https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-upravy-brehu-reky-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Úpravy břehů řeky Bečvy

23.11.2011
Úprava břehů řeky Bečvy u Přerova
Úprava břehů řeky Bečvy u Přerova
Foto | Adin Vyhlídka
V tomto období, zřejmě spojeno s obdržením dotací na činnost Povodí Moravy, probíhají úpravy levého břehu řeky Bečvy v oblasti místní části Přerova, pod Kozlovicemi. Prakticky každý den můžeme sledovat a zvažovat (s rostoucími rozpaky), jakému účelu má sloužit jakési „zkulturnění“ břehu Bečvy do podoby vodního kanálu. Samozřejmě jsou lidé, kterým kanálový styl břehu řeky připadá pohledný a oku lahodící i když bez života. Skutečnost je ovšem taková, že díky tomuto „zkulturnění“ zůstane břeh ochuzen na dlouhou dobu o přirozené útočiště pro mnohé i chráněné živočichy (ledňáček říční) ale i chráněné rostliny, například vstavače, které zde každý rok na jaře rozkvétaly. Byl zlikvidován břehový porost a vytrhán i s kořenovým systémem zpevňujícím břehy.
 

S protipovodňovou ochranou to nepochybně nesouvisí a nemůže to mít žádný vliv na rozliv vody při povodni. Místa, kde řeka vytvořila kolmé stěny, využilo v uplynulých letech několik párů chráněného ledňáčka říčního k zahnízdění. Rozhodnutím pracovníků Povodí Moravy bylo takto zlikvidováno asi 10 hnízdních míst na levém břehu řeky. Koryto řeky Bečvy zůstalo, až na několik opravitelných výtrží, ve stejné poloze a to i po nebývale agresivní povodni v roce 1997. Proto lze považovat takový zásah pracovníků Povodí Moravy za bezúčelné plýtvání veřejnými finančními prostředky a bezohledný přístup k přirozenému životnímu prostředí. Kam tedy zmizely sliby o revitalizaci řeky a zlepšení biodiverzity.

Ve studii „Bečva pro život“ vydané Unií pro řeku Moravu a Hnutím Duha, je popis obnovy přirozených dynamických říčních procesů a obnova příčného i podélného kontinua řeky Bečvy. Studie ve volné krajině opouští neustálé opravování poškozeného opevnění břehů po povodních, zasypávání nátrží a odtěžování naplavených štěrků. Koryto a ochranné prvky by se měly udržovat jen v úsecích, kde je ohrožena zástavba nebo významná infrastruktura. V ostatních úsecích se uvažuje o spontánní revitalizaci řeky.

Úprava břehů řeky Bečvy u Přerova
Úprava břehů řeky Bečvy u Přerova
Foto | Adin Vyhlídka

Správci toků dnes většinou pečují o lidské zájmy, které jsou bohužel často v rozporu s přirozenými vlastnostmi vodních toků i jejich flóry a fauny. Přirozené jevy pak paradoxně začnou vnímat jako škody a naopak nepřirozené zájmy člověka prosazují jako samozřejmost. Příkladem je pokus o jakousi protipovodňovou ochranu, zahloubenou do hráze v oblasti tenisových hal, kde byl nešetrně a bezohledně porušen kořenový systém zdravých stromů známé a oblíbené Rybářské aleje. Byly přerušeny naprosto zdravé kořeny o průměru až 25 cm. Zatopení plochy, kde stojí tenisové haly, to při větší povodni v žádném případě nezabrání. Důvod je prozaický – na celém území je podloží ze štěrkopískové naplaveniny, kde voda funguje na principu spojených nádob a projeví se to při každé větší povodni. Všichni všímaví pamětníci to jistě potvrdí.

Firma Povodí Moravy vznikla v polistopadové době v roce 2001, je stejně mladá a pohledná jako její mluvčí, vše ale nasvědčuje tomu, že chybí dlouholeté zkušenosti s povodím Bečvy. To, čím se Povodí Moravy prezentuje v Přerově, je destruktivníní pro přírodu a životní prostředí a pro přerovské obyvatele bezúčelné a bezvýznamné. Pro příklad mohu uvést – trvalá snaha o pokácení přerovské Rybářské aleje, jedné z nejkrásnějších v zemi. Jako důvod se uvádí narušení hráze kořeny stromů, což je naprostý nesmysl, je známo, že kořeny stromů tyto hráze a břehy zpevňují. V letech 2009-10 zbytečné rozhrnování štěrkové náplavy v korytě Bečvy přímo ve městě, když průtok korytem řeky zůstal nezměněn. Nadšeně to sledovaly jen děti, které viděly poprvé v životě několik stavebních strojů pracovat v korytě řeky. K tomuto konání celkem benevolentně přihlíží odpovědné orgány města, odpovědné za stav životního prostředí. Odbor Životního prostředí Magistrátu města Přerova byl sloučen se Stavebním odborem, to samo vypovídá o tristním přístupu radních k otázce životního prostředí.


reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je členem ČSOP
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist