Brouci na Ščúrnici. Výzkum prokázal, že jde o opravdový prales
Ale teprve entomologické výzkumy v letech 2023 - 2024, které pro ČSOP provedl přírodovědec Ondřej Konvička, potvrdily, že zde žijí vzácní brouci považovaní za pralesní relikty.
Jde například o druhy kornatec velký, širokáč hnědý, drabčík Quedius truncicola či hrotař Mordellochroa milleri.
Tyto nálezy doložily, že Ščúrnica skutečně pralesem je. O to cennější je fakt, že se s pomocí tisícovek dárců podařilo významnou část pralesa vykoupit do vlastnictví ochránců přírody a zachránit tak před vykácením, které zde skutečně reálně hrozilo.
Na Ščúrnici biologické průzkumy pokračují a už nyní je jasné, že budou objeveny další vzácné druhy a to nejenom z říše hmyzu.
Český svaz ochránců přírody spolu s místní základní organizací ČSOP Kosenka z Valašských Klobouků nepřestávají ve svém úsilí vykupovat zde další, na Ščúrnicu navazující cenné pozemky.
Zároveň jednají s vlastníky okolních pozemků, aby se na ochraně zdejšího unikátního ekosystému podíleli. Docela se to daří.
Přečtěte si také |
Na stovkách hektarů milovické rezervace zasahují proti akátu. Používají metodu ověřenou v Národním parku PodyjíPřispět na výkupy ohrožené přírody lze na konto veřejné sbírky Místo pro přírodu. Za 21 let trvání sbírky se díky finančním darům tisícovek dárců podařilo pro přírodu zachránit již více jak 200 hektarů pozemků na 57 lokalitách.
reklama