https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/petrn-styblo-o-recnickych-otazkach-aktualnich-datech-a-kosich-problemech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: O řečnických otázkách, aktuálních datech a kosích problémech

16.12.2019
Je to marný, je to marný, je to marný! Nikdy jsem nikde netvrdil, že obyčejný kos vymře. Pouze jsem na základě prokazatelného úbytku kosů v roce 2018 položil řečnickou otázku „Vymře obyčejný kos?“.
 

V tiskové zprávě (3.1.2019) s tímto nadpisem jsem chtěl upozornit na to, že v Česku už 15 let existuje program Živá zahrada, který sdružuje lidi, kteří chtějí mít na zahradě aspoň pár prvků přírodního prostředí a vytvářet útočiště alespoň nějakým divokým zvířatům.

A kromě toho poskytuje zajímavá a hlavně aktuální, takřka online (!) data o stavu a trendech některých druhů. A aktuálně zrovna u kosů eviduje pokles. Stejně tak jsem v této tiskové zprávě upozornil na obdobnou aktivitu – sčítání ptáků na krmítcích – kterou v těch dnech rozjížděla ČSO.

Nadpisy tiskových zpráv, jak známo snad i ve vědeckých kruzích, jsou pro další rozšíření obsahu zprávy zásadní. A mohu říci, že nadpis „Vymře obyčejný kos?“ skutečně pozornost přilákal. Nám se to projevilo v nárůstu soutěžících v Živé zahradě. Během roku 2019 se počet aktivních účastníků zdvojnásobil. A věřím, že zpráva přilákala i zájemce o krmítkový program ČSO. Super!

V té zprávě si stojím za každým slovem. Mírně řečeno dehonestující reakce Petra Voříška z ČSO na toto sdělení mne poněkud překvapila. Do té doby jsem si ho za jeho práci vážil. Ale zřejmě Petr Voříšek neumí číst. Anebo si nejspíš jen ve spěchu popletl adresáty. Měl pranýřovat média za nepřesné či úplně hloupé interpretace, a ne ČSOP a Akademii věd za něco, co od nich nikdy nezaznělo. Tomáš Grim nyní jen v jeho rétorice pokračuje. Faktem je, že poněkud záživněji.

A nyní ještě k těm kosákům. Výše uvedení kolegové se zřejmě nemohou smířit s tím, že z Živé zahrady máme data o ptácích a že lze ta data interpetovat. Nezjišťují, jaká že máme data a jak byla pořízena. Pouze nabubřele konstatují, že taková data mít nemůžeme, bo jsme přece jen obyčejní amatéři, maximálně ptáčkaři, a daty přece vládnou pouze vědci.

Data typu daný druh živočicha na zahradě ve dvou předepsaných termínech v květnu a prosinci byl/nebyl máme za posledních 15 let z více jak 1600 zahrad. Výskyty konkrétních druhů za jednotlivá období tak můžeme lehce porovnávat.

Je zajímavé sledovat, jak postupem času některé druhy mizí, jiné přibývají. Některé změny jsou statisticky významné. Co se týče kosáků – po 14 let byli skoro v každé zimě nejčastěji pozorovaným druhem zahrad a vyskytovali se na 95 zahradách ze 100. V květnu pak byli dokonce na 97 zahradách ze 100. A zimě 2018 najednou spadli jen na 77 %, v květnu 2019 na 91 %. Pak si i já amatér, laik a podprůměrný ptáčkař dovoluji tvrdit, že kosi oproti rokům 2004 – 2017 měli v roce 2018 nějaký problém.

Jo, šlo by to interpretovat, že zjistili, že jsou pro ně zahrady nebezpečné a vrátili se do lesů, ale to asi nebude moc věrohodné. No, a co čert nechtěl, jen tak povrchně se podívám na data o přijatých zvířatech v záchranných stanicích, která evidujeme za posledních 20 let, je to asi 5 500 000 údajů o cca 300 tisících zvířatech. Vždycky byl vůbec tím nejčastěji přijímaným zvířetem ve stanicích ježek západní a z ptáků pak poštolka obecná. A v roce 2018? Ecce merula! Najednou je na prvním místě nejenom v ptácích, ale i ve všech obratlovcích, kos černý! To tedy asi měl nějaký problém? Ne, nemohl, bo slovutní vědci o něm nevědí!

Výčet profesorem Grimem použité literatury mne fakt neohromil. Ano, pokud se podívám na literaturu, kterou uvádí, má pravdu, kosáci nemají problém a spíš jich přibývá. Jenže je to literatura pár let stará a my tady mluvíme o problému kosů roku 2018 – 2019 a datech, která máme prakticky online k dispozici. Jednou se do nějaké publikace určitě zpracují. Momentálně je však využíváme pouze k popularizaci Živé zahrady. Potřebujeme další nadšené spolupracovníky. Mimochodem, zimní pozorování začíná už 20. prosince a přihlášku vyplňte zde. Máte-li zahradu, pojďte s námi do toho!

Nezazlívám jmenovaným, že pracují s publikovanými vědeckými poznatky pár let starými, když nové publikované zatím nejsou. Zazlívám jim, že, ač jsou oba zajisté znalci přírody, dost hlasitě neberou na zřetel možnost, že by někdo mohl mít data o tom, že příroda zavedený řád aktuálně mění. Chtělo by to více pokory, ale chápu, že ne každý je jí schopen. Howgh!


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Tomáš Grim

Tomáš Grim

22.12.2019 17:21
Ano, "chtělo by to více pokory" k lidem, kteří - na rozdíl od Vás, pane řediteli - rozumí ptačí ekologii a neblafují veřejnost výmysly. Pokud nevíte, s kým máte tu čest: http://www.ebcc.info/petr-vorisek-and-eurobird-portal-awarded-with-the-bto-marsh-award/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist