https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zimovani-vodnich-ptaku-v-evrope-se-intenzivne-meni.o-vikendu-probehne-jejich-tradicni-scitani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zimování vodních ptáků v Evropě se intenzivně mění. O víkendu proběhne jejich tradiční sčítání

18.1.2025 05:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Petr Musil / Česká zemědělská univerzita v Praze
Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa tradičně vyrazí o víkendu 18. a 19. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do nejstaršího a nejrozsáhlejšího projektu tzv. občanské vědy (citizen science) - Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které se koná již od roku 1966. Projekt přináší cenné informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků i informace o jednotlivých druzích, které jsou k dispozici na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.
 
Výsledky sčítání odhalují dlouhodobé změny v rozšíření i početnosti jednotlivých druhů, které jsou způsobeny klimatickými změnami i činností člověka.

Býložravé a rybožravé druhy (husy, kormoráni a volavky) reagují na tyto změny příznivě a zvyšují svoji početnost i rozšiřují své areály zimování. Posouvají se z jihozápadu na severovýchod a do vnitrozemí kontinentu. Naopak druhy živící se vodními bezobratlými převážně ubývají.

Na našem území vodní ptáci mění nároky na prostředí, vzrůstá význam stojatých vod (přehrad, pískoven, zatopených lomů aj.) vytvořených člověkem v posledních desetiletích. Významným faktorem, který s těmito změnami souvisí, je opět potravní specializace jednotlivých druhů.

„V Česku zimujících vodních ptáků celkově přibývá. Některé druhy ovšem zvyšují svoji početnost až neuvěřitelně rychle a tento nárůst je skokový. Patří mezi ně jeřáb popelavý, volavka bílá, morčák velký, kormorán malý a nepůvodní druhy husice nilská a berneška velká,“ říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku, která působí na katedře ekologie Fakulty životního prostředí ČZU.

Foto | Petr Musil / Česká zemědělská univerzita v Praze

Rychle narůstá podle jejích slov také početnost kormorána velkého. „Tento rybožravý druh vyvolává konflikty se zájmy rybářů. Odhad velikosti zimující populace na našem území poprvé přesahuje 20 000 jedinců," dodává Zuzana Musilová.

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Více než 400 ornitologů v posledních letech sčítá vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území.

Pro odbornou i laickou veřejnost jsou výsledky sčítání vodních ptáků v Česku dostupné na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Tento portál poskytuje informace o tom, které lokality aktuálně slouží jako významná zimoviště vodních ptáků na základě jejich početnosti a druhové diverzity. Obsahuje také údaje o jednotlivých druzích, jejich početnosti a jejích změnách, distribuci a druhové ochraně.


reklama

 
foto - Mráčková Karla
Karla Mráčková
Autorka je tisková mluvčí České zemědělské univerzity.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist