https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anna-vinklarkova-prirodni-lokality-prahy-vcetne-stromovky-se-mohou-stat-zastavitelnymi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anna Vinklárková: Přírodní lokality Prahy včetně Stromovky se mohou stát zastavitelnými

24.6.2021
Stromovka. Označení: zastavitelné.
Stromovka. Označení: zastavitelné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy hl. m. Prahy
Magistrát hlavního města právě pořizuje aktualizaci (1) tzv. územně analytických podkladů (ÚAP). Ty by měly popisovat stav území, ale místo toho opět rozvolňují podmínky pro připravovaný Metropolitní plán. Týká se to především přírodních území, jako jsou Stromovka, obora Hvězda, Motolský háj či svahy Troji v okolí Velké skály. Tyto lokality nově nebudou označeny jako nezastavitelné. Město tím ale porušuje dohody se státní správou vzniklé v průběhu vypořádání stanovisek k návrhu nového územního plánu.
 

Územně analytické podklady by ze zákona měly popisovat skutečný stav využití území, nikoli se přizpůsobovat tomu, jaký názor na území má Metropolitní plán. Tato aktualizace nebyla veřejně projednána. Není to sice zákonnou povinností, ale vzhledem k tomu, že aktualizace vzniká přímo na půdě Institutu plánování a rozvoje, nemělo by nic bránit tomu, aby byla veřejně představena.

Problematická je především změna označení některých parků, lesoparků či přírodních území, která jsou ve stávajících podkladech vedena jako území krajinná či parky. Nově mají být označena jako rekreační zastavěná či obytná (2). Týká to parků, jako je Stromovka, Letná, Vítkov nebo obora Hvězda, a také přírodních lokalit, jako jsou trojské svahy, Prosecké skály, Motolský háj, Velký háj či Lesopark Hodkovičky. Mj. jde o osm z dvanácti celoměstsky významných lokalit, o kterých vznikla v průběhu projednávání Metropolitního plánu a zásad územního rozvoje dohoda mezi státní správou a samosprávou, že budou vymezeny jako tzv. “enklávy otevřené krajiny”. Tato dohoda měla především zaručit jejich nezastavitelnost. Pokud by hlavní město Praha začalo nyní tato území označovat jako zastavěná, popřelo by tím důvody pro vymezení “enkláv otevřené krajiny” a dřívější dohody by byly sabotovány.

Změna vymezení přírodních území ale není jedinou podstatnou změnou, problematických pasáží je více. Dochází také k zásadním změnám týkajících se kulturních hodnot centra Prahy. Mizí významné vyhlídkové body pro sledování panoramatu města (např. z Letné či z vyhlídkového místa u Strahovského kláštera). Dále mizí vyznačení architektonicky cenných staveb a souborů a je nahrazeno tzv. “koncentrací architektonických a stavebních dominant” znázorněných obdobným čtvercovým rastrem, jaký používá Metropolitní plán.

Bohužel všechny tyto kroky směřují k horší ochraně kulturního i životního prostředí našeho města. Například není vůbec jasné, jestli bude nějaká hodnota ve čtvercovém rastru 100 x 100 m na rozdíl od jasného označení konkrétních staveb právně vymahatelná. Skandální je také způsob vypořádání připomínek městských částí. Mnohé na nevhodnost vymezení přírodních území upozorňují, jejich názor je ale ignorován (3). Hlavní město Praha tak očividně pokračuje v trendu rozvolňování podmínek pro novou výstavbu.

ÚAP jsou ze zákona materiálem pro přípravu aktualizace Zásad územního rozvoje a především Metropolitního plánu. Ten je dokumentem, který zásadně zasáhne do práv všech vlastníků i občanů města.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

Poznámky:
1) Usnesení Zastupitelstva č. 28/17 ze dne 17. 6. 2021, tisk č. Z-9435
2) V nově předložených územně analytických podkladech (využití území, obr. 300.3.1.1) jsou tyto lokality nově označeny jako území obytné nebo rekreační zastavěné.
3) Vypořádání připomínek MČ je součástí materiálu zastupitelstva, usnesení č. 28/17 ze dne 17. 6. 2021, tisk č. Z-9435

reklama

 
foto - Vinklárková Anna
Anna Vinklárková
Autorka je expertka na územní plánování kampaně Praha – město pro život spolku Arnika.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

25.6.2021 11:50
Koukám, že i s Arnikou se dá čas od času souhlasit. Ne, že bych těch časů bylo nějak moc, ale přece.

Jinak IPR je zastáncem zahušťování města prakticky od svého vzniku, takže nic nového.
Odpovědět
ig

26.6.2021 17:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Zase opakem zahušťování je výstavba satelitů. Teď je otázka, co je lepší? Lidé nenávidí oboje (při tom v satelitech i zahuštěncích bydlí).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.6.2021 14:53
Asi by bylo dobré vědět, co se skrývá pod názvem území rekreační zastavěné.

Postupným ohýbáním lze obvykle docílit potřebného efektu ve prospěch vlivných soukromých subjektů. To není nic nového.
Odpovědět
va

vaber

27.6.2021 08:45
z pohledu ochrany přírody je lepší zastavět Stromovku než jinou zelenou plochu, jen pokud by se zastavěla Stromovka, všichní vědí, že je to špatné ,ale pokud se zastaví jiná plocha je jim to jedno,
starost o Stromovku je jen sobecký pohled člověka
Odpovědět
os

orb slavík

27.6.2021 13:13
Plány územního rozvoje obce, platí jen pro devadesátpět procent normálních lidí. Kdyby se rozhodl třeba bureš s podporou svých poskoků postavit si ve stromovce vilu, tak se vsadte, že ji postaví. A ještě lidé, kteří budou proti tomu protestovat, budou oznaceni za ekoteroristy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist