Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr Hladík? Díl II.
Den za dnem sílilo podezření, že ministr Hladík sedí ve vlečňáku nápojářů. Stali jsme se s panem senátorem terčem nevybíravých útoků ekologických aktivistů z Duhy, Iniciativy pro zálohování (tu si založily nápojářské firmy, aby jim pomohla v ovlivňování médií a lidí obecně), svůj hlas zvedala moje kolegyně a kolegové z magistrátního zastupitelstva, pirátská náměstkyně primátora Komrsková, která si ještě v červenci notovala s ministrem Hladíkem v tom, jak je Praha nadšená z povinného zálohování. Nejinak tomu bylo i u některých členů našeho výboru, především Pirátů, Tylové, Kabelové a Kočího. A to i přesto, že Piráti v rámci republiky byli po celou dobu svého fungování v krajích proti povinnému zálohování. O zájmech pražských Pirátů nebudu spekulovat, jen připomenu závěr Pirátského ekofóra, že povinné zálohování je nesmysl, protože ČR potřebuje nastavit systém komplexního hospodaření s odpady. A s tím se já zcela jistě ztotožním!
Bylo mi jasné, když začali ministr a jeho úředníci MŽP operovat s výsledky průzkumů, které si nechali dělat, že jsou výsledky poplatné zadání a ceně, kterou za ně ministerstvo zaplatilo. (Ministerstvo muselo v rámci kampaně za zálohování utratit neskutečné prostředky v médiích, z nichž většina byla velmi komerční!) Začalo se objevovat v médiích stále více průzkumů a anket, jejichž výsledek byl přesně opačný proti těm ministerským. To přece není možné, vrtalo mi v hlavě. Až předsedkyně Komise životního prostředí Předsednictva Svazu měst a obcí Olga Dočkalová ozřejmila, jaký typ manipulativních otázek je v průzkumech používán.
Přečtěte si také |
Eva Tylová: Převálcuje odpadářská lobby chuť veřejnosti zálohovat PET lahve a plechovky?Jsem hodně zvědavá, zda se podaří konečně v našem výboru změnit přístup k dosud platnému usnesení Rady hlavního města z roku 2020, které hovoří o podpoře zálohování. Nezměnilo nic na něm ani to, že při jednání Asociace krajů na sklonku fungování minulé koalice v roce 2022, hlasoval spolu s dalšími hejtmany tehdejší primátor Hřib proti zálohování. Praha je v třídění a recyklaci odpadu mezi kraji poslední. Ráda bych tento stav změnila. Je k tomu potřeba přijmout třeba i usnesení o změně stanoviska Rady hlavního města k zálohování, zvláště pokud se se ukázalo, že ministr Hladík prokazatelně nejedená ve prospěch životního prostředí, ale právě nápojářů, jak informovala iDNES. Životní prostředí nejen v Praze se musí dělat hlavou se jmenuje moje FB skupina a já si to myslím.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Emil Bernardy
5.11.2024 13:30František Orság
5.11.2024 18:38Jarek Schindler
5.11.2024 19:40Jaroslav Štemberk
8.11.2024 13:05Radim Polášek
9.11.2024 14:48A recyklát bude kvalitnější, když se použije PET z flašek obratem vrácených za zálohu v prodejně než když se do toho recyklátu zpracují PET flašky neznámého stáří a neznámého využití na všelijaké tekutiny, vytříděné z odpadu z kontejnerů.
Jarka O.
10.11.2024 21:04 Reaguje na Radim PolášekMilan Daneš
10.11.2024 20:14Jarka O.
10.11.2024 20:57Stejný příběh jako prodej pitné vody nebo v teplárenství.