https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/klara-kocmanova-dekarbonizace-levnejsi-naklady-na-energie-a-nova-pracovni-mista
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klára Kocmanová: Dekarbonizace, levnější náklady na energie a nová pracovní místa

6.8.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celý svět má plán na snižování emisí. V České republice se ale stavíme váhavě i k nezávazným strategiím. Přitom platí zásada, že kdo je připraven, není překvapen.
 
Je rok 2024 a už není pochyb o tom, že klima se mění. Nejen, že výrazný nárůst počtu horkých dní v roce můžeme zaznamenat na měřící stanici pražského Klementina, ale od minulého roku také zaznamenal program Copernicus celosvětově nejteplejší měsíce v historii měření. Všichni vnímáme extrémní výkyvy počasí – ať už jde právě o teploty extrémně vysoké, nebo naopak náhlé mrazy, dlouhá období sucha nebo náhlé přívalové deště. Změny klimatu nejsou vzdáleným problémem, který se nás netýká, ale realitou, která ovlivňuje naše životy. Navíc mají přímý dopad na naše zdraví.

Tyto změny významně zrychluje množství emisí skleníkových plynů. Proto se většina světa domluvila na tom, že tyto emise je potřeba snižovat. Proto jak Evropská unie, tak třeba i Čína nebo USA přistoupily k plánům dekarbonizace – procesu vedoucímu ke snižování množství emisí uhlíku (zejména oxidu uhličitého) v atmosféře. Ten evropský plán se jmenuje Zelená dohoda.

Jak to uděláme?

Nejvíc skleníkových plynů se vypouští v průmyslu a energetice, ale mnoho také v zemědělství nebo v dopravě. Pro tyto jednotlivé sektory pak existují konkrétní plány jak dosáhnout toho, abychom se v nich v roce 2050 obešli zcela bez emisí.

Emise ČR v roce 2021
Emise ČR v roce 2021
Zdroj | Evropská agentura pro životní prostředí

Konkrétní opatření vedoucí k tomuto cíli jsou pak často podrobovány kritice, protože už zasahují do našich životů. Ať už se to týká konce výroby aut se spalovacími motory nebo ukončení spalování uhlí – jde o změny, které se nás mohou dotknout nejen v tom, co každý den používáme, ale také se můžou promítnout do cen všeho, co v procesu výroby potřebuje energii. Nutno ovšem podotknout, že například i největší česká automobilka Škoda má vlastní plán dekarbonizace výroby, a to dokonce už od roku 2021. Tedy i významná část českého průmyslu je na změny připravená.

Důležité je ale říct druhou stranu mince – možné zvýšení cen některých produktů či služeb bude pouze dočasné a vláda bude mít velké prostředky na to, aby zařídila, že na lidi a domácnosti dopadne co nejméně. Už nyní máme jistý 1 bilion korun, který EU pro Česko vyčlenila na investice do modernizace. K tomu dalších 50 miliard na zmírňování dopadů získá Česko prodejem dalších emisních povolenek. Pro srovnání - 1 bilion je víc než polovina příjmů státního rozpočtu v minulém roce.

Je tu i další důležitý faktor. V roce 2022 jsme na vlastní kůži pocítili, jak nebezpečná je závislost na fosilních zdrojích od autokratických režimů. Skutečnou suverenitu a energetickou bezpečnost zajistí decentralizace energetiky a obnovitelných zdrojů.

Piráti k výše popsaným problematikám jako téměř jediní přistupují s vážností a urgencí, jakou si zaslouží. Zároveň jasně říkáme, že tenhle přechod na čistou ekonomiku musí mít středně a dlouhodobě zásadní přínosy pro všechny a ani krátkodobě nesmí zhoršit situaci těch nejzranitelnějších.

Investice musíme naplánovat nejen na modernizaci průmyslu, ale také přímo pro lidi a pro samotnou přírodu. Aby se naše příroda se změnami klimatu co nejvíce vyrovnala, musíme podpořit obnovu přirozených funkcí a zvyšování odolnosti krajiny. Tím přispějeme i k ukládání uhlíku a můžeme pomoci zpomalit ztrátu biologické rozmanitosti. Naším cílem je také modernizace energetiky, která zahrnuje modernizace distribučních sítí, podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie, ukládání energie a využívání jaderné energie jako stabilního a bezemisního zdroje. Věříme, že modernizace energetiky nejen sníží emise, ale také zlevní lidem náklady na energie a přinese nová pracovní místa, čímž posílí ekonomiku.

Strategické dokumenty ČR

Česká republika má připravenou revizi několika klíčových strategických dokumentů, které dnes už existují, a které jsou naším tuzemským plánem na dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Jsou to následující:

1. Státní energetická koncepce (SEK): Jejím cílem je zajistit spolehlivou, cenově přijatelnou a ekologicky šetrnou dodávku energie, a to i v krizových situacích.

2. Politika ochrany klimatu v ČR (POK): Zaměřuje se na snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na klimatickou změnu.

3. Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NECP): Tento plán obsahuje konkrétní kroky, které ČR podnikne do roku 2030, aby zajistila dodávky čisté a dostupné energie v souladu s našimi závazky.

Bez těchto plánů můžeme modernizaci energetiky připravit jen těžko. Není to záležitost na jedno volební období, musíme mít jasný plán, jakým způsobem to provedeme. Právě proto je potřeba tyto aktualizované strategie schválit.

ETS 2 a jeho dopady

EU ETS 2 (Emission Trading System 2) je nový systém obchodování s emisemi, který Evropská unie plánuje zavést pro sektory, jako je silniční doprava a budovy. Jeho cílem je dále snižovat emise uhlíku, což je klíčové pro dosažení klimatických cílů EU. Nicméně zavedení ETS 2 povede ke zvýšení nákladů na fosilní paliva, což by se mohlo promítnout do konečných cen pohonných hmot, energií a tepla pro domácnosti.

Veřejným prostorem v posledních dnech proběhla debata o tom, že schválení výše zmíněných strategií bude znamenat zdražení benzínu. Tyto strategie s tím ale přímo nesouvisí. Zavedení systému ETS 2 schválil evropský parlament už v minulém roce, stejně tak jako rok předtím členské státy zastoupené v Radě. Bez ohledu na to, jestli strategie schválíme nebo ne, to budeme dříve či později řešit v Poslanecké sněmovně. Pokud bychom se jako politici nechali zahnat do kouta a strategie bychom neschválili s odůvodněním, že nechceme lidem zdražovat energie - je to čirý populismus. Bez strategií akorát připravíme české občany a průmysl o jistotu, o plán, jak bude stát v kontextu mezinárodních závazků postupovat. Ke zrušení systému ETS 2 tím ale nedojde.

Připravujeme plán, jak snížit dopady zdražení a zajistit levnější energie

Ať už bude debata na evropské úrovni pokračovat jakkoliv, musíme připravit plán, jak zmírníme dopady zavedení dalšího trhu s povolenkami. Za Piráty chceme co nejefektivněji využít následující nástroje:

1. Sociálně klimatický fond: Podpora zranitelným domácnostem a malým podnikům, aby se snížil dopad zvýšených nákladů na energie.

2. Podpora energetické účinnosti: Investice do zateplování budov a energeticky účinných technologií, což povede k dlouhodobým úsporám.

3. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie: Zvýšení podílu solární a větrné energie, což pomůže v důsledku také zlevnit ceny energií.

Mnoho stran se teď ohání tím, jak na evropské úrovni zavedení systému ETS 2 zruší. Mezitím nám ale může ujet vlak, pokud nebudeme mít plán, jak s chystanými změnami naložit. Na to nestačí silná vyjádření, ale spolupráce s odborníky, ekonomy a dalšími, kteří pomohou připravit konkrétní opatření.

Potřebujeme klimatickou radu

Jak jsem psala výše, Česká republika má k dispozici kolem jednoho bilionu korun z evropských zdrojů na dekarbonizaci, modernizaci průmyslu, dopravy a energetiky. K tomu pomůže zřízení klimatické rady, což je něco jako „klimatický NERV“. Ta zajistí, že tyto finanční prostředky budou využity efektivně a smysluplně, že bude docházet k průběžnému vyhodnocování a plánování, na co mají být využity. Tak zajistíme, že miliardy nebudou končit jako dotace v rukou oligarchů, ale půjdou tam, kde je to třeba: menším firmám, do nových inovativních projektů, anebo lidem jako kompenzace zdražení.

Zřízení klimatické rady za Piráty navrhujeme v rámci klimatického zákona. Podobné klimatické rady pracují i v jiných zemích - inspirovat se můžeme např. v Estonsku nebo v Dánsku.


reklama

 
foto - Kocmanová Klára
Klára Kocmanová
Autorka je česká politička, od roku 2021 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

6.8.2024 19:14
Toto je druhá část oslavné básně, jejíž první část si mnohý pamatuje z časopisu ABC z roku 1960:
"Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv. "
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.8.2024 21:17 Reaguje na Richard Vacek
Proti těmto krásným emocionálním pozitivním myšlenkám stojí jen studený tvrdý přízemní liberalizmus (neoliberalizmus)- nechť se každý stará jen sám o sebe, nikdo jej nesmí omezovat (zvláště pak ne nadšenci v různých i ekolog. spolcích) a jediné omezení je právo většiny ve svobodných parlamentních volbách, kterému se každý (ač nerad) musí podvolit. Viz V. Klaus.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.8.2024 11:35 Reaguje na Honza Honza
Liberalismus není žádný asociální individulalismus, je to o svobodě člověka a jeho rozdodování, vždy v rámci kolektivu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.8.2024 11:32 Reaguje na Richard Vacek
To bylo úžasné období a co nám ti samí soudruzi z bývalého SSSR slibují dnes?
První atomové údery budou vedeny na Varšavu, Berlín, Londýn a Paříž, bomba satan spálí území velké jako Francie, hypesonický kinžál je nesetřelitelný, jaderné ponorky dokážou vytvořit tsunami, která smete všechna pobřežní města Evropy i USA, Česko je nepřítel a my mu vyrazíme zuby.
Nejsem si vůbec jistý, co je lepší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.8.2024 10:11
"Klimatická rada zajistí, že 1 bilion Kč z EU a další stovky miliard z emisních povolenek budou využity efektivně a smysluplně, že bude docházet k průběžnému vyhodnocování a plánování, na co mají být využity. Tak zajistíme, že miliardy nebudou končit jako dotace v rukou oligarchů, ale půjdou tam, kde je to třeba: menším firmám, do nových inovativních projektů, anebo lidem jako kompenzace zdražení."

Není to pouze iluze? Nestane se v praxi opak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.8.2024 11:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Záleží, kdo bude ve vládě. Pokud to bude náš nejbohatší oligarchos, který je kleptoman ve velkém a jeho kamarádi nejsou vůbez pozadu, tak to dopadne stejně, nebo hůř, jak v letech, kdy tu už vládl.
Za tu dobu si Poláci postavili prakticky celou síť dálnic a my za stejné dotace co?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

20.8.2024 06:36 Reaguje na Pavel Hanzl
1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.8.2024 13:47 Reaguje na Pavel Hanzl
A Klimatická rada za které vlády by to udělala způsobem, jak si přeje paní poslankyně? Není výsledek nezávislý na vládě, jen to někdy dopadne velmi špatně a jindy ještě hůř?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.8.2024 11:46
Tohle je vysvětlení zcela vyčerpávající a přitom srozumitelné, proč se tohle netlačí do všech médií, aby i váhaví jedinci pochopili, jak je to ve skutečnosti?
Bojovat proti grýndýlu je největší pitomost, kteroun naši dezoláti předvádějí,.. proč to teda dělají? Chtějí Česko poškodit a rozvrátit, jiný důvod mě nenapadá.
Přitom právě grýndýl je pro nás velkou příležitostí ke stabilnímu růstu, stejnou, jako pro všechny vyspělé země světa.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.8.2024 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro ochranu klimatu a planety je třeba udělat mnohem více než vyplnit několik přání formulovaných v GD pro něž stejně neexistuje rozumný nástroj ke splnění. Předně je třeba zavést mechanismy, aby lidé a firmy byli soustavně férově a bezbariérově motivováni chránit planetu na všech úrovních svého chování a ne pouze tehdy, když jim je nasypáno z nějakého pochybného dotačního programu - to je ten reálný GD, který tak adorujete, a právě tak se chováte i vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 20:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Muhehhehe vy jste komik, to není možný!! Nejste vynález perpetuum mobile? Jak chcete férově motivovat firmy k jednání, za které vyplatí neskutečný balík?
Pokud to vymyslíte bez dotací, Nobelova cena vás nemine.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

19.8.2024 09:04
Konstruktéři strojů a techniky nebyli a nejsou kočí od žebříňáků .......
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

19.8.2024 10:12
Ty bláho, ocitla jsem se zpátky na základce. Tam nám také vykládali, že až budeme dospělí, bude už komunismus, kdy bude všechno pro všechny zadarmo a všeho dostatek. Zelení jsou v tomhle směru stejně naivní, jako bývali rudí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.8.2024 13:44 Reaguje na Marcela Jezberová
Ale tato je Pirátka.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

25.8.2024 23:21 Reaguje na Jiří Svoboda
A Pirátka snad nemůže mít zelený mozek? Tahle tedy ukázkově.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist