https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/compassion-in-world-farming-ceske-velkochovy-vezni-temer-5-5-milionu-zvirat-v-klecich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Compassion in World Farming: České velkochovy vězní téměř 5,5 milionu zvířat v klecích

27.3.2023
Nový žebříček klecových velkochovů přisoudil České republice 14. místo v EU, co se týče podílu hospodářských zvířat v klecích. V neklecových chovech žije pouze 35 % českých zvířat. Svou videovýzvou podpořil celoevropskou kampaň za zákaz klecí a zlepšení legislativy na ochranu zvířat v EU hollywoodský herec Alan Cumming.
 
Žebříček, který hodnotí všech 27 členských států EU na základě podílu hospodářských zvířat v klecích v každé zemi, ukazuje, že v Česku se stále chová v různých typech klecí téměř 5,5 milionu slepic, prasnic, králíků, telat a křepelek, což představuje 65 % z celkového počtu těchto zvířat.

V roce 2021 se EU zavázala zakázat používání klecí v chovech a v současné době reviduje všechny své právní předpisy týkající se welfare (životní pohody) zvířat. To je pro EU historická příležitost začít s ukončováním průmyslových velkochovů a také uvést naše zastaralé a nedostatečné zákony o welfare zvířat do souladu s vědeckými poznatky v této oblasti a s očekáváním občanů. Bez podpory ministrů zemědělství jednotlivých členských států to ale nepůjde.

Ke kampani za přísnější zákony EU na ochranu zvířat se připojil herec Alan Cumming. Známý aktér z filmů X-Men 2, GoldenEye (Zlaté oko) a Spy Kids (Špióni v akci) říká: „Právě teď je v sázce dobrý život miliard zvířat. EU má šanci zapsat se do historie tím, že ukončí průmyslové velkochovy. Potřebujeme však vaši pomoc. Musíme zajistit, aby se tato příležitost poskytnout zvířatům právní ochranu, kterou tak zoufale potřebují, nepromarnila. Vyzvěte svého ministra zemědělství, aby se stal hrdinou a dal zvířatům život, který stojí za to žít."

V celé EU je přibližně 300 milionů slepic, prasnic, králíků, křepelek, telat, kachen a hus celý život nebo jeho podstatnou část zbytečně zavřeno v klecích, často v holých a stísněných podmínkách s malým prostorem pro pohyb a projevy přirozeného chování. Mnohá zvířata jsou navíc mrzačena, jako například slepice, kterým jsou bolestivě zkracovány zobáky.

Je také třeba přijmout právní předpisy, které by zakázaly vývoz živých zvířat z EU. Je nadále nepřijatelné, aby miliony zvířat každoročně strádaly ve stresujících podmínkách na cestách do dalekých zemí, kde je čeká kruté zacházení a velmi často porážka bez omráčení. Nesmí se zapomenout ani na více než miliardu ryb, které každoročně tiše trpí v podmořských velkochovech v EU a naléhavě potřebují právní předpisy na ochranu před krutým zacházením zejména při usmrcování.

Zatímco některé evropské země dělají pokroky v přechodu na bezklecový chov, některé jsou podle nového žebříčku žalostně pozadu. Žádná země však není 100% bezklecová. Malta je na konci žebříčku s rekordním podílem 99 % hospodářských zvířat v klecích. Na chvostu tabulky ji následuje Estonsko s 88 % a Španělsko s 87 %. Francie na tom není o mnoho lépe s 81 %. Naopak na prvním místě se umístilo Lucembursko s pouhými 2 % zvířat v klecích, další místa obsadilo Rakousko (3 %) a Švédsko (4 %). Ovšem i v těchto zemích, kromě maličkého Lucemburska, se počet zvířat stále vězněných v krutých klecích odhaduje na stovky tisíc.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, uvedla: „Umístění České republiky přesně v polovině klecového žebříčku rozhodně neodpovídá častému tvrzení zástupců agrobyznysu, že z hlediska welfare patříme ke špičce v celé EU. Naopak vypovídá o tom, že máme před sebou ještě velký kus práce.

Revize legislativy na ochranu zvířat, kterou se právě zabývá Evropská komise, je jedinečnou příležitostí, jak milionům hospodářských zvířat zajistit dobrý život a zároveň zlepšit naše zdraví, klima a životní prostředí. Je načase, aby naše zákony odrážely to, co ukazují vědecké poznatky, co si přejí občané EU a co si zaslouží zvířata – soucitný chov, který funguje v souladu s přírodou, nikoli proti ní.

Proto nutně potřebujeme, aby se náš ministr zemědělství, pan Zdeněk Nekula stal hrdinou pro hospodářská zvířata a podpořil plán Evropské komise na zákaz klecí a ochranu hospodářských zvířat před mnoha dalšími praktikami způsobujícími zbytečné utrpení."


reklama

 
Další informace |
Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

Vědecká obec i občané EU vyjádřili podporu opatřením pro zlepšení ochrany zvířat v EU. Více se dozvíte zde.

Compassion in World Farming

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 07:52
No jo Rakousko a Švýcarsko pase volně skot v horách a to i v NP, což u nás nejde. Navíc je intenzivně nedojí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.3.2023 08:24
A jak chtějí tihle chytří aktívisti, nakrmit to množství lidí, nejenom v Evropě ?
Že by se lidi vrátili ke svým začátkům - lovu, co !
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.3.2023 08:30
Jak vyrobit ještě více šokující číslo s počtem zvířat "vězněných v klecích"? Spočítáme i králíky. Ale zapomněli na ty statisíce morčat, křečků, papoušků, sklípkanů a hadů, které vězní jejich milovníci přímo u sebe doma a kupodivu jim to vůbec nepřijde neetické, nehumánní a vůči těm zvířatům bezohledné.
Prasnice je v kleci během roku jen pár týdnů, tele je v individuální boudičce tři měsíce z celého svého života, ale takový křeček, ubožák, je v kleci nebo akvárku celý život. Aktivisté, už se jděte vycpat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.3.2023 09:06 Reaguje na Marcela Jezberová
1*
!
Odpovědět
MD

Marek Drápal

27.3.2023 12:46 Reaguje na Marcela Jezberová
Co je na započítání králíků špatného? Zvlášť když ve velkochovech se jedná o roštové ustájení zvířete obývajícího velké plochy na velmi malém prostoru.
Myslím si, že nevhodné chování nelze omlouvat tím, že k němu jinde dochází.
Jinou věcí je rozhodování shora, bez dořešení detailů. V případě králíků bych např. začal podporou vývoje vakciny proti kokcidióze u zajícovitých.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2023 09:47 Reaguje na Marek Drápal
Nejsou právě ty rošty nejlepší prevencí proti kokcidioze? Jinak ani divoký králík neobývá velké plochy. Obývá pouze takovou plochu která ho uživí. No a v domácím chobu ho uživí plocha kotce.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.3.2023 10:17
Jsem také pro vytvoření vhodných podmínek pro chov zvířat .
Dobrou otázkou potom je , kdo to zaplatí a zda je zákazník schopen akceptovat razantní navýšení cen v obchodech.
Dále kdyby se pastevectví rozšířilo do podhorských oblastí , musela by se razantnně vyřešit otázka vlčích smeček, které tomuto záměru doslova odporují.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.3.2023 11:37
Nejhorší je, v jak nedůstojných podmínkách musí žít řada lidí. Nemají na kvalitní stravu, teplo, energie.
A tady nějací pomatenci řeší zvířata, o která je postaráno perfektně, protože jinak by majiteli nenesla užitek. A kde o zvířata perfektně postaráno není, to řeší nakonec i policie.
Odpovědět
PB

Petr Brok

28.3.2023 13:37
Hospodářská zvířata v čr potřebují na pastvu celou třetinu zemědělské půdy kvalitně oplocené. A to máme podstav. Drůbež plot s podezdívkou a zasíťovat, prasata dvojitý plot, jeden neprůhledný, vše ještě se silným ohradníkem z vnějšku. Skot a ovce také vylepšit z vnějšku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist