do hor chodí stále více lidí, je tam více turistických resortů. Takže jejich odlov je nezbytný.
Alena Lyskova
4.1.2025 20:38 Reaguje na Břetislav MachačekNikdo nechce vlky vybít ale jen poslat do divočiny tam kam patří. Co nejdál od lidských obydlí. 1****
Břetislav Machaček
5.1.2025 10:43 Reaguje na Alena LyskovaMusí mít před lidmi respekt a pokud ucítí pach
člověka a nebo i psa, tak by se měl tomu místu
obloukem vyhnout. To znamená i ohradám se zvířaty a v revírech krmelištím. Oni loví zvěř už u nich
a zvěři nezbývá, než ten okus. A to je krmeliště
plné pachu myslivců a loveckých psů, ale vlkům
vědomých si nepostižitelnosti to je fuk. Děláme
z nich bastardy, kteří se nebojí projít centrem
obce a nahlížet do zahrad. Podobné to už mají
na Slovensku s medvědy, kteří do zahrad dokonce
lezou za potravou, dobývají se do budov a do
chlévů. Nemají z lidí strach a nedělá jim tak
problém je napadnout. Toto ekologisté NECHTĚJÍ pochopit, protože tomu buď nerozumí jako třeba
Kletečková, či nemají rádi chovatele a myslivce jako Bláha, Slovan atd. Z vlků si udělali zbraň proti nim a je jim fuk osud vlků v budoucnu.
Ekologisté se navíc neumí dohodnout, zda je
pár vlků důležitějších, než zánik malochovů
třeba v Beskydech a zarostení luk nálety. Oni
mi dodnes neodpověděli jak efektivně chovat
deset ovcí ve vlčím teritoriu. Rady o psech
k deseti ovcím a o plotech za statisíce jsou
tak leda pro velkochovy, které potřebují
jiné pastviny a nikoliv malé pasekářské louky
v Beskydech a jinde.
Vladimir Mertan
4.1.2025 08:52Podľa Jána Budaja vlk pomáha v boji proti africkému moru ošípaných (AMO). Pravdou však je, že vlk v roku 2019 ulovil 1830 kusov raticovej zveri, z toho 135 diviakov. Poľovníci odstrelili v minulej sezóne 168 000 raticovej zveri, z toho až 75 000 diviakov. V porovnaní s poľovníkmi je úloha vlka zanedbateľná. Diviaky sú rozšírené hlavne na maďarsko-slovenskej hranici, v ktorej je zakázané loviť vlka už niekoľko rokov. Vlka tiež nemožno loviť v národných parkoch, ani v chránených územiach. Tento rok sa táto oblasť nelovu rozšíri o ďalších 19 okresov. Ján Budaj tvrdil, že sme museli utratiť desaťtisíce prasiat.
„To však nie je pravda. Štátna a veterinárna správa SR utratila od prvého nálezu AMO v domácich chovoch 880 kusov ošípaných. Do enormných stavov populácie raticovej zveri, ktorá spôsobuje škody na lesných porastoch a pôdohospodárskej pôde, radikálne zasiahne MPRV SR novým zákonom o poľovníctve,“ priblížil generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva, Martin Nevolný.