Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Klíšťata se v souvislosti s klimatickou změnou vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách než dříve, zvyšuje se i jejich početnost. Na představení nové verze aplikace Klíšťapka to řekl Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat. 
 Od března 2025 už nelze na zahradě pálit listí, trávu ani větve. Nový zákon zakazuje likvidaci bioodpadu ohněm plošně – bez ohledu na to, co dříve povolovala vaše obec. 
 V posledních dubnových dnech se uskuteční po celém Česku desítky výměnných akcí, tzv. swapů. Cílem organizátorů je vrátit do používání již vyrobené věci, které nám v současné době leží ladem ve skříních, šuplíkách, knihovnách, kumbálech nebo garážích. Swap festival se koná od 24. do 30. dubna 2025.

 Volné dny a příjemné teploty o velikonočních svátcích se sluncem nad hlavou doslova zvou na výlet. Proč ne. Vzhledem k mimořádnému suchu a lokálnímu větru je ale potřeba předcházet požárům a dodržovat lesní zákon. Takže neodhazovat v lese sirky a nedopalky cigaret, nerozdělávat tam oheň a nechat v batohu i přenosné vařiče. Nejčastější příčinou lesních požárů totiž bývá lidská nedbalost.

 Nejen při jarním úklidu si mnoho z nás povzdechne
nad tím, odkud se jenom všechny
ty věci doma vzaly. Odpověď ale dobře
známe: přinesli jsme je sem my sami nebo
naši blízcí. V obchodě vypadaly tak prakticky,
zdobně a lákavě. A nyní nám spíš zabírají
místo ve skříňkách nebo na ně padá
prach. A už tak užitečně a atraktivně dávno
nepůsobí. 
 Zahrada – místo klidu, harmonie a nekonečné
pohody. Nebo to tak aspoň tvrdí
všechny ty lifestyle magazíny s fotkami dokonale
udržovaných trávníků, záhonků, které
vypadají jako z botanické zahrady, a usmívajícími
se zahradníky, kteří očividně nikdy
nezjistili, co znamená bolest v kříži a ústřel
obratle. Ve skutečnosti bývá očista zahrady
epickou výzvou: každý záhon skrývá více
plevele než zeleniny, kompost smrdí jako
mrtvola a sousedova kočka se očividně rozhodla,
že vaše čerstvě zkypřená půda je to
pravé místo pro její opakovanou každodenní
potřebu. Takže ano, očista zahrady – to je
ta pravá cesta k osvícení. Pokud to tedy se
zdravým rozumem přežijete. 
 Výskyt sršně asijské - invazního druhu nebezpečného pro včelstva a volně žijící hmyz, byl před necelými dvěma lety poprvé potvrzen také v České republice. Od té doby byla u nás zaznamenána již na čtyřech místech a počet hlášení o jejím výskytu v Evropě roste. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt.

 Možná během jarního úklidu, nebo kdykoli jindy, při smýčení a vyklízení svých domácností narazíte i na nějaký ten vysloužilý drobný elektrospotřebič. Co s ním? Do sběrného dvoru zrovna cestu nemáte, kontejnery na elektroodpad nepotkáváte. Právě pro tento případ spustily společnosti REMA a Balíkovna službu Rebalík.

 Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.

 Zimní počasí vystřídaly v posledních týdnech příjemně teplé jarní dny, a spolu s nimi se k nám začínají vracet i čápi bílí. Obsazených je již 92 čapích hnízd a ornitologové očekávají, že teplé a slunečné počasí přiláká co nevidět i další navrátilce. Česká společnost ornitologická (ČSO) vyzývá veřejnost ke sledování jejich hnízdění. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.

|
|