Anna Vinklárková: Přírodní lokality Prahy včetně Stromovky se mohou stát zastavitelnými
Územně analytické podklady by ze zákona měly popisovat skutečný stav využití území, nikoli se přizpůsobovat tomu, jaký názor na území má Metropolitní plán. Tato aktualizace nebyla veřejně projednána. Není to sice zákonnou povinností, ale vzhledem k tomu, že aktualizace vzniká přímo na půdě Institutu plánování a rozvoje, nemělo by nic bránit tomu, aby byla veřejně představena.
Problematická je především změna označení některých parků, lesoparků či přírodních území, která jsou ve stávajících podkladech vedena jako území krajinná či parky. Nově mají být označena jako rekreační zastavěná či obytná (2). Týká to parků, jako je Stromovka, Letná, Vítkov nebo obora Hvězda, a také přírodních lokalit, jako jsou trojské svahy, Prosecké skály, Motolský háj, Velký háj či Lesopark Hodkovičky. Mj. jde o osm z dvanácti celoměstsky významných lokalit, o kterých vznikla v průběhu projednávání Metropolitního plánu a zásad územního rozvoje dohoda mezi státní správou a samosprávou, že budou vymezeny jako tzv. “enklávy otevřené krajiny”. Tato dohoda měla především zaručit jejich nezastavitelnost. Pokud by hlavní město Praha začalo nyní tato území označovat jako zastavěná, popřelo by tím důvody pro vymezení “enkláv otevřené krajiny” a dřívější dohody by byly sabotovány.
Změna vymezení přírodních území ale není jedinou podstatnou změnou, problematických pasáží je více. Dochází také k zásadním změnám týkajících se kulturních hodnot centra Prahy. Mizí významné vyhlídkové body pro sledování panoramatu města (např. z Letné či z vyhlídkového místa u Strahovského kláštera). Dále mizí vyznačení architektonicky cenných staveb a souborů a je nahrazeno tzv. “koncentrací architektonických a stavebních dominant” znázorněných obdobným čtvercovým rastrem, jaký používá Metropolitní plán.
Bohužel všechny tyto kroky směřují k horší ochraně kulturního i životního prostředí našeho města. Například není vůbec jasné, jestli bude nějaká hodnota ve čtvercovém rastru 100 x 100 m na rozdíl od jasného označení konkrétních staveb právně vymahatelná. Skandální je také způsob vypořádání připomínek městských částí. Mnohé na nevhodnost vymezení přírodních území upozorňují, jejich názor je ale ignorován (3). Hlavní město Praha tak očividně pokračuje v trendu rozvolňování podmínek pro novou výstavbu.
ÚAP jsou ze zákona materiálem pro přípravu aktualizace Zásad územního rozvoje a především Metropolitního plánu. Ten je dokumentem, který zásadně zasáhne do práv všech vlastníků i občanů města.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.
Poznámky:1) Usnesení Zastupitelstva č. 28/17 ze dne 17. 6. 2021, tisk č. Z-9435
2) V nově předložených územně analytických podkladech (využití území, obr. 300.3.1.1) jsou tyto lokality nově označeny jako území obytné nebo rekreační zastavěné.
3) Vypořádání připomínek MČ je součástí materiálu zastupitelstva, usnesení č. 28/17 ze dne 17. 6. 2021, tisk č. Z-9435
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Svatá Prostoto
25.6.2021 11:50Jinak IPR je zastáncem zahušťování města prakticky od svého vzniku, takže nic nového.
Jiří Svoboda
25.6.2021 14:53Postupným ohýbáním lze obvykle docílit potřebného efektu ve prospěch vlivných soukromých subjektů. To není nic nového.
vaber
27.6.2021 08:45starost o Stromovku je jen sobecký pohled člověka