https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/jan-stejskal-co-nepropasnout-na-ekolistu-rijen-2010
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co nepropásnout na Ekolistu – říjen 2010

1.11.2010
Milé čtenářky a milí čtenáři,
možná čtete Ekolist.cz jen občas, a proto je tady po měsíci zase představení článků, které by Vám neměly uniknout. Z říjnové várky chci nejdřív upozornit na dva texty pro trpělivější čtenáře.
 

Zejména reportáž Stanislava Komárka o Amazonii si získala velké množství příznivců, ačkoli analyzátoři internetového čtenářstva, které dává přednost nekomplikovaným textům o pár odstavcích, by byli z její délky nejspíš upřímně zděšení. "Amazonská příroda je vůči člověku neobyčejně penetrantní, muší larvy pronikají do jeho kůže, tisícerými sosáky sají mračna moskytů, muchniček a dalších hmyzů krev," píše Komárek. Věnuje se přitom nejen pralesu či požívání halucinogenní ayahuasky, ale i amazonské společnosti: "Mezi lidmi je zde obrovská touha po všem nepřírodním – girlandách žárovek, hrajících mobilech, televizích, též umělých květinách. Zdá se, že na místě animálního, dusného a hlučného pralesa bude po jeho zničení obrovité animální, dusné a hlučné město."

Podobně jako reportáž z Amazonie zaujalo i téma ryze národní – esej Mýtus o pravé české chaloupce. "Už při vyslovení slova chalupa se každému z nás určitě vybaví tu jasnější, tu vágnější obrázek toho, jak má vlastně takový dům vypadat. Středoevropská venkovská architektura je ovšem mimořádně pestrým fenoménem a rozhodně nelze tvrdit, že by kdy existovala typická česká chalupa, ba co víc, na rozdíl od řady jiných zemí je tomu spíše naopak. Přesto je mýtus o její existenci mimořádně silný," píše Jiří Woitsch v textu, který může v délce i interesantnosti s tím Komárkovým směle soutěžit.

Připomeňme si však i běžné články. Za přečtení určitě stojí rozhovor s Lenkou Pocovou o bolševníku: „Pokud by se problém neřešil, bude se bolševník ještě několik let, možná desítek let, šířit a pak u nás 'zdomácní', jako např. vlčí mák. Bolševník se ale v přírodě nechová tak mírně jako vlčí mák a místo květnaté louky vzniknou monokultury bolševníku neprůchodné pro zvěř i lidi.“

Vyhnout jsme se ani tentokrát nemohli fotovoltaice. Ujít by Vám nemělo především několik článků o předpokládaném dopadu fotovoltaiky na naše peněženky. A z trochu jiného úhlu jsme se fotovoltaice tentokrát věnovali v článku Letošní léto bylo bez problémů, horší bude příští, říkají energetici k vlivu zapojených fotovoltaických elektráren. Rezonujícím tématem se samozřejmě stalo i odložení dostavby Temelína.

Avšak nejen mrzkými ekonomickými a energetickými potřebami živ je člověk. Pečovat musíme i o svou duši a vznešenými estetickými zážitky si navozovat libé stavy. Evropské zalíbení v divokých scenériích velehor, ledovců nebo pralesů ovšem nevzniklo jen tak samo od sebe, nejdřív ho musel někdo „vymyslet“ a popsat. Kdo to byl a kdy se tak stalo, osvětluje článek Karla Stibrala Ledovce, divočina velehor i konec světa aneb O vznešenu.

Příjemné čtení a taky pěkný listopad (zatím to vypadá nadějně) přeje


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je na volné noze. V letech 2002 až 2013 byl postupně šéfredaktorem tištěného Ekolistu a později serveru Ekolist.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist