Na Bečvu je potřeba nasadit nejlepší útvary boje s organizovaným zločinem, míní novinář Jakub Patočka
Ve svých úvahách přitom vychází z několika premis. Jednak podle něho nemáme co do činění s jedním zločinem, ale potenciálně se dvěma zločiny. Jeden z nich, totiž otrava Bečvy, se podle Patočky vyšetřoval jen na oko, s vyšetřováním druhého se vůbec nezačalo.
Přečtěte si také |

Tím druhým zločinem podle něho je podezření na konspiraci několika státních institucí, která měla vést k přesměrování vyšetřování tak, aby se vyloučila z podezření chemička Deza a jako náhradního viníka usvědčila společnost Energoaqua.
„Mimo jakoukoliv pochybnost mám za prokázané, že otravu řeky Bečvy nemohla způsobit Energoaqua,“ říká dále Patočka. „Prokázal to Ivan Holoubek, vyšetřovací sněmovní komise i verdikt okresní soudkyně Ludmily Gerlové.“
Odborných materiálů pro takové konstatování je podle něho dost. „Ale v podstatě stačí, abyste se v daném místě prošli podél Bečvy a je vám jasné, že odporuje fyzikálním zákonům, aby to byla Energoaqua. A je neuvěřitelné, že někdo měl takovou drzost, aby se snažil tuto báchorku nacpat české veřejnosti,“ říká Jakub Patočka.
Důležitý je podle něho i politický kontext celé věci. „Jsou silné indicie, že v té době se politické hnutí Andreje Babiše pokoušelo ovládnout stát,“ tvrdí Jakub Patočka. Ovládnutí státu se mělo dít tak, že konkrétní státní instituce působily jako součást organizační jednotky podnikání tehdejšího premiéra Andreje Babiše. „V Deníku Referendum jsme doložili čistku na České inspekci životního prostředí, kterou provedl ministr Richard Brabec a ředitel ČIŽP Erik Geuss. Doložili jsme, jak se ČIŽP už dříve používala v zájmu společnosti Agrofert,“ argumentuje Jakub Patočka.
Dva druhy kroků
Podle Jakuba Patočky jsou zapotřebí dva soubory kroků, které před volbami politické strany slibovaly, ale k jejímž uskutečnění se dodnes neodhodlaly.„Jednak je potřeba prověřit kroky všech jedinců a institucí, kteří a které se na možné konspiraci s cílem zbavit Dezu podezření podíleli,“ vyjmenovává Jakub Patočka. „Je to jednak soudní znalec Jiří Klicpera. Pokud si přečtete výkony, které v té věci provedl, pak zůstává rozum stát nad tím, že stále má kulaté razítko. Může být stále zván k dalším případům a může v jiných, ne tak mediálně hlídaných, kauzách činit podobné kroky s podobnými důsledky.“
Podle Patočky je také potřeba prověřit roli Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, která ve svém posudku má závěry, které odporují fyzikálním zákonům. „Co vedlo renomované pracoviště s mezinárodní pověstí k tomu, že do světa vypustilo takovýto paskvil?“ ptá se Jakub Patočka.
V České inspekci životního prostředí musí podle něho dojít k personálnímu auditu. „Inspekce se musí rozloučit se všemi lidmi, kteří se na tomto podíleli. Není to jen Erik Geuss, ale i pan Pallós, je to pan Kůs. Přeci není možné v zemi, která si váží svého právního řádu, své demokratické politické kultury, aby v institucích působili lidé s takto zjevnou předpojatostí,“ míní Jakub Patočka.
Podobný personální audit podle něho musí proběhnout na ministerstvu životního prostředí, kde jsou podle Patočky dosud lidé, kteří to celé kryli.
Prověřit je podle Patočky také postup Policie ČR. „Od role vyšetřovatele Jiřího Hovorky až po policejního prezidenta Jana Švejdara, který to kryl a na tom, že se věc nikdy pořádně nevyšetřila, se musel nějakým způsobem podílet,“ tvrdí Patočka. Prověřit je potřeba také roli státních zástupců. „Jak státní zástupce Jiří Sacher, tak státní zástupce Petr Bareš ten zjevně nevyhovující postup policie hodný nějaké orientální země z počátku minulého století kryli,“ říká Patočka.
Druhý okruh kroků jsou systémová opatření. Podle Patočky je zcela nutné obnovit činnost sněmovní vyšetřovací komise, která všechna podezření do důsledků zdokladuje, zdokumentuje a zveřejní. „Aby veřejnost věděla a aby to mělo pedagogický účinek na všechny instituce, které někdy v budoucnu mohou být vystaveny podobným politickým tlakům. Aby věděly, že se nevyplatí politickým tlakům ustupovat,“ říká Patočka.
Dalším opatřením, které ale vyžaduje politické a organizační rozhodnutí, že se oba výše zmíněné zločiny vyšetří. „Je to otázka priorit, kam policie nasadí práci svých nejlepších útvarů zabývajících se organizovaným zločinem,“ říká Patočka s tím, že existuje vážné podezření, že státní instituce konspirovaly proti veřejnému zájmu, pak se musí řádným způsobem prošetřit.
„Policie dnes již nezajistí žádné hmotné důkazy na místě. Ale stále tu jsou lidé, kteří tam ten den byli. S těmi lidmi se dá mluvit. A k tomu, jak to doopravdy bylo, se dá pořád pomocí výpovědí dopracovat,“ věří Jakub Patočka.
A dodává, že sám má řadu tipů, které chtěl policii dát. „Než jsem zjistil, co je policie zač. A byl bych je ochotný říct ministrovi vnitra, kdyby o to stál. Nebo policejním vyšetřovatelům, u kterých bych si byl jist, že mají reálný zájem na tom, aby se věc vyšetřila,“ říká Patočka.
„Současná vládní koalice dluží odpovědi rybářům, veřejnosti, odvážným expertům, statečné vsetínské soudkyni,“ říká Jakub Patočka. „Je potřeba vyhrnout si rukávy a začít pracovat a dotáhnout to do konce.“
Dva roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě
Na Ekolistu vyšly články o tom podstatném, co na semináři Dva roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě zazněly.
Řada státních orgánů na Bečvě nepostupovala tak, jak jim ukládá zákon, říká Stanislav Pernický
Kauza vytrávené Bečvy ukázala řadu nejasností a systémových chyb, míní Ivan Holoubek
Havárie na Bečvě byl dvouroční zápřah. A velká zkušenost, říká Lukáš Kůs z ČIŽP
Víme jenom to, jak se havárie na Bečvě určitě nestala, říká Jakub Hruška
Role policie ve vyšetřování kauzy Bečva je zarážející, míní novinářka Zuzana Vlasatá
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (50)
Richard Vacek
12.1.2023 08:20Emil Paryba
12.1.2023 09:22 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
12.1.2023 10:47 Reaguje na Richard VacekSlavomil Vinkler
12.1.2023 11:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.1.2023 12:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pavel Hanzl
30.1.2023 19:36 Reaguje na Jan KosEmil Paryba
12.1.2023 09:28Jirka Klicperů zatáhl oponu nad důkazy.
Pokud se vyšetřování ujali soudruzi z NKVD, asi by to i dnes do tejdne rozlouskli.
Takhle budem sledovat soudní proces během celého roku, abychom se dozvěděli, že to spol. EA nezpůsobila.
Pavel Hanzl
12.1.2023 10:48 Reaguje na Emil Parybavaber
12.1.2023 09:32minule novinářka Vlasatá a nyní Patočka
vlastně novináři jsou největší odborníci na všechno a vše co napíší je vždy pravda a nikdy nepíší účelové články na objednávku a nikdy nepřekrucují fakta ,
jsou to polobozi ,nebo si to o sobě myslí
Michal Uhrovič
12.1.2023 09:41 Reaguje na vaberEmil Paryba
12.1.2023 10:24 Reaguje na vaberLedaže by to posílali v rozpustných kapslích
Pavel Hanzl
12.1.2023 12:42 Reaguje na Emil ParybaJednu, ale zdánlivou chybu to má v tom, že v neděli v poledne ho tam nikdo neviděl. Ale je propojen s agentem 007 a tem mu půjčil fekál, který je pomocí kamer neviditelný. Jak prosté, pane Watsone.
vaber
13.1.2023 09:28 Reaguje na Emil Parybavzpomínám jak novináři psali o aféře Babiše ,,korunové dluhopisy,, nezajímalo je kdo to schválil a proč,nezajímalo je, co je to,, tax avoidance" and "tax evasion",nechtěli slyšet o desítkách jiných firem kterých se to týkalo ,jen o jediné Babišově,
vzpomínám i na,, Čapí hnízdo,, dotace, která byla vyhlášena jako nejlepší, než to vzali do ruky ti spravedliví a novináři otočili,
spoléhá se na krátkou pamět plebsu,
ale já se nezastávám nikoho ani Babiše, jen si nechci nechat vymývat mozek každým pisálkem co slouží stejně zlému a špatnému pánovi a nebo to dělá z mladistvého nadšení hlouposti a nezkušenosti,
v případě, Hladík, se neřeší zdali je to správný kandidát nebo ne,nikdo si o tom netroufl napsat ani řádku,řeší se úplně něco jiného ,ústava a zlý Zeman, prostě problém se převede na jiný a ten se předhodí plebsu a jitří se vášně ,to je důležité, na původní problém se zapomene,
tak se vymývají mozky
Pavel Hanzl
12.1.2023 10:50 Reaguje na vaber
Miroslav Vinkler
12.1.2023 09:36Soud skončí trapasem pro státního žalobce a skutečný viník bude v pohodě.
Emil Paryba
12.1.2023 10:20 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
12.1.2023 10:53 Reaguje na Miroslav VinklerSlavomil Vinkler
12.1.2023 13:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.1.2023 09:26 Reaguje na Slavomil VinklerEmil Paryba
16.1.2023 08:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2023 14:48 Reaguje na Emil ParybaEmil Paryba
31.1.2023 03:00 Reaguje na Pavel HanzlV den havárie ČIŽP odebrala jediný vzorek. Zbytek sebrali hasiči a rozhodně jich nebylo 130, to je nesmysl a jedná se o celkový počet vzorků odebraných v průběhu týdne. Těch bylo celkem kolem 150.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-v-den-havarie-jsme-z-becvy-odebrali-jeden-vzorek-priznal-inspektor-203149
Jiří Svoboda
12.1.2023 09:49Na této obecné úrovni lze s panem Patočkou jen souhlasit. Trochu ale zaráží jeho selektivní přístup. Evidentní trestné činy subjektů státní moci v případě fotovoltaického tunelu mu zjevně nevadí. Čím to je?
Jiří Svoboda
12.1.2023 16:26 Reaguje na Emil ParybaPavel Hanzl
12.1.2023 10:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.1.2023 16:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.1.2023 09:32 Reaguje na Jiří SvobodaProblém je v tom, že tehdy ty technologie byly tak drahé, že se o tunel až tak moc nejedná, ale problém byl v mediální hyenizaci celého. Výsledkem bylo, že v době, kdy šly komponenty na desetinu ceny, výstavba se zastavila a rozjela se až v poslední době. Tím jsme ztratili možná 10 let, což se samozřejmě čistě náhodou kryje s vládou soudruha estébáka.
Michal Uhrovič
12.1.2023 11:46 Reaguje na Jiří SvobodaBřetislav Machaček
13.1.2023 08:57nepůjde o stručnou informaci od soudu. Prostě Čapí hnízdo nevyšlo, tak
je tu opět Bečva, ale nikoho už nezajímá, že za dva roky se s vodním
zákonem nepohnulo ani o píď a v kompetencích jednotlivých kontrolních
a havarijních složek stále vládne chaos. Zase budou vzorky odebírat asi
všichni a podle vlastního úsudku místo metodiky vedoucí k prokazatelnosti
viny. Je vidět, že se z toho stalo politikum a schází snaha předejít
podobným případům.
Pavel Hanzl
13.1.2023 09:36 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
13.1.2023 16:22 Reaguje na Pavel Hanzla nasadit léčbu! Jakpak prezident ovlivní policejní vyšetřování a rozhodnutí soudu? Teoreticky to mohou pouze rezortní ministři zaúkolováním svých po volbách vyměněných ředitelů a ti mohou zatlačit na vyšetřovatele, pokud ti
čestní ale raději neodejdou do civilu, jak se momentálně
hromadně děje.
Pavel Hanzl
13.1.2023 17:10 Reaguje na Břetislav MachačekTo je pralelní stuktura moci, která je nezávislá na orgánech státu, má svoje vlastní pravidla a je tím propojena s organizovaným zločinem, využívá korupci proto je ilegální.
Problém nastává tehdy, kdy cappo di tutti capi se stane vysokým představitelem státu a tím je celý zločinný gang legalizován a mafiánské praktiky se stávají oficiální politikou státu.
Důkaz: za Babiše ministerstvo financí "klekalo" na vybrané firmy nechalo je zbankrotovat a VBába ji oak ukradl. Likvidovalo firmy falešnými zajišťovacími příkazy atd. atd.. Tohle je zločinné jednání nomero uno.
Břetislav Machaček
13.1.2023 17:56 Reaguje na Pavel HanzlTak tu zase netvrďte něco o čem víte prd. Vám stačí
výplach mozku od novinářů a bez soudu znáte viníky.
Máte možnost ty úředníky zažalovat a zažalovat už
rok i Babiše bez obav, že ovlivní policii a soudy.
Nebo si myslíte, že jsou jim všichni uplaceni a
nebo s ním sympatizují? Uvědomujete si vůbec, že
obviňujete i ty úředníky a policii? Být těmi
úředníky a policisty, tak vás ženu před soud a
budete konečně vědět, že pomluva je trestná!
Pavel Hanzl
15.1.2023 09:35 Reaguje na Břetislav Machaček"Na počátku roku 2018 se GIBS dostala do oblasti zájmu veřejnosti, když premiér Andrej Babiš projevil snahu zbavit ředitele GIBS Michala Murína jeho funkce. V březnu 2018 s ním zahájil kázeňské řízení o přestupku.[13] Tento jeho krok vzbudil kontroverze, jednak kvůli obavám z domnělé snahy Babiše ovlivnit běžící vyšetřování jeho osoby v souvislosti s podezřením z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, jednak proto, že v tomto případě předseda vlády použil zákon platný pro řadové policisty, kterým Michal Murín nebyl.[13] Spekulacím měl nahrávat i fakt, že se po tomto kroku GIBS skutečně začala zajímat o novináře, kteří v minulosti informovali veřejnost o některých jednotlivostech v souvislosti s Babišovou kauzou Čapí hnízdo.[14][15]" wiki
Emil Paryba
16.1.2023 18:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.1.2023 08:28 Reaguje na Emil ParybaEmil Paryba
17.1.2023 09:36 Reaguje na Pavel HanzlVýtky vůči GIBS se táhly od roku 2014, 2015
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/policie-gibs-ucelove-zahajene-ukony-v-trestnim-rizeni-uniky-dragoun_1909240632_miz
Pavel Hanzl
17.1.2023 11:36 Reaguje na Emil ParybaEmil Paryba
18.1.2023 17:13 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2714162-soudkyne-si-v-rozsudku-ke-kauze-neograph-stezuje-na-vysetrovatele-nevtipila-stejny
Emil Paryba
16.1.2023 18:50 Reaguje na Břetislav MachačekPravda vyjde najevo až u soudu, přesněji jen část pravdy - že spol. EA Bečvu neotrávila.
Pavel Hanzl
17.1.2023 11:39 Reaguje na Emil ParybaJindřich Duras
13.1.2023 22:37 Reaguje na Břetislav MachačekMně se zdá docela pravděpodobný scénář, kdy při úhynu ryb všechny napadlo, že je to z Babišovy Dezy. Zděsili se, že je to průšvih, pojal je strach o své existence (taky věděli, jak Babiš zachází se svými odpůrci) a prostě ten začátek podělali: nezahájili odběr vzorků v odpovídajícím rozsahu, neanalyzovali, co měli a jak měli, část vzorků nechali s nejapnými argumenty zkazit. No a když nejsou vzorky, tedy jasné důkazy, zbývá prostor pro spekulace a jejich vyvracení, což ocení zejména advokáti hlavního podezřelého.
Autora článku si osobně vážím, protože se dlouhodobě a systematicky snaží přijít věci na kloub. Snaží se ukázat na slabá místa. a snaží se nás burcovat, aby nám takovéhle věci nebyly prostě jedno.
A k Babišovi. Osoba v tak obrovském střetu zájmů je pohroma pro všechny politické funkce. To je nejzákladnější sdělení. A také nejdůležitější. Ať už ta chemie tekla odkudkoli.
Břetislav Machaček
14.1.2023 14:41 Reaguje na Jindřich Duraslokalitě, aby se jedna krajská ČIŽP nevymlouvala, že to
má dělat ta sousední. Taky aby vzorky odebírali ti, co
tam mohou být první (místní státní hasiči)a mají k tomu
patřičné znalosti, vybavení atd. Duplicitní odběry sice
být mohou, ale soud by měl váhu přikládat těm oficiálním.
Zajisté víte, jak dopadnou špatně odebrané a skladované
vzorky byť odebrané prvé a v dobré víře, když je neuznají
znalci a napadnou je advokáti obviněných. Ty kompetence
musí dostat hlavně ti nestranní (hasiči) a ti, kdo znají
místní poměry(opět ti hasiči se znalostí výpustí a hlavně
disponující havarijními plány znečišťovatelů). Havarijním
plánem musí disponovat každý podnik a měl by mít kopii
i hasičský záchranný sbor, aby věděl, čím neutralizovat
jedy se kterými podnik disponuje. Je to stejné jako u
označení třeba cisteren a železničních vozů opatřených
výstražnými tabulkami, ze kterých je hasičům ihned jasné
čím a jak zasáhnout. V havarijním plánu musí být s jakými
látkami podnik pracuje, čím se neutralizují a jak lze
zamezit jejich dalšímu unikání. Něco málo o tom vím a
pokud v tom bude nadále chaos, tak to bude stále stejné.
Po zrušení podnikových vodohospodářů přešly kompetence
často na obětní beránky, kteří o tom nic nevědí a pouze
to podepisují. Část otrav tak nikdy nebude vyšetřena a hlavně jim nebude možno předcházet a čelit. Hasiči mohou disponovat běžnou soupravou ke zjištění i toho chlóru o kterém tu stále někteří melou a kterou má kdejaký vojenský chemik. Snažit se ho prokázat čichem mi připadá jako za
1 sv. války, kdy ho zjistili, až se dusili a slepli. Pokud někdo cítil chlór na mostě nad řekou, tak už by to ti rybáři blízko hladiny měli za sebou, protože se plazí u země a má tam o mnoho větší koncentraci, než několik metrů výše na mostě. Jinak působení podnikatelů v politice není pohroma,
protože je jedno, jestli je tam sám a nebo tam za sebe
někoho nastrčí. Stačí, když nějakého užitečného blba někam
vyšle a sponzoruje mu volební kampaň. Babiš alespoň nese
svoji kůži na trh na rozdíl od jiných podnikatelů, kteří
jsou loutkovodiči politiků. Zákony o střetech zájmů se
jich tak netýkají a špinavou práci vykonají politické
loutky. Jen se koukněte, kdo vše se cpe dnes do politiky
a co vlastně umí! Přečte návrh zákona sepsaný lobbisty,
ani tomu nerozumí, ale za úplatu se za to rve jako lev.
Podnikatel je pěkně za bukem a pokud jedna loutka selže,
tak si "koupí" jinou. Nejsem naivní jako řada zdejších
diskutérů, kteří věří na spravedlnost podle dnešních
zákonů, které jsou nejednoznačné se spoustou vyjímek
a právnických kliček. Otázkou je, zda jsou zákony lidovou
tvořivostí poslanců-neumětelů a nebo záměrnými paskvily
umožňujícími z malérů vyklouznout. Přikláním se ale spíše
k té druhé možnosti, je to záměr!
Emil Paryba
16.1.2023 18:48 Reaguje na Břetislav MachačekČIŽP toho akorát využila, přesněji zneužila
Pavel Hanzl
15.1.2023 09:44 Reaguje na Jindřich DurasAle v pondělí se to doneslo nejvyššímu, ten na to dal ban a od té doby všichni zodpovědní kličkují a lžou.