https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/lucie-kubesa-ci-zajmy-haji-ministr-hladik-dil-ii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr Hladík? Díl II.

5.11.2024
Plechovka s nápojem
Plechovka s nápojem
Foto | de² / Flickr.com
Nebudu říkat, že jsme to říkali, ale my jsme to v rámci možností říkali, protože existuje spousta nepřímých důkazů o tom, že novela z pera ministra životního prostředí Petra Hladíka mířící k povinnému zálohování nápojových obalů, tedy petek a plechovek, vůbec nesměřuje k ochraně životního prostředí, „aby se v přírodě neválely petky a plechovky“, jak s oblibou pan ministr říkává. Když jsme se pustili s předsedou senátního klubu ODS a TOP09 Zdeňkem Nytrou do bitky proti schválení novely ve vládě, nebyli jsme vyslyšeni. A to i přes to, že nás v tom odporu podporovali další senátoři a poslanci.
 
Před schvalováním novely ve vládě dostal premiér Fiala dopis, ve kterém mu bylo vysvětleno, proč je novela špatně, a proč by ji měla vláda vrátit předkladateli. Pro všechny znalé se schválení vládou stalo důvodem k přemýšlení proč? Samozřejmě, že tímto nechci nijak obviňovat členy vlády, že by byli podobně jako ministr Hladík nějak spojeni s nápojáři, spíš dostali podklady od svých poradců a na základě nich rozhodli, jak rozhodli. O lobbingu jsem psala v první části. Ale je třeba zmínit, že hlasování se zdrželi ministři za STAN, Martin Dvořák, a především pak tématu dobře znalý, ministr Lukáš Vlček. Dodám, že hlasování se nezúčastnili také další ministři za toto uskupení, tedy Vít Rakušan a Mikuláš Bek.

Den za dnem sílilo podezření, že ministr Hladík sedí ve vlečňáku nápojářů. Stali jsme se s panem senátorem terčem nevybíravých útoků ekologických aktivistů z Duhy, Iniciativy pro zálohování (tu si založily nápojářské firmy, aby jim pomohla v ovlivňování médií a lidí obecně), svůj hlas zvedala moje kolegyně a kolegové z magistrátního zastupitelstva, pirátská náměstkyně primátora Komrsková, která si ještě v červenci notovala s ministrem Hladíkem v tom, jak je Praha nadšená z povinného zálohování. Nejinak tomu bylo i u některých členů našeho výboru, především Pirátů, Tylové, Kabelové a Kočího. A to i přesto, že Piráti v rámci republiky byli po celou dobu svého fungování v krajích proti povinnému zálohování. O zájmech pražských Pirátů nebudu spekulovat, jen připomenu závěr Pirátského ekofóra, že povinné zálohování je nesmysl, protože ČR potřebuje nastavit systém komplexního hospodaření s odpady. A s tím se já zcela jistě ztotožním!

Bylo mi jasné, když začali ministr a jeho úředníci MŽP operovat s výsledky průzkumů, které si nechali dělat, že jsou výsledky poplatné zadání a ceně, kterou za ně ministerstvo zaplatilo. (Ministerstvo muselo v rámci kampaně za zálohování utratit neskutečné prostředky v médiích, z nichž většina byla velmi komerční!) Začalo se objevovat v médiích stále více průzkumů a anket, jejichž výsledek byl přesně opačný proti těm ministerským. To přece není možné, vrtalo mi v hlavě. Až předsedkyně Komise životního prostředí Předsednictva Svazu měst a obcí Olga Dočkalová ozřejmila, jaký typ manipulativních otázek je v průzkumech používán.

Jsem hodně zvědavá, zda se podaří konečně v našem výboru změnit přístup k dosud platnému usnesení Rady hlavního města z roku 2020, které hovoří o podpoře zálohování. Nezměnilo nic na něm ani to, že při jednání Asociace krajů na sklonku fungování minulé koalice v roce 2022, hlasoval spolu s dalšími hejtmany tehdejší primátor Hřib proti zálohování. Praha je v třídění a recyklaci odpadu mezi kraji poslední. Ráda bych tento stav změnila. Je k tomu potřeba přijmout třeba i usnesení o změně stanoviska Rady hlavního města k zálohování, zvláště pokud se se ukázalo, že ministr Hladík prokazatelně nejedená ve prospěch životního prostředí, ale právě nápojářů, jak informovala iDNES. Životní prostředí nejen v Praze se musí dělat hlavou se jmenuje moje FB skupina a já si to myslím.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

5.11.2024 12:31
No, panu ministrovi jde o kšeft pár podnikatelů, který zaplatí všichni občané... a nepochybně někde létá i nějaké to "všimné"...
Odpovědět
ml

10.11.2024 20:25 Reaguje na Karel Padevet
Podobné podezření mám od začátku Hladíko-"kampaně" k tomu, jak "průzkumy ukazují, že"...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.11.2024 13:30
Tak toto je příspěvek.Díky paní Lucii.LAIK NĚCO TAKOVÉHO TUŠÍ.
Odpovědět
FO

František Orság

5.11.2024 18:38
Jestli si někdo myslí, že soudružce z ODS jde o životní prostředí, tak se velmi mýlí. Odpadářská lobby tlačí co to jde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.11.2024 19:40
Celkem by mě zajímalo co se skrývá za potřebou nastavit systém komplexního hospodaření s odpady, A hlavně , jak se ten systém nastaví. Nepujde náhodou o ještě lepší kšeft, který samozřejmě zaplatí všichni občané?
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

8.11.2024 13:05
Když nápojáři chtějí zálohovat PETky, proč s tím nezačali bez zákona? Protože na to chtějí čerpat peníze od daňových poplatníků, zčásti i na úkor obecních rozpočtů. Účelem tedy má být čerpání veřeujných prostředků na jejich soukromý byznys, který z celospolečenského hlediska je spíše škodlivý.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.11.2024 14:48
Podle mne nápojáři chtějí, za peníze daňových poplatníků a když už musí z příkazu Brusele dávat do PET flašek recyklát, mít ten recyklát co nejkvalitnější. Recyklací se totiž znatelně zhorší kvalita PET plastu, jeho mechanické i hygienické parametry. Ostatně jako u téměř všech plastů vysoká teplota při recyklaci zhorší jejich dosažitelnou kvalitu.
A recyklát bude kvalitnější, když se použije PET z flašek obratem vrácených za zálohu v prodejně než když se do toho recyklátu zpracují PET flašky neznámého stáří a neznámého využití na všelijaké tekutiny, vytříděné z odpadu z kontejnerů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.11.2024 21:04 Reaguje na Radim Polášek
Nemyslím si, že by zrovna stáří pet nebo sladká voda zhoršovaly kvalitu suroviny, jestli z polymerů vyrábějí monomery a z nich zase polymery, tak spíše příměsi jiných plastů, například ta neodtrhnutelná víčka. Ale to se dá řešit i bez cizích firem.
Odpovědět
MD

Milan Daneš

10.11.2024 20:14
Myslím si , že zálohování PETek je z ekonomického hlediska nesmysl. Pokud si to my všichni zaplatíme , tak je to velký byznys. Když vidím jak v Asii hrnou buldozery plasty do moře , tak mi přijdou papírová brčka jako buzerace. Pokud projdou zálohovaný PETky, končím s tříděním čehokoliv.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.11.2024 20:57
P.ministr hájí své zájmy. Je smutné, že čeští ekologisté lobují za odejmutí surovin z českých rukou. To zaplatí všichni zhoršením životní úrovně, i ti, kteří nikdy petku nebo plechovku neměli v ruce. Obce totiž budou muset dál plnit zbytek vyhlášek o odpadech, které ale nebudou moct financovat z prodeje petek nebo hliníku, nýbrž z prostředků, které by jinak šly na potřeby občanů, hřiště, chodníky, péči...
Stejný příběh jako prodej pitné vody nebo v teplárenství.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist