https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jizerskych-horach-pecuji-lesy-cr-o-tisice-ptacich-budek
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jizerských horách pečují Lesy ČR o tisíce ptačích budek

30.1.2025 05:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | honzasvorc.com / Lesy ČR
Více než 5 300 budek pro dutinové pěvce a dravce i menší sovy nechávají v Jizerských horách za půl milionu korun každoročně vyčistit, opravit a monitorovat Lesy České republiky. Projekt spolufinancuje Liberecký kraj i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 
Ptačí budky jsou dnes vyvěšené v celých Jizerských horách včetně území chráněné krajinné oblasti. Lesy ČR s tím ve větší míře začaly po imisní kalamitě, k níž došlo v 80. a 90. letech minulého století. Ptáci tehdy neměli v porostech dostatek hnízdních příležitostí. Budky se každoročně čistí, aby v nich nezůstávaly zbytky hnízd, potrava nebo parazité. Také se opravují a monitorují, zda jsou obsazené, a jakými druhy ptáků.

Například pro dutinové pěvce, jako je sýkora koňadra, sýkora modřinka, lejsek, brhlík lesní, sýkora uhelníček nebo rehek zahradní je v oblasti 4 500 budek. Ty byly podle ornitologů v posledních třech letech obsazené ze 70 procent. „Přirozených hnízdních příležitostí je v současných smíšených lesích už podstatně víc, takže pěvci stále častěji hnízdí v přirozených dutinách a prasklinách doupných stromů, které tam lesníci záměrně ponechávají,“ řekla Eva Kajzarová z Oblastního ředitelství Lesů ČR pro východní Čechy. Počet budek se proto podle místních podmínek postupně snižuje, což lesníci konzultují i se správci chráněné krajinné oblasti. Projekt za 345 tisíc korun spolufinancuje 132 tisíci korunami Liberecký kraj.

Lesy ČR také v oblasti monitorují a udržují dalších 821 budek pro menší druhy sov a dutinové dravce. Patří mezi ně třeba kulíšek nejmenší, kalous ušatý, puštík obecný či poštolka nebo sýc rousný. „Likvidují hlodavce, kteří poškozují zejména kořeny sazenic stromů. Jsou tedy důležitou součástí biologické ochrany lesa,“ vysvětluje Kajzarová každoroční podporu ptačí populace přesahující 200 tisíc korun stoprocentně dotovanou Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Budky se v rámci zvyšování biodiverzity vyvěšují v lesích v celé republice. Lesníci spolupracují s ornitology a zástupci ochrany přírody. Amatérským nadšencům vzkazují: „Důležitá je i následná péče o budky, takže jejich případné umístění vždycky navrhněte majiteli či správci lesa,“ dodala Kajzarová. Lesy ČR spravují necelou polovinu lesů v zemi a kontakty na lesní správy a závody jsou zveřejněné na www.lesycr.cz.


reklama

foto - Jouklová Eva
Eva Jouklová
Autorka je tisková mluvčí Lesů ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Josef Střítecký

30.1.2025 14:08
Pozitivní zprávy nikoho nezajímají? Kde máme všechny ty aktivní škarohlídy. S pozitivními vizemi do budoucna se přece žije lépe.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

31.1.2025 08:24 Reaguje na Josef Střítecký
U dálkových turistických tras najdete nově 31 přístřešků od Lesů ČR. V nouzi se v nich dá i přespat........
Odpovědět
Ra

Radek

7.2.2025 12:18 Reaguje na Josef Střítecký
Na počátku byla likvidace doupných stromů , proč je nechali v porostech stát . Ted vymýšlí dotaci na ponechání stromu k jeho zetlení , nemá smysl pokračovat ve výčtu nepochopitelných kroků ze strany LČR .
Na článku mě zaujalo jak si jsou vědomi potřeby ptáků co se živí hlodavci . Pokud poukáže myslivec na důležitost zachování hierarchie u černé zvěře , tím dojde přirozenou cestou ke snížení početních stavů černé zvěře (chrutí jednou ročně ) tak se na přírodu nespoléhají a to tvrdí že jim černá dělá v lesích škody podobně jako myši .
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist