https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/dusan-utinek-novela-mysliveckeho-zakona-se-tyka-nas-vsech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dušan Utinek: Novela mysliveckého zákona se týká nás všech

8.8.2024
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Myslivost je krajinotvornou profesí, která by měla udržovat rovnováhu mezi množstvím zvěře a stavem krajiny. K tomu má přispět chystaná novela zákona o myslivosti, která zdůrazňuje odpovědnost uživatelů honiteb za stav krajiny, ale také nastavuje snadnější možnost vymáhání škod způsobených zvěří a v neposlední řadě posiluje i práva vlastníků pozemků.
 
Znovu a znovu se objevují komentáře k zákonu o myslivosti. Jedním vyjádřením bych si dovolil přispět i já. Vyznění takových článků povětšinou záleží na tom, zda je autor nakloněn zájmům vlastníků a hospodářů na půdě, anebo těm, kteří provozují myslivost. Osobně se řadím k první skupině, i když jsem myslivost sám v režijní honitbě dlouhá léta provozoval. Jsem zároveň občanem tohoto státu a zajímá mě stav naší krajiny. Je totiž potřeba zdůraznit, že to, jak bude vypadat zákon o myslivosti a jaký bude mít dopad, není věcí jen myslivců a hospodářů, kteří jsou stále stavěni do dvou protichůdných táborů, ale týká se všech občanů této země. To, co bude zákon o myslivosti regulovat a hlavně, jak bude naplňován a vymáhán, se v různé míře dotkne nás všech. Tam, kde myslivci spolupracují s hospodáři na půdě, a tam, kde jsou již dnes respektovány zájmy vlastníků půdy či pachtýřů, následující řádky neplatí a těmto myslivcům se omlouvám.

Především je potřeba si uvědomit, že zákon o myslivosti říká nejenom, co je myslivost a co je zvěř, ale stanoví rovněž a především podmínky lovu. To znamená, že určuje, kdo a za jakých podmínek bude moci lovit. Dále tento zákon říká, jak vytvořit a následně předat do užívání areály, které se nazývají honitbami.

Jedním z nejčastějších témat, které se ve vztahu k myslivosti probírá, je problematika škod, které způsobuje zvěř. O těch se dlouho marně mluvilo. Konečně jsme si ale závažnost těchto škod přiznali, i když až v souvislosti s plněním povinnosti zalesnit lesy vytěžené po kůrovcové kalamitě. Pokud chceme mít tzv. pestré lesy, tedy lesy smíšené, a to ze stanovištně původních dřevin, což jsou většinou listnáče nebo jedle, ejhle, vidíme, že bez oplocení nic nevyroste. Ony totiž zoubky srnčí a jiné zvěře všechno úspěšně zlikvidují. Najednou se začala objevovat čísla o skutečně způsobených škodách na lesním či zemědělském hospodaření. Někde jsem zachytil částku sedm miliard korun, nicméně samozřejmě záleží na způsobu zjišťování. Každopádně se bavíme o miliardách, a to ještě řada poškozených tyto škody raději ani nevymáhá. Odrazuje je totiž nastavený způsob, jímž se náhrady za škody způsobené chybným výkonem práva myslivosti mají vymáhat. Málokomu se totiž chce čekat tři roky, než soud rozhodne.

Další velké téma, a sice „minimální výměra honitby a její zmenšení“, je pastičkou pro neznalé čtenáře. Dnešní hranice výměry, tedy 500 hektarů, je úradek lidský. Většina druhů zvěře má životní areál mnohem větší a hranice honiteb vytvořených dle lidského vlastnictví pozemků těžko mohou kopírovat skutečný areál života lovené zvěře. Vytvořit honitby, které by přesně odpovídaly pohybu a potřebám zvířat, by vyžadovalo, aby jejich hranice stanovoval nějaký svatý, nejlépe Hubert. A stejně by byl nařčen z podjatosti.

Jedním z celkových problémů je, že dnes prováděná myslivost již není tou krajinotvornou profesí, jakou byla v minulosti a jakou by měla být i dle stávajícího znění zákona o myslivosti. V současné situaci chybí vytváření rovnováhy mezi množstvím zvěře a stavem krajiny. Zásadní roli totiž nehraje tzv. úživnost honitby, tedy aby to, co zvěř sežere, bylo přiměřené či přijatelné pro stav krajiny a hospodaření. Dle dnes prováděné myslivosti je zvěř prioritou, které se má veškeré hospodaření podřizovat. Dále se dostáváme k tomu, že řada vlastníků, kteří se o hospodaření na svém majetku starají, nedostává žádné nájemné (natožpak přiměřené) za to, že někdo na jejich pozemcích může sklízet, co na nich žije a vyrostlo. Navíc jsou jim způsobovány škody, které se obtížně (až nemožně) a především příliš dlouho řeší. Samostatnou kapitolou, která se přechází mlčením, je pak jakýkoliv příjem státu za privilegia, že někdo může chodit krajinou se zbraní a zabíjet.

V souvislosti s vysokými stavy spárkaté zvěře, které se už oficiálně přiznávají, a někde jsou dokonce i na násobcích stavů normovaných (což je další porušování zákona o myslivosti přehlížené státní správou), se ale příliš nehovoří o tom, jak je lov prováděn. Jednak by měl být každoročně na takové úrovni, aby se stav zvěře po jeho provedení dostal na nebo pod stav normovaný. I když toto normované číslo může být předmětem dlouhé diskuse, jedná se alespoň o určité vodítko. Přitom se ale odstřel, tedy počet kusů zvěře, která se za rok uloví, za přihlížení státní správy myslivosti navrhuje na takové výši, aby uživatel honitby věděl, že jej dokáže splnit a nebyl postižen za jeho nedodržení. Na tento odstřel se pak nastaví nasčítané stavy, aby to nakonec vyšlo.

Kolik toho v honitbě skutečně běhá, může zjistit jen asi nějaký tým vědců za použití různých sofistikovaných přístrojů. Když je náhodou někde přespříliš zvěře, tak se lze snadno vymluvit: to není zvěř naše, ale ze sousední honitby, která k nám přeběhla. A pak se při lovu, který není naplánován jen na počty určitého druhu zvěře, ale i na jejich věkovou strukturu a především na pohlaví, střílí především zvěř trofejová. Do odstřelu samic, laní nebo srn, případně mláďat (kolouchů či srnčat), se už nikomu moc nechce. Výsledek je, že roční přírůstek není 50 % stavu zvěře (počítáme, že každá samice má jedno mládě) ale klidně i 80% a víc. Pokud poměr pohlaví není 1:1, jak má být, ale klidně i 1:3 ve prospěch samic, nelze se divit ničemu. Na jednoho samce pak připadá vícero samic. Jemu se to sice líbí, ale populace zvěře nám narůstá. Což je pochopitelné, když odstřel plánujeme na ten přírůst ve výši 50% papírově nasčítaných stavů zvěře.

Máme tedy stav, kdy řada vlastníků pozemků nedostává žádné nájemné za to, že na jejich pozemcích někdo provádí svou výdělečnou činnost, což odstřel zvěře a její následný prodej rozhodně je. Jsou jim navíc ještě výrazně zhoršovány ekonomické výsledky hospodaření kvůli škodám, které způsobuje zvěř. Pro nás pro všechny to pak znamená významnou ztrátu na dani z příjmů, kterou by jinak hospodařící subjekty mohly do státního rozpočtu odvést. Jenže ministerstvo financí to nějak nezajímá. Stále se všichni tváří, že se jedná pouze o spor mezi myslivci a lesáky. Zapomíná se na zemědělce a na škody, které jejich pozemkům působí černá zvěř nebo které spočívají ve spasené úrodě, kterou spořádala zvěř spárkatá. A vůbec se nemluví o ztrátě na výběru daní za současně provozovanou myslivost, která je věcí všech občanů České republiky. A Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ), která sdružuje u nás většinu myslivců a jejíž počet členů se pohybuje někde mezi 50 a 100 tisíci, organizuje demonstrace, aby se hlavně nic nezměnilo. Změna bolí.

Snad dojde na odpovědnost uživatelů honiteb za stav krajiny, na snadnější možnost vymáhání škod a také na práva vlastníků pozemků. Mluvím o těch, kteří se o svůj majetek starají. Často se opakuje, že rozhodování o myslivosti, její ovlivňování, a hlavně tvorba honiteb a rozhodování o tom, kdo a za jakých podmínek je bude užívat, jsou demokratické. Jenže pojem demokracie lze snadno zpochybnit vzhledem k tomu, že současné honitby byly vytvořeny před více než 20 lety a honební společenstva, která mají být představována vlastníky pozemků, jsou ovládána prostřednictvím neověřených plných mocí těchto vlastníků, z nichž někteří o tom ani neví. Zavedení povinnosti jednat za vlastníka pouze přes ověřenou plnou moc se ČMMJ a také státní správa myslivosti celkem usilovně brání. Stejně jako se brání tomu, aby se musely stávající honitby uvést do souladu s novelou zákona o myslivosti, pokud vůbec vznikne.

Názornou ukázkou zájmu našich zákonodárců na přijetí potřebné novely zákona o myslivosti je to, že tato novela zatím nebyla vůbec projednána. Přitom ji vzácně podpořily jak organizace zabývající se hospodařením na půdě, tak různé ochranářské spolky. Její první čtení mělo proběhnout již na 108. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června. Očekávalo se, že parlamentním výborům bude přikázáno její další projednání, aby mohlo proběhnout její druhé čtení. Podle úsloví, že nejrafinovanější odmítnutí je mlčení, k prvnímu čtení nedošlo. Na webové stránce Parlamentu ČR je tento bod škrtnut. Podle dostupných informací bylo první čtení přesunuto na září. Z toho lze snadno dovodit, čí zájmy hájí naši poslanci. Zda zájmy státu na výběru daní od všech, nebo zájmy různých hospodařících subjektů, které tyto daně platí a už se začínají ozývat kvůli významnému zhoršení svých hospodářských výsledků a současný stav jim výrazně vadí, anebo zájmy tzv. lidové myslivosti, která se chce zachovat na věčné časy a nikdy jinak, ať to stojí, co chce.


reklama

 
foto - Utinek Dušan
Dušan Utinek
Ing. Dušan Utinek, Ph.D. je odborný lesní hospodář, poradce v oblasti lesnictví a ochrany životního prostředí a soudní znalec pro oceňování pozemků a trvalých porostů. V minulosti působil jako vedoucí oddělení národních parků na MŽP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

8.8.2024 14:31
Tak jsem se zase dočetl od pana Utinka , jak provozoval on myslivost v režijní honitbě , podle pořekadla – podle sebe – soudím tebe , nás hodil všechny do jednoho pytle . Čekal jsem že mi vysvětlí v čem je novela zákona lepší a jak se podle ní zajistí dodržení poměru pohlaví 1 / 1 a třeba že se dozvím jak novela zajistí narovnání hiearchie černé zvěře , tak aby zase bylo chrutí jednou ročně a nechruli nám 2x ročně 30 kg selata , bohužel jsem se zase dozvěděl , pouze to jací jsou myslivci lumpové a jak všude škodí celé přírodě . Lesy i zemědělská půda je kvůli nim zdevastovaná na takovou míru že v celé ČR hrozí kolaps , škody jsou tak vysoké že vlastník nemá ze svojí půdy , o kterou se stará nic , kdyby neměl republikové dotace , na které přispívá svým dílem i každý špatný myslivec , tak by nepřežil a musel by vyhlásit bankrot . Když jsem dočetl k výměře honební plochy a na chvíli jsem si myslel že mu jde přece jen o ty kteří v krajině žijí a lidé jako jsem já , ten prostor nazývají pošetile jejich domovem . Tady jsem taky zjistil že je jedno jaká výměra honební plochy bude , hlavně když nebude 500 ha a víc a bude 250 , tak aby mohli sedláci , ale jen ti velcí a hrabata si dělat na svých všemi dotovaných pozemcích , co chtějí . Takže jsem zase smutný zjistil že je to jen další kopanec do spolkové myslivosti . Řešení jsem tam nenašel .
Odpovědět
Ra

Radek

8.8.2024 15:06 Reaguje na Radek
Na začátku se sice všem myslivcům kteří dělají myslivost omluvil . Je mu ale jedno že novela zákona je zlikviduje a přírodě , zvěří v ní nepomůže .
Odpovědět

Radek Čuda

8.8.2024 15:10
Autor dostane bezpochyby od mnohých čočku, a já teď samozřejmě taky:-), ale za mne je ten článek dobře napsaný a vyvážený.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.8.2024 15:42 Reaguje na Radek Čuda
Jak je vyvážený, místo argumentů jen obecná tvrzení. A jak bohatnou sdružení na zvěři mi taky nikdo nevysvětlil.
Odpovědět
PB

Pavel Bohuslav

8.8.2024 15:46
Jednoznačný souhlas.Ve většině honiteb jsou uměle držené a vysoce překročené
stavy zvěře.Škody tím působeny obrovské.Normálně smýšlející člověk musí přece pochopit,že to tak nejde dále. Škody tím způsobují jiným lidem .ale na jejich majetek si nenechají sáhnout.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.8.2024 16:15
Čekal bych od pana inženýra relevantní argumenty. Bohužel se zase zmohl pouze na ty své utínkovské výmysly a polopravdy někde hraničícími dokonce se lží.
Jak je možné, že člověk který by měl již z titulu svých funkcí o myslivosti něco vědět je schopen se snížit až k takové lži? Ano, panu Utínkovi musí myslivost a myslivci ležet hodně hluboko v žaludku. No a pokud podobní radí ministrovi a tvoří zákon, je potom asi zbytečné se něčemu divit. Reagovat na vše by bylo hodně dlouhé a tak pouze pár postřehů.
Náplní myslivosti určitě není krajinotvorba. Zákon jasně definuje myslivost jako soubor činností ve vztahu k volně žijící zvěři. O krajině zde není ani slovo. Což ovšem neznamená, že myslivci tam, kde k tomu dostanou možnost tu krajinu různými krajinými prvky jako jsou například aleje, zvěřní políčka, biopásy atd. nezlepšují.
Krajinotvorba jde hlavně za zemědělci, lesníky a vodaři. O tom jak vypadá naše zemědělská půda a jak zemědělci v posledních desetiletích vybarvují českou krajinu je zbytečné se bavit. To samé potom platí o lesnících. Kam ste to dopracovali pane lesní zahradníku Utínku? Zvěř se vám nyní hodí na maskování vlastního selhání.
Velice správně píšete, že :" je potřeba si uvědomit, že současný zákon o myslivosti říká nejenom, co je myslivost a co je zvěř, ale stanoví rovněž a především podmínky lovu. To znamená, že určuje, kdo a za jakých podmínek bude moci lovit". Potom ale nechápu proč si dovolujete plodit takové nesmysly jako: "Samostatnou kapitolou, která se přechází mlčením, je pak jakýkoliv příjem státu za privilegia, že někdo může chodit krajinou se zbraní a zabíjet". Člověče vy sám sobě odporujete. Tak je to privilegium nebo zákonná norma?
Je hezké, že jste dříve myslivost vykonával v režijní honitbě. Já také a tak mohu srovnávat kolik to stálo vás( samozřejmě vy jste myslivost vykonával na účet státu) a kolik to asi stojí současné myslivce. Cena nájmu kolem 350 -400 tisíc bude za lesní honitbu asi tak průměr. Z čeho ti myslivci mají odvádět ještě daň? Jo, nesmyslně zdanit myslivce a na druhou stranu vyplácet ze státního některým lesním zahradníkům peníze za lov v pracovní době ve formě zástřelného? No a potom..... lidi pozor budou se zdaňovat houby, maliny, borůvky.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

8.8.2024 18:45
Kdyby současná legislativa a praxe dokázala udržet zvěř na stavu, který nebude vlastníkům pozemků škodit, tak by nám všem bylo, jako v pohádce, dobře. Ale prokazatelně je něco špatně. Takže mějme kuráž najít a akceptovat jiné, lepší řešení. Dehonestovat ing. Utínka je slabošské. Je sice velmi zatvrzelý, ale má pravdu. A má-li oponenty, kteří nechtějí být v jednom pytli se myslivci, kteří nedokážou rozlišit, co je jejich povinnost, a co egoistický zájem, tak by si měli jeho článek přečíst ještě jednou, a být mu za nej vděční.
Odpovědět
DA

DAG

8.8.2024 22:58 Reaguje na Josef Střítecký
Kdo z myslivců má problém se změnou plánování lovu? Nikdo nepopírám, že je potřeba stavy snížit.
Ale ty ostatní nesmysly, které jsou vydávány jako důležité pro lov, ale jejich skutečný význam je jiný.
Za měsíc by se měl probírat nový zákon a všiml jste si co za poslední týden vyskočilo v médiích článku proti myslivcům. Ekologické spolky už nabrousily tužky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.8.2024 00:08 Reaguje na Josef Střítecký
Aha. Tak ten paskvil co se názývá novelou zákona o myslivosti má být tím lepším řešením? Jste stejně jako Utínek k smíchu. Utínka také nikdo nemusí dehonestovat. Zvládá to krásně sám. Má podle vás pravdu? Tak v čem je ta pravda? Jinak je velice zajímavé jak všichni mají svá práva jen myslivci povinnosti.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.8.2024 21:48
Ing. Utinek zase lže. Je dobře že už není mezi myslivci. Alespoň si jich mohu dál vážit.
Odpovědět
JL

Josef Linhart

9.8.2024 07:28
Říkám to už delší dobu.Zavřít flinty na tři roky do trezoru a počkat jak se to vyvine.Tuhle zemi řídí zvláštní druh tvorů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.8.2024 09:44
myslivci žádnou krajinu nedělají, to je nesmysl. A ani v minulosti nikdy krajinu nedělali, protože kromě velmi dávných dob do cca začátku středověku byla mnohonásobně výnosnější produkční krajina, zemědělsky nebo lesnicky, než "lovecká" krajina, ze které by byl byl hlavní výnos z lovené zvěře. Výjimkou byli pouze ekonomicky zajištění majitelé pozemků, kteří si mohli dovolit ignorovat výnos z produkční krajiny, když ji přeměnili na loveckou krajinu, v minulosti obvykle velcí feudálové, dnes bohatí lidé jako nějakou lovnou oboru, kde bylo hospodaření podřízeno lovu. "Dnešní krmné obory" na intenzívní produkci zvěřiny nepočítám.
Myslivci tak pouze využívají "volného" životního prostoru v krajině, ve kterém žije a množí se ta část volně žijících živočichů, která je zařazena do kategorie lovné zvěře.
Krajinu dělají za prvé majitelé a uživatelé té půdy a za druhé svými regulacemi, opatřeními a zásahy stát. Když udělají tu krajinu tak, že tam je hodně zvěře, tak myslivci mají hodně zvěře a jsou na tom dobře. Když udělají tu krajinu tak, že tam je málo zvěře, tak myslivci jsou chudí a víc se procházejí v přírodě než že by něco ze zvěře měli.
Přirozeně myslivci mohou tlačit na majitele a stát, aby tam bylo víc zvěře, ale primární jsou potřeby majitelů, to je produkce a státu, to je kvalitní krajina. Myslivci, jsou až další, třetí v řadě, po majitelích a státu a před návštěvníky přírody, turisty, kolaři, pejskaři, houbaři atd.
Odpovědět
Ra

Radek

9.8.2024 10:01 Reaguje na Radim Polášek
Plky , normálně děláme každý rok myslivecká políčka , máme rozložená po honitbě tak aby zlepšovala zvěři životní prostor . Tam kde to jde zakládáme napajedla , sázíme do remízků ptačí třešně , jeřabiny . Je nás v honitbě dost vlastníků co jim jde o zvěř v ní a její životní prostor , až na pár hnidopichů co jim začalo v hlavách zvonit a dělají nám i všem lidem ve vesnici jen problémy , fungujeme . Poroto také nesouhlasíme z novelou zákona o myslivosti , protože nic dobrého nepřináší . Honební společenství je právě o tom , víme !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.8.2024 12:08 Reaguje na Radek
No dobře a kolik ty políčka jsou rozlohou z rozlohy celé honitby?
Rozhodujete jako myslivci, co se kde zasadí za les a jak, co za plodiny budou na poli, kde se udělá nová cesta krajinou nebo jiný drobný krajinný celek nebo naopak stará cesta zruší? Maximálně ovlivníte majitele, kteří Vám jako myslivcům naslouchají, v detailech, ale jinak v ničem. Jako třeba nechávat větve se skácených listnatých stromů a keřů přes zimu v lese jako krmení pro zvěř v zimě atd.
Odpovědět
Ra

Radek

9.8.2024 13:11 Reaguje na Radim Polášek
Jednak jsme to my vlastníci a druhák je to o dohodě v honebním společenstvu , z blbem se nedomluvíte , to zná každý vesničan .
Máme cca 3ha políček , které se nechávají zvěři , jsou rozděleny na šesti místech a neloví se tam . V mém lese větve nechávám ne jen na podzim , mám v něm i doupné stromy , rozumím kam směřujete … můžete mi prosím říct kde to co vy popisujete je v novele zákona o MS ?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.8.2024 16:43 Reaguje na Radek
No, u nás, pokud jsou myslivci vlastníci pozemků, jsou to obvykle malí vlastníci. Největší vlastník bydlící u nás, má asi 250 hrktarů, má asi dost jiných starostí aby ještě byl myslivec. Myslím ale se všemi tady místními majiteli se dá rozumně domluvit, co se týká myslivosti.
Novelu Zákona o MS jsem nečetl, ve stávajícím zákonu jsou obecné kecy o tom, že myslivci jsou povinni vytvářet pro zvěř vhodné podmínky, ale že by vzhledem k majitelům pozemků měli nějaká zásadní práva a diktovali jim něco zásadního, jak mají své lesní a polní pozemky využívat, tak to ne. Což odpovídá tomu, co jsem napsal.
Jinak u nás jsem zažil dvakrát, jak se myslivci pokoušeli aktivně vylepšit krajinu. Kdysi brzo po Sametu získali v místní zahrádkářské firmě neprodané ovocné stromky, nejvíc jabloně a vysadili je coby zárodek aleje a taky zřejmě jako zpestření potravy pro zvěř podél místních cest procházejících honitbou. Do dvou let tam nezbyl žádný, lidi to všechno vykopali a přesadili do svých zahrad. Bez ohledu na to, že nemohli mít ponětí, co to jsou za odrůdy a na jaké podnoži.
Potom o hodně později, když se vedení MS chopili mladí nadšení a plní energie myslivci, hodlali se domlouvat s majiteli lesních pozemků a vysazovat tam jako doplněk na kouscích jejich pozemků nějaké ostatní, jinde plevelné dřeviny a keře. jak to dopadlo, jsem u nich nezjišťoval, ale po krátké době ti mladí a nadšení myslivci ve vedení MS skončili a místo nich vedou myslivce starší a spíš ti méně idealističtější.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.8.2024 10:23 Reaguje na Radim Polášek
Na Miroslavských kopcích NPR je myslivedké políčko, které se obdělává dosti extenzivními metodami (záměrně). Jsou tam rozšířené vzácné polní plevele jako dejvorec, hlaváček letní, hlaváček plamenný atd., které jinde ani neuvidíte.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

12.8.2024 19:48
No jo, na slabší si troufají. Ale až jednou přijdou kňouři pod jejich posed a nehnou se odtud týden, uvidí, jaký má zákon trhliny. Bouchalům zmar !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2024 09:12 Reaguje na rýpal lesní
Týden se nehnou? Nepovídejte. Toho kňoura naopak musíte vyvrhnout a dostat do chlaďáku co nejdříve protože jinak se vám zapaří.
Odpovědět
vz

vlastimil z.c

13.8.2024 08:58
Tak tento článek opravdu není vyvážený.
Byť je psán umírněným tónem, je plný nesmyslů a směruje neznalého čtenáře předem daným směrem.
Pán má vysokoškolské vzdělání a tvrdí, že stát nemá z lovu ( my myslivci lovíme ne zabíjíme) zvěře žádné peníze.
Mnohamilionové každoroční částky za nájmy honiteb LČR tečou tečou asi kam?

Že myslivost už není krajinotvorná činnost?
Jistě že je. To by však ing. Dušan Utínek Ph.D Odborný lesní hospodář musel vytáhnou paty ze svého jistě odborně vedeného lesa ( pokud nějaký je) a podívat se trochu dál, než za předposlední kulturně vypěstovaný smrk.
Například na okr. Kolín kde je několik honiteb, kde myslivci jenom nestelou rozumem, ale v této, pro přírodu nepříznivé oblasti za cenu vlastních peněz, osobniho volna, spousty fyzické práce a nervy drásajících jednání s hospodařícími subjekty obnovují v nekonečných lánech monokultur cesty, meze, vysazují aleje, zřizují biopásy či vodní nádrže.
Takže pane odborníku - nemáte pravdu, čili lžete a omlouvat se dopředu " slušným" myslivcům ? V kontextu celého vašeho článku to vyznívá poněkud slizce.

A že je navrhovaný zákon o myslivosti paskvil? Ano! Každý, kdo problematice rozumí, ví že ano. Je zpracovaný na míru úzké skupiny prosazující své zájmy a škody zvěří koncepčně rozhodně nevyřeší.
Konec konců blízká budoucnost ukáže. Bohužel jako vždy, za chybná rozhodnutí nikdo odpovědnost neponese.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.8.2024 13:41 Reaguje na vlastimil z.c
Je to již zažitá praxe štváčů typu Utínka, Pitka či těch progresívních lesních zahradníků, že o náplni svých štvavých článků zásadně nediskutují. Nemají sebemenší snahu své lži obhajovat.Stačí jim, že do řad lidí neznalých problému zasejí semínko nenávisti. V tom jsou opravdu dobří.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.8.2024 12:41 Reaguje na Jarek Schindler
Příroda je přehmyzená včelámi, vodní toky přerybněné a lesy přezvěřené. A vůbec nejsou ekologisti placeni agrobarony nebo producentem ekologických biopaliv. Ostatní oze podporují také z lásky k přírodě. ( penězům).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2024 14:08 Reaguje na Michal Ukropec
Zrovna nedávno jsem četl, že chtějí vyčlenit 2,5 % plochy státu na fotovoltaiku a větrné elektrárny. Těch 2,5 % prý není zase tolik a zemědělství je k uživení národa vlastně ani nepotřebuje.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.8.2024 05:45 Reaguje na Jarek Schindler
No na pěstování energetických plodin pro ekologická biopaliva se využívá 48 % orné půdy. Včelaři, rybáři, myslivci by byli radši, aby to byly voňavé rozkvetlé louky s čistými potůčky. Ale z toho by žádný ekologista a ani Utinek nic neměl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist