https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anna-hubackova-fit-for-55-strasak-nebo-prilezitost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anna Hubáčková: Fit for 55: Strašák, nebo příležitost?

27.6.2022
Na ilustračním snímku lucenburský Kirchberg.
Na ilustračním snímku lucenburský Kirchberg.
Představme si. Je středa 29. června. Nad lucemburským Kirchbergem, kde sídlí četné evropské instituce, právě svítá. Z budovy Rady Evropské unie se trousí delegace ministrů životního prostředí, na nichž je patrné vyčerpání, ale hlavně spokojenost. Přes obtížná vyjednávání se podařilo nalézt dohodu sedmadvacítky nad klíčovým souborem nástrojů, díky kterým Evropa může snížit své emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent a zachovat tak naději pro dosažení cílů Pařížské dohody, zabránit drastickým dopadům změny klimatu na své spoluobčany.
 
To, že jsou tentokrát jednání evropských ministrů o klimatických opatřeních tak intenzivní a prodloužená daleko za stanovený čas jednání, je namístě. Není to jen tím, jak postoupila klimatická krize. Nebo tím, že se další snižování emisí dotkne širšího okruhu podniků a občanů. A také tím, že na samých hranicích Evropské unii zuří válka a Rusko může každým dnem odpojit velkou část Evropy od svých dodávek plynu. Ale o třídu výše tím, že tohle všechno přichází v jeden okamžik a potřebujeme najít dobré řešení pro někdy protichůdné požadavky.

Soubor šesti návrhů evropských zákonů, který teď mají ministři na stole pro své úterní zasedání (které se zřejmě protáhne až do středy), je technicky velmi složitý, rozsáhlý a skrývá se za spoustou zkratek – CBAM, SCF, BRT, ETS1, ESR. Má však základního společného jmenovatele: zajistit, aby zcela nutná dekarbonizace světové ekonomiky proběhla spravedlivě ve všech sektorech ekonomiky, napříč od velkých podniků přes veřejné instituce až po domácnosti, a se zapojením mezinárodního obchodu mezi EU a zbytkem světa.

A také, aby potřebná opatření nevedla k energetické chudobě nebo k propadu celých ekonomických odvětví. I proto budou země jednat o bezprecedentním přerozdělovacím mechanismu – zejména Sociálním klimatickém fondu, Inovačním fondu, Modernizačním fondu a aukcích emisních povolenek – kde jen Česko může na financování klimatických opatření získat na příštích 8 let až 1000 miliard korun.

Fakt, že změny budou dramatické je zřejmé například na sektoru automobilové dopravy. Od roku 2035 by se na evropském trhu měla přestat prodávat nová auta se spalovacími motory. Je jasné, že na benzín i naftu tady budou auta jezdit ještě řadu další let. Také je ale jasné, že se v dalších letech bude muset proměnit celý automobilový průmysl, který je ale na tuto změnu připraven.

Anebo se ve středu nad ránem stane něco jiného.

Ministři odcházející z jednání budou mít také červené oči, možná někteří budou mít i vítězný úsměv. Celkově ale budou odcházet rozpačití s vědomím, že společně nezvládli splnit úkol k odstartování zásadního odchodu od fosilních paliv, na kterých je naše závislost tak bolestně patrná ve vztahu k ruskému plynu a ropě. Skutečným vítězem nad evropským strachem z pokračování ambiciózní transformace se stane Putinovo Rusko. A jen o dva dny později pak Česko převezme předsednictví Evropské unie. To by pak bylo impulsem k rychlému posbírání střepin rozbité komplexní robustní stavby Fit for 55 a naší snaze je zas dát dohromady. V listopadu také povedeme Evropskou unii na klimatickém summitu OSN v Egyptě a pokud tam přijedeme s prázdnýma rukama, budeme tentokrát za otloukánka my.

Samozřejmě jsme připraveni na různé varianty, ale ta s kompromisní dohodou o celém balíčku Fit for 55, jakkoliv bolestivou, je zdaleka nejlepší. Jen tak se budeme moci soustředit na program, který jsme si pro předsednictví vytyčili, a čelit energetickým výzvám příštích týdnů, měsíců a let.

Za sebe pro dohodu v Lucemburku udělám maximum i proto, abych jen nezvyšovala dluh vnoučat, která s našimi dnešními rozhodnutími budou muset žít.


reklama

 
foto - Hubáčková Anna
Anna Hubáčková
Autorka je ministryně životního prostředí, nestranička za KDU-ČSL.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

27.6.2022 15:41

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

27.6.2022 18:15 Reaguje na Svatá Prostoto
to by mě zajímalo proč (příspěvek jsem nečetl a nestihl). SP je někdy velmi jízlivý diskutér (a ne pokaždé s ním souhlasím), ale pravidla porušit jsem jej dosud nepřistihl. k násilí ani porušování zákonů nevyzývá, osobní urážky a vulgarismy jsem neshledal, netapetuje ani nezneužívá cizích jmen. fakt by mě to zajímalo.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.6.2022 18:19 Reaguje na Lukas B.
jinak unie by se mohla trošku probrat a opustit to sebezhoubné flagelantství. formani nepřestali jezdit proto, že by nějací blouzniví majitelé pravd zakázali koně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.6.2022 18:25 Reaguje na Lukas B.
On byl k Hubáčkové zcela otevřený a upřímný, a také jí tykl, což u jiných zdejších lumpů a ekoteroristů nevadí, a zde, kde to sedělo, to vadilo.
Článek se pak naprosto nehodí komentovat. Jen ...Paní by se měla doučit spojky a čárky na ZŠ než začne mistrovat s ambicemi a bolestivými transformacemi, a doufám, že půjde osobním příkladem.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.6.2022 19:55 Reaguje na Jarka O.
ok, díky. tykání názorovému oponentovi se kterým jsem husy nepásl vnímám jako něco za hranou (a i tak s tykáním opatrně a jakkoli nesouhlasně tak aspoň přátelsky, ostatní diskutující nemusí o našem pasení hus vědět a nedělá to dobrotu). když se něco takového bude uplatňovat padni komu padni tak to jen uvítám.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2022 09:44 Reaguje na Lukas B.
Já také, aby redakce některé příspěvky arogantů mazala tak tak rychle jako ten horní, trochu emocionálnějsí příspěvek, ani nevím, jestli ho redakce smázla sama nebo někdo ohlásil.
Ale je to jinak. Zbabělci svobodně tapetují urázky s odůvodněními blbými jak oni sami, že ten či onen nemá ekonomické či jiné vzdělání, dostatek publikací apod., na upozornění ze sprostoty tito xperti nereagují, tykají, neragují na upozornění, že to 2. strana nechce atd atp a je to v pohodě, nic se nemaže... To se pak nedá odpovědět jinak než v podobném tónu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.6.2022 09:53 Reaguje na Jarka O.
to je těžké. i editor může stát na jednom názorovém břehu a cítit sympatie. přece jenom (a se vší úctou k ekolistu), redakce podobných prostorů se zpravidla rekrutují z aktivistického milijé.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2022 10:13 Reaguje na Lukas B.
No právě. Proto padni komu padni je fajn a rychle by se ten tón změnil, názorové rozpory jsou ok, aktivistické milijé.. jo, to je poznat v článcích dost. Mějte se.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.6.2022 10:41 Reaguje na Jarka O.
ono na ekolistu diskutují v zásadě dvě názorové skupiny; v něčem se shodují (mají rádi přírodu, stromečky a zviřátka a vůbec) a v něčem se liší - pracovně tomu říkám radikálové a konzervativci. konzervativci (a k těm se řadím) vytýkají radikálům odtržení od reality (a zejména fyzikálních zákonů a trojčlenky) a snahu prosazování dobra silou, radikálové vytýkají konzervativcům úzkoprsost, nedostatek nadšení a ustrnutí v předminulém století.

to ovšem není důvod diskutovat jinak, než přiměřeně slušně a osobní a osobnostní charakteristiky odpůrců komentovat velmi střídmě. nestranný přístup k moderování diskuse by tomu mohl velmi napomoci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.6.2022 13:24 Reaguje na Lukas B.
Velmi trefné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2022 15:17 Reaguje na Lukas B.
Tak. Bohužel se již ukazuje, že těm osobám o ochranu prostředí, vody, vzduchu, půdy, nejde. Ti lidé ani nemají rádi lidi. Jde o ideologie, máte-li ten podle nich správný názor na jisté události a lidi kolem nás, můžete plácat o ekologii, co chcete, v opačném případě máte smolíka.
Odpovědět

Jan Škrdla

28.6.2022 21:27 Reaguje na Lukas B.
Podle mě to tak jednoduché není. Existují i diskutéři nebo celé skupiny, které jsou názorově mezi Vámi uváděnými extrémy.
Nebo mají na různá témata rozdílný úhel pohledu. Např. se rozdílně s staví k otázce energetiky a k otázce ochrany krajiny.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.6.2022 11:02 Reaguje na Jan Škrdla
ale samozřejmě. i já, jakkoli jsem zavilý konzervativec, v něčem jsem radikál, třeba ohledně "by fair means" cest přírodou, můj verbální boj proti letnímu provozu lanovek a elektrokolům je někomu až směšný.
Odpovědět
ms

28.6.2022 13:06 Reaguje na Jarka O.
Pro Jarku O. - když už nabádáte k lepší češtině, začněte napřed u sebe: také vám chybí čárka před spojkou než, která spolu s určitým slovesem uvozuje vedlejší větu...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.6.2022 13:23 Reaguje na
Chybu udělá každý. Pokud je to dobře srozumitelné, tolerujme to. Mnohem horší je to s obsahem, tam by ta tolerance být neměla. Diskuse by měla být tvrdá a věcná a kdo se jí jako autor odmítá zúčastnit, měl by být redakcí upozorněn, že nečiní správně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2022 15:14 Reaguje na
Děkuji za upozornění na pravidlo, jsem si vědomá toho, že spojka nebo částice „než“ je komplikovanější než jedna ze spojek s jasnými pravidly: a i ani nebo. Je to něco jiného v rychlé diskuzi, kde se vám slovník automaticky vymění i celé slovo, a v nadpisu článku od ministryně, která vykládá to, co přečte v emailech, a nabádá k ambicióznímu uskromnění se.
Nezmínila jsem popisek obrázku: „lucenburský“ ;-), vtipné, ale za to p. ministryně nemůže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 14:49 Reaguje na Lukas B.
V pohodě ... jen mne zaujalo další financování lepších zítřků na dluh a položil jsem pár řečnických otázek ohledně připravenosti na elektromobilitu ne ze strany průmyslu, ale zákazníků:-).

A pak si dovolil takové malé srovnání s úvodníky stranického tisku z dob mého mládí a jemné připomenutí o lidovcích a Národní frontě:-).

Odpovědět
EN

Emil Novák

27.6.2022 16:09
Tahle paní snad spadla z Marsu. Západní Evropa právě teď horečně oživuje uhelné elektrárny, ale my budeme sbírat střepiny "komplexní robustní stavby"...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.6.2022 13:14 Reaguje na Emil Novák
I mně se zdá nazývat Fit for 55 jako komplexní robustní stavbu hodně nadnesené/nereálné. To spíše kolos na hliněných nohách nebo vzdušný zámek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2022 16:41
Mně se na paní ministryni líbí, že si myslí, že když se něco v rámci EU naplánuje, tak že se to i uskuteční. A čím to vymyslí složitěji a nereálněji, s tím větší pravděpodobností to nastane.

"Za sebe pro dohodu v Lucemburku udělám maximum i proto, abych jen nezvyšovala dluh vnoučat, která s našimi dnešními rozhodnutími budou muset žít."
To myslíte, paní ministryně, klimatický nebo státní dluh? Také se může stát, že nevhodnými mechanismy řešení globálního rozvratu naděláte obrovský státní dluh a s klimatem nepohnete. Zatím to tak vždycky bylo. Jak víte, že to tak opět nedopadne?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.6.2022 16:49
Paní ministryně Hubáčková žije v transu ekomagořin a není jí pomoci.

Ve svém blouznění nevidí, že jsme se ocitli v době globální finanční krize, z burzy se vypařily bilióny dolarů a skutečně NIKDO vám neřekne, co bude zítra.

K tomu válečný konflikt v Evropě, poprvé od konce II. světové války a skutečně NIKDO vám nezaručí, že zítra nebude ve válce s RF i NATO.

K tomu bezprecedentní energetická krize lámající sociální soudržnost i v bohaté západní Evropě.

A ta paní to nevidí ani nechápe, nebo chápat nechce. Místo toho, abychom ochránili holé zadky myslí na fikce a maluje nám straky na vrbě.

Jedinou smysluplnou věcí by byla velká stopka na Green Deal, než se věci uklidní a zjistíme jaké jsou reálné možnosti Evropy. Tedy té civilizované.

Jinak si myslím, že za budovou MŽP v Praze roste lysohlávka a ta nešťastnice jich několik pozřela a není přítomna duchem.
Odpovědět
ms

28.6.2022 13:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Paní ministryně je plně v zajetí enviromentální hysterie (a co naši vnuci?) a zase argumentuje přerozdělováním toxických dotací a zelených žebračenek (až bilion peněz z EU...). Následkem politicko-ideologické snahy změnit doslova za pár desítek let 300 let prosperující karbonovou ekonomiku prudce zchudne většina populace a z EU odejde průmysl zarušující blahobyt. Pak si hodnoty a statky EU koupí třeba Číňané.
Paní ministryně bvy se mněla věnovat tomu, co dělala: tedy péči o dostatek (zadržení) vody v krajině. To je spolu s masívním výstavbnou jaderných zdrojů česká nejlepší adaptace na změnu klimatu. Ostatně zcela zásadně platí, že ochraně klimatu se v praxi věnují jen zajištění a vzdělaní lidé. Ti chudí klidně zase budou pálit v kamnech plasty, aby nezmrzli. To žádné zelené žebračenky, o jejichž přerozdělování se tak rádi starají právě lidovci paní ministryně, nezajistí, jen ještě více rozeštvou společnost.
Odpovědět
va

vaber

27.6.2022 17:41
k článku bez komentáře,je to ztráta času, ale fotka p. Hubáčkové se jim povedla ,
tak vypadá dnes nebo před třiceti lety
Odpovědět
MK

Martin Králík

27.6.2022 21:09
"Minulý týden se zvýraznily rozdíly v suchu mezi regiony ČR, někde už je extrémní" s tím vším vůbec, ale vůbec nesouvisí ... To je přeci normální že je sucho a dosti horko.
Odpovědět
MK

Martin Králík

28.6.2022 13:04
Takže pod se stane toto -187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/bourky-povoden-otava-katovice-strakonice-voda.A220628_111041_budejovice-zpravy_pkr. Tak to je běžné letní bouřka. Takových tu bylo a bude a není nutné cokoliv konati ...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.6.2022 14:34
Lpění na snech v současné energetické krizi není moc moudré, ale budiž.
Ono mít jiný názor chce mít odvahu a každý ji nemá a tak jako správný
loajální úředník (předchozí kvalifikace) je lépe nevybočovat a nejít
s kůží na trh. "Gryndýl" předběhl technické možnosti akumulací a záložní
zdroje postavil na plynu, který nyní cenou vylétl do astronomických výšek.
V globále tak s drahými zálohami stoupá cena všech energií a EU pokračuje
v navýšení poměru OZE ke stabilním zdrojům a opět bez akumulací a levných záloh. Narůstá tak stále více deficit akumulací a záloh a tím i stabilita
sítí. Kde se to zastaví? No přece až spotřebitelé zjistí, že z OZE je
sice energie po dotacích relativně levná, ale nestálá a zálohy energii
stále více prodražují. Pro nechápavé je to tak, že záloha si je vědoma
své nezbytnosti a může diktovat násobně vyšší cenu, než kdyby fungovala
se stabilním výkonem. Se stabilním výkonem v konkurenčním prostředí by
musela být s cenou konkurenceschopná, ale jako záloha si může dovolit
doslova provozovatele sítí cenou vydírat, aby byla síť stabilní. K tomu
přibyla navíc spekulativní cena plynu šroubována burzou a sankcemi. Ve
výsledku se tak "Gryndýl" zvrhnul na urychlení odchodu od uhlíku nikoliv
po technologické stránce, ale po stránce cenové a opravdu dojde na pokles
registrované spotřeby uhlíkových paliv zásluhou zchudnutím spotřebitelů. Pokrok se tak nekoná, ale koná se tak pouze snížení spotřeby uhlíkových
paliv za cenu poklesu výkonu ekonomiky a životního úrovně občanů EU. Byl
to cíl už na začátku, nebo to je pouze dílem války a hodí se náramně i
těm radikálním "Gryndýlistům"? Přežije to ekonomika EU a EU samotná s
rozdíly ve zdrojích energie a v možnostech obyvatel ustát vysoké ceny
energií a s tím i všeho souvisejícího? Rozdílnost ekonomik států EU se
může zvrhnout v hledání viníků a úvahách o EXITECH. Mimochodem v nouzi
na solidaritu nevěřím a tato zima bude prubířským kamenem jednoty v EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 10:33 Reaguje na Břetislav Machaček
https://oenergetice.cz/vodik/dansku-se-chysta-instalace-dosud-nejvetsiho-svetoveho-elektrolyzeru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

100 000 tun vodíku v roce 24. A to je jen JEDNO zařízení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.6.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
A kolik stabilní elektřiny vyrobí 2x výkonnější jaderný reaktor již nyní. A to je jen JEDNO zařízení zhruba na 1 km2!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.6.2022 13:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Dyť vás dostal. Přece nezáleží na velikosti výroby vodíku, ale na začátku procesu, tj. musí být k dispozici zdroj, co to pokryje a v energetické krizi jako je teď, Kde vzít a nekrást. Ani ty větrníky nemá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.6.2022 20:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
V roce 24 už tyto starosti nebudou a na výrobu vodíku bude hafo přebytečné energie z OZE. Tak je to naplánováno! Dánští energetici přece nejsou žádní pitomečci na rozdíl od zdejších ropáckých diskutujících.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.6.2022 21:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Pan Hanz je EKOLOG, kterému nevadí pole plná solárů
a tisíce stožárů větrníku, protože on sedí pouze
u PC a do přírody nechodí. Nevidí odlesk těch ploch
FVE a neslyší hučení větrníků. Jeho nezajímají ani
ty herbicidy na odplevelení FVE na polích a ani
vliv VE na hmyz, ptáky a ryby v pobřežních vodách.
Je jako ti, co v zájmu EKOLOGIE propagují biomasu
a biopaliva s kvanty chemie a jako hotely pro černou. Ekologie musí být brána v souvislostech
a nikoliv pouze vytrhávat některá plus, která jsou
pro něco jiného mínusem. Co je menší zlo, si musí
vybrat každý sám a jeho vnucování těchto zcestných
technologií pouze kopíruje nepodařený "Gryndýl"
u kterého nemíní EU ustoupit ani o píď. Těch
kopanců už bylo napácháno s biopalivy v naftě a
benzínu, při plynofikacích i samot v lese a nyní
při OZE s plynovými zálohami a pálením dřeva z
pralesů v elektrárnách. Dlouhodobé skladování
vodíku je nedořešeno a rovněž tak jeho bezpečné
užívání u vozidel v garážích podobně jako u
elektromobilů. Nedovedu si představit požár
elektroauta v parkovacím domě a nebo výbuch
vodíkové nádrže tamtéž. Bezpečnost zatím silně
pokulhává a její technické dořešení je zase
předbíháno nadšením pro masové využití. Hurá
akce vždy zavání malérem a tichým zavržením
"revoluční" technologie, když narazí na ty
skutečné užitné vlastnosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.6.2022 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
A víte na kolik ta sranda vyjde a na kolik ten vodík vlastně přijde?

Nevíte. Ale proč nemít hned druhé Vánoce.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist