https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/entomologove-a-prazsti-zemedelci-spolecne-zkoumaji-jak-idealne-pecovat-o-nektarodarne-biopasy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Entomologové a pražští zemědělci společně zkoumají, jak ideálně pečovat o nektarodárné biopásy

12.12.2024 05:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | ČZU
Jednou z efektivních cest, jak podpořit nejen opylovače, ale i další bezobratlé živočichy žijící v zemědělské krajině, je zakládání nektarodárných biopásů. Entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se společně se zemědělci z firmy VIN AGRO, s.r.o., problematice biopásů věnují dlouhodobě a v květnu letošního roku zahájili nový projekt.
 
„I když mají nektarodárné biopásy jednoznačně pozitivní efekt pro biodiverzitu, tak je toto opatření zemědělci využíváno v krajině velmi málo. Jedním z důvodů může být, že biopásy pro zemědělce přinášejí nová úskalí, např. jak správně nastavit péči o biopásy s ohledem na jejich možné nežádoucí zaplevelení. Komplikaci ale může představovat i složité nastavení dotačních titulů, například zákaz pojezdů zemědělské techniky přes biopásy mimo jejich seč,“ uvádí Martin Štrobl, hlavní řešitel projektu.

„V současnosti obhospodařujeme necelých 35 hektarů nektarodárných biopásů na okraji Prahy a společně s vědci tak máme jedinečnou příležitost vyzkoušet a ověřit nové postupy v zakládání a péči o biopásy a jejich dopady na společenstva bezobratlých,“ dodává Petr Řebíček, jednatel firmy VIN AGRO s.r.o.

Tento projekt poskytne nové informace o dosud opomíjených aspektech zakládání biopásů a péče o ně či možnosti jejich dalšího využití zemědělci. „Biopásy se musí po několika letech kvůli jejich zaplevelení znovu obnovit a nás zajímá, zda lze místo klasické orby využít k znovuzaložení biopásu bezorebné technologie setí. Předpokládáme, že pokud biopásy založíme znovu na stejném místě bezorebně, nedojde k porušení půdy a půdní organismy v nich budou lépe prosperovat,“ vysvětluje Martin Štrobl.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Maxa / Vin Agro

Na druhou stranu si ale podle jeho slov může hluboká orba mnohem lépe poradit s vytrvalými druhy plevelů. Z pohledu bezobratlých je nejšetrnějším způsobem údržby biopásů jejich postupná seč s následným odklizením biomasy. Avšak mnoho zemědělců nemá techniku ani kapacitu tyto neprodukční plochy sklízet a vzniklou hmotu nějakým způsobem využít.

„Ti pak buď biopásy a jim podobné prvky v krajině nevytvářejí vůbec, nebo chtějí tyto plochy mulčovat. My se snažíme zjistit, zda neexistuje pro údržbu biopásů nějaká kompromisní varianta, např. postupného mulčování biopásů, kdy by byly minimalizovány negativní dopady na volně žijící organismy a maximalizována přijatelnost biopásů pro zemědělce,“ pokračuje Martin Štrobl.

V jednom z dalších experimentů vědci například zkoumají možný vliv narušení biopásů (pojezdů zemědělské techniky v biopásech) na společenstva rostlin a bezobratlých. „Z naší zkušenosti je nemožnost pojezdů přes biopásy (mimo jejich seč) jedním z nejčastějších důvodů, proč si zemědělci s biopásy a podobnými opatřeními nechtějí přidělávat starosti. Pokud je totiž při kontrole odhaleno, že jsou v biopásech vyjeté koleje (původcem může být někdo jiný než sám zemědělec), tak jsou zemědělci sankcionováni,“ dodává Petr Řebíček.

„To nám z biologického pohledu nedává smysl, protože podpoře biodiverzity by vyjeté koleje neměly nijak zásadně vadit. Ba dokonce naopak, protože mikrostanoviště s obnaženou půdou mohou být velmi přínosná. Na jaře některé druhy samotářských včel masově hnízdí třeba právě na nezpevněných polních cestách, kterých v poslední době ubývá na úkor těch vyasfaltovaných,“ navazuje Michal Knapp, vedoucí Týmu ekologie hmyzu na FŽP ČZU v Praze.

„Je za námi první rok sběru dat a už se těšíme na ten příští. Následně budeme data vyhodnocovat a zjišťovat, jak se vyvíjí rostlinná společenstva v různě založených a obhospodařovaných biopásech a jak se tam daří bezobratlým živočichům. Doufáme, že náš výzkum nakonec přispěje i k lepší pověsti biopásů mezi zemědělci a zároveň zvýší jejich motivaci k masovějšímu zakládání nových biopásů napříč Českou republikou. Díky biopásům tak budeme moci lépe udržet naši zemědělskou krajinu v dobré kondici,“ uzavřel Martin Štrobl.

Projekt nazvaný „Racionalizace využití nektarodárných biopásů pro podporu biodiverzity na orné půdě“ finančně podpořila Technologická agentura ČR.

Související odkazy:
https://www.facebook.com/tymekologiehmyzu
www.fzp.czu.cz/ekologiehmyzu


reklama

 
foto - Mráčková Karla
Karla Mráčková
Autorka je tisková mluvčí České zemědělské univerzity.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.12.2024 07:15
Takový výzkum, zejména při snaze o efektivní biopásy, je opravdu potřebný.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

12.12.2024 09:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Výzkum je fajn, ovšem otázka je, jestli, pokud výsledky nebudou odpovídat aktuálně prosazované ideologii, budou jeho výstupy vést ke změnám v nastavení příslušných dotačních programů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist